Joe Rogan o šimpanzích

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:7 600

Dnes vám přinášíme úryvek z podcastu Joe Rogana, kde se spolu s hercem a producentem Anthony Jeselnikem rozpovídal na téma zákeřnosti a závistivosti šimpanzů.
Poznámky:
Napadený muž, o kterém Joe Rogan hovoří, se jmenuje St. James Davis. Detaily googlete na vlastní riziko.
Brian Posehn – komik, kterého většina českých diváků může znát jako geologa Berta ze seriálu Teorie velkého třesku. Zmiňované vystoupení můžete zhlédnout na YouTube.
Colobus – rod drobnějších opic, v češině známých také pod jménem Gueréza.

Přepis titulků

...na kom ti záleželo, koho jsi miloval. Když si přeješ, aby trpěl, je to divné. Je to divné. Tedy stává se to. Takže to asi není až tak divné. Ta zlá, zlomyslná žárlivost. Stejnou žárlivost najdeš u šimpanzů. Například jeden z důvodů, proč šimpanzi napadnou člověka, je neférovost. Znám příšerný příběh o chlápkovi, který choval šimpanze a k narozeninám mu donesl dort. - Brian Posehn o něm má vystoupení. - Vážně? Všimli si toho ostatní šimpanzi.

Uviděli, že nemají dort, a strašně se nasrali. Někdo omylem nezavřel bránu, dostali se dovnitř a toho chlapa hrozně zřídili. Kvůli dortu. Ale ne proto, že by jim škodil. Nebo jim nějak ubližoval. Ne. Urvali mu péro, protože dal dárek jinému šimpanzovi. - Urvali mu péro, prsty... - Taky chodidlo. Pro toho chlápka je hrozné i to, že lidi chtějí poslouchat jeho příběh donekonečna. Začíná větou: "Přinesl jsem šimpanzovi dort."

To musíš slyšet celé. Ale ten vztek a žárlivost. Je v nich evoluční základ. Takhle teď vypadá? Pane bože! Prsty a tvář jsou pryč, jedno oko. Nos už nemá. - A jak se mračí. - Bože. Obličej měl rozsápaný na kusy. Asi ho takhle sešili. Hnus. Je to hnus. Nemůžete vlastnit šimpanze, vy pitomí šílenci.

Hned po lidech jsou to ti nejzákeřnější primáti. Mám pocit, že je můžeš trénovat jen do nějakých 5 let a potom vše zapomenou. Prostě se rozhodnou, že s tebou skoncují. A jsou strašně silní. - Co je tohle? To je ten šimpanz? - Ne, jen stejná skupina obrázků. Jsou hrozně zlí. Strašně zlý druh. Existuje jeden problém s opicemi rodu Colobus v částech Afriky, kde žijí i šimpanzi.

Šimpanzi jich sežrali tolik, že jejich populace klesla o 97 %. Trhají je na kusy a žerou zaživa. - Ten rod Colobus je malý? - Není velký. Tak akorát k jídlu. V jednom dokumentu od Attenborougha z 90. let poprvé objevili, že žerou opice. Dříve to nevěděli. Mysleli si, že jsou v podstatě býložravci. A najednou měli nahrávku, kde loví tyhle opičky. Jak si je ohradí a utlučou o stromy. Jak je chytají. Bylo vidět, jak opice křičí, když ji šimpanz trhá v bocích na kusy.

Už ji žvýkal a zároveň trhal. Křičela: Vlastně jí urval nohy a konec prdele. Žral ji zaživa. Jsou svinsky zlí, kámo. Je to zlé zvíře. Já rozumím tomu, že v džungli je vlastně všechno zlé. Velké kočky, jedovatí hadi a pavouci. Prostě tvrdé prostředí. Ale fascinuje mě ta jejich žárlivost. Nemyslím si, že ji jiná zvířata prožívají stejně jako šimpanzi. To je ono? Attenboroughův dokument?

Jo. To, co drží, je opice. - Fuj. - Ježíši. Jo. A video, kde ji zabijí roztrháním na kusy, fuj. Ale ta jejich žárlivost. "Chci, ať trpíš, protože nemám dort. Takže já nedostanu dort? Za to ti urvu péro a uhryznu nos!" U zvířete je taková vlastnost zvláštní. Je to příšerná vlastnost i u člověka. - Ano. Taky jsme zvířata. - Něco, na čem bys měl zapracovat. A když dojde na rozvody, je v tom stejná vlastnost.

Stejné: "Chci ať hrozně trpíš, urvu ti péro!" Proto si člověk dokáže najmout zabijáka na zabití exmanželky nebo exmanžela. Jo. Lidi nezmoudří tím, že zestárnou. Ne! Ne, vůbec ne. Často se to s věkem ještě zhorší. Dojde jim, že se blíží konec. Jízda končí, najednou jsi pětašedesátiletá babča a nikdo tě nechce píchat. Pětašedesátiletý stařík, se kterým taky nikdo nechce píchat. A najednou spolu bojujete.

Bojujete o úspory a podobně. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

on ten popis, že šimpanzi jedí za živa nějakou opičku je sice brutální, ale naprosto normální a z pohledu přírody jsou jejich názory chybné. všechny zvířata jedí jiná zvířata za živa. koukněte na safari nebo jiné dokumenty. já jsem si taky myslel jak mi říkali, že jakákoli šelma zabije svou oběť a teprve pak ji sežere. není to pravda. pokud ji zabije je to náhoda. je to krásně vidět u smeček lvů kde lvice žerou střeva za živa, třeba zebře ... jim je to prostě jedno. štěstí mají jen výrazně malý zvířata protože ta šelma do něj dvakrát kousne a tím ho zabije. ale když žere stejně velké zvíře nebo i větší než je samo, prostě jej sežere za živa ...

00

Odpovědět

Štve mě to neustálý opakování, že člověk je nejhorší na Zemi. Jsem přesvědčen, že člověk je naopak naprosto nejlepší tvor na Zemi. Celá příroda je založená na neustálým boji, zabíjení, nadvládě a bezuzdným žraní všech zdrojů. O zvířatech nemluvě, ale i každá kytička se snaží vyrůst na jinou a tím jí zabít a vzít zdroje. Kdyby zvířata, hmyz a kytky neměli přirozený predátory, všechno by bez mrknutí oka sežrali a zničili. Když naopak vezmete lidi, tak naprostá většina se snaží nebojovat, neničit, mít morálku a pomáhat jiným (bohužel ty výjimky zničí dost za ostatní). A to všechno bez přirozeného predátora, což je sakra těžká výzva. Takže: "ať žijí lidé!"

2418

Odpovědět

Doufám, že jsem to pochopil správně jako ironii, protože jsi přesně popsal člověka, když zaměníš nejlepší za nejhorší.
Ten lid, který se snaží nebojovat, neničit a mít morálku je pouze držen na uzdě zákony, strachem z potrestání od soudní moci (vězení, trest smrti), potrestání od boha (nebe x peklo) nebo jsou donuceni poslouchat jinou silou.
Kdyby byl člověk vypuštěn "na volno", tak neuvidíš rozdíl oproti těm šimpanzům, akorát by vymýšlel brutálnější způsoby na ublížení.

1311

Odpovědět

+KuliZatial je -system- nezbytny, ale dufam ze v buducnosti, ked sa trochu viac intelektualne vyvinieme, uz nebude potrebny.

42

Odpovědět

+KuliAno, ale kdo "vymyslel" ty zákony a kdo se stará o to, aby je ostatní dodržovali? Zase jen lidi. Lidi byli "vypuštění na volno" a sami se začali limitovat pro nějakej dlouhodobější benefit.
Samozřejmě, že je to stále čistě sobecký chování - lidi se úplně stejně jako to zvířata jen snažej přežít a rozmnožit... jen si prostě uvědomujou, že dokážou mít daleko větší vliv na své okolí a musí při svém chování myslet na budoucí generace (protože ta budoucí generace je vlastně jediný cíl/smysl jejich života). Jsme jen přenašeči genů a cheme, aby se ten gen měl dobře i za 100, 200 let... žádný zvíře na tohle myslet nebude (a ani nemusí, protože nemá takový prostředky, aby to dokázalo výrazně ovlivnit).

142

Odpovědět

+BullOverCelý ten systém byl vymyšlen ze dvou důvodů. Pochopili, že jako většina můžou ovládnout okolí, mít se společně lépe, tak jako když ta skupina šimpanzů obklíčí Coloby. A druhý důvod jsou peníze. Ten kdo vytvořil boha, vymyslel i desátky, oběti a dary bohům.
Takže to bylo vše vymyšleno jen ze sobeckých důvodů.

43

Odpovědět

+KuliTen kto vytvoril tieto veci nemusel byt vyslovene sebec, prave naopak mohol to byt intelektual - chapal ze ludia musia mat system inac budu robit hovadiny.

10

Odpovědět

+nvm100% toho co kdokoli dělá je na 100% sobecký. Ať děláš cokoli, vždycky to děláš pro sebe - i když pomáháš někomu druhýmu bez jakýkoli kompenzace, děláš to pro svůj dobrej pocit. Pokud s tim nesouhlasíš, dej mi příklad čehokoli, co kdokoli neudělal ze sobeckých důvodů.

21

Odpovědět

+BullOverHm, no moze byt. Tak teda - sebecky intelektual.

10

Odpovědět

+KuliJak jsem řek - bylo to z čistě sobeckých důvodů... ale na tom nezáleží. Důležitý je, že lidi se postupem času sami začali regulovat, což je něco, co by zvířata nikdy neudělala.

30

Odpovědět

Lidi nejedí opice, delfíny...., lidi ... nezabily by člověka :-D, neupálili by jiného kvůli závisti nebo teritoriu ...

29

Odpovědět

On povedal že šimpanzi sú najhorší hneď po ľuďoch,tak prečo tá irónia ?

92

Odpovědět

lidi nejí lidi? přečti si něco o stalingradu, nebo hladomoru na ukrajině ... v anglii taky běžně nejedí psy a kočky ale za války je jiná situace ...

00

Odpovědět

Joe Rogan ten příběh popisuje dost nepřesně, a ty řrči okolo tomu taky moc nepřidávají.

Ti 2 cizí šimpanzi St. Jamese nenapadli jen kvůli blbýmu dortu. Ale kvůli pozornosti, kterou davál jeho 30letému šimpanzi Moeovi. (Navštvevoval ho s manželkou často, nosili mu hračky a věnovali se mu, předtím s ním totiž 30 let žili). Důvod jejich agresivity taky mohla být teritorialita. A útulek, kde Moe a ostatní byli, se staral o bývalá cirkusova zvířata, takže ti 2 šimpanzi mohli být dřív týraní. (btw. oba utekli ze svého výběhu, který o kus dál, protože jeden pracovník zapomněl zavřit 2 ze 3 bezpečnostní branek/dveří).
Ten útok byl naprosto brutální, ale není to jak jednoduchý jako "jiní šimpanzi chtěli taky dort a tak ho zmasakrovali".

Tohle asi nejlepší článek popisující celou situaci, od 60. let, kdy St. James toho šimpanzího sitorka přivezl do USA, přes 1999, kdy jim šimpanze Moa sebrali a dali do zvířecího útulku, až po 2005, kdy St. Jamese napadli 2 jiní šimpanzi, a 2008, kdy se 40letý šimpanz Moe ztratil: https://www.esquire.com/news-politics/a5609/chimpanzee-attack-0409/
Btw. to že šimpanzi v 5-8 letech ztratí veškerý trénink taky není úplně pravda. U vychovávaných šimpanzů jde spíš o to, že se s přibývajícím věkem stávají agresivnějši, netrpěliví a snadno vyprovokovatelní. To ovšem nic nemění na tom, že to nejsou domácí mazlíčci. Moe byl v tomhle očividně šťastná anomálie.

102

Odpovědět

Pravda, ony drobné nepřesnosti vycházejí už ze samotného formátu pořadu, kde se dvě až tři hodiny téměř bez přípravy nezávazně kecá o všem možném (navíc se Joe i se svými hosty nebojí trochu nachlastat nebo přihulit). A spouštěč toho incidentu je právě k diskusi, protože vyšší pozornost pro Moeho byla dlouhodobá, ale ten dort v momentě incidentu byl jednorázovka. Stejně jednorázové bylo ale i to selhání zabezpečení, které Joe zmiňuje...a teď babo raď, co vlastně bylo klíčové ;)

Rogana i mě na tom fascinuje stejná věc, ten unikátní způsob prožívání jakési "ukřivděnosti". Kočce je lidská pozornost +- u zadku, dokud je plná miska. Pes dokáže kvůli pozornosti vymýšlet různé kousky, dokonce i simulovat. Ale šimpanz je ještě o úroveň jinde, jeho chování celkem drtí různé sebemrskačské výroky o tom, jak je lidská zkaženost a zákeřnost důsledkem civilizace a oddělení člověka od přírody.

200