10 nejlepších filmových lokacíCineFix

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:258
Počet zobrazení:5 542

Dobrý film dělají dobří herci, dobrý scénář a... dobré lokace. Pojďte se podívat na TOP 10 filmových lokací podle kanálu CineFix.

Přepis titulků

Než začnete se světly, kamerou a akcí, musíte si vybrat lokace. Toto je TOP 10 postavených lokací. Je tu číslo 10. Když se Hollywood rozhodne do filmu zakomponovat vodu, začnou se dít šílené věci. Příkladem je Hookova loď na ploše 2 700 metrů čtverečních. Nebo Port Royal z Pirátů v Karibiku. Nebo Inferno z Rošťáků, 32 metrů dlouhá podzemní loď.

Ale na naše 10. místo se dostal Atol z Vodního světa. Obří 22milionový behemot Dennise Gassnera o obvodu 400 metrů spotřeboval veškerou ocel na Havaji. Většina záběrů byla točena z pobřeží a Atol se otáčel tak, aby kamera vždy zabírala oceán. Ale nakonec ho vytáhli na širý oceán, aby natočili záběry celé pevnosti. Ale i přes tu ocel, peníze a velikost na něco zapomněli. Na záchody.

Když se někomu chtělo kadit, museli přerušit natáčení a přistavit trajekt. Atol byl obří, ale s naším číslem 9 si nezadá. Mohl by ho obsadit městský blok, který pro Hitchcocka nebyl dostatečně vysoký, takže vyrvali podlahu a postavili ho ve sklepě studia. Nebo Fort William Henry z Posledního Mohykána. Nebo 1,6 kilometru dlouhá dálnice z Matrix: Reloaded. Ale na 9.

místo se dostalo město Gotham z Batmana o rozloze 380 tisíc metrů čtverečních. Čemu se směješ? Ano, jsou to stovky tisíc. Za tuto unikátní architekturu můžete poděkovat designerovi Antonu Furstovi. To on se rozhodl z města udělat tu nejodpornější metropoli. Město zabralo velikost 18 běžných studií. Téměř celou plochu 95 akrů za studii Pinewood. Nakonec se z toho stalo největší despotické město.

Samozřejmě Gotham nemá monopol na obří scény. Eposy ze zlatého věku Hollywoodu vyžadovaly epické lokace. Je tu babylonská zeď z filmu Intolerance, 90 metrů vysoký kolos, který v roce 1916 stál 2,5 milionu dolarů. Nebo Faraonovo město z Desátého přikázání. Lidé se mysleli, že bylo zničeno, než ho archeologové objevili v kalifornské poušti. Nebo závodní dráha z Ben Hura, která byla tesána do skály celý rok.

Nebo fórum z Pádu říše římské, největší venkovní scéna té doby. Ale u nás zvítězilo fórum z Kleopatry. Od dob Romula a Rema Řím nic většího nepotkalo. Mělo být dvakrát větší než skutečné fórum a dokonce i dražší. Celé ho postavili dvakrát. Nejdříve v Londýně a poté v Římě, když Elizabeth Taylor z chladu onemocněla a lokace byla zničena.

Bohužel v Římě nakonec byla stejná zima jako v Londýně a produkce tohoto filmu 20th Century Fox málem přivedla na mizinu. Ale aspoň zbyla tato krásná scéna. Ale větší neznamená lepší. Velikost není to nejdůležitější. Nejde o velikost lodi, ale o její plavbu. Penisové vtipy. Dělám penisové vtipy. A podobně jako penisy, někdy jsou menší lokace lepší. Nebo si to aspoň rádi namlouváme.

V čísle 7 se zaměříme na krásné miniatury. Například Bradavice z Harryho Pottera, zasněženou pevnost z Počátku, Manhattan z Útěku v New Yorku, miniatury z King Konga a především krásné scény z Pána Prstenů. Včetně obřího Minas Tirith v měřítku 1:72. Ale my si vybrali nádherné futuristické město Metropolis Fritze Langa. Tato miniatura zabírá plochu 55 metrů čtverečních. Metropolis je originální, inovativní a nejlepší futuristické město.

Najdete tu vše. Letadla, vlaky a automobily na dálnicích, kterou jsou propleteny epickým městem. Za použití zrcadel do miniaturního města umístili živé herce. Tato zrcadla byla pečlivě vytvořena pro toto miniaturní město. Budeme se dál držet toho, že méně je více. Podíváme se na scény, které byly geniální svou jednoduchostí a ne svou monumentálností. Na své šesté místo zvolíme minimalismus.

Opravdu se krása lokace odvíjí od její velikosti nebo rozmanitosti? Nebo je hlavní to, jak filmařům pomáhá rozvíjet příběh? Pokud jde o minimalismus, musíme zmínit film Pohřben zaživa. Celý film se odehrává v jediné dřevěné rakvi. Bylo to vlastně 7 rakví v různých velikostech a bez různých stěn. Ale pokud jde o minimalismus, nic se nevyrovná jednoduchosti Dogville Larse von Triera. Jeho město tvoří pouze bíle namalované čáry.

Toto je smutný příběh obyvatel města Dogville. Obyvatelé byli dobří a čestní lidé. Byli na své město hrdí. Lars byl vždy trochu neortodoxní. V Dogville oživil techniku, která se používá spíš v černém divadle. Odstraní vše umělé a zároveň na to poukáže. Vše rušivé bylo odstraněno a zbyly pouze lidé a emoce. Ne všechny scény existují ve fyzickém světě.

Proto se teď ponoříme do vod digitální architektury. Jistě, skřetí město z Hobita bylo plné nepříliš povedených padouchů. Ale lokace to byla nádherná. A co zbrojnice z Trona? A obří Koloseum z Gladiátora. A téměř každá lokace ze Sin City. Domovský strom z Avatara, Ohnivá brána z filmu 300, nebo obří hromady odpadu z filmu Vall-I. To vše bylo vytvořeno z pixelů a ne ze dřeva,.

Ale naše páté místo musí připadnout obřímu digitálnímu městu Bricksburg z Lego příběhu. Dobré ráno, byte. Je čas začít nový den. Celý film byl postavený z běžně dostupných Lego kostiček, které modeláři sestavili v Lego designeru. Poté byl návrh převeden do Mayi, opatřen texturami a vyrenderován. A slovem postavený nemyslím složený z kvádrů, které vypadají jako LEGO. Myslíme tím skutečné kostičky.

I když nám nepřijde fér, že dostali zaplaceno za hraní si s hračkami, tak milujeme jejich svět. Na 4. místě se podíváme na některý z fantasy světů, který designéři vytvořili. Designéři jako John Berry a Dennis Gassner vytvořili svět jako Tatooine nebo Specter. A v Tunisku a Alabamě je stále můžete najít. Ale pokud chcete celé město, jeďte se podívat na Hobitín z Pána prstenů. Gandalfe!

Gandalfe! To je Gandalf! Tuto lokaci nejprve objevili z vrtulníku a pak začala 9měsíční výstavba na této stále fungující ovčí farmě. Tvarování krajiny, stavba mostů... Najdete zde 37 různých hobitích domů. Když potřebovali dub, jeden porazili, převezli ho a vyzdobili ho umělými listy. Dnes je to turistická atrakce, ale v roce 1999 to byl příklad fantasy světa převedeného do toho skutečného. Na 3. místě chceme zmínit nějakou šílenost z Evropy. Hans Poelzig v berlínském studiu vytvořil celé město pro Golema.

Sergej Ivanov najal 400členný tým, který měl do detailu zrekonstruovat bitvu o Stalingrad. Ale my si vybrali neuvěřitelně absurdní a děsivou lokaci filmu Dau. Režisér Ilja Chržanovskij, jehož jméno se špatně vyslovuje, a já ho nejspíš špatně vyslovil, vytvořil nádhernou verzi Moskvy z 50. let. Je velká jako 2 fotbalová hřiště a 5 pater vysoká.

Celé ho zabydleli komparzisty. Všichni se oblékali, chovali a mluvili jako jejich postavy. Bez ohledu na to, zda kamery běžely, a bez ohledu na to, zda byli v záběru. V tomto městě žili každý den po dobu tří let. Za nesprávnou mluvu je pokutoval, vyhazoval je, když ho naštvali, a ke svádění žen používal peníze a moc. Choval se víc jako totalitní diktátor než jako režisér.

Dau se dá jen těžko popsat. Musíme zdráhavě smeknout tomu člověku, který postavil celé fašizující město. Blížíme se k číslu 2. Pokoje a budovy jsou pěkné, ale co designéři, kteří navrhli nějaké přepravní prostředky? Ať jde o Černou Perlu z Pirátů z Karibiku nebo kopii Titanicu, která byla postavena na 15metrové plošině. Také je tu 100metrová replika vlaku z Ledové archy nebo Millenium Falcon z Impérium vrací úder.

Ale my si vybrali úžasné plavidlo z Apolla 13. Houstone, připravujeme se na start. Hollywood vždy stav beztíže řešil různými triky. CGI, zelené plátno nebo pomocná lana. Ron Howard je v tomhle mistr. Zatím ještě nemohl vytvořit lokaci ve vesmíru, ale vytvořil skvělou iluzi. Designér Michael Corenblith vytvořil celý vnitřek Apolla v cvičném letadle NASA.

Skutečné letadlo, které díky parabolickému letu dosahuje na 25 vteřin nulové gravitace. Dva lety za den, každý se 40 stavy beztíže. Herci a štáb prošli celkově 612 stavy beztíže. Díky tomu strávili ve stavu beztíže asi 4 hodiny. Jsme u našeho čísla 1. Co může porazit skutečnou nulovou gravitaci? Nějaká šílenost Chrise Nolana? Třeba nemocnice z Temného rytíře, kterou vyhodil do vzduchu?

Nebo obří hala z Počátku, která se skutečně otáčela? Ty se do našeho seznamu nedostaly, ale je tu ještě jedna šílenější scéna. Podmořská plošina Deep Core z Propasti. Jak hluboké to tu je? Tohle je bezedná jáma, baby. 2,5 míle. Designer Leslie Dilley a režisér James Cameron vytvořili úžasnou plošinu v nádrži staré jaderné elektrárny o objemu 26,5 milionu litrů.

Napustili ji vodou a pak tam natočili celý film. Ano, celý film byl natočen 26členným štábem v hloubce 9 až 15 metrů. Tato lokace si prošla vším. Tak velkou trhlinou, že ji museli opravit opraváři hrází. Zásahy bleskem, přemnožení sinic, popálení chlorem, emocionální zhroucení a výpadky elektřiny. Byl to šílený pokus. Životní dobrodružství a inženýrské veledílo.

Proto je to podle nás ta nejlepší scéna. Tak co myslíte? Vynechali jsme vaši oblíbenou scénu? S něčím nesouhlasíte? Máte nápady na další Top 10? Zanechte komentář a odebírejte nás. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli jste neviděli Metropolis, tak doporučuju. Naprosto úžasnej film. Zvlášť když si uvědomíte, v jaké době byl natočen :)

30

Odpovědět

Movie set nieje filmová scéna ale miesto, kde sa natáča. Konkrétne sú to kulisy.
Ale to je detail, ďakujem za podobné videá.

00

Odpovědět

Zapomněl tam říct, že Hobitín byl zničený, protože byl jen z polystyrenu a stejně by nevydržel. Takže po dotočení ho rozebrali a zůstaly tam jen díry v zemi a obrysy. Dokonce se to i často ukazovalo v mediích.
Teprve při točení Hobita se Hobitín postavil znovu a z trvalých materiálů, jako dřevo atd, aby přetrval...
Zmiňuju to hlavně proto, že tam ukazoval Hobitín a záběry z LOTRa. :)

30

Odpovědět

Tak ještě udělejte, prosím, titulky k tomu filmu Dau a řekněte mi, kde ho můžu sehnat :)

100

Odpovědět

Momentálně ho stále dodělávají, ale na internetu najdeš fotky.

00

Odpovědět

Video fajn, spousta epických a legendárních filmů, ale teda požitek z videa? Něco tam občas zablikalo, do toho ta rychlost řeči...no jsem rád, že video skončilo, jinak bych u sebe možná zjistil epilepsii :D

122

Odpovědět

Absolutní souhlas. Já to furt stopoval a furt to vracel a to jsem ani nečetl titulky. Jen abych si to vlastně všechno stihl prohlídnout. :D

20

Odpovědět

Číslo 3 s těmi komparzisty žíjícími 3 roky podle mustru Moskvy z 50. let je docela síla. Za to by mi ty peníze snad ani nestály. :-D

360

Odpovědět

blázniš? 3 roky by som nemusel riešiť rent a dostával zaplatené zato že som sám sebou? :O

172

Odpovědět

+Bulky47Komunista? Fašista? Děva prodejná? :D

90

Odpovědět

Teda, musím říct, že když jsem viděl "Vall-I", málem jsem se osypal... A pak jsem zjistil, že je to skutečně česká verze názvu filmu a opravdu jsem se osypal... :/

296

Odpovědět

Nápodobně. :-)

83

Odpovědět

Tak je to film pro děti.

70

Odpovědět

Me to az tak divny neprijde, cituji:
"WALL-E v originálu znamená Waste Allocation Load Lifter - Earth-Class. A v českém překladu VALL-I je Vysypávací Automaticky Lifrovací Likvidační - Inteligent."

211

Odpovědět

mohli by ste castejsie prekladat top10 ? watchmojo alebo aj tento cinefix

693

Odpovědět

Dost zběsilý střih, hlavně v první půlce jsem si nestihl scénky pořádně prohlédnout.

931