TOP 10 CGI efektů do roku 2000

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:534
Počet zobrazení:15 544

V dnešní době se většině filmů počítačové efekty nevyhnou. Dokonce vznikají i celé filmy, které jsou kompletně naanimované v počítači. Avšak první počítačové efekty vznikaly už v minulém století. Pojďte se proto podívat na výběr TOP 10 počítačových efektů, které tento průmysl posunuly kupředu.

Přepis titulků

Dnes CGI efekty zvládnou skoro cokoliv. Lidé si běžně stěžují, že se používají přespříliš. Ale není to tak dávno, kdy se lidé podivovali nad novostí i maličkého efektu. Tohle je TOP 10 CGI efektů před rokem 2000. TOP 10 CGI efektů před rokem 2000. Nastupte do stíhaček! Ať vás provází Síla. Číslem 10 jsou Hvězdné války: Nová naděje. Ano, vesmírné bitvy byly úžasné a světelné meče byly nejlepší věcí od objevu disco, přeci jen jsou 70.

léta, ale nic z toho nebylo počítačové. Porada před útokem však byla. Tento 3D model Hvězdy smrti byl pomalu a těžce ručně modelován na Illinoiské univerzitě. Bylo to teprve druhé použití 3D CGI v celovečerním filmu. Tato grafika vás dnes neohromí, ale pamatujte, že je rok 1977 a lidé stále slintají nad Space Invaders.

A i když moderní technologie přinesly do původní trilogie nějaké CGI efekty, my máme raději originál. Obkličte je svou světelnou stěnou. - Rozumím, Modrý. - Rozumím, Modrý. Zlatý 1 ke Zlatému 2 a 3. Každý si vezměte jednoho. Na 9.

místě je Tron. Stačilo jen 5 let a CGI se vyvinulo v toto. Tron využil téměř 15 minut plně 3D CGI efektů. Avšak ne jako technologickou ukázku, ale jako příběhové prostředí, včetně duelu na světelných motorkách. 3D střihy nenápadně propojené s běžnými záběry vypadaly poměrně uvěřitelně. Výhodou bylo, že podle logiky příběhu vše mělo vypadat jako videohra. Sice to nebylo tak uhlazené jako Tron: Legacy, ale i dnes se na to dobře dívá.

Hlavně kvůli tomu, že tvůrci Trona pracovali s technologickými omezeními, ne proti nim. Za temnotou. Za lidskou evolucí. Tam je Khan. Číslo 8 je Star Trek 2: Khanův hněv. Téměř 30 let před JJ Abramsem a jeho zbytečnými odlesky přišel Khanův hněv se spoustou nových CGI technik.

Především s těmi, které vytvořili efekt Genesis. 60vteřinová sekvence, ve které oheň pohlcuje měsíc a z něj se rodí život, byla nejdelší svého druhu. Vyhledali lidi ze skupiny Graphic group z Lucasfilm, která byla průkopníkem v kouzlech částicových systémů a fraktálových krajin, a chtěli, aby ukázali, co umí. Podívejte, co zvládli.

Dost na to, aby upoutali boháče jménem Steve, který je koupil a vytvořil malou firmu s názvem Pixar. Ale než se Pixar stal Pixarem, ještě musel pár věcí vytvořit. Včetně čísla 7, Pyramidy hrůzy. Tři roky po Khanově hněvu vytvořil Lucasfilm krátkou sekvenci, kde skleněný rytíř zaútočí na kněze. A to za pomoci nováčka v týmu, Johna Lassetera, kterého vyhodili z Disneyho.

Lasseterovi a jeho týmu tahle sekvence zabrala 6 měsíců. To je vše. To, co vidíte, je celý efekt od začátku do konce. Avšak toto byla první zcela CGI postava. To je pořádný úspěch pro takový pozapomenutý snímek. Kdo jsi? Číslo 6, Labyrint. Ani ne rok po první CGI postavě se zde objevilo první fotorealistické zvíře.

Není to jedna z loutek, ale CGI sova na začátku titulků. Z dnešního pohledu to není zrovna fotorealistické, ale v porovnání s detaily z pár let starého Tronu to vypadá jako fotografie. Když už mluvíme o Tronu, sovu vytvořili lidé, kteří vytvořili scénu s motorkami. Což bude vcelku běžné. Pár stejných inovátorů povede rodící se průmysl až do dnešní podoby.

Myslím, že se tomu líbíš. Číslem 5 je mimozemská vodní měňavka z Propasti. Dlouho předtím, než James Cameron znovu vynalezl tuto technologii u Avatara, tu stejnou technologii vynalezl u Propasti. Najal Industrial Light & Magic, aby vytvořili první 3D efekt vody. Zatímco u Mladého Sherlocka Holmese trvalo 10 vteřin záběrů 6 měsíců, u Propasti jich za stejnou dobu vytvořili celých 75 vteřin. Prvně se zde použil i Photoshop, který ušel dlouhou cestu od tvorby průkopnických animací k pomoci s tvorbou selfies v obývácích po celé USA.

Avšak tento CGI efekt se hodil, když o dva roky později Cameron a ILM použili technologii z Propasti v čísle 4, Terminátorovi 2. Hasta la vista, baby. Tentokrát vytvořili 5 a půl minuty záběrů, ve kterých použili přes 100 CGI efektů, aby vytvořili T-1000 z tekutého kovu.

A právě kolem 90. let se úroveň drsňáctví začala zvyšovat. Realističnost a kreativita s jakou režiséři v této době používali CGI je úctyhodná i dnes. To o něčem vypovídá. Hlavně proto, že efekty pro předchozí filmy tvořily obří superpočítače, ale u Terminátora 2 byly použity stolní počítače. Dámy!

Uklidněte se, tohle určitě vyřešíme v klidu a... Číslem 3 je Smrt jí sluší. Zatím jsme viděli sklo, sovy, vodu a roboty, ale žádné lidi. Viděli jsme efekty všech tvarů a velikostí, ale nikde jsme neviděli kůži. To proto, že kůže je obtížná. Nejenže je to komplikovaná textura, kterou z biologického hlediska vnímáme velmi citlivě, ale nepropouští světlo stejně, jako jiné předměty.

Je polopropustná. Podobá se svíčce. Proto vypadáte legračně, když si do pusy strčíte baterku. Ale Industrial Light & Magic to překonali ve filmu Smrt jí sluší, černé komedii o nesmrtelných soupeřkách, když Goldie Hawn zarazí hlavu Meryl Streep a ta ji vytáhne, zakroutí krkem a tím posune počítačovou grafiku o krok kupředu.

Ten blázen to dokázal. Číslem 2 je Jurský park. Nemusíte být génius, abyste přišli na to, že se budeme bavit o dinosaurech. Ačkoliv v některých scénách byly použity modely a loutky, většina dinosaurů byla vytvořena počítačem. Industrial Light & Magic to přineslo 13. Oscara. Se stejným údivem, s jakým je sledovali doktoři Grant a Sattlerová, uchvácené publikum sledovalo první lidi chodící vedle dinosaurů.

Číslem 1 je Příběh hraček. Pamatujete si Johna Lassetera z Mladého Sherlocka, který nad 10 vteřinami strávil 6 měsíců? Trochu si polepšil. Byl jedním ze zakladatelů Pixaru a zde natočil Příběh hraček. První plně CGI generovaný celovečerní film. Pokud si myslíte, že je to trochu podvod, uvědomte si, o kolik kdysi jednoduchá CGI geometrie pokročila, když dokázala v příběhu zobrazit celé spektrum lidským emocí..

Tento film vydláždil cestu pro další CGI hity od Pixaru. Obrovská revoluce v animaci byla spojená s dojemným příběhem plným energie a vizuálních efektů, takže se na film dá dívat i dnes. Je to nadčasové dílo. Proto si myslíme, že jde o nejlepší využití CGI v minulém tisíciletí. Co myslíte vy? Vynechali jsme nějaký efekt? Přišly vám nějaké z nich nezajímavé?

Dejte nám vědět, odebírejte CineFix, aby vám neunikly další filmové seznamy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

mne tam chybaju uz spominane Hvezdna pechota a Dracie srdce, (ne)spominany Matrix, a pridavam este Den Nezavislosti, Star Wars Ep.1.

a do top 10 asi nie, ale za zmienku este stoja aj Stargate (film), Mumia, Star Trek First Contact.

73

Odpovědět

Ten efekt 3D vody mne naprosto uchvátil a i ještě dnes je to pěkný efekt :). T-1000 třeba proti tomu vypadá jak plastová hračka.

77

Odpovědět

Taky jako voda vypadat neměl, tak nechápu to přirovnání

68

Odpovědět

+Zlopánkrteqk myslel, že 3D voda ve filmu Propast (The Abyss), vypadá mnohem líp než tekutý kov v Terminátorivi 2. Jeho názor sice nesdílím, jen konstatuji, jak jsem to pochopil já.

130

Odpovědět

+ZlopánAno myslel jsem efekt vody z Propasti, viděl jsi vůbec video nebo tu jen vedeš diskuzní kroužek a videa přitom nesleduješ? Zlopán Zlopán...

34

Odpovědět

+ZlopánZlopán to myslel tak, že nechápe proč přirovnáváš tekutý kov s efektem vody, když to jako voda vypadat nemělo.
Já ale naopak souhlasím s tím, že voda byla mnohem hezčí a to proto, že je průhledná a musí se v ní odrážet a lámat světlo a pozadí atd... Zato ten tekutý kov vypadal fakt jak z plastu, tak nějak obyčejně. A přitom byl o poznání novější...

61

Odpovědět

Jen malá poznámka k překladu. Young Sherlock Holmes běžel u nás pod názvem Pyramida hrůzy.

220

Odpovědět

Taky jsem to hledal :D

51

Odpovědět

Opraveno. :-)

70

Odpovědět

Přál bych si pravidelný překlad videí ze CineFix. Velmi zajímavý kanál

791

Odpovědět

Souhlas, top 10 je hodně zajímavá rubrika. Uvítal bych to tu pravidelně.

441

Odpovědět

Za sebe bych tam dal Hvězdnou pěchotu (1997). Ti brouci i všechno ostatní vypadá perfektně i dneska.

1173

Odpovědět

no jo, Hvězdná Pěchota... na tu jsem úplně zapoměla :3

151

Odpovědět

hvězdná pěchota má nezapomenutelnej vizuál :D Nebyl to taky důvod, že už nebyly peníze na obstojné herce?

184

Odpovědět

+PomPokoNeil Patrick Harris se ti nelíbil? :D

140

Odpovědět

+StartyCopa NPH, ale byla tam Denise Richards!

10

Odpovědět

Docela by mne zajímalo třeba top 10 CGI po roce 2000 :)
Už ten Jurský park vypadá fotorealisticky (zvlášť oproti Toy Story, které je navíc stylizované). Co se na tom dá vylepšit? Teda, krom toho, že to netrvá 6 měsíců na 15s, ale třeba jen hodinku :)

193

Odpovědět

Ani dneska ještě pořád neumíme udělat CGI člověka, aby vypadal reálně, pořád je to prostě gumák s divnym výrazem a divnou kůží

183

Odpovědět

+eXeAle již umíme, mýlíš se.

Jen strávit rok na tvorbě dokonalé tváře a nebo i jedné dokonalé postavičce v ideálním prostředí, několika lidí, se prostě nevyplatí - hlavně finančně a je k ničemu.

81

Odpovědět

+eXeTak možná po roční tvobě dvacetičlennýho týmu by se to podařilo, nicméně já ještě neviděl žádnej takovej CGI obličej, ketrej by nebyl gumovej, včetně nejnovější techologie použitý u Maleficent

22

Odpovědět

+eXeZpráva z budoucnosti: už to umíme :D

10

Odpovědět

Lol vtf ti efegti jag njekdi z minuliho stlety lol vtf fagt hnuz ty voe voe se podyvejte na chobyta kikoti sdográt ljepsy efegegti nes toto lol voe vtf.

10116

Odpovědět

Může mi to prosím někdo přeložit? Nevím co je to za jazyk, ale nepodobá se to ničemu s čím jsem se zatím měl možnost setkat. Asi jinej gang co?

372

Odpovědět

+Martin TerranČerný jazyk Mordoru

861

Odpovědět

+Martin TerranMyslím, že pokud se tu nenachází nějaký specialista z ústavu pro choromyslné, tak s tím nikdo nepomůže. :)

301

Odpovědět

+Martin TerranDal jsem do do google prekladace a zjistilo mi to že se jedná prý o češtinu. Ale jediný s čím mi to pomohlo že to napsalo jestli jsem neměl namysli z => efegti jag njekdi z minuliho stlety => efekti jag někdy z minulého století...ze zbytku taky nejsem moc moudrý..

91

Odpovědět

+Martin TerranPřeklad: LOL, WTF. Ty efekty jak někdy z minulého století. LOL WTF, fakt hnus, ty vole. Vole, se podívejte na Hobita, k****i, stokrát lepší efekty než toto LOL vole WTF.

292

Odpovědět

+Martin Terran:D jde o to že TO JSOU efekty z minulýho století :D

282

Odpovědět

já nemluvit pomaďarsky

102

Odpovědět

tomu fakt nerozumite?

48

Odpovědět

LH: Se s tim smiř, Zmikunde.

90

Odpovědět

+Hong Kong BongHus simtě, toho bodhá nedube.

16

Odpovědět

trošku dis, ne? nebo spam?

10

Odpovědět

Lidi tu nemaj smysl pro recesi (nebo neznají Opraski (vyžaduje to totiž lehkou úroveň vědění z České historie)) - ostuda pro mínuskaře.

59

Odpovědět

mě tam chybí Dračí srdce... už v té době tak perfektní zpracování draka na počítači... dodnes takřka nepřekonané. Vlastně, co se mě týče, mám svůj žebřiček 6 nejlepších draků

1. Dračí srdce
2. Dračí svět
3. Hobit
4. Království ohně
5. Eragon
6. Dračí doupě

1722

Odpovědět

Dračí srdce je ovšem novější než Toy Story :)
I když pravda, před Matrix se vleze...

212

Odpovědět

+fireJe fakt,že Dračí srdce by tam být mohlo. :) A před Matrix se opravdu nevleze :D

62

Odpovědět

+firedatačně ano... dvojka se nepočítá, to byl s**t

22

Odpovědět

Zapomněl jsi na Z pekla štěstí :D

190

Odpovědět

+Hruskamáš pravdu... hmmm... strčíme to před Eragona :D :D :D

111

Odpovědět

No mně tam teda dost chybí Matrix.

2013

Odpovědět

To video se v originále jmenuje "top 10 cgi effects before bullet time", takže v podstatě 10 nejlepších cgi efektů před matrixem.

601

Odpovědět

+chylexAjo teď to taky vidim. Zavádějící překlad :D

132

Odpovědět

+chylexTady je problém, že se autoři nedokázali shodnout na jednom názvu. V náhledu videa je "před bullet time", ve videu je "před rokem 2000" a v názvu na YouTube je "v minulém tisíciletí". :-D

720

Odpovědět

Taká pikoška, ten Tron bol renderovaný na wait for it ... SUPERpočítači s 2MB RAM ! :D

823

Odpovědět

Ako človek, ktorý istú dobu pracoval s CGI animáciami dokážem oceniť prácu grafických animátorov. Za naj priekopníka považujem osobne Camerona. Vážne dokázal svojimi animáciami predbehnúť dnešné špeciálne efeky o celú dekádu možno aj dve. V dnešnej dobe, keď aj malé decko čo nevie poriadne čítať ma doma v počítači grafický procesor so stovkami jadier, už není práca CGI animátora tak cenená ako kedysi. Pred 10 rokmi 1 maličká chybička pred spustením rendrovania animátora stála aj celý týždeň práce. Dnes maximálne tak pol dňa. Ale zase na druhú stranu je pravda, že to niekedy s CGI vo filmoch preháňajú. Teraz 90% filmu herci strávia pred zeleným plátnom. Málokto ocení skutočné zábery exteriéru.

434

Odpovědět

S tím nadužíváním CGI máš pravdu.Spíš ocením praktické efekty/skutečné exteriéry.

70

Odpovědět

+Eli.Wallaceproblém s exteriéry je, že často nenabízejí až tak dobrou realizaci. Vem si třeba Narnii a nádhernný pohled na Pravčickou bránu... ta je sice skutečná spolu se skalama za ní, ale horizont, ten je dodělanej... nebo ve dvojce, když pádlují tichou soutěskou, ta je taky pravá, ale ta čistě průzračná voda, ta je přidělaná ze záběrů na Novém Zélandu, kde takové průzračné řeky mají... (A o těch Alpách v "Kalamáry Vary" s lavinama a zasněženejma tisícovkama nemluvě :D)

40

Odpovědět

Dneska se točí před zelenym plátnem, dřív se točilo za pomalovanou skleněnou deskou. Pořád je to stejný… jen to už dneska neni tak náročný, tak si toho filmaři můžou dovolit víc a konečně naplno realizovat svoje vize, pro dokonalej požitek z filmu

30

Odpovědět

+eXeMno ja som radšej ocenil staré dobré pyrotechnické efekty, pravý oheň a pravé výbuchy. Stálo to prachy a aspoň vtedy nízkorozpočtové béčkové štúdia ako Asylum si to nemohli dovoliť a neprodukovali jeden brak za druhým v takom množstve. Keď vidím jak na nejakom plagáte okrem názvu filmu je najväčším písmom IN 3D tak rovno viem, že to bude totálna CGI s****a.

20

Odpovědět

+eXeMně teda nedělá problém, že se točí i sračky, protože si je může každej dovolit, prostě na ně nekoukam :)
A CGI zrovna moc levný taky neni, je to vidět v Game of Thrones, naprostý minimum záběrů s drakama, páč sou drahý

10

Odpovědět

Parádní video. Tohle je asi hlavní důvod, proč tak zbožňuju videacesky - protože se takhle dostanu k videím, na který bych jinak nejspíš celej život nenarazila. To, že jsou s titulkama, je spíš už jenom příjemnej bonus. :)

1783

Odpovědět

Souhlas :)

Ale občas toho zneužívám - nechce se mi čekat na nové díly seriálů (DOTA reporter například), takže to celé sjedu na youtube. To je jediná chyba - na dvouminutové video se mi prostě čekat nechce týden.

95