9 věcí, které jste nevěděli o Sám doma

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:320
Počet zobrazení:8 253

Opět jsou tu Vánoce a film Sám doma k nim neodmyslitelně patří. Zde je 9 faktů, které jste o tomto snímku možná nevěděli. Podívejte se i na další videa z našeho speciálu Vánoce 2015.

Přepis titulků

Loni jsme s vánočním videem trochu podváděli, protože jsme udělali Smrtonosnou past. Ale připomínám, že Smrtonosná past je vánočním filmem. Ale naši šéfové promluvili a letos jsme byli donuceni udělat skutečnou vánoční epizodu. Tuccipalooza musí počkat. Promluvme si o vánoční klasice, která se dočkala jednoho dobrého pokračování a několika naprosto nekoukatelných.

Tady je 9 věcí, které jste nevěděli o Sám doma. Nejspíš... Pamatujete si tuto scénu, ve které Kevin sjíždí schody? Jasně, že jo. Asi jste si nevšimli, že shody nejsou v přímce se dveřmi. Ani trochu. Kdyby to Kevin skutečně udělal, narazil by do zdi. I když i to by bylo vtipné.

Ale je nutné říct, že Macaulay Culkin tohle ve skutečnosti nedělal. Ani tohle. Tady ho hrál 30letý muž. Ano, našli 30letého kaskadéra, který byl podobně velký jako 8letý Macaulay Culkin. Zde jasně vidíte, že to není Culkin. Je to kaskadér, který jede do domku na stromě. Jsem zvědavý, jak tohle při příštím sledování filmu potlačíte.

Další. Larry Nicholas dubloval za Macaulaye Culkina, ale existují záběry, kde dvojníka nemohli použít. Třeba tento. Kdyby se o to pokusili opravdu takto, bylo by to hrozně nebezpečné. Proto to udělali obráceně. Natočili několik záběrů, jak auto od Kevina couvá, místo jednoho záběru jízdy vpřed.

Poté celý záběr pustili pozpátku. Každý záběr vypadal mizerně a nešel použít. Kromě toho, který je ve filmu. Nejspíš proto ho tedy použili. Myslím... Gus Polinski. Moc mě těší. Král polky na středozápadě. Asi nejsem jediný, kdo si myslí, že John Candy zde byl důležitou postavou.

Ale věděli jste, že všechny své scény natočil během jediného dne? Během pouhých 23 hodin? Začali v 7 ráno a skončili v 6 ráno následujícího dne. Tento záběr Johna Candyho a Catherine O'Hara v náklaďáku byl natočen asi ve 4:30 ráno. Na mě padá únava, jen jak o tom mluvím. Ale John Candy je tam k sežrání. Ten chlap mi chybí.

Popojedem. Vánoční film bez sněhu není vánočním filmem. A v této ranní scéně je krásná chumelenice. Až na to, že to není sníh, ale brambory.. V té době ještě žádní nerdi nemohli vytvořit sníh digitálně. V Sám doma použili bramborové vločky a fukary. Ale po pár záběrech byla zem pokryta bramborovými vločkami, které se změnily na bramborovou kaši. Ta kaše byla všude.

Byla taková nažloutlá. Fuj. Pochybuju, že někdo sní o žlutých bramborových Vánocích. Ale kdyby o tom někdy Bing Crosby nazpíval písničku, chci ji slyšet. Kde jsi, ty malej spratku? Joe Pesci je legendárním hercem. Ale během nácviku jedné scény se možná až příliš vžil do své role. Bylo to zde, kde vyhrožuje, že Kevinovi ukousne prsty. Během jedné zkoušky Pesci Culkina kousl tak silně, že tam Culkin má dodnes jizvu.

Mně by asi nevadilo, kdybych měl na prstu jizvu od Pesciho. Vlastně by to bylo boží. Mohl bych tak vždy snadno prolomit ledy. Věci, které Kevin najde v Buzzově kufru, jsou zapamatování hodné. Ale nejlepší je v něm asi fotka Buzzovi přítelkyně. Buzzi, to je tvoje holka? No fuj! Ale ta holka na fotce je kluk. Filmaři věděli, že na té fotce musí být opravdu příšerná holka, ale věděli, že by se to s ní táhlo po zbytek života.

Řešením bylo líčení. Zeptejte se Tylera Perryho nebo Medey, ta to ví taky. Jak víme, Sám doma byl na prvním místě žebříčku po 12 týdnů a také byl vyhlášen jako nejlepší film roku 1990. Je s podivem, že ho nikdo nechtěl financovat. Rozpočet byl jen 18 milionů dolarů. Kvůli nízkému rozpočtu neměli peníze na pěkné speciální efekty, jako jsou členové Kevinovy rodiny, které se mu objevují vedle hlavy.

Proto najali Kevina Nordineho, který efekty vytvořil levně. Všechny efekty vytvořil v mámině sklepě v Chicagu. Účtoval si 200 dolarů tady, 500 tamhle. Záleželo na tom, co měl udělat. V tomto záběru Kevin ručně domaloval střelu. A to okénko po okénku za pouhých 600 dolarů. Na rok 1990 to byly pěkné peníze, ale s ohledem na to, kolik peněz film vydělal, tak se asi i o 21 let později kope do zadku, že si tehdy neřekl o víc.

Promluvme si o scéně, kde má Daniel Stern na obličeji tarantuli. Svolil, že mu smějí dát skutečnou tarantuli na obličej, ale měli na tom jen jeden záběr. Zvládli to napoprvé a Stern řev jen předstíral, aby pavouka nevyděsil. Mimochodem, má kapela Vyděšení pavouci hraje ve Viper Room. Pokud to máte kousek, přijďte. Napište do komentářů jméno a já vás dostanu na seznam.

Znáte latinský trans hop? Nakonec ještě jedna zajímavost o Denny Sternovi. Teď vám to možná přijde očividné, ale tady v záběru má gumová chodidla. Teď už vidíte, jak šílení vypadají, že jo? Byli tak hodní, že ho nenutili chodit ve studeném sněhu, ale v této scéně je skutečně bosý. Tyto ozdoby jsou z cukrového skla, které není tak nebezpečné, ale hádám, že i tak to nebylo příjemné.

Stoupnout si na ostré rozbité falešné sklo je jen o trochu lepší, než si stoupnout na skutečné ostré sklo. Ale co se dá dělat, Denny. Co se dá dělat. Tak jste šťastní? Natočili jsme skutečně vánoční video. Jako obvykle jsme nemohli zmínit úplně všechno. Pokud chcete vidět druhou část o Sám doma, tak ji vytvoříme. Asi až na Vánoce 2015, ale pořád lepší, než vaše požadavky ignorovat.

Díky za sledování. Běžte se podívat na cinefix.com. Odebírejte nás, abyste objevili další pravdivé věci o filmech a někdy i o dospělém chlapovi, který je velký jak 8letý kluk. To vše ve Věcech, které jste nevěděli. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Die Hard je skvelej vanocni film, jinak to vazne natocili dalsi 3 pokracovani o kterych jsem v zivote neslysel?... Chci reference v Uprimnych trailerech... :-)

10

Odpovědět

Myslim Sam Doma, protoze "Theres no sequels to Die Hard"...

20

Odpovědět

A natočili ten druhý díl o kterém mluví na konci? Jestli jo byl bych pro jeho přeložení.

310

Odpovědět

Slyšel jsem, že ve star wars bude laserovej meč!

95

Odpovědět

... a ještě se mi líbila scéna se ztracenou letenkou - proto si nevšimli, že je jich na letišti málo http://imgur.com/gallery/Nvu2gAo

340

Odpovědět

…Darth Vader je Lukův otec.

383

Odpovědět

Nieeeeeee!

290

Odpovědět

+JerrekAno

101

Odpovědět

Ty si taky debil

47

Odpovědět

Omg... to jako vážně kuli spoilerům blokujete všechny komenty??? Co takhle napsat "pozor, v komentářích k Star Wars videu můžou bejt spoilery ke Star Wars" (teda, né že by to nebylo úplně jasný i bez toho, ale to je celkem jedno).

124

Odpovědět

Hm, o video níže je zablokovaná diskuze. Já už si tady připadám jako na Blbinkách.cz, kde automaticky bloknou všechno, kde se píše o cigánech. Tak jen tak dál...

117

Odpovědět

Diskuzi tam blokli protože tam nějáký de..l napsal spoiler k novým Star Wars. Fakt díky, já se schválně nedívám na nic okolo abych byl v pátek překvapený. A pak vám takové pako zničí radost.

174

Odpovědět

+vlkJá to chápu, ale cenzura je pořád cenzura a ta vždy špatná.

1017

Odpovědět

+vlk:-D radši asi bez komentáře. Diskuze zablokovaná u dvou videí je totiž horší než stovky až tisíce nasranejch fanoušků Star Wars...

196

Odpovědět

+vlkJaká cenzura, pro živého boha? Brání tu někdo někomu vyjádřit svůj názor? Ne. Děj filmu není váš názor.

145

Odpovědět

+vlkBych vymazal jen ten koment, teď budou spoileráři nasraný a budou to psát všude :D

131

Odpovědět

+vlkNo nikdo je číst nenutí že? Každopádně tohle "embargo" by mělo padnout dneska o půlnoci, nejpozději zítra. Že někdo nepůjde na půlnočku je už jeho problém, vždycky se to dá nějak zařídit.

510

Odpovědět

+vlkOči jsou rychlejší než hlava... Embargo padne asi někdy v průběhu zítřka, ano, to už každý bude tušit, že se spoilery mohou objevovat - ale samozřejmě to budeme dál mazat, jen povolíme diskuze.

83

Odpovědět


Odpovědět

Já si říkal, že jsem asi konečně dostal ban

202

Odpovědět

+ZlopánTy dostaneš leda naBAnčíno! Nech ty internety a koukej mi pomoct s cukrovím.

501

Odpovědět

+ZlopánTaky jsem měl tu obavu. "Otázkou zůstává, zda si nepřikládáš příliš velkou roli v tomhle všem."
Luke Skywalker

20