Disney princezny: skutečnost skrze fikciNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:3 988
Disneyovské filmy o princeznách patří mezi nejvýdělečnější filmy vůbec a mají obrovský vliv na dětské publikum, které je sleduje. Ačkoliv jsou zasazené do dávných dob i cizích krajů, často vypovídají o americké společnosti v době, kdy byl film natočen. Jak se tedy proměnila společnost od roku 1937, kdy vyšla Sněhurka a sedm trpaslíků, do roku 2012, kdy vyšla Rebelka, a jak se to projevuje v disneyovkách?

Přepis titulků

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Vítejte u Now You See It. Disneyovky učinily ve vyobrazování žen velký pokrok, od hospodyňky Sněhurky závislé na druhých v roce 1937… Budu vařit, šít, zametat a vařit. …až po odvážnou a nespoutanou Meridu v roce 2012. Merido, princezna nepokládá zbraně na stůl. Mami!

Každý den na internetu narazíte na článek o volnomyšlenkářkách v disneyovkách, hlavně o princeznách. Všechny chválí disneyovky za pokrok vstříc ženským právům. Ale není to fuk? Jsou to jen filmy! Proč by mělo fikční vyprávění pořád komentovat skutečnost? Domnívám se ale, že film je výborný způsob, jak odrážet společnost, a princezna od Disneyho může mít na společnost větší vliv než politik. Ženský.

Každý populární film částečně odpovídá době svého vzniku. Kdyby byl letos představen film, který říká, že jsou všichni černoši hloupí a agresivní k ženám, a z Kukluxklanu udělal hrdiny, měl by úspěch? Spíš ne. Neodpovídal by hodnotám současné společnosti. Ale na začátku 20. století by to mohl být hit, protože tehdy tomu společnost věřila. A taky ano. Roku 1915 vyšlo Zrození národa a stalo se nejvýdělečnějším filmem roku, i když z černochů dělá hlupáky a z Kukluxklanu hrdiny.

Lidé nemají rádi filmy, které odporují jejich názorům, takže ty nejúspěšnější filmy se vyhýbají kontroverzím, aby na ně lidé chodili. Jinak řečeno, úspěšné filmy jsou odrazem lidových názorů v době vzniku filmu. Samozřejmě existuje spousta provokačních a kritických filmů, ale nevydělávají nejvíc. Kam do toho spadají princezny? Disney produkuje nejpopulárnější filmy vůbec, 13 z 25 nejvýdělečnějších filmů patří pod Walt Disney Corp.

Filmy o princeznách patří mezi špičku. Podívejme se na to, jak odpovídají době svého vzniku. Sněhurka se odehrává v Německu v 16. století, ale odpovídá životu amerických žen v roce 1937, kdy film vznikl. Ženy byly učeny, že své místo mají doma, a Sněhurka tomu přesně odpovídá. Domov je pro ni jediné bezpečné místo, venkovní svět je děsivý, bezpečí je doma, kde se stará o ostatní, a nakonec ji zachrání muž.

Sněhurka popisuje společenské vnímání žen v té době lépe než učebnice. Skrze fikci poznáváme skutečnost. Ariel odráží ženy v době vzniku Malé mořské víly. V roce 1989 Amerika přijala odchýlení se od nukleární rodiny a roli ženy mimo domov. Ariel opouští domov, oceán, a hledá svůj osud. Co hledá? Muže. Amerika roku 1989 stále věří, že cíl ženy je najít si muže a založit rodinu. Společnost ještě ženy neviděla jako nezávislé na mužích a to odráží populární filmy té doby.

Merida ukazuje aktuální pohled na ženy. Je urputná, nezávislá a nepotřebuje muže. Dokonce ostatní muže převyšuje. Nyní uznáváme, že ženy dokážou to, co muži, a ke štěstí muže nepotřebují. Ženy si můžou zvolit svůj osud. Filmy se můžou odehrávat v minulosti nebo budoucnosti, ale vždy jde o komentář o tehdejší společnosti. VALL-I je o budoucnosti, kde lidé museli opustit planetu, ale jde o odraz aktuálního ničení prostředí.

Mulan za doby staré Číny ukazuje, že dnes již nejsou maskulinní vlastnosti jen pro muže. Filmy tedy ovlivňuje mínění společnosti, ale můžou filmy ovlivnit veřejné mínění? Dosahují širokého publika a předávají silná sdělení, která můžou mít velký vliv. Po Čelistech poklesla plážová turistika, po Klubu rváčů začaly vznikat kluby rváčů, jiný film inspiruje jižany k obnovení KKK. Philadelphia je důležitý film, protože jako první vyobrazil muže s virem HIV a stal se inspirací pro vznik mezinárodní asociace pro povědomí o AIDS v roce 1997.

Philadelphia Američany zasáhla a vzbudila povědomí o boji s touto nemocí tak, jak by to obyčejná kampaň nedokázala. Disney princezny jsou tak důležité, protože míří na rodiny a děti zvlášť. Princezny jsou pro děti, konkrétně dívky, idoly. Oblékají se jako ony, napodobují je. Nechceme z dívek vychovávat sebevědomé ženy? Pokud Disney princezny budou ponížené hospodyňky, ženy je budou napodobovat.

Princezny formují dětské diváky, protože dívky chtějí být princezny, které sledují. Takže jaké jim ukážeme? Díky za zhlédnutí.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Správná princezna je nebinární

01

Odpovědět

dalsia princezna sa bude identifikovat ako ono

53

Odpovědět

Princezny osobnosti čím dál víc nahrazuje Mary Sue prefabrikát.

62

Odpovědět

Vtipné je, že nadužívaný termín "Mary Sue" vlastně odpovídá spíše princeznám z minulosti, tedy Popelce, Sněhurce atd. Staré klasice. V moderních pohádkách je spíše typické, že princezna má nějakou zásadní vadu. Meridina zbrklost, Elsina chladnost, atd.

32

Odpovědět

Opět moc nerozumím tomu nízkému hodnocení. Vše co autor řekl je víceméně pravda, především zkrátka ten čistý fakt, že tu vždy bude spojení mezi filmem a společnost a o to víc pohádkou a společností. Někteří odborníci na mytologii a folklór měli dokonce za to, že pohádka je víceméně odlišná od mytologie tím, že přímo odráží morálku a společnost. Způsobem, kterým to mytologie nedokáže. To znamená, že určitá evoluce a změny v pohádkách jsou více než přirozené, stejně jako reakce na poptávku.

To, že by umění - v širším slova smyslu - nebylo být závislé na "politice" je taková bájná představa, která je nenaplnitelná. Vše souvisí se vším.

122

Odpovědět

nejde o to co rika, ale jak to rika. nehlede na to, ze Rebelka je o nezodpovedne, sobecke holcicce, ne o rovnosti muze a zeny :D a to podle nej znamena ze si muze vybrat svuj osud :D

32

Odpovědět

+mehOna se rovnou nabízí otázka, proč to nemůže být o obojím, že. Ale jestli považujete holku na nezodpovědnou a sobeckou proto, že nechce do domluveného svazku a chce nezávislost a možnost rozhodovat o svém životě, je to dost lichý názor a debilní analýza. Ale i takové mají právo na existenci :)
Jestli její nezodpovědnost spočívá v získání kouzla od béčkové čarodějnice, jo, to se shodneme. To se nevylučuje s tou rovností mužů a žen.

EDIT: Jo, a nemyslím, že to bude "jen" tím jak mluví. Now You See It má bez ohledu na mluvu vysoké o nízké hodnocení. Shodou okolností má to nízké hodnocení vždy když se rozhodne mluvit o feminismus, rasismus a dalších žhavých tématech. Ale to bude jistě jen náhoda.

40

Odpovědět

+Cathannic takoveho jsem nerekl. nepodsouvejte mi tyto domnenky. povazuji ji za nezodpovednou a sobeckou z duvodu, jakym zpusobem zvoli reseni sveho problemu. ne to, ze ma problem oO jak Buddha rika, cesta je cil.

12

Odpovědět

+mehKdybyste byl ve svém názoru podrobnější, nemusel bych se čvachtat v domněnkách. Dokonce jsem zvolil dvě možnosti, jak jste to mohl myslet, jinak bych nemohl odpovědět vůbec :)

Nicméně, v tomto případě znovu opakuji, že se minimálně částečně shodneme. Merida byla nedokonalá postava, která zvolila velmi hloupé řešení svého problému. Svou chybu si během děje velmi bolestně uvědomila, a vyšla z toho moudřejší. Tomu se říká zápletka. Stejně tak to do jisté míry platí pro její matku.

To se však nevylučuje s druhou stranou mince toho příběhu, tedy, že ženy mají právo rozhodovat o svém osudu a životě bez ohledu na nějaké tradice a zákony. Na začátku vidíme, že Meridina matka učí dceru pro život princezny ačkoliv její cesta byla divočejší, spíše typická pro chlapce, což na konci její matka akceptovat a dala jí volnost kterou si zasloužila.

31

Odpovědět

Úklona překladatelce, protože za těch necelých 5 minut toho namluvil víc než jiní za čtvrt hodiny. Zároveň v tom vidím docela problém videa a jemu podobných: cítím silný nesoulad toho, co říká, s nějakým svým přesvědčením, ale je hrozně těžké to v té záplavě vychytat a dokonce i zpětně dohledat. Což mě vede (aby to nebyla jen stížnost na dnešní urychlenou dobu) k otázce: Zvažovali jste využít přehrávač, v němž by šlo přehrávat pomaleji nebo rychleji?

30

Odpovědět

Zdravím! Děkuji a k poznámce o přehrávači: určitě jde o dobrý tip, ale bohužel nejsme schopni v tuto chvíli na webu provádět větší změny. Ale poznamenáme si to a budoucí vylepšený přehrávač tuto funkci snad již bude nabízet.

50

Odpovědět

+ElTigreTo my děkujeme :) A chci se omluvit, že ti v jedné diskuzi k Petersonovi visím odpověď už... no, ehm... radši nebudu počítat, jak dlouho... nějak jsem si v té době začal připouštět, že většina mých názorů jsou nevyspělé kraviny, když to trošku přeženu :D , pročež mám problém dát dohromady cokoli, za čím bych si mohl stát dost na to, abych to prezentoval.

30

Odpovědět

+Rýpal ObecnýNo upřímně já bych si taky nestoupla někde na podium, abych své názory prezentovala. Člověk si přečte pár svých komentářů zpátky a uvědomí si, že už to takhle necítí nebo se to dalo odargumentovat lépe. Nebo že to jsou kraviny, jak říkáte :D. Ale názory se vyvíjí, zrají, mění se. Podle mě je dobře, když si tohle dokážeme připustit :).

100