Fyzické úrazy ve filmu nejsou žádná škrábnutíNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:7 247

Z filmů toho lze vyčíst více, než se na první pohled může zdát. Co taková zranění, hendikepy hlavních postav... Jsou jen součástí příběhu, nebo nám toho dokážou prozradit mnohem víc?

Přepis titulků

Vždyť jsi přišel o ruce, ty pitomče! - Nepřišel. - A co je tohle? - Jenom škrábnutí. Úraz v normálním životě je nešťastnou náhodou. Ve filmu nikdy nejde o nehodu. Úraz je promyšlenou volbou scénáristy nebo režiséra, kterou nám sdělí něco o postavě nebo upevní určité téma. Každý úraz, slepota nebo postižení, představují symbolický hendikep a kým postava je.

Mnohé ikonické postavy a filmové scény se od tohoto doslovného konceptu odrazily. Pojďme si zadiagnostikovat. - Nebolí to? - Ale ne. Jen to zvednu a dám zase zpátky. Nejdřív vás musím přesvědčit, že úrazy ve filmu nejsou jen fyzické. Představte si postavu, která se z války vrací do civilu. Jak symbolizovat jeho vnitřní konflikt? Kulháním. Kulhání mu brání v pohybu, odráží potíže s adaptací na nový způsob života. Váš terapeut si správně myslí, že kulháte z psychosomatických příčin.

Když ze vzrušení při honičce přestane kulhat, víme, co to znamená. Říkal, že jste tohle zapomněl. Schopnost stát a normálně chodit je známkou síly a sebevědomí. Proč asi tajná služba nepovolila žádné Rooseveltovy fotky na vozíčku? Chůze nebo její absence dělají silný dojem. Ve Forrestu Gumpovi postavu poručíka Dana představují jeho úrazy. Chce zemřít v boji jako hrdina. Když selže, nemůže chodit.

Jeho úraz kontrastuje s Forrestem, který se z postiženého stal běžcem. V pozdějších scénách je Danova frustrace ukazována jeho závislostí na druhých, protože nemůže tam, kam chce. Když se konečně dostane co nejblíže k nebesům, k osudu, který mu náležel, konečně se může pohybovat sám. A nakonec... - Jo, mám nové nohy. Vyrobené na zakázku. Ze slitiny titanu.

Napravení úrazu značí napravení i vnitřního já postavy. Pokud duše postavy potřebuje berličku, dejte jí skutečnou. Až na krev začíná s děsivými scénami o nebezpečích těžebního průmyslu. Daniel Plainview si při pádu do studny zlomí nohu a doplazí se od opuštěné studny do nejbližšího města. Zranění a to, jak mu čelí, nám o jeho bezcitnosti prozradí více než dialogy. Odůvodňuje jeho následné chování. Sice se prezentuje jako hajzl, ale ta...

odvaha... kterou by na to musel vynaložit, mu v podstatě dává hrdinné právo na cokoliv, co ve zbytku filmu udělá. Nemusí to být vždy okázalé. Dejte postavě falešné zranění a pohrajte si s očekáváními. V Bonnie a Clyde si Clyde uřízne prst, aby nemusel pracovat, a toto postižení přímo souvisí s jeho impotencí k Bonnie.

V literatuře a filmu může fyzický neduh u muže naznačovat i ten sexuální. Pokulhává na více frontách. Nejsem zrovna milovník. V Okně do dvora je Jeff upoután na vozík. Nechce si vzít Lisu a fyzická omezení daná jeho zraněním mu implikují, že je možná omezen i sexuálně. A tvůj milostný život?

Ne moc aktivní. Ale co Profesor X nebo Yoda? Mají potíže s chůzí, ale v jejich světech patří mezi nejmocnější. Spousta mentorů má fyzické hendikepy, což značí, že kladou mysl před tělo. Překonali fyzická omezení, až nepředstavují slabost. Podobně se slepotou. Toto schéma začíná už u Krále Oidipa, kde slepec předpovídá budoucnost, zatímco se Oidipus plete. Ve filmech vás svět kolem neoklame, místo toho máte spirituální moudrost.

Všimli jste si, že superhrdinové ve filmu často ztrácí schopnosti? Pavučiny nestřílí, nemají oblek, nebo je sestřelí kryptonit. Když vám jde o život, když nejste nepřemožitelní, jste uvěřitelní. Co je lidštější než smrtelnost? Když se dva nepřemožitelní perou, je to nuda. Co je v sázce? Jak se v tom poznat? E.T. byl přelomovým filmem, protože poprvé mimozemšťan nebyl monstrem, velkou, nepřemožitelnou stvůrou.

Byl nevinný. A mohl onemocnět – jako člověk. Můj oblíbený případ zobrazení lidskosti skrz zranění je Terminátor 2. Schwarzenegger je bezcitný robot, ale přiroste vám k srdci, protože je obětavý a nechá si ublížit. I bez soucitných promluv, znatelných emocí a s vražednou řežbou se dostane na objetí. - Chápeme to, protože si nechal ublížit.

- Co je špatně se Smrtonosnou pastí 4? V jedničce je John McClane prostě normální chlap. Obyčejnej newyorskej polda, kterýmu pořežou chodidla, kterýho zmlátěj, ale pořád je jedním z nás. Ve čtyřce skáče na motorce do letícího vrtulníku. Je nepřemožitelnej. Vážná zranění vám připomenou vaši smrtelnost a donutí přehodnotit, co je důležité. To samé se děje ve filmu. Až se příště někdo zraní, pamatujte, že to není jen škrábnutí.

Vrať se a dostaneš, co ti patří! Ukoušu ti nohy! Díky za zhlédnutí. Skladba: "David" od Madeline Laine Dostupná na Spotify nebo iTunes Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Okno do dvora, první film na kterém jsem byl spolu se svou přítelkiní :D mimochodem opravdu super film :)

03

Odpovědět

se svou přítelkiní v kyně?

170

Odpovědět

Výborný díl, dík, že překládáte.

70