#5 Pokračující a překrývající se akce12 principů animace

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:16
Počet zobrazení:1 405
Jak se animátoři vypořádávají s částmi těla, doplňky, vlasy apod., aby animované postavičky vypadaly realisticky a jejich pohyby ladně?

Přepis titulků

Toto video vychází z 12 principů animace podle Franka Thomase a Ollieho Johnstona. Další princip je tzv. pokračující a překrývající se akce. Spočívá v tom, že části těla a různé doplňky „vlají“ za zbytkem těla a po zastavení pokračují v pohybu. Tyto principy se často pojí s technikou „vleklého pohybu“. Všechny názvy popisují totéž různými způsoby. Například „pokračující pohyb“ odkazuje na pohyby po zastavení zbytku těla. „Překrývající se akce“ je o vyvažování načasování těla a vedlejších částí.

„Vleklý pohyb“ odkazuje na zdržování pohybu hlavních částí oproti vedlejším. Všechny tři tedy popisují jiné aspekty téže věci. Díky těmto technikám působí postavy realističtěji. Tady je postava s použitím těchto principů a bez nich. Když se hlavní tělo hýbe, konec vedlejší části by měl reagovat poslední. A když se zastaví, výběžek má pokračovat v pohybu a zastavit později. To neplatí jen pro doplňky, ale i části těla.

I po zastavení tělo pokračuje v pohybu a až pak se ustálí. Postava se musí připravit na výskok a stejně tak musí dokončit dopad. K převislé kůži se můžeme někdy chovat jako k samostatnému subjektu. Je to podobné prvnímu principu, vleklost svědčí o hmotě předmětu. To první vypadá jako anténka, tu druhé spíš jako pírko. Většinou je snazší naanimovat hlavní tělo a pak dodělat vše vedlejší.

Například u vlasů vám předchozí záběr napoví, kam se mají vlasy natáhnout. Měly by být od posledního místa „ve vleku“. A pokud se tělo zastaví, vlasy by měly pokračovat v pohybu. Tuto techniku je také dobré použít na ruce. Pohyb celé ruky by měl vést loket. Loket udává směr, následuje ho předloktí a pak dlaň. To platí i při chůzi. Předloktí se mírně vleče za loktem a dlaň se mírně vleče za předloktím.

Tyto principy animaci rozbíjejí a vypadá díky tomu zajímavěji. Když vyvážíte pohyb rukou a nohou, animace je pak ladnější. Když se postava zvedá, horní půlku těla lze vyvážit tou spodní, pohyb bude náročnější a realističtější. To je všechno k pátému principu. Další princip je „pomalý nájezd a dojezd“.

Díky za zhlédnutí a zase příště. Překlad: ElTigre www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

parádní videa, díky!

40

Odpovědět

Super, jsem ráda, že dělají radost!

30