10 nejlepších filmových padouchů

Thumbnail play icon
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:6 066

Pro dobrý příběh je velmi často potřebný i dobrý padouch, kterého si občas zamilujeme více než samotného hrdinu. Cinefix nám v tomto videu vysvětlí, proč tomu tak je a co takové záporáky nadřazuje těm, kteří jen nudně páchají zlo.

Přepis titulků

Dělá dobrého padoucha jeho zlo, nebo lidskost? Sympatičnost, či ohyzdnost? Uděláme si přehlídku nejoblíbenějších záporáků a zjistíme to. Tohle je náš výběr deseti nejlepších filmových padouchů všech dob. Začneme desátým místem s výběrem čirého zla. Je to padouch, který páchá zlo, protože je zlé. A protože zlo je dobré a dobro zlé, musí být dobrý, že jo? Jasně, tohle může znít jako nejlepší kandidát a slušný jazykolam, ale je to také nejfádnější vyobrazení.

Možná nás strašil zpod postele spolu s černobílým vnímáním světa během dětství, a kvůli tomu nad námi bude vždy mít určitou nostalgickou tyranii. My už se ovšem nebojíme v tak prostých pojmech. Ale to neznamená, že neexistují zloduši, kteří jsou památní pro čirost jejich zla. Je tu císař Palpatine, Damien z Přichází Satan spolu s téměř každým ztělesněním ďábla ve filmu. Nicméně pro jeho čiré zlo máme nejraději Saurona. Vidím tě.

Jo, těžko se soupeří se vševidoucím plamenným okem na obloze, ale i jeho schopnosti jsou jedinečné svou zákeřností. Nezkazí vás potřesením ruky nebo zaprodáním duše, ale pomalu, po desetiletích a staletích vábení a příslibů. Dostal Gluma, Sarumana, Boromira i prstenové přízraky. A dostal i nás, protože Sauron je naším desátým padouchem. Takže co je lepší než čiré zlo? Rozhodně je něco na zloduších, kteří nás děsí k smrti.

To jsou klasická hororová monstra, co na vás vybafnou v noci. Freddy Krueger, Jason Voorhees, Michael Mayers a Kožená tvář. A i když se můžou zdát dost zlí, my si myslíme, že jsou hlavně nemorální. Jsou to nebezpeční a nepředvídatelní služebníci chaosu a zabíjí si, koho chtějí. Ne nutně proto, že by nenáviděli svět, ale proto, že ho ani nemají rádi. Krom monster z hororu to jsou postavy jako Tommy Devito z Mafiánů a žralok z Čelistí, kteří nám zahnědí spodky stejně jako Krvavé žně. Ale myslíme, že nic není děsivějšího než naše 9.

místo, Malej Zé z Města bohů. Co je? Tvoji kámoši už všechno vzali. Co ještě chceš? Ve dvaceti je drsňák a jako neřízená střela, ale ve dvanácti se vloupe do hotelu a jen ze srandy tam všechny postřílí. Kvůli tomuto chaosu je Malej Zé daleko děsivější ve vzpomínkách. Je násilnický a bezcitný. Buď vám zapózuje pro fotku, nebo do vás vystřílí tucet děr. A proto si zaslouží umístění na našem seznamu. Klíčovým psychologickým prvkem, který nám pomáhá vžít se do děje, je naše ztotožnění s postavou.

Tohle se zmiňuje dost často, znamená to, že vidíte hrdinu. Vidíte ho jako člověka podobného vám. A pak, díky empatii a zrcadlovým neuronům, se zničehonic začnete cítit stejně jako on. Tudíž jim přejete výhru, která jim, a tím pádem i vám, dodá pocit vítězství. A na našem osmém místě je ten zatrachtilý padouch, co vám stojí v cestě. Padouch, který je zdánlivě nezastavitelný. Jde o nelítostné cílevědomé protivníky, které si nedovedeme představit poražené. Jako agent Smith a všichni terminátoři.

Ať uděláte cokoli, dál vás pronásledují. Jsou to kolosové se sloní pamětí. Je to Daniel Plainview z Až na krev, Ivan Drago z Rockyho a Khan ze Star Treku. Ale nejraději máme Maxe Cadyho z Mysu hrůzy. Víš, když jsem byl v lochu, myslel jsem jen na to, jak od tam vypadnu a někoho zabiju. Před 14 lety jsem se musel oddat vězeňské cele. A teď se musíš oddat ty. Budeme předstírat, že je jen jeden, abychom si nemuseli vybírat, protože jsou oba tak zku*veně děsivé.

Tak ty jsi násilník, který trávil všechen čas ve vězení plánováním pomsty? Nech mě stočit se do klubíčka a volat po mamce. Tenhle chlap je nezastavitelný a pro pomstu dojde doslova na konec světa. A my bychom vás rádi odměnili tímto místem, milý pane... Vězeňský násilníku. Důležitý je ovšem také vztah hrdiny a padoucha, který můžeme označit jako – odpusťte muzicírován – kontrapunkt.

Tím myslíme padoucha, který je přesný opak hrdiny. Kámen k jeho papíru, jin k jeho jangu, arašídové máslo k jeho džemu. Nebo něco podobného. Skvělého padoucha možná dělá ta dokonalá opozice. Očividným příkladem je Ten, jehož jméno nesmíme vyslovit alias Voldemort alias toho hajzla se nebojíme, ale přece jen se trochu ztišme. Jeho zlá magie a Harryho hrdinská magie jsou vyrovnané, protože jsou tak spjaté. Také to je generál Zod, Krásnoočko a Hans Gruber.

Ale pro naše sedmé místo je nejlepším příkladem Joker. Proč mě chceš zabít? Ne, já tě nechci zabít. Ne. Ne, ty... Ty mi dodáváš smysl. Je chaosem k Batmanově řádu, zlem k jeho dobru, škleb k jeho úšklebku. Dokonce sám sebe vidí jako opak Batmana a vyžívá se v té pozici. A s tak propracovanou postavou a skvělým herectvím mu nemůžeme odepřít toto místo.

Krom chytré opozice je důležitý také padouch, kterého prostě nenávidíte. Zloduši, ze kterých se vám sevře žaludek, zkroutí rty a začne se vám vařit krev. Ani nemáte tak rádi hrdinu, jen prostě nenávidíte padoucha. Je řeč o bratrovražedném Scarovi, o Noahu Crossovi, lotrovi z Čínské čtvrti. A vždy uškrtitelné profesorce Umbridgeové. Rádi taky nesnášíme sestru Ratchedovou a její hloupý klobouk, hloupé vlasy a hloupá pravidla. Ale žádný padouch se v tomto nevyrovná reverendu Harry Powellovi z Lovcovy noci. Bože, jsem to vyčerpán.

Občas si říkám, jestli opravdu chápeš. Ne, že by ti vadily ty vraždy. Těch je tvá kniha plná. Pojí se v něm zneužívání dětí s nafoukaným ospravedlněním a tou nejtenčí vrstvou sympatičnosti. Chceme mu jen vrazit do té stupidní tváře. Proto si zaslouží místo na tomto seznamu. Nenávist samozřejmě není vším. Chceme také uznat padouchy, které máme rádi navzdory jejich zločinům. Chce to jisté charisma, abychom si oblíbili někoho, kdo zároveň terorizuje místní.

Dokáže to například Loki nebo Alonzo Harris. Také Harry Lime z Třetího muže a Hans Landa z Hanebných panchartů. Ale jaký padouch je horší a sympatičtější než Hannibal Lecter? Rád bych si s vámi povídal déle, ale na večeři mě čeká starý přítel. Je okouzlující, inteligentní, vzdělaný, jí části lidských těl a je bystrý. Co víc si přát? Dostáváme se k prvním náznakům podnětnosti a komplikovanosti dobrých záporáků.

Co o nás říká to, že se nám líbí náckové, vrahové, prohnilí poldové a kanibalové? Je to velký posun od čirého zla a myslíme, že bude nejlepší tak i pokračovat. Někde mezi nenávistí a sympatičností se z plochého zla stane něco lidštějšího, než jsme očekávali. Jistě, nikdy takovým padouchům nefandíme a netoužíme, aby vyhráli. Ale spíš bychom jim přáli důslednou terapii než veřejnou popravu. A tady to začíná být opravdu strašlivé na existenciální úrovni. Podobnosti mezi nimi a hrdinou se zmenšují.

Stejně tak je méně podobností mezi nimi a námi. Může to být Woo-jin Lee z Old boye, Tajomaru z Rašómonu nebo Darth Vader ke konci Návratu Jediho. Je spousta trojrozměrných záporáků, ale naším oblíbencem je Hans Beckert z M. Ano. Občas je to, jako bych... Pronásledoval sám sebe. Chci... Chci sám před sebou utéct. Ale nemohu.

Nemohu před sebou utéct. Musím... Musím se podrobit tomu, co mě pronásleduje. Představen tak černobíle, jak to jen jde, jako stín a za zvuků zlověstné píšťaly. Je představen jako padouch tak zlotřilý, že zločinci z celého města jsou ti dobří. Ale ke konci jeho podzemního soudu vykřikne o pomoc s lidskostí vycházející z hlubin jeho ztrápené mysli. Což mění náš pohled na celý příběh. Díky této nezvyklé úrovni nuance si zaslouží místo na našem seznamu. Děsivější než špetka lidskosti jsou pak padouši, co vypadají lidsky, znějí lidsky a lidsky se i chovají.

Ale pak se otočí a udělají přesný opak bez náznaku lítosti. Je to děsivé a efektivní, protože se pak ptáme, zda někdo takový existuje. Jsou součástí lidstva a zároveň jsou schopni páchat nelítostné násilí. Je to Peter a Paul z Funny Games, Patrick Bateman z Amerického Psycha a Amon Goth z Schindlerova seznamu. Jedním slovem je to psychopat. A to jsou děsiví záporáci. V robotí formě je to HAL 9000. Ve formě kazatele je to John Doe. Ale je těžké překonat Antona Chigurha z Tahle země není pro starý.

- Vyberte si - Mám si vybrat? - Jo. - Proč? - Vyberte si. - Já se o nic nevsadil. - Jo, vsadil. Vsadil jste vlastní život. Jen jste to nevěděl. Za jeho prázdným pohledem je víc než jen tajemno. Odebírá lidský život s krutou efektivností a bez jakéhokoliv zájmu. Žádné pochyby, žádné morální otázky, pouze ledabylý hod mincí. Vypadá to, že nejlepší padouši nejenže zapadají do příběhu, ale taky navážou komplexní psychologický vztah s diváky, tedy s námi.

Takže chceme vybrat padoucha, který vezme každodenní bláznovství a naprosto ho přežene. Připadá nám, že je to tak děsivé, protože nám to říká, že to může být kdokoliv, dokonce i váš manžel nebo vy. Annie Wilkesová z Misery nechce zemřít, přejde od pobláznění rovnou k únosu. Jack z Osvícení, jehož samota ho přetvořila v monstrum. Je to plukovník Kurtz, Joan Crawford nebo Alex Forest.

A náš oblíbenec, Norman Bates. Matka... Má matka... Jak se to říká? Dnes se necítí ve své kůži. Zjizven emocionálním týráním a roztrhán disociativní poruchou identity. Norman je vlastně milý chlapec, což je skvělé. Ale je i Norma, stará sériová vražedkyně.

Je těžké se dívat na tak pokřivené lidské chování. Z části protože se od nás tak liší, ale z části se také vlastně až tak neliší. Předchozí místo nám ukázalo naši temnou stránku. Teď chceme mluvit o záporácích, kteří nám odhalují naše nejhlubší potřeby. Právě teď. A to je děsivé, že ano? Všichni máme části, které skrýváme, a předstíráme, že neexistují. Všichni je máme, že jo? Že jo? Že jo?!

Prostě jde o to, že existuje typ skvělého padoucha, co nám nastavuje zrcadlo. Je to Ozymandias, který spáchal malé zlo, aby zabránil tomu většímu. Nebo Jigsaw, který trestá zločince, jak my si to možná skrytě přejeme. Nebo Tyler Durden, který se oprostil od společnosti a přijal násilí a chaos. Ale nejlepším příkladem je podle nás Frank Booth z Modrého sametu. Baby chce p*chat. No tak! Připrav se na p*chání! Vy zas*aní zm*di.

Ty p*čo. Tohle je ale hajzl. Je to plyn šňupající, pivo chlemtající, sadomasochostický zku*vysyn. Jasně, jeho sexuální úchylka se těžko sleduje, ale lžete nám, a sami sobě, pokud nepřiznáte, že se tady někde hluboko na id úrovni odehrávají divné freudovské věci. Jako zvrhlá bouračka, od které neodvrátíte oči a někde hluboko vás zasáhne. A proto je pro nás nejlepším padouchem všech dob. Tak co myslíte?

Líbil se vám náš seznam? Máme se vrhnout na hrdiny? Dejte nám vědět v komentářích a odebírejte nás pro další videa.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Špatnej žebříček...fakt špatnej...

00

Odpovědět

Joker bez debat. Ne proto, ze by z nej sel nejak extra strach nebo byl nejakej sadista, ale proto, jakej to byl z**d a jak v tom co delal videl svuj smysl existence.

02

Odpovědět

Spomenul by som krála Joffreyho, je to síce seriál ale tá postava je už od prvého momentu na hrade Zimohrad automaticky neobľúbená a človek hneď tuší že to nebude dobrá postava. Každá jedna scéna s ním diváka irituje, to je si myslím tiež známka dobrého záporáka a uznajme, herec ju zahral bravúrne.

23

Odpovědět

Za mě tedy seznam nic moc - asi hlavně proto, že mi přišlo, že tvůrci videa porovnávají jabka s hruškama. K tomu pár faktických chybek a podprůměrné hodnocení je na světě.

82

Odpovědět

pro mě je nejlepší Joker, bez debat

25

Odpovědět

wow, žádnej pixar?

01

Odpovědět

Pixar padouši jsou spíše směšní než nebezpeční.

21

Odpovědět

+LJmenuje se to "seznam nejlepších padouchů", nikoli "seznam nejnebezpečnějších padouchů". Celkově tyhle top x listy většinou stojej za houby, ale úplná absence studia které má naprosto úžasný padouchy, je hodně špatná.

63