#2 Anticipace12 principů animace

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:3 434
Jak upozornit na akci, která se má teprve stát? A jak to animátoři dělají, že jejich postavy působí tak realisticky? Za to dost často může anticipace.

Přepis titulků

Toto video vychází ze 12 principů animace podle Franka Thomase a Ollieho Johnstona. Druhý animační princip se nazývá anticipace. To je, když se postava připravuje na akci, aby divákům napověděla, co se bude dít, a aby akce působila realističtěji. Příkladem je příprava na skok. Než postava vyskočí, musí si nejdřív dřepnout, aby získala sílu. Jako pružina, co se svine, než se odpruží. Tady je postava, co skáče bez anticipace. Vypadá to nerealisticky, protože síla přichází odnikud.

Tady je další příklad: rána pěstí. Aby měla rána sílu a divák věděl, že k ní dojde, postava se natáhne dozadu a dá ránu. Bez anticipace dostanete jen slabou ránu. Tohle poznáte z animovaných seriálů. Než se postava rozběhne, vytočí se. V minulém videu o „natáhnout a zmáčknout“ tahle tvář také používá anticipaci. Před natáhnutím dojde nejdřív ke zmáčknutí. Tak natáhnutí předjímáte a dáte mu sílu. Anticipace divákům umožňuje lépe vnímat akci, protože je na ni připravuje.

To může vypadat různě. Když má postava něco vyndat z kapsy, upozorní na ruku tak, že ji zvedne do vzduchu, než do kapsy sáhne. Jinak by si toho divák nemusel všimnout a předmět ho zmate. Nejdůležitější je, aby si divák všiml ruky a kapsy, postava proto nesmí provádět žádnou jinou akci. Řekněme, že se něco má stát napravo. Postava na to může upozornit pohledem, čímž tam diváka navede. Je důležité, aby divák snadno pochopil, co se děje, aniž by se musel dívat 2×.

Takto můžete diváka i napálit. Můžete ho navést jedním směrem a překvapit ho tím, že se něco stane na straně druhé. Můžete vytvářet i několik úrovní anticipace. Vrátíme se k ráně pěstí, kde se postava nejdřív napřáhne. To je animace s jednou úrovní anticipace. Co tahle? Postava se napřahuje k nápřahu. Nejdřív se předkloní, pak se napřáhne, a než dá ránu, druhou rukou se ožene zpět, což ránu předjímá o to víc.

Toto je velmi komplexní rána. Podobá se to tomu, co dělá nadhazovač, než hodí míčem. To by bylo k anticipaci všechno. Příště se podíváme na inscenování. Díky za zhlédnutí a uvidíme se příště. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bude další díl prosím? :)

20

Odpovědět

skvělá série, díky :)

30