Jak zakončit filmNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:221
Počet zobrazení:13 264

Konec filmu je jedna z jeho nejdůležitějších částí. Hrozně totiž záleží, s jakým pocitem budete opouštět kino (nebo dojídat popcorn z mikrovlnky pod dekou na gauči u vás doma). Jak ale natočit správný filmový konec? Co chceme divákovi sdělit? V dnešním videu se podíváme na příklady některých typů filmových konců ze skvělých filmů a rozebereme si, proč fungují tak dobře.

POZOR! VIDEO OBSAHUJE SPOILERY K FILMŮM DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ, MLČENÍ JEHŇÁTEK A PSYCHO!

U ostatních filmů je ukázán jen poslední záběr, bez vyzrazení zápletky.

Kompilace filmových konců existují dokonce rovnou dvě, najdete je zde a zde.

A pokud vás zajímá, ze kterého filmu je záběr, který vás ve videu zaujal, koukněte se na popisek videa na YouTube, kde je seznam filmů, ze kterých autor použil záběry (dostanete se tam jednoduše kliknutím na ikonku YouTube v pravém dolním rohu videa).

Přepis titulků

Věděli jste, že existuje remake Psycha z roku 1998, ve kterém Vince Vaughn hraje Normana Batese? Všichni jsme lapeni ve vlastních pastech. Byl to komerční i kritický propadák. V podstatě je to kopie, záběr po záběru, díky čemuž můžeme studovat, proč je původní Psycho tak dobré. Můžeme porovnat nenápadné rozdíly mezi filmy a zjistit, proč na nich záleží a proč je původní Psycho o tolik lepší.

Podívejme se na konec. Jak skončil originál? Jak se Hitchcock rozloučil? Většina lidí si pamatuje pohled do kamery, ale film končí až vytažením auta z bahna. Záběr má hořkou pachuť, protože víme, co je v kufru auta. Navíc není vycentrovaný a auto se blíží k nám. V remaku začíná poslední záběr podobně, ale končí výhledem na krajinu, zatímco běží titulky.

To ten konec naprosto kazí. Máme se cítit znechuceně a nepříjemně, ale výhled nás vrací zpět do světa, kde je známá krajina a auto, co jede kolem. Původní konec je skvělý, protože je nechutný. Když necháte to nechutné být a vrátíte se do známého prostředí, vzdálíme se příběhu i vraždě a vracíme se zpět do společnosti. Tak se to nedělá.

Konec remaku má blíž ke konci, kdy hrdinové odjíždí vstříc západu slunce. To je záběr, kterým opouštíme příběh a vracíme se zpátky do světa. Obvykle v něm jsou hlavní postavy, které prošly náročnou zkouškou a teď se vzdalují, aby pokračovaly v cestě. Tento konec zpopularizovaly westerny. I nyní je to častý konec, i když s pár úpravami. Může to být auto namísto koně nebo roh ulice namísto západu slunce.

Je to velmi uklidňující konec. Vidíme něco známého a víme, že příběh končí a vracíme se do reality. Dvanáct rozhněvaných mužů končí tím, že muži jdou společně vyhlásit "nevinen" a vrací se do svého světa, kde americký justiční systém funguje a lidé jsou odsouzeni pouze, pokud zločin spáchali. Je to uklidňující konec, který doplňuje pozitivní vyznění, že i ti nejtvrdohlavější lidé mohou změnit názor.

I když to není snadné a příjemné. Ale neříkám, že všechny konce vstříc západu slunce působí dobře. Co když se do společnosti vrací sériový vrah? Děsivý konec. Přál bych si s vámi mluvit déle, ale mám na večeři starého známého. Podobným způsobem film dobře zakončí dveře, které se zavírají. Vzniká totiž fyzická překážka a doslova zavíráte dveře dalším dobrodružstvím.

Můžete je využít i k tomu, abyste rozdělili dvě postavy. To přesně dělá Francis Coppola v možná nejznámějším filmovém konci. Podobně ve filmu Stopaři je úvodní záběr na dveře, do kterých vchází John Wayne. A v posledním záběru těmi stejnými dveřmi odchází. Tento konec symbolizuje, že se hrdina vrací do divočiny, odkud přišel. Další častý typ konce je ten, který zrcadlí úvodní záběr filmu. Na Vimeu je skvělá kompilace úvodních a závěrečných záběrů z filmů.

Často mají nějaký vztah. Cílem tohoto konce je ukázat záběr podobný tomu prvnímu, ale protože jste už film viděli, měl by vyvolat jiný pocit. Úvodní záběr je první dojem. Pak zhlédneme příběh a film končí podobně, jako začal. Poslední záběr vždy vyvolá jiný pocit, protože díky příběhu filmu má ten záběr jiné vyznění. V pokračování Kmotra je záběr stejný, ale Michael Corleone už ne.

Ve filmu Zmizelá hrdina svou ženu popisuje násilným způsobem. Představoval jsem si, jak rozlousknu její nádhernou lebku a vyndám její mozek ve snaze získat odpovědi. Než film skončí, už víme proč. Je to zábavný způsob, jak vnímat film, konec může shrnout jeho hlavní myšlenku. Rozdíl mezi začátkem a koncem je, že první záběr jen naznačuje, zatímco konec naše představy posiluje.

Jako by režísér zdůraznil nejdůležitější část filmu. Symboly můžete najít i v konci svého oblíbeného filmu. Co symbolizuje peříčko ve Forrestu Gumpovi? Neexistuje správná odpověď, ale víme, na co chtěl režisér upozornit. Jaký pocit ve vás konec zanechává? To je to nejdůležitější. Záleží na tom, jaký pocit máte, když odcházíte z kina. Rozloučím se s vámi parodií na konec Kmotra z dílny Simpsonů. Simpsonovy totiž miluju.

Díky, že jste se koukali. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Gattaca má taky zvláštní konec. Radost i smutek zároveň.
http://www.csfd.cz/film/11993-gattaca/prehled/

50

Odpovědět

Gattaca je velká nádhera a přitom takový jakoby zapomenutý film. A konec je se svou hudbou prostě dokonalý.

30

Odpovědět

Fun fact o Scott Pilgrim vs The World: V původním konci měl skončit s Knives, ale poté to změnili.

17

Odpovědět

Spoiler alert!

72

Odpovědět

+XardassNerekl bych, ze Feykro spoileruje. Rika jen jaky mel byt jiny konec - nic nevyzrazuje. Navic kdo film nevidel jako ja, tak vubec netusi, o cem to mluvi. Jaky Knives ? CO nebo KDO to je ? Vic vtipne mi pripada upozornovat na spoiler nekoho, kdo spoiler neudelal a sam prelozit video, ktere je plne spoileru a neupozornit na to! Jste si jisty, ze jsou tam jen 3 spoilery, kdyz popisuje KONCE 13 filmu? To si zaslouzilo uvest do nazvu videa, pripadne na zacatek titulku !!!!

01

Odpovědět

+hahaStačí si přečíst popisek.

00

Odpovědět

Ešte výborný bol koniec vo filme Zmizení .Taký otvorený koniec ktorý umocnil depresívnu atmosféru.

10

Odpovědět

Nejtrapnější filmové zakončení... Rocky III :)

28

Odpovědět

Mě se hodně líbil konec ve filmu Drive.
Tedy, abych pravdu napsal, mě se líbil celý film a to sakra hodně, ale po tom konci... já zůstal ještě nějakou dobu sedět v křesle a jen tak poslouchal ten úžasný soundtrack a přemýšlel... Přesně to je konec dle mého gusta...
Kdo neviděl Drive a má volný večer, tak doporučuji, skvělý film.
:-)

71

Odpovědět

Sice ho každý už viděl, ale připojuji se k doporučení. Já si musel Drive po prvním shlédnutí následující víkend pustit ještě dvakrát. Stejně tak v případě dalšího Refnového filmu Only God Forgives , který už ale moc lidí nepobralo. Jsem zvědavý, jak se budu o víkendu tvářit u Neon Demon... U toho mám ale obavy skrz samotné fashion téma, ale třeba to překvapí jako baleťácká Black Swan.

11

Odpovědět

Někdy mám pocit, že jsem jediný komu se Drive nelíbil. A to jakože hodně, jedno z největších filmových zklamání (poté, co jsem na to slyšel tolik chvály) za hodně dlouhou dobu. A to si nemyslím, že bych patřil mezi ty, kterým k dokonalému filmovému zážitku stačí pár explozí a honiček, mám rád filmy, u kterých se musí přemýšlet a nemusí se v nich toho tolik dít, ale Drive mě naprosto ničím nezaujal, ten film jsem doslova protrpěl. Takže k tomu doporučení - asi ten film nesedne každému.

31

Odpovědět

By me zajimalo z jakyho filmu je ten zaber ve 2:21 kde se zaviraj dvere uprostred ulice :D

10

Odpovědět

Scott Pilgrim proti zbytku světa. Super film :-) V popisku na YouTube jsou všechny filmy, ze kterých jsou ve videu záběry, vyjmenovány v pořadí, v jakém se objevují (doplněno i do popisku).

200