Geometrie ve filmu – formování myšlenekNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:215
Počet zobrazení:10 547

Tvary mají smysl. Dokonce i základní tvary jako kruh, čtverec nebo trojúhelník mohou mít hluboký význam a mohou ovlivňovat, jak naše podvědomí vnímá postavy a situace ve filmu. Více v dnešním videu.

Přepis titulků

Tak jo. Pořádně se zamysli. Co je to? Kruh. Skoro. Ale je to špatně. Ukážu vám dva tvary. Tvar 1 a tvar 2. A pak se zeptám, který tvar je Bouba a který je Kiki.

Pro 98 % lidí je tvar 1 Kiki a tvar 2 je Bouba. A je jedno, jestli jste z Ameriky, Indie, nebo je-li vám 2,5 roku. Tento výsledek je konzistentní napříč kulturami a jazyky. Co to znamená? Chci se zaměřit na to, jak mozek konzistentně přiřazuje abstraktní význam různým tvarům. A filmaři toho využívají. Nejlépe se to dá pozorovat v animaci. Animátoři tam mohou použít jakékoliv tvary.

Začneme u základu. Kruhy, čtverce a trojúhelníky. Tyto tvary říkají více, než možná tušíte. Zlé postavy jsou jako Kiki. Mají ostré tvary, špičaté nosy, uši a dlouhé prsty. A roztomilé postavy jsou jako Bouba, měkké a kulaté. Je náhoda, že nejměkčí a nejpřátelštější animovaná postava se jmenuje Balú? Tento koncept dává smysl. Naše mozky vidí ostré věci jako nebezpečnější.

Nahoře je moc kulatá. Musí být špičatá. Kulatá nenahání hrůzu, špičatá jo. Všimněte si, že nejmilejší animovanou postavu nakreslím třemi kruhy. A že ďábla často představuje soustava trojúhelníků. Ale když to uděláte nenápadně, získáte emocionální reakci diváka, aniž by si toho všiml. Jako v jednom z mých nejoblíbenějších filmových momentů, když se zlý záporák promění z Kiki na kulatou a zranitelnou Boubu.

Můžete nabýt dojmu, že to platí jen pro animaci, ale je náhoda, že maska Darth Vadera má tento tvar a helma Lorda Darka, který je Vaderovou parodií, má tento tvar? Nejšpičatější je zlá královna. Její ostrá brada a obočí jí zůstala i v hraném remaku. Co znamená, když někomu řeknete, že je "square" (čtverec)? Znamená to nudný nebo staromódní. Čtverec také symbolizuje něco pevného a stálého.

Zní to povědomě? Čtverce jsou rigidní a neměnné. Pokud svět není, jaký chtějí, možná je to trošku naštve. Až ty sníš tohle! Chcete-li přemýšlet abstraktně, svět filmu existuje v obdélníku. Spousta geometrie filmu pochází z kompozice. Pro nás nejdůležitější kompozice je záběr v záběru. Používá se, aby ukázal postavu, která je lapena v situaci.

Další méně častý, ale podobně důležitý záběr v záběru je kruh, který nám dává pocit sledování a špionáže. Jdeme-li ještě o krok hlouběji, můžeme použít linie a vytvořit vizuální vězení. Ať už je to pomocí žaluzií nebo počítačové obrazovky, vertikální a horizontální linie mohou představovat nejen to, že je postava v pasti, ale že je vězněm svého životního stylu. Tyto záběry používají geometrii jako nástroj vizuálního vyprávění.

Vždycky jsem chtěl být gangsterem. Aniž bychom si toho všimli, záběr je plný linií. Geometrie je úplně všude. Trojúhelníky zvýrazňují dynamiku moci, lineární záběry představují odtržení a rovné linie vedou náš zrak. Až se příště budete dívat na oblíbený film, analyzujte geometrii záběrů a postav. Zvládnete-li to, jste dobří. A co teď?

Několik vlnek. Promiň, nemáš dobrý den. Díky za sledování. Překlad: Xardass www.videacesky.cz Chci poděkovat kanálu Good Blood, jehož video Crash Bandicoot mě inspirovalo. Vřele ho doporučuji.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a pak je tu hromada záporáků, která je tlustá, nebo různě kulatá a naopak hodně špičatých klaďasů.... meh...

47

Odpovědět

Neříkám, že nemáte pravdu. Ale mol byste dát nějaké příklady? NYSI jich dal hromadu. A přiznám se, že se mi žádný nevybavuje, i když to může být jednoduše mou vinou.

13

Odpovědět

+komunardjurský park?

10

Odpovědět

+komunard- Mistr Tříska, Wolverine
- Kingpin

Ale samozřejmě pár vyjímek tohle video nijak nevyvrací a nemyslím si, že těch opačných příkladů bude taková HROMADA, jak se nám snaží pompok namluvit.

20

Odpovědět

+komunardNuže, jdu na to.

Kulatí záporáci: Dolores Umbridge (HP), Lots-o'-Huggin' (Toy story), Dalek (Doctor Who), Chucky, Eggman (sonic), Ursula (Ariela), Jigsaw (saw), Frieza (DB), Fizzie (sunset overdrive), Glados, Wario, Boo (mario), Kroenen (hellboy)

ježatí, či ostře řezaní klaďasové: Naruto, Sonic, Goku, Crash bandicoot, Phineas Flynn, Paarthurnax (skyrim), Wrex (mass effect), Alucard (hellsing), Jester (DC), Groot (především ten komixový), Spawn, Ghost rider

Samozřejmě nepopírám, že špičatost může vyvolat zdání nebezpečnosti a kulatost naopak, ale nemyslím si, že by to byl tak silný nástroj. Spíš až příliš okatá snaha vnutit divákovi vlastnosti charakteru. Když bude nejkulaťoulinkatější kuličce s namalovanejma kytičkama a srdíčkama vytvořeno dobrý backstory o záporáctví, tak to pro mě bude skvělej záporák bez ohledu na tvar

111

Odpovědět

+pompokDolores Umbridge - tam byl, jak v knize, tak ve filmu , právě zdůrazňován ten extrémní protiklad vzhledu hodné babičky a naprosto zlého nacistického charakteru, který ji právě udělal mnohem děsivější, než by byla, jako klasická ježibaba.

80

Odpovědět

+jfbPřesně tak.. Mnohem lepší a vůbec ne prvoplánové. V podstatě to nijak neneguje co jsem řekl

31

Odpovědět

Ten Lord Dark je z nějakého filmu?:D

11

Odpovědět

Space Balls (Vesmírná Tělesa) nejlepší Star Wars parodie vůbec :-)
http://www.csfd.cz/film/11280-spaceballs/prehled/

150

Odpovědět

V českém dabingu je to myslím Lord Helma :)

20

Odpovědět

Hloupost a neprůkazné podklady.

317

Odpovědět

co to je za ten film s Billem Murraym?

18

Odpovědět

Krotitelé duchů...

20

Odpovědět

Krotitelé duchů (Ghostbusters) - a tím myslím ty staré, dobré, z roku 1984

150

Odpovědět

+Wreisdíky, tahle scéna se mi zřejmě už vytratila z paměti... a já myslel, že to bude nějaký "malý" film s Murraym, který mi ušel :D

40

Odpovědět

+Wreisjiný krotitelé radši nebyly

00

Odpovědět

Mně to teda všechno smysl dává. :D

40

Odpovědět

"Promiň, nemáš dobrý den." :D

220

Odpovědět

[()]

32

Odpovědět

pasy?

150

Odpovědět

+zemanTěsně vedle.

31

Odpovědět

+zemanWrong hole.

31

Odpovědět

pred (_._) ; po (_o_)

44