Jak si s námi pohrává filmová hudbaNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:28
Počet zobrazení:4 886

Hudba je jednou z nejdůležitějších složek filmu, i když občas na sebe takřka neupozorňuje, nebo dokonce v určitých scénách chybí. Má na diváka psychologické dopady a dokáže zdůraznit nebo naopak vyvrátit to, co vidí na plátně. To ale zdaleka není všechno, co filmová hudba dokáže!

V komentářích se podělte o film, který má podle vás tu nejlepší filmovou hudbu nebo soundtrack.

Přepis titulků

Vítejte u Now You See It. Film přinesl druh umění o pohybu na plátně, ale film není jen vizuální. Hudba hraje velkou roli ve filmovém realismu. Ani nevím, co to kurva znamená. Znamená to, že má reputace… Filmová hudba může změnit atmosféru a filmaři pečlivě vybírají soundtracky a hudbu, aby vyjádřili určité pocity či myšlenky.

Podíváme se na psychologii hudby a to, jak mozek reaguje na různé sluchové stimuly ve filmech. Nejdřív bychom měli rozlišit soundtrack a filmovou hudbu. Filmová hudba je napsaná přímo pro film a soundtrack obsahuje i písně nezávislé na filmu, které vznikly samostatně. Většina filmů obsahuje obojí, např. Forrest Gump, který má soundtrack z písniček napsaných ne pro ten film…

…a hudby, která byla složena přímo pro tento film. Abyste význam hudby pochopili, musíte srovnat scény se zamýšlenou hudbou a bez ní nebo s upravenou hudbou. Slavná scéna z Psycha je mnohem méně děsivá bez hudby. S HUDBOU BEZ HUDBY Rád ukazuju význam hudby na této scéně z Pirátů z Karibiku s jinými doprovody.

Podle hudby může být vítězoslavná, děsivá nebo komická. HRDÁ, VÍTĚZOSLAVNÁ DĚSIVÁ, ZNEKLIDŇUJÍCÍ HRAVÁ, KOMICKÁ Psychologické využití hudby tu s námi je od dob němého filmu. Němé filmy doprovázeli klavíristé, kteří hráli živě během filmu. Zpočátku hudba na film vůbec nereagovala, měla jen zaplňovat ticho v kině.

Později ale pianisté během filmu improvizovali nebo dostali noty. Psychologie doprovodu byla přímočará. Když je na plátně zloduch, pianista hraje tajuplný a hrozivý hluboký mollový akord. Hrdiny doprovází povznášející hymny. Honičky doprovází rychlé tempo. A smutné scény jsou pomalé a vážné. Tyto rané hudební techniky se staly standardem pro moderní filmovou hudbu. I když jsou dnes orchestry větší a hudba efektnější, základní kameny klavírního doprovodu němých filmů zůstávají.

Scéna z Psycha je dokonalým příkladem psychologie hudby ve filmu. Ve scéně je Marion ubodána k smrti a scéna obsahuje jeden z nejefektnějších doprovodů v dějinách. Ječivý zvuk houslí připomíná zvuk, který si pojíme se stresem a nebezpečím. Imituje volání o pomoc. Studie Kalifornské univerzity z roku 2010 zjistila, že poplašné zvuky v nás vzbuzují reakci, která nás instinktivně znepokojuje.

Bernard Herrmann, skladatel pro Psycho, složil hudbu tak, aby tyto zvuky imitovala. Díky jejich efektu je scéna hrůzostrašnější a znepokojivější. V Čelistech hudbu slyšíme dřív, než nebezpečí vidíme. Tato technika je znepokojivá jinak. Scény jsou strašidelné kvůli očekávání nebezpečí. To, že my víme, že se stane něco hrozného, ale postavy to neví, scéně dodává napětí.

Hudba nás před nebezpečím varuje a nemáme na vybranou než se na to dívat. Hudba se spolu s kamerou zrychluje a cítíme psychologickou hrůzu ze znepokojivé hudby a očekávání nevyhnutelného. Většina filmové hudby ale zůstává v pozadí a divákům nabízí jen jemné podněty. Průkopník oboru Aaron Copland určil 5 funkcí filmové hudby ve filmu, většina je v pozadí. Zaprvé jde o vytvoření přesvědčivé atmosféry časoprostoru. To je všeříkající.

Spousta žánrů se pojí s vlastním hudebním stylem. Styl hudby nás umisťuje do určitého žánru nebo prostředí. Klasickým příkladem je western, který má specifický zvuk. Když se tedy Bill a Ted dostanou na Divoký západ, hudba se změní. Jak to na šlape, kovboji? - Bille, to je jako Westernové městečko. - Jo. Zadruhé hudba může podtrhovat psychologické detaily. Nevyslovené myšlenky nebo riziko může hudba ukázat nebo zdůraznit.

My to riziko nevidíme, ale hudba nám o něm říká. Telefonát jsme vystopovali, pochází z domu. Přichází z domu. Vypadni odtamtud. Ale nejsi žádný budižkničemu. Jsi jen… výjimečný. - To je divné.

- Včera jsem šla na 15 minut na nákup, byla jsem na počítači, než jsem odešla, vrátím se a má historie je smazaná, mezipaměť prázdná a cookies obnovené. Zatřetí má vytvořit pocit kontinuity. Pokud je hudba mezi scénami a záběry stejná, scény si spojujeme. Tam patří montáže nebo flashbacky. Občan Kane používá hudbu jako indikátor flashbacku. …PAN KANE V ROCE 1871. Byl s panem Kanem a mnou…

toho dne, kdy pan Kane přebíral Inquirer. NEWYORSKÝ DENÍK INQUIRER V Chyť mě, když to dokážeš hudba značí, že honička začíná. Začtvrté má vytvořit pocit konečnosti. To nastává většinou na konci filmu nebo po větším triumfu. Vítězoslavná hudba nás psychologicky napojuje na triumf na scéně. A nakonec je tam hudba občas jen proto, aby zaplnila ticho. Podle Coplanda je tohle nejtěžší, protože by si divák hudby neměl všimnout.

Svátek, který tohle uznává. 21. května. Den druhých matek. Děkuji. Na ně, kluci! V Mechanickém pomeranči hraje povznášející hudba, zatímco jsme svědky extrémního násilí. Rozpor mezi potěšující klasickou hudbou a destrukcí vnáší do scény napětí a neklid.

Hudba zdůrazňuje emoční vyznění, ale občas filmaři žádnou hudbu nepoužijí. To také může fungovat. V Tahle země není pro starý skoro žádná hudba není, jen dialogy a atmosférické ruchy. A naprosto to lícuje. Slyšet jen to, jak člověk bojuje o život, je hrozivé. Plážová scéna v Zachraňte vojína Ryana zahlcuje smysly se zvuky výstřelů, explozí a volání o pomoc namísto filmové hudby. Náš mozek často podvědomě reaguje jinak na vizuální podnět na základě hudby.

Je to zajímavé, protože filmová hudba může být sotva patrná, ale je klíčová. Psychologie hudby je jednou z nejdůležitějších filmových technik. Její emocionální a tematický potenciál je bezbřehý, a já zmínil jen zlomek. Pusťte si tedy znovu svůj oblíbený film, poslouchejte a přemýšlejte, co hudba dělá, aniž byste si toho všimli. Jak vám to zní? Díky za zhlédnutí. FILMY V POŘADÍ, V JAKÉM SE OBJEVILY Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Král Artuš: Legenda o meči má topový soundtrack.

10

Odpovědět

John Williams!

Pak chvilku nic.

Pak Ennio Morricone, Alan Silvestri, James Howard, Danny Elfmann, Jerry Goldsmith a Hans Zimmer.

Pak ti ostatní.

12

Odpovědět

Nemám rád autocorrect, který mi opravuje Johna na Joshe. A nemám rád svůj mozek, který zapomněl na jméno Howard Shore. Ten nmá být ještě na tom třetím řádku.

12

Odpovědět

Rozdiel medzi “film” a “Film” je Clint Mansell..

00

Odpovědět

Preto som sa naucil pred nejakou peckou si najprv vypocut soundtracky filmu a potom si v kine o to viac vychutnat hudbu v pozadi, ktora je mi znama :) Ja toto odporucam jednoznacne pre Hansa Zimmera

05

Odpovědět

Nebudu psát, které filmy mají nejlepší hudbu, protože to je opravdu velmi individuální stejně jako vztah k různým hudebním žánrům, ale zmíním pár filmů, u kterých se hudba nejvíc líbí mně:

Pán prstenů i Hobit
Gladiátor
Skála
Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý, Tenkrát na západě a Kapsy plné dynamitu
Poslední mohykán
Statečné srdce
Star Wars, epizoda V
Barbar Conan
Děti planety Duna (TV film)
Princ z Persie: Písky času

Jen tak něco pro inspiraci ;-)

22

Odpovědět

Dovolím si přidat i Blade Runner. Konkrétně v Blade Runner 2049 je několik skladeb, které mi vždy naženou husí kůží a konkrétní scéně dodají velkolepost.

41

Odpovědět

Hudba je veľmi veľmi dôležitá pre film. Zac Snyder si na nej dáva extrémne záležať, snáď nemá žiadny film bez skvelého score/ost.

11