Proč jsou Star Wars lepší než Star TrekCONAN

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 142
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:292
Počet zobrazení:14 918

Na scénu se po dlouhé době vrací Jordan Schlansky. V dnešním netradičním videu budete svědky scénky z generálky natáčení Conanovy show, ve které Jordan vystřihne neuvěřitelný 6minutový monolog na téma Star Wars vs. Star Trek. Conan nestíhal žasnout a věřím, že vy také nebudete chápat...

Přepis titulků

JORDANŮV MISTROVSKÝ KOUSEK Jordan má improvizovaně vyjádřit svůj názor na Hvězdné války. Conan netuší, že ho má utnout... Minulý týden se slavilo 50. výročí Star Treku. Poprvé byl vysílán 8. září 1966. Někteří fanoušci Star Wars mají rádi i Star Trek, ale jiní fanaticky tvrdí, že milovat můžete jen jedno, nebo druhé. Řadí se mezi ně i náš producent Jordan Schlansky.

To je on. Jordan zbožňuje Star Wars, zatímco Star Trekem naprosto opovrhuje. Problém je v tom, že mi dost připomíná Spocka. Neprojevuje emoce, mluví jak robot, postrádá jakékoliv lidské projevy chování. A tak mě napadlo, že Jordana nacpeme do kostýmu Spocka a vyzveme ho, aby zde složil poctu Star Treku a poblahopřál všem jeho fanouškům k 50.

výročí. Nechce se mu do toho, ale na to my se*em. Je to jeho práce. Přichází Jordan Schlansky. Jordane, jsem rád, že tu jsi. Moc hezký kostým. Proč jsou podle tebe Star Wars lepší než Star Trek? Star Trek je zasazený do rámce našeho vlastního chápání a jako takový je omezen limity naší vlastní "trekové" reality. Star Wars těží ze světa plného fantazie a mytologie a využívá univerzální mytologická témata, která máme již odnepaměti zažitá.

Většina kultur totiž sdílí podobnou mytologii. Odysseus byl pro Římany Ulysses, řecký Zeus pro změnu Jupiter, Poseidon pro ně byl Neptun. Navíc sledujeme, jak se chlapec vyrůstající na bezvýznamné farmě postaví velkému útlaku, což je další oblíbené téma známé například z Davida a Goliáše. Ten příběh v nás vzbuzuje silné emoce a my díky fantasknímu světu prožíváme něco, co ve skutečnosti nikdy nezažijeme.

Dále bych rád zmínil, že vřelé přijetí Star Wars po celém světě je dalším znakem toho, že se s příběhem každý ztotožní. Nejsme omezeni jediným obecným rámcem, místo toho vnímáme vše napříč kulturami. Abych tuto myšlenku rozvedl, sám si určitě uvědomuješ, že... Star Wars univerzum je nám všem velmi blízké, nehledě na naše kulturní nebo ekonomické pozadí.

Bavíme se tu totiž o tématech, která v lidech vzbuzují silné emoce. V neposlední řadě musím říct, že témata, kterým se věnuje Star Trek, jsou značně omezená danými okolnostmi jeho takřka dvojrozměrného prostoru, zatímco ve Star Wars prozkoumáváme nejrůznější zákoutí naši lidskosti, prožíváme štěstí i smutek a bohaté spektrum lidské existence. A i když se v příběhu vyskytuje řada postav, které nejsou lidmi, my, lidé, se dokážeme s jejich životními útrapami ztotožnit.

Většina kvalitních příběhů stojí na výrazném hlavním hrdinovi – obyčejném člověku, který čelí neobyčejným překážkám. Pokud se zamyslíš nad veškerou dochovanou literaturou, všimneš si, že většina známých děl si je příběhově velmi podobná. Originalita ustupuje do pozadí a jde především o nadčasové téma – o úspěch člověka, který se potýká s nepřízní osudu. Nad tím vším stojí něco, na čem se všichni shodneme a s čím se dokážeme ztotožnit.

A ztotožnění – jak určitě díky odvětví, které tě živí, víš – je konceptem nezbytným k tomu, aby se diváci ponořili do příběhu. Také bych rád řekl, že Star Wars univerzum, ač může v jistých ohledech působit velmi exoticky, bylo dokresleno hudebním soundtrackem, který má kořeny v romantismu 19. století. I proto mohu dojem, jaký mám ze Star Wars, směle přirovnat třeba k van Goghovým malbám. Jeho malby možná nejsou fotografické nebo fotorealistické, ale podněcují naši vlastní představivost k tomu, abychom si malbu interpretovali po svém.

Když si prohlédneš třeba jeho známý obraz Hvězdná obloha, povšimneš si, že nejde o nejvěrnější odraz reality, kdy nad městem září hvězdy a vítr hýbe korunami stromů, ale moc dobře cítíš, jaké to tam venku muselo být. Což se nedá říct třeba o fotografii, která ti dává jen dvojrozměrnou podobu okamžiku, který trval zlomek sekundy. Každý přece ví, že fotografie mnohdy nedokáže zachytit celkový vjem. Ale v případě malby, přesněji impresionistické olejomalby, nejde o zachycení každičkého detailu, jde o zachycení pocitu.

A jak přeneseš takový pocit na plátno? Nebo na obrazovku? To už je na konkrétním vypravěči. V tomto případě vzal vypravěč své vlastní lidské emoce a útrapy a promítl je fo fantaskního světa. Nic z toho nemůže nikdo z nás zažít, ale dokážeme se s tím naprosto ztotožnit. Mladý nespokojený farmář, který chce být...

To všechno naťukl v roce 1976 už Rocky. Původní Rocky nebyl nikdy o vítězství v ringu, nejde o boxerský film. Jde o příběh obyčejného muže, který čelí neobyčejným překážkám. Byl to outsider, což je další často vídaný koncept. Byl to outsider, který měl nějaký vzdálený cíl. Chtěl se dostat do arény Philadelphia Spectrum, která teď určitě nese název nějakého sponzora, ale tehdy v roce 1976 šlo o arénu Philadelphia Spectrum.

V tehdejší době dávaly názvy arén a divadel smysl. Stadiony jako Fenway Park nebo Candlestick Park už jsou určitě přejmenovány. Sám nejsem sportovní nadšenec, ale ty názvy často slýchám. A tak dobře vím, že třeba ze Shea Stadium je teď Citibank Field nebo tak něco. Ale to je v tuto chvíli naprosto irelevantní. Nicméně rozhodně zajímavé. Chci tím však říct, že k tomu, aby umělec věrohodně předal pocit prostřednictvím filmu, malířského plátna nebo jiného média – klidně může jít i o hromadu hlíny...

Samotná forma je irelevantní. Když zpěvák otevře hrdlo, nevšímáš si hlasivek vibrujících v rozličných frekvencích. Namísto toho vnímáš pocit, který se ti zpěvák snaží zprostředkovat. Když se sochař podívá na hroudu bláta a vytvaruje ji tak, aby stvořil umění, hlavní nejsou minerály v tom blátě přítomné, ale pocit, který se snaží přenést.

Máš padáka. Jdi do p*dele a už se nevracej. Čekal jsem, kdy mě utneš. Šlo o tvou trpělivost. Ale nepíše se tam, že ho mám utnout. Fakt ne. Nikde se to nepíše!

Chtěli jsme to nechat na tobě. Musím říct, že to byl famózní výkon. Čekal jsem, až domluvíš, abych mohl říct svou hlášku. Říkal jsem si, že přece nemůžeš mluvit... šest minut? To mě nenapadlo. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Problém je, že většina lidí zná jen SW filmy, popřípadně Clone Wars a Rebels, ale tohle je jen kapka v moři............... kdyby většina znala příběhy o Je´daii, Rakatech, Krali Adasovi, Darth Kraytovi, Ajunta Pallovi, Ulic Qel-Dromovi, yuuzhan vonzích, Celestianech, rase Taung, kteří byli první Mandaloriani atd.. tak by každý musel uznat, ze SW Universe ( nejen proto ze historie sahá několik stovek tisíc let dozadu) je daleko brutálně lepší než Star Trek ( ale i ten je hodně dobrý). FOR THE MANDALORE!!!

76

Odpovědět

Problém je, že to nenapsal a neudělal Lucas a plno somráků se na tom chce napakovat. Kdyby někdo rozvíjel do takové podoby Pána Prstenů, tak by panicové kuckali vztekem, proč to nevadí nikomu u Star Wars, tak to nechápu.

Zeptám se svého obušku, jestli na to má odpověď...

44

Odpovědět

+SvalnatejAle to vůbec není problém, neboť Lucas chtěl jenom zfilmovat ty filmy, nic jiného nezajímalo, takže by byli jen filmy, což je jeden ze slabých příběhů ze SW Universe. Ale jestli se nepletu, tak tehdy, když někdo něco napsal do světa SW tak to Lucas musel schválit................ Přečti si třeba od Karpyshyna ( kter mimochodem dělal na hrách od BIoware, třeba na Mass Effectu) trilogii o Baneovi nebo knihu o Revanovi a budeš rád, že se tak děje ;)

11

Odpovědět

Odpovědět

rebootovanej filmovej Star Trek je daleko lepsi nez Star Wars. Ty novy SW jsou celkem brak...

820

Odpovědět

Čekal jsem, že až Jordan domluví, řekne Conan "Promiň, neposlouchal jsem. Můžeš mi to zopakovat?" :D

300

Odpovědět

2:16 - Improvizácia začína.

60

Odpovědět

Vratte mi 7 minut zivota!

246

Odpovědět

..v skratke, StarWars je pre vacsinoveho divaka

1218

Odpovědět

On je opravdu Spok :D

131

Odpovědět

Myslim, ze to mohl trochu vice rozvest..

1151

Odpovědět

nabudúce si najprv pozriem ktorá scénka z Conana sa prekladala tu, lebo som sem dorazil hneď po tom ako som si to pozrel na youtube a hovoril si či sa dočkám aj prekladu :D

43

Odpovědět

Same here! :D Předevčírem na youtube, včera tady. Ty stejný myšlenky. (toto by mohli přeložit na videacesky) :D

00

Odpovědět

Do jaké míry je to sehrané a do jaké míry je to skutečné?
Co je to za člověka ten schlansky? Jestli je jen herec, pak je výborný.

2919

Odpovědět

Proč mu dáváte disliky?

1113

Odpovědět

Sem tam na redditu zakládá vlákno, kde se ho lidé ptají na všechno možné. Tam nejednou uvedl, že ty jeho výstupy jsou improvizované a že se takhle podivně chová i normálně. Jestli to tak je skutečně, těžko říct.

30

Odpovědět

Kdo tohle absolvoval bez usnutí a nebo alespoň zívnutí je buď hrdina a nebo magor :D A jelikož já patřím mezi magory tak se mi to povedlo, ovšem hned po tom jsem musel jít spát :D

1010

Odpovědět

ST > SW :P

1667

Odpovědět

ahhh... smiech toho otravného p****a v pozadí bol vážne na kopanec z otočky...
Nehovoril predsa nič smiešne, takže sa rehotal na vlastnej stupidite, že vôbec nechápe o čom Jordan hovoril...
A to nehovorím o tom aké je hrubé a neslušné a niekomu takto vyložene vysmievať počas prenesu názorov o ktoré bol požiadaný... pičus zasraný...stavím sa že nejaká vypasená bravčová tupá palica...
btw... na SW aj ST sere pes...

2329

Odpovědět

Vypadni na slovensko migrante zpičenej ekonomickej.

1332

Odpovědět

+AutoCopak, taky ses u toho ty jedna bachrata klobaso parkrat zasmal, protoze si nemel ani trochu paru, o cem mluvi? to nevadi. Jak si ve videu mohl videt, nejsi v tom sam.

73

Odpovědět

+khasfNarozdíl od tebe jsem pochopil o čem mluví a bylo to 6x-7x za sebou to samý, což jsi ani nepoznal a okamžitě jsi jeho výblitek označil za něco jako teorii relativity.

10

Odpovědět

+Autoja na slovensku žijem a pracujem... Pravdepodobne vyryžujem za mesiac to čo ty za život :)

311

Odpovědět

+ehmchodte obaja do p**e z nacionalizmom

42

Odpovědět

Já myslím, že se spíš smál Conanovýmu útrpnýmu výrazu...

80

Odpovědět

Tohle by se mělo pouštět studentům, jak zdárně odmaturovat :-D

621

Odpovědět

Nejenom odmaturovat... tohle funguje všude... u většiny ústních je celkem jedno, kolik toho víš - záleží jen na tom, kolik (a jak) toho řekneš.

344

Odpovědět

+BullOverZáleží také na posluchači, zda u něj projde několikeré parafrázování stejných myšlenek.

450