#1 Natáhnout a zmáčknout12 principů animace

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:3 581

Na základě diváckého doporučení přinášíme první díl ze série 12 principů animace, která názorně ukazuje základní animační principy, jak je popsali legendární animátoři studia Disney Ollie Johnston a Frank Thomas. Tento seznam se ve studiích Disney používal při výcviku nových animátorů už od 30. let 20. století, ale jeho vliv můžeme vidět v animované tvorbě až dodnes.

Vysvětlivka:
Inbetweening neboli tweening je animační technika. Funguje tak, že mezi dva hlavní záběry (tzv. keyframes) vložíte několik mezizáběrů (tzv. inbetweens), díky kterým vznikne iluze plynulého pohybu.

Přepis titulků

Ahoj, rozhodl jsem se udělat sérií videí o 12 animačních principech, jak je popsali legendární animátoři Frank Thomas a Ollie Johnston. První princip je „natáhnout a zmáčknout“. Ten je založen na tom, že se animované předměty natáhnou nebo zploští, abyste zdůraznili jejich rychlost, hybnost, tíhu a hmotu. Tady vidíte míček animovaný podle tohoto principu. A tady bez tohoto principu.

Vidíte ten rozdíl? To, jak se předmět zmáčkne a natáhne, vypovídá o jeho hmotě. Čím více se zmáčkne a natáhne, tím měkčí je. Čím méně, tím je tužší. Ten nalevo bude asi balónek s vodou, ten napravo bude nejspíš bowlingová koule. Vztahuje se to i na postavy. Panáček se natahuje z rychlosti, se kterou padá. Při dopadu se zmáčkne a až pak se vrátí do normálu.

Jde to využít i na zdůraznění výrazů v obličeji. Přidáme to do tohoto obličeje. Když zavře oči, obličej se mu zmáčkne, a když údivem otevře oči, obličej se natáhne a pak vrátí do normálu. Je velmi důležité, aby byl objem předmětu konzistentní. Na tom hodně lidí ztroskotá, když tenhle princip zkouší. Míček takto natáhnou a zploští. Takhle se to nedělá.

Celkový objem míčku musí zůstat stejný. Když míček prodloužíte, musíte ho i zúžit. Když ho zploštíte, musíte ho rozšířit. To samé platí pro kostky. Pokud snížíte jednu stranu, ostatní musí jít opačným směrem. Kostka by měla být nejdřív zúžená, pak zploštěná, pak zúžená a pak normální. Inbetweening je zde snadný, protože můžete propojit středy mezi čarami a kostku vytvořit.

Pokud tento princip už v této podobě zvládáte, další krok je zkusit to ve 3D. Dále je důležité říct, že se míček nemusí natahovat po celou dobu pádu. Když začíná padat, měl by se blížit svému normálnímu tvaru. Až těsně před tím, než dopadne, by se měl natáhnout nejvíce. Takže to v tomto smyslu s tímto principem nepřehánějte. To je všechno k „natáhnout a zmáčknout“. Dalším principem bude anticipace. Snad jste se něco naučili a uvidíme se příště.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavé, díky za překlad a těším se na další díly!

130