7 věcí, které jste nevěděli o Vánočním skřítkoviCineFix

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
69 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:3 517

U nás se sice nejedná o ten nejznámější vánoční film, v zámoří je nicméně považován za vánoční klasiku. Pokud vám Popelka, Mrazík i Láska nebeská už lezou krkem, můžete vyzkoušet Vánočního skřítka. Pokud tento film však již znáte, můžete se o něm z tohoto videa dozvědět několik informací, o kterých jste možná neměli ani ponětí.

Poznámky:

Rankin/Bass – bývalá americká produkční společnost, která se věnovala animovaným televizním speciálům ku příležitosti různých svátků
The Groundlings – komediální skupina z Los Angeles
SNL – Saturday Night Live; komediální televizní pořad
Noc v Roxbury – filmová komedie z roku 1998, ve které Will Ferrell a Chris Kattan hráli bratry Butabiovy

Přepis titulků

Jsem v obchodě a zpívám! - Jsem v obchodě a zpívám! - Hej ty! - Na severním pólu se nezpívá. - Ale ano, zpívá. Nezpívá. Moderní vánoční klasika Vánoční skřítek slaví 15 let, pojďme si na ni zavzpomínat. Dejte si tu nejlepší kávu a zachumlejte se u 7 věcí, které jste o tomto filmu nevěděli. Nejspíš. Jsem zpitomělý pitomeček.

VĚCI, KTERÉ JSTE (NEJSPÍŠ) NEVĚDĚLI Buddyho život na severním pólu by sám vydal na klasický vánoční animák. Není tedy překvapením, že režisér Jon Favreau jako dítě miloval pohádky z dílny Rankin/Bass, Rudolfa s červeným nosem nebo Jacka Frosta. Možná ale nevíte, že Favreau většinu postaviček i namluvil, až na dvě výjimky: mládě ledního medvěda, které namluvil slavný animátor Ray Harryhausen.... Pápá! A sněhuláka Leona, kterého namluvil proslulý jazzman Leon Redbone.

Máš 190 cm a vousy už od patnácti. Leon pro soundtrack taky nahrál duet Baby, It's Cold Outside se Zooey Deschanel, což nám dává redboneský bonus! Scény z pólu sice vypadají jak z vánoční pohádky, kulisy z našeho světa ale pochází z hororu. Ne z toho, kterému říkáme "život", ale z Freddyho vs. Jasona. Některé interiéry jako Santův svět, ordinace, podatelna, a dokonce i Hobbesův byt byly postaveny v prázdné nemocnici Riverview ve Vancouveru.

Podle Favreaua tam začali natáčet hned po dvou hororových ikonách, které jsou obě určitě na seznamu zlobivých. Tato komedie je plná známých tváří, zahrál si tu Ed Asner, Bob Newhart i James Caan. Nejlepším úlovkem je ale nejspíš Peter Billingsley neboli Ralphie z Vánočního příběhu. Spolupracuje s Favreauem a do světa vánočních filmů se vrací jako hlavní elf, který Buddyho pošle do oddělení kontroly kvality.

Jako bonus: Poslední čertík v krabičce v této scéně byl ovládán dálkově, takže Willa Ferrella byl pokaždé 100% skutečně vyděšený. Ferrell v punčochách o Vánocích působí jako ryba ve vodě, protože dělal Santu v obchoďáku. Když byl v LA součástí Groundlings, Ferrell dělal Santu několik týdnů v obchoďáku v Pasadeně. Jiný člen Groundlings, budoucí hvězda SNL, Chris Kattan, si zahrál jednoho z elfů, což vydalo na lepší pár než bratry Butabiovy.

Po přesvědčování dětí, že je Santa skutečný, je fajn, že mohli zažít pěknou noc v Roxbury. I když jsou bonbóny, cukrové hůlky, želé a sirup ideální stravou pro elfy, nejsou tou nejvhodnější pro dospěláka. Willu Ferrellovi bylo v některých scénách z cukru tak špatně, že nemohl spát a bolela ho hlava. Scénu snídaně musel natáčet čtyřikrát nebo pětkrát a pokaždé snědl dost cukru na složení celé bandy batolat.

I vatičky v ordinaci byly z cukrové vaty. Jak jinak ale nabrat energii na úpravu celého obchodu pro Santův příjezd? - Přijede Santa. - Santa! Kromě sladkých špaget a vatiček z cukrové vaty Buddy vypije taky celou láhev Coca-Coly, což je docela ohromné a nechutné. Naštěstí to Ferrel doopravdy dělat nemusel díky trošce filmového kouzla.

Pomohli si trikem s trubičkou, kterou kola rychle odtekla. Zajímavé je na tom ale to, že Buddyho neuvěřitelné říhnutí je opravdové. Slyšeli jste to? Doopravdy si říhnul Maurice Lamarsh, hlas Koumáka a dalších animovaných postav, které máte nejspíš rádi. Lamarshův profil na IMDb uvádí krkání jako jednu z jeho předních charakteristik, což je bonusový fakt o schopnostech lidského těla. Všechny záběry exteriérů, když Buddy poprvé přijíždí do NY, se natáčely partyzánsky.

Favreau s Ferrellem vymýšleli, co Buddy udělá nebo spatří. Komparz tvořili náhodní kolemjdoucí, kterým nabídli účast ve filmu. Scéna, ve které sní žvýkačku ze zábradlí, také vyvolala pohoršení kolemjdoucích, ale nebojte se, předžvýkal si ji sám Ferrell a umístil na tenkou plastovou destičku, aby to nebylo nechutné. Podle Ferrella ho dokonce newyorští hasiči nechali jet vzadu v hasičském voze, to ale bylo vystřiženo. Jak mně je líto, že se to do filmu nedostalo. To je pro dnešek vše, ale podělte se, jak šířit vánoční veselí, a odebírejte nás pro více faktů o filmech a občasné krkání ve Věcech, které jste nevěděli.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj, vím že tady ten komentář se nehodí k videu. Ale nechtěli by jste přeložit video od Kevina Spaceyho. Toto video natočil, jako reakci na to, že půjde k soudu za obvinění ze sexuálního zneužití.

00

Odpovědět