10 faktů o ISISWatchmojo.com

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:240
Počet zobrazení:7 523

Top 10 žebříčky z kanálu WatchMojo určitě znáte. Tento ale nebude zábavný, nýbrž zpravodajský.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Jsou nejobávanější a nejsilnější teroristickou organizací na světě. Vítejte u WatchMojo News, týdenního seriálu, ve kterém rozebíráme aktuální zprávy. V dnešním díle shrneme deset zásadních faktů, které byste měli vědět o ISIS. #10: Odkud jsou? Ačkoliv se skupina nejčastěji nazývá ISIS nebo-li Islámský stát v Iráku a Sýrii, existují různé varianty této zkratky.

Původně se tato džihádská skupina objevila pod názvem Irácký syndikát v Iráku a Levantě po americké invazi v roce 2003 jako irácká větev Al-Káidy. Americké a spojenecké síly zahájily vojenskou operaci na odzbrojení Iráku, osvobození tamního lidu a obranu zbytku světa před velkým nebezpečím. Po oslabení vpádem Američanů a odvetou sunítských vůdců se část původní Al-Káidy připojila k syrské skupině, která bojovala proti režimu Bašára al-Assada. Rozdíly v jejich vojenské strategii a základních cílech mezi skupinami vyvolaly napětí a začátkem roku 2014 se Al-Káida od islámského hnutí veřejně distancovala.

#9: Jak se rozrůstají? Díky napětí mezi původními sunítskými a šíítskými muslimy na středním Východě se Islámskému státu podařilo získat podporu sunítů, rozčarovaných sektářskou politikou iráckého premiéra Nouri al-Malikiho. Podobně jako v Sýrii, občanská válka způsobila mocenské vakuum, které IS dokázal zaplnit.

Ovládl tak oblast na severozápadě země a pomalu se začal rozpínat do Iráku. ISIL se snaží rozdělit a zničit Irák... #8: Jaký mají cíl? A snaží se vytvořit vlastní brutální tyranský stát, místo, kde vládne chaos a bezcitná krutost. Tito džihádisté jsou neobyčejně vytrvalí ve snaze vytvořit sunítský muslimský stát, který by byl striktně řízen podle práva šaría. Ambice skupiny, původně nazývané Islámský stát al-Sham, nebo Levanta, nyní sahají za hranice severního Iráku a Sýrie.

Jejich cílem je ustanovit celoarabský chalífát. Doufají tedy ve vytvoření státu, kterému bude vládnout chalífa, nebo imám, zvolený Bohem. Což je v rozporu s druhou skupinou muslimů, která chce své vůdce volit demokratickou cestou. #7: Kdo je vede? Narodil se jako Awwád Ibrahim Alí al-Badrí al-Samarraí, ale víc o tomto teroristovi, obráceném na víru, známo není.

Nyní si říká Abú Bakr al-Bagdádí. Jako jeden z iráckých vzbouřenců byl zatčen a vězněn v táboře Bucca, americkém vězení v Iráku. Po propuštění se přidal k Al-Káidě a nyní je nejhledanějším a nejobávanějším teroristou na světě. Na jeho hlavu byla vypsána odměna ve výši 10 milionů dolarů. #6: Odkud berou peníze? Islámský stát je dnes nejlépe financovaná teroristická organizace.

Mají bohaté sponzory z Kataru, Jemenu a Saúdské Arábie, ale kromě toho je pod jejich kontrolou několik ropných polí, na ovládnutém území fungují jejich vyděračské skupiny a lidé jim také musejí odvádět vysoké daně. Díky tomu prozatím Islámský stát získal více než 2 miliardy dolarů. Každý den jen v Iráku vydělají 1,2 miliony dolarů a další 2 miliony v Sýrii. Kampaň ISIL plná teroru...

#5: Jak šíří strach? vykazuje všechny varovné znaky... genocidy. Ačkoliv všechny teroristické organizace jsou násilnické, Islámský stát se jim vymyká svými krvavými a děsivými činy. Typické jsou pro ně stínání hlav, ukřižování a řada brutálních znásilnění. Veřejné popravy britských, amerických a francouzských novinářů, stejně jako vlastních občanů, ochromily strachem celý svět a vyvolaly důraznější požadavky na vojenský zásah proti organizaci.

Nenecháme se zastrašit... Jejich příšerné skutky nás pouze sjednotí jako zemi a upevní naše rozhodnutí proti těmto teroristům bojovat. #4: Jak se rozšiřují? Videa s bojovníky Islámského státu, kteří měli zřetelný cizí přízvuk, rozpoutala debatu o jejich mezinárodní náborové strategii. Podle některých vládních agentur má IS několik tisíc členů ze zahraničí.

Dobře financovaná operace vložila hodně času a peněz do rozsáhlé PR kampaně. Vypuštěním mazaně sestříhaného pseudo-dokumentu a činorodou aktivitou na sociálních sítích IS prokázal, že je teroristickou organizací 21. století. #3: Kdo se k nim přidává? Vztyčíme prapor s nápisem "Není jiný Bůh než Alláh a Mohammed je jeho prorok". Začala systematická výchova budoucích džihádistů. V náborových videích ukazují, že vojáci rozdávají dětem zmrzlinu, nebo pořádají oslavy.

Objevují se protichůdné názory, že děti jsou ke spolupráci nuceny, nebo se naopak zapojují z vlastní vůle. Odborníci na propagandu říkají, že děti nejsou vnímány jako aktuální posily, ale jako dlouhodobé investice, které během let dospějí ve smrtící militantní vojáky. #2: Rozšíří se za hranice středního Východu? Pro ochranu naší země musíme udělat, co je v našich silách. Jak se stupňuje mezinárodní tlak, IS se obrací na své přívržence v zahraničí, aby vyhlásili válku Západu.

Jeden z mluvčích skupiny, Abú Mohammed al-Adnání, vyzval k zabíjení amerických, evropských, kanadských a australských bezvěrců. Stalo se tak nedlouho poté, co australská policie odhalila spiknutí a pokus o popravu a zatkla 15 mužů v Brisbane a Sydney. K problému by se mělo přistupovat stejně, jako k smrtícímu viru... #1: Dokážeme je zastavit? Pokud máme tu jedinečnou možnost zabránit masakru... pak věřím tomu, že se Spojené státy americké nesmí otočit zády.

V srpnu 2014 spojenecká aliance pod vedením Američanů zahájila letecké útoky na území Islámského státu. Ale pokusy o likvidaci IS s sebou přináší i nevhodné komplikace. Útoky na IS v Sýrii mohou posílit Asaddův režim, čemuž se Američané samozřejmě chtějí vyhnout. Panují obavy, že letecké útoky by se mohly zvrhnout v pozemní boje a to by byl začátek další dlouhé, krvavé a hodně drahé války. Spojené státy budou pokračovat ve vedení místního i mezinárodního postupu proti této barbarské a prázdné vizi, kterou ISIL představuje.

Komentáře (96)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pěkně o tom mluvil Bill Maher: https://www.youtube.com/watch?v=JDFrNQAjDYA

10

Odpovědět

A cyklisty.

133

Odpovědět

A nekonečnou kolonu čuráku v autě kvůli nimž člověk nemůže přejít cestu. Nebo se projet na kole.

31

Odpovědět

Za posledny ani nie rok, ISIS uplietol z hovna bic a teraz je oznacovany za najvacsiu hrozbu pre zapadny svet. No mne to tak veru nepride, velkohubo vyhlasuju expanziu na zapad ale akosi uz nemaju kam expandovat. Podarilo sa im ziskat vplyv na tych Irackych uzemiach kde prakticky nemali protivnika a v Syrii kde je taky bordel ze to ani nema cenu rozpisovat.

Z toho co som mal moznost sledovat je jasne, ze ISIS nedisponujue realnou vojenskou silou. Ich najvacsiu bojovu "silu" tvori nevicvicena "pechota" vyzbrojena z prebytkov Irackej armady. Z ich vlastnych propagacnych videii (takisto aj konkretne z tohoto) ten amaterizmus bije do oci. Dalej maju nejaku obrnenu techniku z cias Iracko-Iranskej vojny plus o nieco modernejsie terenne vozidla ktore tam nechali Americania a to je vse. Letectvo ani pouzitelne PVO prostriedky ziadne. ISIS zdaleka nadosahuje ani len (ne)kvalitu poslednej(2003) Saddamovej armady. Tej Saddamovej armady, ktora este na prelome 80. a 90.tych rokov bola moderne vyzbrojena, vycvicena a bola v tom case jednou z najsilnejsich na svete. A predsa, ked sa OSN uzniesla v tom, ze je hrozbou pre svetove spolocenstvo, bola behom par tyzdnov nekompromisne deklasovana bez toho aby sa vobec zmohla na nejaky skutocny odpor. ISIS-ozbrojeny bordel ktory vyrastol na jej troskach by dokazali "prehradit cestu" aj OSSR (a to si o tej nasej "armade" fakt nerobim ziadne iluzie). Nakoniec na zastaveni ich ofenzivy sa v Iraku zasluzili ovela viac narychlo vytvorene milicie a jednotky domobrany ako pravidelna Iracka armada(pozoruhodne demotivovana a viac-menej nebojujuca). Boh/alah chran ISIS pred stretom so skutocnou armadou trebars Turecka, Izraeala ci Iranu. Z toho jasne vyplyva ze ISIS nema kam expandovat a pre Europu nepredstavuje hrozbu ani nahodou (fakt ze Islam ako taky predstavuje pre Europu vaznu hrozbu je nieco ine).

ISIS vsak predstavuje hrozbu pre ludi zijucich na okupovanych uzemiach a dopusta sa najhorsich zverstiev od cias Rwandskej genocidy. Pozoruhodne je, ze kym v pripade inych krajin (ISIS je sic neuznane ale predsa len statne zriadenie) vratane prave Saddamovskeho Iraku boli utoky proti vlastnemu obyvatelstvu aj v ovela mensej miere povazovane za dostatocnu zamienku pre tvrdy uder presadzovany najsilnejsimi hracmi NATO. V pripade ISIS existuje len snaha udrzat si niektore klucove pozicie ale v skutocnosti neexistuje realny zaujem ustedrit vazny uder ich jednotkam, zazemiu ci nebodaj naspat dobyt nimi kontrolovane uzemia, napriek bezprostrednej hrozbe, ktoru predstavuju na okupovanom teritoriu. Naoko sa uskutocnuju nalety a pod zamienkou nebezpecenstva novej vlny terorizmu sa upravuju(utahuju) domktriny v USA, faktom vsak je, ze keby ci uz USA alebo ich predlzena ruka OSN skutocne chceli, expresne by ISIS vyprasili.

Skoro by som si na zaklade tychto skutocnosti myslel, ze ISIS je len nova forma ofenzivy namierenej proti Syrii. Kde doterajsia "obcianska" vojna nepriniesla ziadne vysledky a tak sa skusa model regulernej vojny takym sposobom, ze sa za tymto uicelom vytvori opozicny statny utvar, ktory si uz z formy fungovania a vobec svojho vzniku nemusi lamat hlavu so stratou prestize a medzinarodnjm odsudenim, ked bude voci svojmu susedovi viest bezohladny utok proti vsetkym pravidlam vedenia vojen.

294

Odpovědět

Sice nesouhlasím (na to je zde hodně málo argumentů a důkazů), ale je to zajímavý postřeh a zajímavá spekulace.

150

Odpovědět

+LDamianPosledny odstavec je len moja fantazia. Avsak to, ze ISIS zdaleka nepredstavuje take nebezpecenstvo za ake je vydavany ako aj to, ze keby bol o to skutocny zaujem tak by sily ci uz OSN, NATO, USA, whatever poslalo ISIS do historie radovo v tyzdnoch. Otazka znie preco sa tak nedeje?

70

Odpovědět

+JodgoTy kokos... a při zpětném pohledu jsi měl docela slušnou trefu. Klaním se ti, poslouchám tě! :) :D

00

Odpovědět

+LDamianJodgo: USA a NATO potrebujú strašiakov. Čím viac tým lepšie. Kto sa bojí neskáče. Druhý dôvod je ospravdlenie výdavkov do zbrojenia. Zbrojársky priemysel je jeden z mála, čo v USA funguje. Obliekjú ich Čínania, iPady im vyrábajú všade inde, len v USA nie a do práce ich vozia Japonci. :-D

Preto sa tak nedeje, ale myslím, že to vieš a bola to skôr rečníka otázka ;-)

43

Odpovědět

+LDamianBa naopak bych s ním souhlasil v jedné důležité věci - NATO disponuje takovou vojenskou silou, že kdyby opravdu nutně potřebovalo, může IS rozprášit během jednoho, dvou let.

Spíše bych předpokládal, že pro západní mocnosti je existence ISIS svým způsobem prospěšná a je to od nich zcela jasně geopolitický kalkul.

40

Odpovědět

jinak hAnko ty koště taky by si sem mohl dát přeložené vyjádření nějakého odborníka na islám a problematiku na blízkém východě místo těhle populistických sraček
jinak krásné propagandistické video které hezky vystřihává pouze věci které se mu hodí z kontextu např. To že IS vyhlásil válku skoro celému světu nemění nic na tom že ČR tato organizace doopravdy ohrožuje minimálně pokud ne vůbec. Stejně jako to že popravy, znásilňování a vraždění vlastních občanů, jsou věci které se běžně dějí v těchto zemích dějí, jen to nikomu nevadí dokud ta zem hezky odvádí ropu a je poslušná.

321

Odpovědět

Jinak Zabijáku, ty koště, kdybys sem místo výroků o populistických sra*kách na takové vyjádření dal odkaz, bez problému bych ho přeložila.

292

Odpovědět

Počuj ty orgán vypatlaný... jeb sa na to...
Ak by som ťa pretiahol... žebrák

07

Odpovědět

Já bych se mezi ně infiltroval a začal bych kázat, že v Číně jsou největší bezvěrci a odpůrci státu. Jeden konflikt, Čína tam pošle zlomek armády a s IS(IS) je konec.

123

Odpovědět

problém je že Čína tam neposílá už několik let svoje zasraný drony což bude asi ten důvod proč jim je nějaká Čína u p****e

57

Odpovědět

Kompletně se tam vyhnuli zmínkám o tom, jaký podíl na rychlém růstu a expanzi ISIL a obecně vyzbrojení, vycvičení a existenci profesionálních bojovníků zaštiťujících se islámem měly samotné akce USA a Evropy, ale i Sovětského Svazu a pak Ruska v Afghánistánu, Jugoslávii, Čečensku, Iráku, Libyi a Sýrii.

Tedy že tito profesionální fanatičtí bojovníci byli cvičeni, zbrojeni a podporováni vždy jednou frakcí proti té druhé. Že i když byl někdo terorista, tak nad tím západ rád přivíral oči, dokud si myslel, že ten terorista bojuje v jejich prospěch. Že díky tomu, že zde vždy byla další válka, tak tito profesionálové mohli jít prostě z boje do boje a díky tomu zde vznikla vrstva tisíců islámských fanatiků s celkem kvalitní výzbrojí a úctyhodným výcvikem a zkušenostmi, kteří prostě neznají a nemají nic jiného než válku.

Nezmiňují se, jak velkou nevoli a nenávist vyvolaly v arabském a islámském světě vesměs útočné války západu proti islámským státům, západem nastolený židovský stát, pokrytecký boj proti terorismu a další a další věci, které mezi mnoha muslimy vyvolaly dojem, že západ proti nim vede v podstatě další křižácké války, vykořisťuje je a je třeba proti němu bojovat, jako proti nejhoršímu zlu. Odtud také Malý Satan (Izrael) a Velký Satan (USA) ve vyjadřování části muslimů.

Tedy opomíjí náš podíl na tom, že vůbec ISIL existuje. A to, že jsme pokrytci, kteří si kvůli zisku pár bohatých a vymývání mozků ze strany médií, nechají podřezávat větev, na které všichni sedíme.

255

Odpovědět

neco na tom bude

21

Odpovědět

Tak ono vyzbrojit v Afghánistánu ozbrojenou skupinu která bude bojovat proti Sovětům bylo bezpečnější než tam poslat regulerní mariňáky (hrozba WWIII). Jinak Arabové po WWII odmítli oba plány na vznik palestiny a Izraele ( 2 nezávislé státy propojené hospodářskou unií, přičemž by Jeruzalém a okolí zůstal pod mezinárodní správou, nebo federativní stát). Tento plán schválený UN Arabové odmítli a den poté co na území určeném UN vznikl Izrael mu vyhlásili válku. Tzn. Arabové měli šanci na svůj Paletinský stát ale tuto šanci odmítli a místo toho chtěli Izrael dobýt celý a vymazat z mapy.

72

Odpovědět

+dajmi5Pravdu máte, ale je možná dobré říci, že se jim nelze divit. Kdyby Evropané svozili skupinu svého obyvatelstva vybranou na etnickém principu do ČR s tím, že budou na půlce území žít, a tamní obyvatelstvo se musí přesunout do té druhé, tak je Češi taky pošlou někam.

12

Odpovědět

+dajmi5Jenže ČR je nezávislý stát, má svou vládu, své instituce, svou armádu, soudy policii, atd. Češi si vládnou sami, na území Palestiny nic takového nebylo v té době tam byl Britský mandát Palestina který byl zřízen za účelem realizace Balfourovy deklarace jejíž cílem bylo „zřízení národní domoviny pro židovský národ“. Před tím byla Palestina částí Osmanské říše, nebyl to samostatný stát jako byly např. Země Koruny české které byly pohlceny Rakouskem ( později R-U) a poté se zase osamostatnily.

40

Odpovědět

+dajmi5I v dobách, kdy Češi nic takového neměli by je poslali do háje. Stačí si vzpomenout, jaký problém byl s Němci, kteří tu žili od nepaměti. Se středověkými Českými zeměmi (součástí Svaté říše římské) bych v tomhle moc neargumentoval.

11

Odpovědět

+dajmi5Země Koruny české je termit z období vlády Lucemburků. Naopak Ferdinand I. byl zvolen jak moravským zemským stavem, tak i českým zemským stavem.
Koruna česká (království české, markrabství moravské a lužické, slezské knížectví) pak byla definitivně zrušena s vládou Marie Terezie.

10

Odpovědět

Koukam, ze deti co vyrostly na propagande idnes ti za pravdu davaj minusy :D

12

Odpovědět

Chudáčikovia... každý ich podporoval, učil ich, zbrojil ich a oni chudáčikovia nič... len pekne poslúchajú ajatolaha, čítajú korán, modlia sa a poslúchajú.
To všetko tý zlý neprajný podporovatelia zo všade...
:D TF

13

Odpovědět

+thorium.cekuj.netKdyž vycvičíš psa a pošleš ho za někoho, zodpovědnost máte oba. Ty i ten pes - ty logicky větší, protože se od tebe čeká víc, než od psa.

Náboženští fanatici mají sice větší zodpovědnost než pes vycvičený k zabíjení lidí, ale vzato realisticky - v každé společnosti se vždy najde skupina magorů, ochotných zabíjet, když jim je to umožněno a když je to podporováno.

Bere se to obvykle tak, že větší zodpovědnost má hlava (organizátor, Hitler, Stalin, Mao, vůdce koncentráku), než ruce (jednotliví vrazi, bachaři a další šmejdi).

Trestat je třeba všechny, ale kdo má větší moc a možnosti, bere se jako zodpovědnější za vzniklé zločiny.

Podle mne tedy.

81

Odpovědět

+thorium.cekuj.net:D hej... a každý si myslí " my sme svätý" ... To ani niesú ľudia... Ak máš podobné zmýšlanie tak podobne...
Zvery vypatlané. Zodpovedný sú všetci... žiadne také že vodca...všetci k***a

12

Odpovědět

Zajímavý je, že na začátku říkáš, že je cvičil Sovětský svaz i USA, jeden proti druhému. To skoro vypadá, že Sovětský svaz se angažoval trochu líp, když furt mají pifku akorát proti západu.

21

Odpovědět

+AutoSpíše méně - ne tak účinně. Například v Afghánistánu Sovětský Svaz prohrál a komunismus, který tam na čas nastolil se tam zhroutil. Potom navíc Sovětský Svaz prakticky zanikl a i kdyby měli někteří staří mudžáhedíni ještě na SSSR pifku, tak tímto jim na čas prakticky zmizel soupeř. S teroristama z Čečny mělo a částečně stále má Rusko potíže - viz například "masakr v Beslanu".

Rusko je sice částečný nástupce, ale už nemá zdaleka takovou sílu se vměšovat. Vojenskou, ekonomickou, ani mediální. Však stačí srovnat sílu armády Ruska a USA, počet základen Ruska a USA v té oblasti, počet zaměstnanců na ambasádách... Navíc Rusko v současné době nemá ideologii, kterou by se pokoušelo v těch státech nastolit. Takže je na tom podobně, jako Čína.

USA byly v tomto úspěšnější (viz pojem petrodolar). Takže v té oblasti a celkově na světě mají (zejména ve spojení s EU, ve které jsou původní pánové těch oblastí, jako je VB, Francie...) mnohonásobně větší vliv.

Jenže to má také negativní stránku. A tou je právě existence uskupení jako je ISIL a logická částečná zodpovědnost USA / NATO za ně. Koneckonců zodpovědnost jde ruku v ruce vždy s mocí.

21

Odpovědět

Proč se v tom videu mluví o "Asadově režimu", když byl nedávno legitimně znovuzvolen? To jako stát, který nejde USA na ruka, je automaticky nedemokratický? O tom, že Obama si rozhoduje, ve které zemi zničí vládu a přitom kritizuje Rusko za Ukrajinu nemluvě. Američani můžou za to, cose děje na Středním východě sami a ISIS pro ně bude jenom záminka, jak zničit Sýrii, která je spojenec Ruska.

176

Odpovědět

Volby v Sýrii jsou legitimní asi jako volby v RF, referendum na Krymu nebo "volby" teroristů na východě Ukrajiny. :D

1316

Odpovědět

+dajmi5Kdyby volby mohli něco změnit, tak už by je zakázali. Tady v ČR je rozdíl v tom, že máte iluzi výběru.

74

Odpovědět

+dajmi5A o tom rozhoduje kdo? USA?

23

Odpovědět

+dajmi5Tak ony volby mění dost věcí, je rozdíl jestli máš u vlády normální pravicové strany s prorůstovou politikou, nebo levici která rozhazuje peníze z rozpočtu za sociální dávky a jiné nesmysly , prosazuje masivní přerozdělování, pokřivuje ekonomiku různými nesmyslnými regulacemi a dotacemi atd. To že v ČR neexistuje téměř žádná pravicová strana a i tzv. "pravicové" strany jsou tvořeny překabátěnými bolševiky je věc druhá. Nicméně nic ti nebrání sehnat dostatek finančních prostředků a založit si vlastní stranu. Zase tak černě bych to neviděl, za pár (desítek) let ty produkty totality stejně umřou a do politiky se dostanou normální lidé kteří vyrostli v (relativně) normální, liberálně demokratické zemi, kteří studovali a žili v zahraničí a kteří se nebudou řídit bolševickým heslem " kdo nekrade denně hodinu okrádá svou rodinu". :D

46

Odpovědět

+dajmi5dajmi5:
Vaše postoje jsou zásadně v rozporu s principy demokratického státu. Jestliže jste demokrat, zamyslete se nad sebou.
Jestliže demokrat nejste, proč se vysmíváte Asadovi, Rusku a vůbec zemím, které nejsou demokratické. To je stejně pokrytecké, jako ty režimy. Jestliže nejste pokrytec, zamyslete se nad sebou.

34

Odpovědět

+dajmi5Co přesně je v mém předchozím příspěvku v rozporu s demokratickými principy ? Říkám snad že by se levice měla potlačovat ? Pouze říkám že levice s přerozdělováním, kolektivismem atd. je špatná, to není nic proti demokratickému řádu. Neříkám že by se někdo kdo nesouhlasí s (např pravicovou) politikou státu měl zavírat do vězení jako např v Rusku skupina jejíž jméno prezident ČR neumí vyslovit ani přeložit. Ano jako libertariánovi se mi nelíbí levicové směřování EU a zemí Evropy, nelíbí se mi posilování státu na úkor ekonomické a morální svobody ale neříkám že by se změny politiky mělo docílit nedemokratickými cestami ( zavírání oponentů, jejich fizická likvidace, nucená emigrace atd.) ale tím že i ty nejprostější vrstvy dosáhnou určitého stupně vzdělání který jim umožní pochopit nesmyslnost a neefektivitu levicové politiky.

22

Odpovědět

+dajmi5"fyzická likvidace" sorry :D

11

Odpovědět

+dajmi5Estebano: Na to aby jsi zjistil kde jsou či nejsou sovbodné volby nepotřebuješ žádný stát, stačí se podívat na např. Freedom House Index, či na data OBSE.

11

Odpovědět

+dajmi5dajmi5: co je špatného na tom, že se lidé domluví na tom, že budou odvádět z platu určitou část mzdy, kterou získají až dovrší určitého věku, nebo zdravotního stavu?
co je špatného na tom, že budou podporovat vzdělání nejen sebe a svých dětí, ale i ostatních?
co je špatného na tom, že budou podporovat stavbu silnic, železnic atp.
spíše za pár let pravicový voliči zjistí, jak malý důchod získali a budou chtít přidat ;)

40

Odpovědět

+dajmi5Dajmi: Dát za příklad posuzovatele svobody organizaci (Freedom House), která je financovaná federální vládou USA, to už musí být člověk buď pokrytec, nebo jednoduše ovce :-D

10

Odpovědět

+dajmi5Estebano: Většina nevládek je více či méně sponzorována vládami různých států, to by pak člověk nemohl věřit téměř žádné nevládní organizaci. (samozřejmě že výjmky se najdou vždy a všude)

31

Odpovědět

+dajmi5S demokratickými principy jsou v rozporu tyto tři věci:
1. Pohrdání oponenty
Nestačí oponenty nezabíjet, je třeba je i respektovat. Nelze člověka, který má prostě jiný názor označovat za produkty totality, těšit se až umřou, označovat jejich názory za špatné (konstruktivní nesouhlas je nutný, ale tohle je něco jiného) a primitivně je zesměšňovat (politická satira je zdravá věc, ale není argument).
2. Přesvědčení že politickou moc si člověk musí kupovat
Píšete, že k založení strany potřebuje člověk peníze. To je sice pravda, ale demokraticky uvažující člověk by řekl na prvním místě myšlenku a stoupence. V demokracii mají mít moc lidé, nikoli peníze. To by potom byla plutokracie.
3. Snaha vyučovat světonázor
Pokud chcete lidi vzdělávat, musíte je seznámit s Hayekem i s Marxem, a to nestranně, aby si mohli udělat vlastní názor. A spousta by s jich udělala názor levicový. Cokoli jiného je manipulace a propaganda. Pokud se budou školy udělat z žáků libertariány, nasměrují zemi k totalitě.

+ jedna věc, která není porušením demokratických principů.
Zdá se mi, že trpíte neduhem mnoha libertariánů, označujete za levici všechny ostatní světonázorové proudy. Vzniká tak výrazná asymetrie, kdy je na jedné straně spektra mnoho proudů, a na druhé pouze jeden. Takové dělení postrádá smysl.

62

Odpovědět

+dajmi5orcinusorca2014: Neříkám že by se měly přestat platit daně, říkám že by se měla platit rovná daň která bude co nejmenší ( rovnou daní myslím opravdu rovnou daň. tzv pool tax, zaplatíš určitou stanovenou částku bez ohledu na tvůj příjem, současná "rovná daň" v procentech nemá s rovnou daní nic společného.) Pokud by to bylo jak píšeš souhlasil bych, problém je že to tak není, peníze které ty odvedeš státu se nešetří na "tvém" účtu ale jsou použity k vyplacení důchodu současným důchodcům. Když jde určitá část daní na vzdělání, rozmělní se mezi všechny školy ( i ty státní) a všechny studenty, kdyby jsi tuto částku nemusel platit ale mohl ji šetřit na své vzdělání nebo vzdělání svých dětí bylo by to mnohem efektivnější a v konečném důsledku by bylo poskytované vzdělání kvalitnější. Vždy je efektivnější systém kde se člověk stará o co nejmenší počet lidí ( sebe, svou rodinu, svou finanční skupinu, své zaměstnance, přátele...) než když se starají "všichni o všechny". Neříkám že se má zrušit stát jako celek ( nesjem anarchista), ale že se má starat jen o nejnutnější věci, mezi ktré patří i infrastruktura. Človek se skutečným pravicovým myšlením nespoléhá na stát že jej zajistí ve stáří ale snaží se zajistit sám, můj praděda se na důchod zajistil sám stejně jako můj děda a stejně jako můj otec, tak i já se finančně zajistím na stáří sám, abych nebyl odkázán na státní almužnu. Nehledě na to že když pasivně natahuješ ruku pro státní důchod dostaneš jej kdy ? V 65-70, pokud se finančně zajistíš sám můžeš jít do důchodu v 50, pokud jsi úspěšný klidně ve 30, záleží pouze na tom jaký máš životní standart ( kolik peněz ročně utratíš aby jsi byl sám se svým životem spokojený, to je velmi individuální hranice, někomu stačí v 50 do konce života pár milionů, někomu s vysokým životním standartem nestačí v tom samém věku nekolik set milionů) a na tom jak je člověk úspešný.

20

Odpovědět

+dajmi5komunard:
1. Produkty totality nemyslím všechny levicové strany, třeba Labour Party bych za produkty totality nikdy neoznačil, za produkty totality (v Evropě) považuji politické struktury bývalého východního bloku, které žili v totalitním systému ( neemigrovali) a nebyli v disentu, napříč politickým spektrem, čili nejen v levicových stranách ale také v stranách středových či pseudopravicových.
2. špatně jsem se vyjádřil k založení strany peníze nepotřebujete ale potřebujete peníze pokud chcete úspěšně kandidovat, ani PR agentura zadarmo nehrabe, jedná se jen o množství fin. prostředků, pokud strana chce dělat velkou kampaň v televizi, novinách, chce mít billboary atd. potřebuje víc, pokud chce dělat menší internetovou kampaň, popřípadně kampaň založenou na dobrovolnícíh finance potřebuje také, i když méně. Peníze žádnou moc nemají peníze jsou pouze nástroj, moc mají vždy lidé. Stejně jako nevraždí zbraně ale člověk který stiskne spoušť, zbraň je také pouze nástroj který ovláda člověk.
3. Problém je nestraně lidi seznámit s názorovými proudy které reprezentují lidé typu Marx, neboť tyto proudy jsou samy o sobě víc propagandou než světonázorem.
Všechny ostatní směry za levicové nepovažuji, jenom si myslím ( a řekl bych že nejen já) že v ČR pravice neexistuje, to ale neznamená že neexistuje ve světě.

10

Odpovědět

+dajmi5*billboardy

10

Odpovědět

+dajmi5dajmi5: a jak pak vyřešíš problém stavění silnic, nebo další investičních cílů, na které jednotlivec prostě nikdy nebude mít dostatek prostředků?
Jinak problémy tzv. pool taxu jsou v zásadě dva:
(a) jak vyřešíš problém s těmi, kteří na tuto daň jednoduše nebudou mít?
(b) jak vyřešíš problém s těmi, kteří podnikají v Nošovicích,v Kolíně, ve Zlíně.... ale odvádějí daně v Praze? Lidé prostě cestují, pracují v různých částech země a využívají infrastrukturu z celého státu. Za komunismu byla protlačována hlavně Praha. (Díky Zemanovi) dnes se příjmy více rozprostírají i do regionálních center a menších měst.

00

Odpovědět

+dajmi5dajmi5 meleš strašný kecy.. očividně nevíš co znamená vůbec levice a pravice.. přepodkládám že volíš top09 či ODS

21

Odpovědět

+dajmi5Zlopán: Člověk který nemá České občanství v českých volbách volit nemůže, proto v ČR nevolím. Jinak tyto 2 strany jsou přesně příklad pseudopravice kterou bych nikdy nevolil.

11

Odpovědět

+dajmi52. Ergo kdo má peníze, má moc. Plutokracie.
3. O tom, co je propaganda rozhoduje kdo? Vy?
Dítě si nemůže šetřit na vzdělání. A k šetření na vzdělání potřebujete dostatečný příjem. Kde ho má člověk bez vzdělání vzít?
Šetřit si na stáří taky něco stojí. Člověk, který bere deset tisíc čistého, toho moc nenašetří. Člověk, který bere deset milionů je po pár měsících zajištěn na celý život. Nehledě na to, že šetření v penězích nemá cenu (inflace), a v komoditách závisí na cenách na trhu. Člověk, který si takhle šetří, je vlastně nucen hrát na burze-i se všemi riziky, které to přináší.

00

Odpovědět

+dajmi5Dítěti na vzdělání mají šetřit samozřejmě rodiče, stejně jako dítě živí či šatí rodiče, stejně jako jsou to oni kdo mu založí stavební spoření či jinou formu spoření aby po ukončení univerzity nevstoupilo do život s holým zadkem a mělo např kde bydlet. Samozřejmě že při investici do komodit či cenných papírů jsou určitá rizika, i podnikání je riziko, stejně jako je riziko sednout do auta či letadla, riziko tu bude vždy jde o to jej minimalizovat. Viz nedávná krize, ano spoustu lidí přišlo o práci, peníze, spadla cena nemovistostí které vlastili ale pak je tu další skupina která správně přečetla trh a na krizi vydělala.

00

Odpovědět

+dajmi5Z toho mi celkem logicky vyplývá, že ve vašem systému bude muset někdo na stará kolena žebrat.

11

Odpovědět

+dajmi5trocha pozde.. podľa pozorovateľov z OSN bolo na voľbách v sírijí všetko OK, ničmenej to sa v správach nedočítalo..
Dalej demokraticky zvolený prezident bol zvrhnutý práve tými teroristami (západná ukrajina) ktorý teraz bombardujú civilné obyvateľstvo.. áno, to že je možnosť že sa neaký prorusák objavý na sídlisku je pádny dôvod zbombardovať celé sídlisko.. :) ale ani to sa v správach neprezentuje..

00

Odpovědět

To jako stát, který nejde USA na ruka, je automaticky nedemokratický - Ano... a souhlasím... nejdřív jim dali výcvik a výzbroj proti sadámovi a teď se jim vymkli z rukou...

12

Odpovědět

orcinusorca2014: už jsem to psal jsem rpo to aby se stát staral o vnitnřní a vnější bezpečnost a INFRASTRUKTURU. Neplacení daní, či jejich krácení je pokud vím trestným činem.

00

Odpovědět

+dajmi5wtf, proč se to hodilo sem ? :D

00

Odpovědět

+dajmi5asi nechápeš, co jsem tím chtěl říct....pokud bude nastavena daň jako fixní částka, tak se najde skupina lidí, kteří prostě NEBUDOU mít na její zaplacení (tedy chceš říct, že ti, co na zaplacení fixní daně nebudou mít, patří do vězení?)
proměnlivá daň právě tento problém eliminuje= 15% obyvatel (důchodci, děti,...) odpustí daně, aby tuto částku chtěl po těch, kteří peníze skutečně mají...bohatí lidé mají obvykle i vyšší spotřebu, takže platí i více na NEPŘÍMÝCH daních...druhá poznámka byla k rozdělení daní (" Vždy je efektivnější systém kde se člověk stará o co nejmenší počet lidí "). Právě za komunismu vysávala Praha z regionálních center peníze, které by zůstávaly právě v těchto centrech (většina dálnic se postavila až PO revoluci, komunistům stačilo spojit Plzeň-Prahu-Brno-Bratislavu).

00

Odpovědět

ta hudba moc nesedí :D

40

Odpovědět

Hej robte z nich antihrdinov. Najprv dajú videa o Jokerovi a hneď na to týchto chujov.

30

Odpovědět

Jejda, zapomněli zmínit ten nejdůležitější fakt a tj., že ISIS nemá nic společného s islámem :-D

138

Odpovědět

Ale má...Přece první slovo v názvu :D
Jinak by mohlo přijít srovnání nástupu prvního saudského krále na trůn a tohoto režimu.

161

Odpovědět

+orcinusorca2014Ono to už opravdu nemá s Islámem nic společného, tedy kromě toho, že zneužívají ty pasáže Koránu, které se jim hodí. To dělal i Hitler (akorát s Biblí) a nikdo neoznačuje nacistické Německo za křesťanské hnutí.

1514

Odpovědět

+orcinusorca2014Já měl vždycky za to, že se Hitler snažil potlačovat náboženství...

156

Odpovědět

+orcinusorca2014Stále jsem toho názoru, že by VČ.cz neměly překládat videa s politickým podtextem. Nicméně jsem velice rád, že se v diskuzi našli jedinci, kteří dokáží oddělit islámskou většinu věřících a ISIS.

314

Odpovědět

+orcinusorca2014Camfour - u prvniho prelozeneho VICE videa si divaci sami vyzadali dokument o IS (komentar, ktery ho zminil, mel spostu lajku). Je to aktualni tema, ktere evidentne lidi zajima, a proto se tento typ videi u nas objevuje. A jak se tu zminilo, IS uz davno neni o nabozenstvi, ale vlastni zvracene ideologii, penezich a politice.

81

Odpovědět

+orcinusorca2014Camfour: problém ale je že islámská "menšina", která je pro zákon šaría, tzn. potlačování práv žen a homosexuálů, je zhruba miliardová. Islám je náboženství založené na válčení a dobývání, příkazů k válčení je v něm bezpočet a to že je někteří muslimové nedodržují, nedělají z islámu dobrou věc. Zdůrazňuji, mám problém hlavně s islámem, nikoli s muslimy obecně.

44

Odpovědět

+orcinusorca2014MikeHawliczek: Hitler považoval národní socialismus za křesťanské hnutí. I mnohými konzervativci byl národní socialismus považován za křesťanské hnutí (a proto podpořili Hitlerův zmocňovací zákon)
TwoR: zákon šaría není JEDNOTNÝ systém pravidel. U náboženství, které se rozšířilo od Pekingu po Timbuktu to ani nikdo nepředpokládá.

10

Odpovědět

+orcinusorca2014Co dělal Hitler s biblí? :D Hitler říkal že bible a náboženství jsou p******y

11

Odpovědět

Když budete dodržovat všechny zákony z Bible, bude z vás barbar. To samý platí pro Korán, to není "zneužívání Koránu", to je DODRŽOVÁNÍ. Když si lidi stěžujou na náboženské extremisty (fundamentalisty), je třeba uznat, že problém pramení ze svatých textů těch náboženství, co přímo přikazují násilí.

66

Odpovědět

+TwoRDěláš si ze mně srandu?! Bible má deset zákonů.
Tady je máš:

V jednoho Boha věřiti budeš.
Nevezmeš jména Božího nadarmo.
Pomni, abys den sváteční světil.
Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
Nezabiješ.
Nesesmilníš.
Nepokradeš.
Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému.
Nepožádáš manželky bližního svého.
Aniž požádáš statku jeho.

Znal si je všechny? A které prosimtě ze mně může udělat barbara? Kdyby se všechny kromě tří na začátku dodržovali tak by nebyly žádné problémy a nemusíš být ani věřící. A první tři nikomu neškodí.

43

Odpovědět

+TwoRTwoR:
Náboženského násilí se dopouští i buddhisté. Kdo chce psa bít, tu hůl už si najde. Pokud budete vyjadřovat takové pohrdání náboženstvím, tak tím nepodpoříte jeho pozitivní interpretaci, ale především tu negativní. Problém nejsou náboženské texty(povětšinou vnitřně rozporné, interpretace je tedy nutná), problém je, že velká část lidí nějakého náboženství má pocit, že je jimi pohrdáno.
Majky1997:
Bible to není jen desatero, to jsou i příkazy k zabíjení, popisy násilí a genocid a podobné věci.

71

Odpovědět

+TwoRMajky1997:
Základní zákony islámu jsou:
1. Budeš věřit v jednoho Boha a proroka Mohammeda.
2. Budeš projevovat víru 5x denně.
3. Budeš platit daně, které budou použity pro podporu chudých a nemohoucích.
4. Budeš dodržovat půst v pevně stanovený čas (pokud jsi zdravý a silný).
5. Budeš usilovat o cestu do Mekky.

51

Odpovědět

+TwoRJe vidět že jste pořádně nečetli ani Bibli, ani Korán, oboje obsahují stovky příkazů, poukazování na ty pozitivní, nebo neutrální ty ostatní nevymaže. Korán: verš 2:191 - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete, a vyžeňte je z míst, odkud oni vás vyhnali, vždyť svádění od víry je horší než zabití. Avšak nebojujte s nimi poblíže Mešity posvátné, dokud oni s vámi zde nezačnou bojovat. Jestliže však vás tam napadnou, zabte je - taková je odměna nevěřících!

43

Odpovědět

+TwoRVěci co nevyvrátí násilnost jednotlivých náboženství: poukazování na pozitivní pasáže, poukazování na násilnosti jiných náboženství, poukazování na nepraktikování násilných pasáží jejich vyznavači vlivem sekulárních prostředí.

03

Odpovědět

+TwoRMyslím, že sis tenhle verš rychle vygooglil. Předchozí verš 2:190 říká jasně, kdo jsou tajemní "oni".
2:190 A bojujte na stezce Boží proti těm, kdož bojují proti vám, avšak nečiňte bezpráví, neboť Bůh nemiluje ty, kdož se bezpráví dopouštějí.
a hned následující verš říká, kdy skončit
2:192 Jestliže však přestanou. . . tedy Bůh věru je odpouštějící, slitovný!

50

Odpovědět

Mě zase přijde, že toto video nabádá, aby si lidi mysleli, jak je jejich myšlenka špatná?
Jak se USA osamostatnilo od VB? Občanskou válkou...
"každý máme tu svou věc za ušlechtilejší"
Myslím si, že je to medializované, aby byl důvod ovládnout spojenci tohle území!
V roce 2003 vstoupily vojska USA na území Iráku, aby svrhli vládu a dosadili svojí, tak proč si myslí, že většina obyvatelstva se chce od ní osamostatnit? I násilím, když nemají jinou možnost...

519

Odpovědět

Trvání: 20. března 2003 - 15. prosince 2011 [1][2]
Místo: Irák
Casus belli: podezření z vlastnictví ZHN a údajné napojení na Al-Kajdu
Výsledek: Hlavní bojové operace ukončeny:
Dobytí Iráku koaličními silami
Svržení a poprava Saddáma Husajna
Zvolení nové irácké vlády
Pokračující útoky povstaleckých skupin a teroristů
Občanská válka mezi šíity a sunnity[3]
Humanitární krize
Smlova SOFA

zajímavé co píšou na cz wiki lol

16

Odpovědět

+BarpharangesPíšou přesně to co se reálně stalo.

61

Odpovědět

na nieco zabudli otvorene sa vyjadruju o rusku ako o nepriatelovi nie len o vacsine zapadneho sveta

30

Odpovědět

Já mám pocit ze IS považují celou Evropu(tedy včetně Ruska) jako "západ".

01

Odpovědět

V čase 1:46 říká, že ISIS se vyrojil ze "severozápadu" Sýrie, což není pravda. ISIS se začal šířit ze severovýchodu, či spíše východu Sýrie.

00

Odpovědět

hanko táhni už dopíči z tou propagandou chápu když sem dáš dokument ale když je každej tejden další video na to samý téma tak myslim že se bez keců o nějakém virusu obejdem
tak a teď následuje stovka komentářů kde se hrdinové po shlednutí videa bojej že k nim domů příde džihádista a nejraději by pro bezpečí světa ten islám zakázali

775

Odpovědět

Co kdybys namísto ní táhl do piči sám?

545

Odpovědět

+Tornadonope

434

Odpovědět

Jaká propaganda? ISIS jasně dává najevo svoje cíle a barbarský prostředky kterýma je chce dosáhnout, dokumentuje je a dává je sama na sociální sítě,takže se šíří i bez pomoci mainstream médií. Já si myslim že je důležitý mít přehled o tak podstatnejch věcech jako jedna z největších teroristickejch organizací.

213

Odpovědět

Ty ťahaj do piči ty pseudohumanistická vypatlaná k***a...
Strčím ti moslima do p****e, ?***k komunistický...

27

Odpovědět

V čase 03:42 máte místo Kampaň "Kapmaň".

30

Odpovědět

Díky, opraveno. :)

00
Další