9 věcí, které jste nevěděli o Lvím králiCineFix

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:184
Počet zobrazení:5 353

Lví král patří mezi nejlépe hodnocené klasické animované filmy a pro studio Disney je také nejvýdělečnějším animovaným filmem. Zde se dozvíte 9 věcí, které jste o tomto skvělém filmu možná nevěděli.

Přepis titulků

Věděli jste, že Lví král vznikl už před více než 20 lety? To jste věděli? Tak super. Hakuna Matata a tak. Ale já pro vás mám další zajímavosti o Lvím králi. Tady je 9 věcí, které jste o Lvím králi nevěděli. Nejspíš... Lví král je prostě úžasný. Dodnes se jedná o nejvýdělečnější klasický animovaný film.

Trhněte si Simpsonovi ve filmu. Lví král si vede dobře i oproti počítačově animovaným filmům. Je třetí, hned po Ledovém království a Příběhu hraček 3. Ale většina lidí netuší, jak byla produkce filmu roztříštěná. V této scéně se nachází Simba a Scar. Hlavní animátor Scara pracoval v LA, hlavní animátor Simby na Floridě. Jeremy Irons tvořil dabing v Londýně. A těsně před koncem prací donutilo zemětřesení v Kalifornii tamní animátory pracovat z domova.

Když víte, jak roztříštěná tvorba byla, je úžasné, jak to na výsledku není znát. Především, když si v Disney mysleli, že trhákem bude Pocahontas, a na Lvím králi pracoval tým B. Skvělá práce, týme B. Lví král je téměř dokonalý film. I přes to v něm najdete chyby v animaci. V této scéně je Rafikiho křída v misce tmavě růžová, ale na zdi má světlejší odstín.

Já velký rozdíl nevidím. Sám bych si toho nevšiml. Ale byli to právě tvůrci, kdo na tuto chybu upozornili. A v této scéně se sloní mršinou se změní barva. Znovu, pokud jste to přehlédli. Animátoři to prostě nestihli opravit. A nyní si při každém sledování těch chyb všimnete. Pardon. Mimochodem, James Baxter, který animoval Rafikiho, také animoval Belle v Krásce a zvířeti a Rogera z Falešné hry s králíkem Rogerem.

Bum! Bonusová věc, kterou jste nevěděli. Na chvilku si promluvme o Mufasovi. Poslechněte si jeho řev, kterým zachrání Simbu a Nalu před hyenami. Málokdo ví, že tohle vůbec není lví řev. Je to kombinace grizzlyho, tygra a prolétající F-16. Dává to smysl, protože všichni víme, že se hyeny bojí létání. Věděli jste, že Simba má něco společného s princem Akeemem z Cesty do Ameriky?

- Je to něco poměrně podstatného. - Stát! Simba a Akeem mají stejné rodiče. James Earl Jones, který daboval Mufasu, v Cestě do Ameriky hrál otce Eddieho Murphyho. Simbovu matka Sarabi dabovala Madge Sinclair, kterou zde vidíte jako Akeemovu matku královnu Aoleon. Když jste v 80. a 90. letech potřebovali africkou šlechtu, tak jste napsali těmhle dvěma.

A Jonathanu Taylorovi Thomasovi a Matthewovi Broderickovi. Rodinné filmy si musí dát pozor, aby neukázaly něco až příliš skutečné. Většina lidí neví, že ukázání masa ve scéně se Scarem bylo kontroverzní. Zvířecí maso museli udělat méně růžové, než zamýšleli. Vypadalo jako takové ty klasické šunky. Scéna s úprkem pakoňů stála za to. Nejen ve filmu, ale i při svém vytváření. Vytvořili pro ni speciální antikolizní program.

Pakoni běží směrem k sobě, ale na poslední chvíli se vyhnou. To zajistilo, že sebou nebudou probíhat jako duchové. Díky tomu to vypadá realisticky. Pohyb pakoňů je založený na stejném animačním cyklu. Animátoři do toho pouze přidali skoky a úhyby a namixovali to dohromady. Ale i tak tvorba scény zabrala 3 roky. Tři roky na jednu scénu. Animace je tvrdá práce.

Skoro jako voiceover. Ukažme si náročnost práce animátorů na Simbových fouscích. Věděli jste, že každý Simbův fousek musel být nakreslen na samostatný papír? Pokud vám to zní jako práce pro otroka, máte pravdu. To vysvětluje, proč lvice fousky nemá. Animátoři na to byli moc líní. JS. JS, chlapi. JS znamená"jen sranda". Popojedem. Pamatujete si tuto scénu?

Jasně, že ano. Ale asi jste nevěděli, že během scény Simbova dospívání se postavy a pozadí měly měnit ve stejnou chvíli. Změnili to, protože tak přechody nevynikly a špatně se chápalo, že jde o průběh času. Pozadí se změní pár vteřin po postavách. Což funguje lépe. Předpokládám... Původní verzi jsem nikdy neviděl. A vy také ne.

Jedeme dál. Can You Feel The Love Tonight vyhrála Oscara za nejlepší skladbu. Všichni víme, že ji všichni milovali. Ale Tim Rice musel text písně psát 18krát, protože vedení studia Disney si vynucovalo změny. Elton John z písně vždy chtěl klasickou disneyovskou milostnou píseň. Ale během tvorby filmu se změnila na jakousi legrační píseň, kterou si zpívali Timon a Pumba navzájem. Naštěstí si filmaři uvědomili, že to není dobrý nápad.

Vznikla hybridní verze, kde Timon a Pumba píseň začínají a končí, ale prostředek písně tvoří to, co chtěl Elton John. Mimochodem, zazní tam první verze textu Tima Ricea. To je dnes vše, ale Disney k nám asi právě posílá nějaké bouchače. Aby nám zlámali palce nebo tak něco. Možná se třeba rozhodnou nás nežalovat. Možná jako je nežalovala Tazuka Production, když si Disney vypůjčil inspiraci v Kimbovi, bílém lvu.

Hej, ne, ne! Moje palce! Já je potřebuju! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

James Earl Jones a Jeremy Irons...výborní herci, výborný dabing, ale já vyrostl s tou českou a ani Darth Vader nemá na hromový hlas Miroslava Moravce. Tedy, v originále zase září Rowan Atkinson...ale brečím u obou verzí :D

10

Odpovědět

keď im jedna scéna trvala 3 roky, ako dlho vznikal celý film?

22

Odpovědět

duvod si to stahnout a podivat se na to po.. hmm.. 20ti letech? :D

00

Odpovědět

Lvího Krále jsem poprvé viděla až v nějakých 9 letech. Je to dáno tím, že v roce 1994 jsem se narodila, a doby, kdy byl Lví král běžně k dostání jsem byla zkrátka příliš malá.
Takže jsem vlastně vyrostla na jeho druhém díle s Kiarou.
A až o tolik let později byl Lví král tak nějak vytažen z popela a prachu a já konečně měla tu možnost ho vidět, takže spokojenost...
teď ale přemýšlím, jestli jsem viděla první díl dřív než díl třetí, nebo ne. Hmmm :D :D :D
Na druhou stranu jsem byla donucena strávit jeden víkend jako malá v létě na místě, kam jsem fakt vůbec nechtěla, protože to byl největší zapadákov a navíc celou dobu lilo jako z konve a já nastydla. A pamatuju si, že jelikož tam nebyla ani televize, ani žádné knížky (a jako 10 letá jsem nějak neprahla po četbě Vojny a Míru...) prostě nic, tak jsem si sama pro sebe v pokoji převypravovala všechny pohádky, které jsem znala včetně lvího krále... boha jeho, a já je vážně znala nazpamě't :D :D

90

Odpovědět

Lví král má pokračování?

30

Odpovědět

+Vhefano, má 2. díl a pak "3. díl".
Já osobně měla 2: díl ráda. Bude to tím, že jsem byla malá a hlavní postavou byla tentokrát lvice... :D :D :D :D :D

20

Odpovědět

Díky za překlad. Opravdu zajímavé a povedené video.

11

Odpovědět

Nejvýdělečnějším animovaným filmem (a v přepočtu k ceně vstupenek i celkovým nejvýdělečnějším filmem) je Sněhurka a sedm trpaslíků. Přeci jen je to logické, vzhledem k tomu, že tehdy to musel vidět každý, byla to novinka v animovaných filmech a už je to téměř 80 let.

50

Odpovědět

Při započítání inflace, samozřejmě. ;)

70

Odpovědět

Lví Král a Aladin, moje nejoblíbenější filmy všech dob.

251