Svoboda letuNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:3 013

Jaká je symbolika létání ve filmu? Co znamená, když postava ve filmu vzlétne nebo po tom alespoň touží? Toto téma se zde otvírá hned na příkladu několika filmů: Titanicu, Forresta Gumpa nebo třeba Birdmana.

Poznámka k překladu:
Titulky k úryvkům z Toy Story jsou převzaty přímo z původního českého dabingu k filmu. Jméno překladatele či překladatelky se mi nepovedlo dohledat.

Přepis titulků

To ne, to nesmí být, mohu létat, když budu chtít. Všichni jsme snili, že létáme. Přírodu nepřemůžeme, snít o tom ale můžeme. Co tedy znamená let postavy ve filmu? Tady je klasický příklad. V E.T. - Mimozemšťan mladé hrdiny tíží dospěláci s jejich konformitou, nepřátelstvím, xenofobií, podezřívavostí a nedostatkem fantazie. Postavili i zátaras.

Když už to vypadá nejhůř, kola opustí zem a přízemní dospělé. Skrze let vidíme útěk, údiv, magii a svobodu. Létat znamená svobodu. Podíváme se na to podrobněji. Jenny ve Forrestu Gumpovi chce svobodu, uletět problémům. Otec alkoholik ji sexuálně zneužívá. Chce mu uletět. Bože, udělej ze mě ptáčka, abych odsud mohla daleko uletět. Dostane křídla?

Tak trochu. Policie ji zavede k babičce, takže se od otce osvobodí, ale tento záběr to vidí jinak. Kamera se zvedá a ptáci odlétají s ní. Jenny ale zůstává na zemi. Od otce se sice osvobodí, ale v přeneseném smyslu nikam neunikla. Emočnímu dopadu uletět nemůže. Tady je dospělá, ale i tak padá k zemi při pohledu na svůj dům. Kamera je posazená na zemi, takže i ona je k ní přikovaná.

Nezbavila se okovů z minulosti. Ve filmu se několikrát snaží uletět, pokaždé selže. Mohla bych odsud uletět? Záběr na její boty ukazuje, že z nich chce ven, ale nemůže, je uvězněná. Později se snaží uletět s pomocí drog. Píseň Svobodný pták hrající v pozadí této scény rozhodně není náhoda. Když chce letět tady, je vysoko a v podpatcích, ale i když se snaží natáhnout ještě výš, uklouzne a uvědomí si, že létat nedokáže.

Jizvám z dětství neunikne. Až doma s Forrestem se jí emoční rány začnou hojit. Nikdo minulosti neuletí, ale lze ji přijmout a žít dál. Zemře, ale ne sama nebo uvězněná. Zemře obklopená lidmi, které miluje, tehdy se osvobodí jako pták. Někdy to působí, jako že postava létá. Existuje paralela mezi Jennyiným pokusem létat a Rose.

Na začátku se sebevražda ze zádi zdá jako jediná šance, jak Rose může utéci monotónnímu životu a nechtěnému svazku. S Jackem ale objeví nové krásy v životě na přídi lodi. Vidíte rozdíly mezi statickými temnými záběry na zádi a barevnými na přídi. V Titanicu vnímáme, jaké by bylo krásné létat. Já létám. Birdman let zobrazuje zajímavě, protože hrdina Riggan Thomson létat odmítne.

Chce zůstat na zemi a hrát v divadle. Let je stále symbolem svobody, ale Riggan se mu chce vyhnout. Riggan chce zůstat na zemi. Jeho hra má vypovídat o problémech bytí. Létáním se lidským problémům vyhneme. Let znamená, že diskuze o podstatě člověka nejsou třeba, té potřebě jsme unikli. Riggan chce zůstat na zemi, protože chce tvořit smysluplné umění.

Pokud vzletí a bude hrát superhrdinu, nebude moci vypovídat o lidské podstatě, protože skrze let lidské podstatě unikne. Zůstává při zemi, aby mohl hrát o tom, jaké je se na sebe napojit. Co ten let na konci? To je jiný typ letu, protože ho nevidí jen on, ale i jeho dcera. V tuto chvíli už Riggan překonal potřebu zalíbit se. Svou hru hraje jen pro své potěšení. Překonal lidskou potřebu zapadat a zalíbit se a to je vyobrazeno letem.

Dosáhl vyššího smyslu bytí, doslovně i symbolicky. Možná se nám nepodaří vzlétnout, ale pokud dokážeme poznat sebe a své místo ve světě, pocit je to podobný. Hej, Buzzi, ty lítáš! To není let, to jenom ve volným stylu padáme. Vzhůru do nekonečna a ještě dál! Díky za zhlédnutí.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře