Thumbnail play icon

Co dělá sequel dobrým?Now You See It

Přidat do sledovaných sérií 42
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:8 129

Se sequely a prequely, tedy filmy, které dějově navazují/předchází původnímu filmu, se poslední dobou roztrhl pytel. Spousta filmových studií ale jen využívá popularity prvního dílu k tomu, aby vydělala co nejvíce peněz, a na kvalitu filmu neberou ohled. Jak udělat sequel, který bude stejně nebo více kvalitní než originál?

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video o navazujících druhých dílech a žádná zmínka o Empire Strikes Back? Hmmm chyba.

20

Odpovědět

Pekne to vystihnul ale asi jedina dvojka ktera predci jednicku je zminovany Terminator 2 to je proste pecka film. Jednicku mam jako knizku a film strci do kapsi.

00

Odpovědět

Marvel vie robiť pokračovania? :D a čo tak napr. tieto sračky:
Thor2, iron man2, avengers 2

78

Odpovědět

A potom sú tu filmy ktoré potrebujú druhý diel ale asi sa ho nikdy nedočkáme :(
Titanic 2, Saving Private Ryan 2, Forrest Gump 2, Utrpenie Krista 2. Stále na nich čakám :(

74

Odpovědět

Forrest Gump 2 se připravuje

31

Odpovědět

Minimálně Utrpení Krista se podle křesťanské nauky dočkáme. Jen bude mít název Armagedon:Konečné zúčtování.

A Titanic 2? Vždyť loď jménem Gigantic/Britanic také prodělala námořní katastrofu.

10

Odpovědět

Co si představuješ pod Titanic 2? Jako že se děj bude odehrávat na ty lodi, ale bude to o jiných postavách?
Saving Private Ryan 2? to zas budou zachraňovat Ryana. Co ten Ryan komu provedl že ho chtěj furt zabít :D

11

Odpovědět

+SalemVždyť Titanic byl v podstatě "Popelák" v kulisách zaoceánské lodi, zajímalo by mě spíše, jak to skutečně fungovalo na těchto lodích. Proto by mohl být příběh Giganticu/Britannicu více realistický.

00

Odpovědět

Star Wars prequely nejsou špatné, náhodou přináší do univerza spoustu nového a to původní fanoušci nedokázali ocenit. Samozřejmě, jsou tu horší herecké výkony a některé scény jsou přeplácané efekty, ale oproti Epizodě VII nehráli na nostalgii a snažili se sérii posunout dál.

191

Odpovědět

Skrytá hrozba přináší velké množství vaty (příjezd Jedi na královský/prezidentský dvůr je ohraničen vodní honičkou s divokou přírodou; závody kluzáků-jen pro následný prodej hraček).

Klony útočí-opět jen startér k následujícím klonovým válkám, které jsou však "zabity" blbým animákem

Pomsta Sithů-no konečně se něco děje, i když bez Jar Jar Binksova plného odhalení

11

Odpovědět

nejlepsi druhe dily: Terminator 2, Smrtonosna zbran 2
a u Toy Story ani u jednoho dilu nezavahali

20

Odpovědět

A co Vetřelec?

00

Odpovědět

Škoda, že mi neudělal radost zmínkou sequelů Matrixu.
2. a 3. díly šly oproti jedničce kvalitou citelně dolů.

153

Odpovědět

Nechtělo by to i název videa česky?

14

Odpovědět

Většinou bych to automaticky formuloval jinak, taky to byl první název, který mě napadl, ale u tohoto kanálu se držím téhle formy, aspoň co se názvu videa týče (a to dlouhodobě, viz další videa tohoto kanálu). Trochu kvůli odlišení od ostatních podobných videí.
Navíc stejně jako v češtině je více možností (tedy zde "Co dělá sequel dobrým?" a naproti tomu "Co dělá dobrý sequel?", případně "Jak se dělá dobrý sequel?"), tak i v angličtině není jen jedna možnost (zde "What makes a good sequel?" a "What makes a sequel good?", případně "How to make a good sequel?"). A česky jsou podle mě obě možnosti, i když jedna trošku krkolomnější.

TL;DR: Docela dost jsem nad tím přemýšlel, takže to není tím, že můj češtin velmi špatná být :)

90

Odpovědět

+XardassŘekl bych, že spíš naráží konkrétně na "sequel". Sice to má spolu s prequelem a spin-offem svou vlastní stránku na Wikipedii, ale není to zrovna regulérní české slovo, spíš anglicismus/slang. Proto není ani ve SSJČ, ani v Příručce a kupodivu ani ve Slovníku cizích slov.

Co takhle "pokračování (filmu)"? :)

00

Odpovědět

+Ryel"Co dělá pokračování (filmu) dobrým?" Nebo "Jak udělat dobré pokračování filmu?" Možná snad "Jak natočit druhý díl?" No nevím. Důležité je kromě spisovnosti i to, zda je dané větě hned rozumět, zvlášť je-li to jediná věc, která láká ke zhlédnutí videa.
Pravopis, spisovnost a tohle vše je fajn a já první je tu budu bránit, čeština je ale hodně konzervativní a změny v ní trvají dlouho. A svět okolo nás, zvlášť co se technických věcí týče, se mění mnohem rychleji, než je ona schopná reagovat. Proto mi některé výrazy, které v češtině zatím nemají odpovídající ekvivalent, ale vlastně skoro všichni používají anglický termín (který se stejně asi časem stane i spisovnou součástí jazyka), přijdou v pořádku.

60

Odpovědět

+XardassMně osobně se třeba varianta "Jak udělat dobré pokračování filmu?" líbí mnohem více než cokoliv, co obsahuje slovo "sequel". Nejsem proti anglicismům, ale všeho s mírou.

65

Odpovědět

+jjkMně přijde, že slovo sequel obsahuje v méně znacích více informací než alternativy, což je pro titulky relevantní. A asi mi pomalu docházejí argumenty.
Díky za zpětnou vazbu, ta se vždy hodí - a snad se video líbilo, i když bylo plné sequelů ;-)

60

Odpovědět

+XardassTak snad sequel má odpovídající výraz pokračování filmu, jako když se člověk kouká na filmy a seriály tak je to furt sequel, prequel, remake, remaster atd. přitom proto jsou krásně český ekvivalenty. Jsem na Videačesky, tak bych čekal víc češtinu než anglický patvary. Obhajovat se že to má míň znaků mi přijde zbytečný. máš tam dost místa a sequel nevím jestli 100% ví co znamená.

02

Odpovědět

+SalemMenší počet znaků je pro titulky poměrně zásadní, zvlášť když se autor nezastaví a mele a mele. Od určitého počtu znaků za sekundu už by titulky byly špatně čitelné až nečitelné, bylo by potřeba vypouštět některá slova a informace, takže divák spoléhající se na titulky by byl ochuzen o část poselství videa (a mám-li v tutilcích 30krát slovo "sequel", nebudu do názvu videa dávat "pokračování filmu").
"Sequel" má šest znaků, "pokračování filmu" má znaků 17, to je skoro trojnásobek a zrovna tady je to dost relevantní. I když v některých případech by stačilo použít jen slovo "pokračování", jsme stejně na 11 znacích, skoro dvojnásobku.
A trošku si protiřečíš - sám říkáš, že výrazy jako sequel a prequel jsou všude - takže je docela pravděpodobné, že většina lidí (zvlášť uživatelů internetu a tím pádem i VideaČesky) ví, co ty výrazy znamenají.
A jen tak pro pořádek, jak zní ten krásný český ekvivalent pro prequel?

30

Odpovědět

+XardassTak mě prostě naštval už nadpis, že jsem na stránce která překládá videa a je tam anglický nápis. Tak dobře je to psaný všude, ale nemusí všichni vědět jaký to má význam. Tak často stačí napsat jenom pokračování a lidi podle kontextu asi pochopí jde o pokračování filmu. Třeba ty říkáš že Vetřelec (Alien) měl 3 pokračování, nebo že měl 3 sequely. (místo Vetřelce si dej něco jiného třeba)

12

Odpovědět

+SalemA nebo pojem jednoduše vysvětlíš v popisku videa a je to :-)

10

Odpovědět

+Xardassjá jsem se ptal co používáš v běžný rozhovoru

00

Odpovědět

+SalemProč „pokračování filmu“ stačilo by jen pokračování. Všeobecně známé slovo, které ani nečteme - prostě ho vidíme, popř. „další díl“. Určitě to jde. Na jednu stranu to chápu, protože asi budeš fanouškem filmů, takže máš tuto terminologii pod kůží, ale ve skutečnosti je to oborový slang, kterému každý nemusí rozumět.

00

Odpovědět

Tohle je skvělá série! Jinak díky za připomenutí Vesmírných těles. Viděl jsem to, když mi bylo asi 10 (což není tak dávno), snad se mi to teď bude líbit stejně! :D

110

Odpovědět

Myslím, že je to jeden z filmů, který se v dospělosti může líbit ještě mnohem více :-)

70

Odpovědět

S videem souhlasím - je škoda, když tvůrci nepřidávají nic nového, ale jen kopíruj to samé. Ale třeba taková Smrtonosná Past je dobrá jak v prvním díle, tak i ve dvou následujících, přitom mi tam moc změn nepřijde, oproti původnímu schématu...
A jen taková myšlenka: třeba druhý díl ("sequel", chcete-li) Šíleného Maxe byl o dost lepší než jednička a trojka byla také dobrá. Ale to je asi jediný, mně známý, příklad, kdy by kvalita série rostla spolu s počtem dílů...
Ale třeba takové Čelisti? Tam opravdu stojí za to jen první díl, druhý díl je pro všechny fanoušky, třetí je jen pro ty nejotrlejší fanoušky a čtvrté Čelisti už jsou čistě pro sadomasochisty...

61

Odpovědět

Doufám že pátý díl se už nebere jako pokračování Smrtonostné pasti, prostě něco jako u Rockyho 5. Což mimochodem Rocky je dobrej taky v každým díle (krom pátého) i v Creedovi

10

Odpovědět

Těch sérií, kdy se s pokračováními kvalita nijak neztrácí, je samozřejmě mnohem víc (jestli jsou ty další díly lepší nebo horší je samozřejmě hrozně individuální). Jen namátkou LOTR, Indiana Jones, Kmotr, Návrat do budoucnosti, Jason Bourne, Smrtonostná zbraň,...

20

Odpovědět

+PapricekPána prstenů bych nepočítal (stejně jako ve videu zmiňovaného Hobita). To nejsou sequely, to je jeden příběh, rozkouskovaný do dílů, protože jinak by byl moc dlouhý. Problémy pokračování jich netýkají.

90

Odpovědět

+komunardMyslím, že Hobita vnímá autor jako pokračování (prequel) Pána prstenů. A proto na něj také poukazuje.
A jinak Indiana Jones je dobrý příklad obou fenoménů - Chrám zkázy a Poslední křížová výprava jsou skvělými pokračováními prvního dílu a Křišťálová lebka zase stojí za houby.
Novou trilogii SW budu soudit, až ji uvidím celou. Zatím nejsem rozhodnutý, kam se pro mě zařadí.

21

Odpovědět

+XardassAni to mi nepřipadá úplně šťastné, oboje jsou to adaptace knih. Je pravda, že Hobit byl filmovým PP ovlivněn, ale vliv předlohy je tam rovněž znát (což neznamená, že se musí fandům knížky líbit).

Indiana Jones, no, je to věc vkusu, mě se čtyřka líbila víc než dvojka. Ale nejlepší pokračování je určitě trojka, u té bych řekl, že je lepší než jednička. Což je dost subjektivní, ale celkově se mi zdá, že tahle série drží kvalitu. Uvidíme, co pětka.

StarWars IIIII? Nepřipojuji se k hejtu, docela jsem se u nich bavil. Ale kdyby mi je různé parodie atp. nepřipomínaly, tak jsem už dávno zapomněl, že existují. I tak si vybavuji jen věci z parodií, plus tedy pár scén. V ani jedné nevystupuje jiná postava, než mladší verze postav z IVVVI, což taky o něčem svědčí.

10

Odpovědět

+komunardJo, to je pravda, nějak mi to nedošlo

00
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK