#6 Pomalý nájezd a pomalý dojezd12 principů animace

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:11
Počet zobrazení:1 298
Když animujete, není kam spěchat…

Přepis titulků

Toto video vychází z 12 principů animace podle Franka Thomase a Ollieho Johnstona. Další princip se nazývá „pomalý nájezd a pomalý dojezd“. Tento princip odkazuje na to, že většina pohybů začíná pomalu, zrychlí a nakonec zpomalí. Jde o důležitý princip k dosažení realistického pohybu. Bez něj se vše zdá mechanické. To proto, že roboti jsou jedni z mála, kdo se pohybují konstantní rychlostí. Ve 2D animaci musíte nakreslit krajní pozice, nakreslit jedinou mezifázi, pak fáze mezi tím a pak pouze mezifáze nejblíž ke krajům, dokud nebudete s rychlostí spokojení.

U 3D animace a pohyblivé grafiky nájezd a dojezd spočívá v úpravě pohybových křivek z lineárních na spline úpravou Bézierovy křivky. Předmět začne pomalu, pak zrychlí a pohyb dokončí pomalu. Zacházejte s tím ale rozumně.

Hopík by neměl dopadat pomalu, ale naopak by měl zpomalit při pohybu nahoru. Pomalý nájezd není vhodný pro kulku, ale hodí se na zbraň, jakmile odskočí dozadu. Díky tomuto principu stačí nakreslit jen jednu mezifázi rychlého pohybu. Nakreslete jednu mezifázi a pak záběr na koncích, jen mírně vychýlený ve správném směru a máte hotovo. Někdy ani nemusíte přidávat tu mezifázi.

Takového pohybu můžete dosáhnout i ve 3D s extrémními křivkami. Spousta začátečníků je netrpělivá a druhý záběr nakreslí daleko od prvního. Přejít z nehybnosti na vysokou rychlost je ale nerealistické, ale stačí přikreslit nájezd a je to. Pokud je animace kostrbatá, je dobré analyzovat prostor mezi kresbami. Mezery by měly být rovnoměrné, na začátku a na konci víc nahusto a řidčeji uprostřed. To byl pomalý nájezd a dojezd, další princip se nazývá „oblouky“.

Díky za zhlédnutí a zase příště. Překlad: ElTigre www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář