Oblíbené filmové triky a kaskadérské kouskyInsider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:5 046
Jak může herec běžet rychlostí 50 kilometrů v hodině? Proč jsou pro vypadávání z okna potřeba výbušniny? A jak můžete bezpečně zapálit kaskadéra? Nejen na tyto otázky odpovídá video, které vás provede těmi nejoblíbenějšími triky filmového průmyslu.

Přepis titulků

Na tomto záběru z Centrální inteligence udělá muž na motorce salto a srazí postavu Rocka. Pohled do zákulisí nám ukáže, že při natáčení nikdo nebyl zraněn. Šlo totiž o dva různé záběry. Tomuto triku se říká „uzamčená kamera“ a patří k léty prověřeným technikám, které Hollywood používá ve filmech a seriálech. Dají se tak natočit neskutečné kousky. V této scéně filmu Baby Driver postava Ansela Elgorta zaparkuje a vzápětí vyběhne z auta.

Ve skutečnosti v té scéně řídí kaskadér. Stranu řidiče zakryje sloup, za kterým se skrývá i Elgort, takže když vyběhne, vypadá to, že vstoupil z auta. Tomuto triku se říká „texaská výměna“. Probíhá přímo před kamerou, herec a kaskadér se uprostřed scény vymění. Pro tento trik je potřeba úzká spolupráce mezi štábem, kaskadéry a režisérem. Často se odkloní kamera od herce a vzápětí se vrátí, nemůžete mít zaostřeno na herce a přitom ho vyměnit.

Zároveň je na scéně potřeba přirozený úkryt, třeba skála, za kterou se ukrývá Sean Connery v Srdečných pozdravech z Ruska. Texaská výměna se používá nejen v akčních scénách, je i komickým prvkem. Od Šílené střely po Scotta Pilgrima proti zbytku světa. - Je tu Scott? - No… Zrovna odešel. V téhle scéně z Vánočního skřítka musí dát Buddy hvězdu na vršek vysokého stromečku.

Nejprve odběhne Will Farrell ze záběru, pak přiběhne kaskadér a vyskočí na vršek stromku. Ve filmu Zloba 2 musela Angelina Jolie často hrát a mluvit za letu. Jak dosáhli zdání, že létá, a zároveň zajistili, že mohla pohodlně hrát? Použili nástroj zvaný ladička, který má dva hroty, ty se připevní k bokům herce.

Celé zařízení ovládají pomocí volantu členové týmu v zelených oblecích, kteří se vymažou v postprodukci. Ladičky se hodily především u scén, kdy se Zloba vznáší. Navíc volant umožňuje otočky o 360°. To bylo zásadní při natáčení scén, kde se víly ve vzduchu otáčí. Nebo třeba když se Mulan otáčí ve výskoku. Ladička byla použita i v Captain Marvel, když si Carol Danvers uvědomí své schopnosti.

Ale ladička nemůže zcela nahradit lanka, která jsou pro filmování letu zásadní. Podle šéfky kaskadérů Monique Ganderton propůjčila lana postavám v Captain Marvel a Endgame pohyblivost. Měla jen dvě lanka na bocích, chci, aby mohli volně pohybovat trupem. A potom chlap v modrém obleku jí nadzvedne nohu, aby se mohla otočit, a potom se zase srovnat. Ve filmu Muži v černém: Globální hrozba odhodí hrozivý mimozemšťan agenta H ze schodů.

Pro docílení toho prudkého pohybu používají tvůrci „surové trhnutí“. Herec má při něm připevněná lanka, která jsou tažena pneumatickými válci a herce vymrští dozadu, dopředu nebo nahoru. Čím větší tlak, tím dále poletí. Například ve filmu Zatmění byla Monique Ganderton vržena 6 metrů, když její postavu napadl animovaný vlk. Někdy stačí zjednodušená verze tohoto triku zvaná „mrtvý muž“.

Herec není připevněn ke komplikovanému systému mimo záběr, místo toho je lankem přivázán k pevné, nehybné části kulis. Když se do akce pořádně opřete, rozběhnete se, vyskočíte, tak narazíte na konec toho lanka, což vás shodí zpět na zem. Najdete to v bitvě ve Wakandě ve filmu Infinity War. Je to velmi jednoduché, ale přinese to opravdu prudký efekt. Tento trik se používá také ke shození z koně, třeba tady při natáčení filmu Chaos Walking.

A když v Endgame Thora udeří Thanos, bylo použito jak „surové trhnutí“, tak mrtvý muž, takže dubl Hemswortha, Bobby Holland Hanton, letěl nejprve dopředu a pak byl vržen k zemi. Aby kaskadér proletěl sklem jako v této scéně z filmu Lov, je potřeba větší síla než jen tělesná váha herce. Když má postava vypadnout či vyskočit z okna, používá se tvrzené sklo, které se rozpadne na neškodné střípky, ne na ostré střepy.

Ale toto sklo je tak odolné, že by se od něj herci jen odrazili jako v tomhle záběru. Je tedy potřeba, aby pyrotechnici nainstalovali do skla výbušniny, které explodují ve chvíli, kdy má herec sklem propadnout. - Tím se oslabí struktura skla. - Ve filmu Lov měly kaskadérky lanka, která je přitáhla, když explodovaly výbušniny. Výbušniny též pomohly vypadnout z okna kaskadéru Danielu Hargravovi v Zúčtování. Na zemi vidíte, na jak malinké střepy se tvrzené sklo rozpadne.

Kaskadéři tento trik navíc pořád vylepšují. Ve filmu John Wick 2 je postava prohozena skleněnou sochou. V podstatě kaskadér narazil na to sklo a zbytek vyřešil počítač. Ve skle byly 4 nálože, které byly nastavené na tlak. Ten systém zajistil, že jakmile sklo zatlačilo na ty nálože… Byl nastavený nějaký tlak, jakmile byl překročen, vybouchlo to. Nebezpečný trik z Centrální inteligence, kde Rockovu postavu trefí motorka do hlavy, byl natočen díky chytré práci s kamerou a vizuálním efektům.

Při triku zvaném „uzamčená kamera“ jsou dvě akce natočené zvlášť kamerou „uzamčenou“ na jednom místě. Oba záběry se pak spojí za použití vizuálních efektů. Filmaři nejprve natočili salto na motorce, pak byl ze stejného záběru natočený kaskadér Tanoai Reed. Náraz motorky imitovali díky trhnutí lanka.

Lanka pak byla vymazána a oba záběry zkombinovány do jednoho. V některých záběrech do kaskadéra skutečně narazí auto, ale tento trik ušetří bolest z takových nárazů. Například tahle scéna z Atomic Blonde, kde Gascoigna v podání Sama Hargrava srazí auto a hodí ho na dodávku vedle. Sam měl lanko, takže došel, kam měl, a trhli jsme s ním k dodávce. Nic ho netrefilo. Já pak řídil auto, točilo se to ze stejného místa, vjel jsem tam, jako bych ho trefil, pak jsme ty záběry spojili.

Výsledkem je široký záběr, kde ho srazí auto a hodí ho na tu dodávku. Ve filmu Underworld musí Lucien běžet nadlidskou rychlostí, které nedosáhne díky animaci nebo kamerovým trikům, jde o praktický efekt zvaný „kouzelný koberec“. Filmaři při něm připevní za auto velkou plachtu. Herec na ní utíká, ale auto zároveň jede, takže herec dosahuje nadlidské rychlosti.

Šéf kaskadérů Brad Martin přiměl Michaela Sheena a jeho kaskadéra běžet po plachtě za autem dlouhé 24 metrů. Vypadali, že běží rychlostí 56 km/h. Mělo to takový úspěch, že to přišlo na řadu i v 2. díle. Jakákoliv postava díky tomu triku získá nadlidskou rychlost. Bez kouzelného koberce by herci ve filmu Planeta opic nemohli běhat po čtyřech tak rychle. Stejným trikem byl zrychlený Black Panther v této scéně z filmu Captain America: Občanská válka.

Funguje to ale jen na rovném povrchu, jako je asfalt. Pro horší terén používají kaskadéři systém lanek a závaží na rumpálu. V podstatě obří cívka, která je nadzvedne a pohání. Například na začátku bitvy ve filmu Avengers: Infinity War. Captain America uteče svým kolegům, i když i ti běží plnou rychlostí. Kaskadéru Danielu Hargravovi dali úvaz a a připevnili ho k lanku nad ním.

Rumpál pak zatížili tak, aby vyrovnal jeho váhu a nadzvednul ho. S touto pomocí dosáhl rychlosti až 38 km/h. Asi z 50 % jsem stál na nohách, musel jsem co nejrychleji běžet, ale nenesl jsem celou svou váhu. Pomáhalo to i záporákům. V Neuvěřitelném Hulkovi mohl díky podobnému systému Emil předběhnout vojáky poté, co vypil sérum. Tim Roth tak běžel 50 až 65 km/h. Spousta odvážných triků s auty vyžaduje zkušené řidiče kaskadéry, ale co když chcete, aby to vypadalo, že řídí sám herec?

Honičky se dají natáčet dynamičtěji za použití tzv. „sušenky“, jde o vozidlo, na které můžete naložit jiná auta. Vypadá to tedy, že řídí herec, ale ve skutečnosti sedí za volantem kaskadér mimo záběr kamery. Protože kaskadér není vidět, dají se natočit mnohem akčnější záběry. Díky tomu je zblízka vidět třeba Christian Bale v Le Mans '66 nebo zdánlivě nemožná akrobacie s auty v Baby Driver. Ve filmu Drive byla dvakrát natáčena tato scéna bouračky.

Nejprve záběry zvenčí, kdy řídili dva kaskadéři, a poté Gosling na sušence, díky tomu měli v každé fázi i záběr vnitřku auta. Připravit a akce! Díky CGI se dá vytvořit rozsáhlý a bezpečný požár, ale ztvárnit takto oheň je stále nesmírně náročné. Je jednodušší zapálit reálného kaskadéra. Ale jak přitom zabránit zraněním? Kaskadéři mají na sobě i tři vrstvy nehořlavého oblečení napuštěného ohnivzdorným gelem.

K tomu se přidávají 3 další vrstvy, pláštěnka, ohnivzdorný oblek a tenká bavlněná vrstva. Odhalená kůže se také pokryje gelem. Podle šéfa kaskadérů ve Hře o trůny, Rowleyho Irlama, je u točení s ohněm zásadní načasování. Kaskadér nesmí být celý v plamenech déle než 15 sekund v kuse. Jedna, dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm, uhasit!

Zároveň je často potřeba myslet na více kaskadérů naráz. Více než 73 kaskadérů bylo zapáleno při scéně útoku na zásobovací konvoj. Natáčení s ohněm je i hereckou výzvou. Kaskadéři musí celou dobu, kdy hoří, zadržovat dech, aby oheň nevdechli. O jakých tricích byste se chtěli dozvědět více? Napište nám. S Danielem jsme v Hunger Games na laně padali z výšky skoro 200 metrů.

Nebylo to pro nás těžké, ale kdyby se něco pokazilo, asi bychom umřeli, přece jen skoro 200 metrů. Ale moc jsme se bavili. Tři dny jsme jezdili nahoru dolů. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Škoda, že často režisér trvá na tricích místo toho, aby stuntman nebo i herec něco předvedli. Speciálně je to vidět v současných čínských kung-fu filmech - realismus je naprosto fuč. A přitom to jde - například ve filmu Old boy je dvouminutový nepřerušený záběr, kde hlavní hrdina zmasí několik desítek soupeřů - ta scéna je jak ve verzi z roku 2003, tak 2013. Hledejte Old boy fight scene.

10

Odpovědět

Skvělé video, děkuji za překlad !

160