Mohou robotičtí kaskadéři od Disneyho změnit budoucnost akčních filmů?Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:4 714

Ve studiu Disney vznikl robotický kaskadér schopný provádět letecké kousky a za letu vypočítávat svou dráhu. Mohou roboti do budoucna přebrat práci kaskadérům? Nebo jim naopak mohou jejich práci usnadnit? Více se dozvíme ve videu z kanálu Insider, ve kterém se opět objevuje i Bobby Holland Hanton, se kterým jste se na našich stránkách už mohli seznámit.

Přepis titulků

Mohou robotičtí kaskadéři nahradit lidi? Disney vytvořil robotické akrobaty, kteří zvládají kaskadérské kousky ve vzduchu a pokaždé se jim podaří perfektní přistání. Roboti Stuntronics jsou autonomní, samoopravní a až neuvěřitelně připomínají lidi. Jak tato technologie funguje? A může změnit způsob, jakým v Hollywoodu vznikají velkofilmy? A co si myslí skuteční kaskadéři o tom, jak to ovlivní jejich profesi?

Projekt Stuntronics začal s jednoduchým robotem ve tvaru Z nazvaným Stickman. Disneyho výzkumný tým ho představil v květnu 2018. Stickman se skládá ze tří částí spojených panty. Jeho nohy se mohou složit do tvaru schouleného Z nebo rozložit do přímky dlouhé přes dva metry, což je zhruba výška lidského kaskadéra se zdviženýma rukama. Toto schoulení a narovnání umožňuje Stickmanovi upravit rychlost letu a předvádět ve vzduchu kousky, například jednoduché salto vzad nebo dvojité salto vzad.

Stickman je spuštěn z vyvýšeného místa, třeba tohoto stropu. Pomocí rychloupínací svěrky se robot od stropu oddělí a proletí vzduchem na kyvadle. Aby zjistil, co jeho tělo v prostoru dělá, zpracovává robot data v reálném čase pomocí několika senzorů, jednodušší verze systému, který používají autonomní vozidla.

Je vybaven třemi laserovými dálkoměry, které naráží na zem v odlišných časech. Tyto laserové dálkoměry měří Stickmanovu výšku uprostřed letu, zatímco jednotka akcelerometrů a gyroskopů měří orientaci v prostoru. Stickman tyto informace používá k tomu, aby věděl, zda se schoulit, nebo narovnat, díky čemuž se mu pokaždé podaří perfektní přistání. Z tohoto tyčového prototypu vytvořili v Disney humanoidnější Stuntronics. Ti mohou kontrolovat vlastní postoj, rotaci i těžiště, a dokonce ve vzduchu zvládají zaujmout dramatické superhrdinské pózy.

Stuntronics vznikli pro Disneyho tematické atrakce, v mnoha se totiž už nyní objevují kaskadéři. Kromě využití v zábavních parcích lidé spekulují, že Stuntronics začnou hrát roli při tvorbě filmů, obzvlášť těch akčních a superhrdinských, které vyžadují mnoho kaskadeřiny. Roboti by mohli být využiti k otestování kaskadérských kousků před profesionály, jakým je i Bobby Holland Hanton, jeden z hlavních kaskadérů Hollywoodu.

Dělá dubléra například Chrisi Hemsworthovi, Ryanu Reynoldsovi, Christianu Baleovi, Jakeovi Gyllenhaalovi a Chrisi Evansovi. Když nacvičujeme kaskadérské kousky, postupně každý z nich budujeme. Začínáme s málem a postupně kousek vypracujeme. Může to trvat, ale děláme to proto, že je to nejbezpečnější. Teoreticky bychom mohli použít robota k tomu, abychom daný kousek otestovali.

Nemuseli bychom tím zatěžovat kaskadéra, ale mohli bychom aspoň na část použít robota, a když by bylo bezpečné zapojit do toho člověka, udělali bychom to. Z toho bych měl radost, kdyby mi kousky mohl předem otestovat robot a já pak přišel, párkrát to zkusil a bylo by to. To zní dobře. Někteří lidé se obávají, že rychlý vývoj robotiky může ohrozit pracovní pozice jak herců, tak kaskadérů.

Když máte herce typu Chrise Hemswortha, tak žádný robot na světě nebude tak dobře vypadat. Herci jsou v bezpečí. A nemyslím si, že to bude představovat problém pro kaskadéry. Myslím, že bez lidského elementu to nejde. A to i v případě, že pracujete se speciálními efekty, vždy potřebují lidský prvek, i když pak použijí CGI. Všechno má své místo.

Může to pomoct kaskadérům i speciálním efektům. Zní to jako úžasná technologie, která by mohla obohatit filmový průmysl. Nemyslím si, že ho to změní, ale může ho to obohatit. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Někdy se mi líbí americký optimismus... Nikde přece není psáno že za čas se to vyvine tak že kaskadéři nebudou vůbec potřeba..

42

Odpovědět

Však ani herci nebudú potrebný.Tých nahradia roboti,alebo CGI animácie.Už teraz umelá inteligencia píše poviedky,tak ani scénáristi nebudú potrebný a vlastne ani ludia,lebo ich nahradia roboti a umelá intligencia a tá bude pozerať filmy.

00

Odpovědět

Jedna zvuková stopa úplne chýba, je počuť iba hudbu na pozadí.

08