2+2=5

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:479
Počet zobrazení:9 075

Krátký film z Íránu, v roce 2012 nominovaný v cenách BAFTA, zajímavým způsobem ukazuje, jak snadné je mladým lidem vymýt mozek. Nebo není?

 

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Dobré ráno, studenti... Mluví k vám váš ředitel. Nechci ukrajovat z drahocenného času, který věnujete učení... jen vás chci upozornit na změny, které dnes v naší škole proběhnou. Vaši učitelé vám všechno vysvětlí. Prosím, dávejte pozor, a řiďte se přesně podle jejich instrukcí. Vím, že určitě chcete, aby na vás škola i vaši spolužáci byli hrdí.

Děkuji, chlapci. Ticho! Ve třídě bude pořádek! Toto je dnešní první lekce... Dva plus dva rovná se pět. Opakujte po mně. Dva. Plus. Dva. Rovná se. Pět. Dvě a dvě je...?

Pět! Nahlas! Dvě a dvě je...? Pět! Říkal jsem nahlas! Pět! ZNOVU! Dvě a dvě je? PĚT!

Copak, chlapče? Ale pane, dvě a dvě jsou přece čtyři. Právě jsem vám řekl, že dvě a dvě je pět. Takže o tom nebudeš pochybovat. Jasné? Ano, pane. Jen jsem myslel... Tak nemysli. Nepotřebuješ myslet. Dvě a dvě je pět. Teď se posaď a buď ticho.

Vytáhněte si sešity a zapište si to. Dva plus dva rovná se... Pane! Dva plus dva jsou čtyři! Vždycky byl výsledek čtyři! Jak to může být pět? Kdo ti dovolil mluvit? Jak se opovažuješ o mně pochybovat? Pane, já jen... Dva plus dva je pět.

Opakuj! Ale pane... Řekni to! Dvě a dvě jsou čtyři... copak to nevidíte? Čelem k tabuli! Ty víš, že jsou to čtyři, proč nic neřekneš? Ticho! Ani se nehni, dokud se nevrátím.

Drž hubu! Všechny nás dostaneš do průseru. Fakt jsi ho naštval... ten tě zabije! Tento drzý student si myslí, že ví všechno nejlépe. Chlapče, řekni nám znovu, kolik je dvě a dvě. Pane, odpověď je čtyři, pane. Slyšeli jste už někdy něco takového?

Toto jsou naši nejlepší studenti. Měli byste se snažit být jako oni. Řekněte třídě, kolik je dva plus dva. Pane, odpověď je pět, pane. Výborně. Pojď sem, chlapče. Tak, doplň ten součet. A doplň ho správně.

Máš poslední možnost. Ještě někdo nerozuměl dnešní lekci? Podívej se na mě! Odneste to pryč. Otevřete si sešity a zapište si to. Dva. Plus. Dva. Je. Pět. Opakujte po mně. Dvě a dvě je...?

Pět! Je? Pět! Nahlas! Dvě a dvě je...? PĚT! Říkal jsem nahlas! PĚT!

ZNOVU! Dvě a dvě je? PĚT! Je? PĚT! Dvě a dvě je pět! Opakujte. Dvě a dvě je? PĚT!

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdyby to učil v útlejším věku tak mu to vyjde. Tohle je jen o přijímání podřízení se vůči autoritě. Zbytečná práce s takovým filmem, když to má takové logické nedostatky. Selským rozumem by každý měl dojít závěru už jen podle věku odhadnutého u těch dětí....

719

Odpovědět

2 + 2 = 5 pouze pro extrémně velké hodnoty 2

313

Odpovědět

Nevidím v tom problém. Celý tento systém je jenom o dohodě. Pokud by se už od začátku používal pro čtyři kusy symbol a název 5, tak by to nikomu nepřišlo divné.

3376

Odpovědět

Neměla jsem vůbec sílu to dokoukat...Prostě ta bezmoc...bože mně je tak blbě....

1527

Odpovědět

Nic pro slabý jedince...

216

Odpovědět


Odpovědět

hodne nudne zpracovane

4125

Odpovědět

Pointa mohla být zajímavá, ale nakonec byla ... žádná (stačilo by například kdyby měli zastřelit 5 žákú. ale dostali by jen 2+2 náboje :) ). Daleko lépe je to popsané v Orvelově 1984, kde Winston Smith po dlouhém mučení souhlasí že 2+2=5, ale mučí ho dál, protože oni ví, že tomu ve skutečnosti nevěří a říká jen co chtějí slyšet aby ho přestali mučit ... nedávno sem to četl už po několikáté a kdo to ještě nečetl tak doporučuju, nedávno vyšla v novém vydání v levných knihách

545

Odpovědět

Nových vydání bych se vyvaroval :P . Nicméně oni ho pak mučí ještě dál, aby ho zlomili a hlavně, aby zlomili jeho lásku k Julii. Jakmile ho "napraví", tak putuje zpátky do společnosti...

180

Odpovědět

+LaFleurTo nové vydání nemám, tak nevím, ale to co mám já je tak staré, že už asi nikde k dostání nebude. Jo já vím, ale popsal jsem jen to podstatné, co bylo důležité k tomuto tématu. Ono pokud se to někomu nechce číst, tak stačí vidět film, ale knížka je daleko lepší.

20

Odpovědět

A proto je Wikipedie celkem důvěryhodný zdroj, co se týče matematiky, geometrie a dalších "tvrdých" věd, ale její důveryhodost v těch "měkkých" jako historie, politika atd. je více než pochybná.

64

Odpovědět

Měla to být reakce na MMZ

20

Odpovědět

Mě přišlo zajímavý jaký mocenský nástroje učitel používal. kolikrát jsem za život slyšel slova jako "jak si mě dovoluješ znevažovat, já jsem přece ...." Nebo "podívej se na tyhle lidi - to je elita, měl bys být jako oni a taky poslouchat"
A nešlo o výkřiky nějakejch islámskejch radikálů ale o učitele, šéfy, doktory, politiky, rodiče, kněží.
A občas se sám zastavím s něčím podobným na rtech... pro mě tohle video nejni o strašnym teroru šílenejch islamistů, je pro mě o tom, že pro každýho by občas bylo pohodlnější kdyby ostatní "prostě jenom drželi hubu a krok" ale že ty "potížisti" co se ptaji jestli 2 a 2 nejni náhodou 4 jsou právě tím co udržuje náš svět (relativně) svobodnej.

911

Odpovědět

Naprosto s vámi souhlasím. Popravdě se podivuji, odkud se v diskusi vzalo tolik příspěvků o islámu, nebo politickém zadání. To je proto, že video je z Íránu?

231

Odpovědět

2+2=9 ! To predsa každý vie!

184

Odpovědět

Pravidla pro +: (a)0+1=1; (b) 1+1=2; (c) 0+2=2; (d) 1+0=0; (e) 2+0=1
2+2=(0+2)+(0+2)=(0+1+1)+(0+1+1)=(0+1+1+0+1+1)=1+0+2=0+2=2

Obdobně by se dalo dojít ke každému jinému přirozenému číslu. Problém je čistě v definování pravidel, která symbol + znamenají ;)

211

Odpovědět

pokud bych chtěl, aby 2+2=5, a ne 4, kolik by bylo 1+3 a 2+3?

není problém si vytvořit řadu jiných symbolů, problém je ukočírovat a domyslet následnosti.

v měkkých systémech (pro vysvetleni rozdilu m. a t. systemu http://athena.zcu.cz/kurzy/sspr/000/HTML/14/) by to prošlo, ale v tvrdých jako matematika, tam by pokroucenost nelogické propagandy narážela i na pochybnosti podprůměru...s tímto se mozky široce vymývat nedají...proto propaganda musí mířit do měkkého systému, aby kritické myšlení bylo omezeno na minimum a mohlo být lehce odstraněno nebo v lehčí formě zesměšněno, znemožněno.
Přírodu (resp. přírodní zákony) obelhat nemůžete. 2+2 s pozměněným výsledkem by pro výzkum, který využívá pozměněnou logiku by nějakou např. nukleární záležitosti ukončilo lokálním ohňostrojem. Tedy obelhávání vede k zaostalosti - zejména technické a sociotechnické oblasti. Tudíž hospodářství fungovat vůbec nemůže. Ani dům si podle pozměněných přírodních zákonitostí nepostavíte (zajímalo by mě, jak by vypadaly skripta - stavba domu podle Boha...když existuje nějaký systém - matematika - která popisuje přírodu - fyzika - s určitým, ale často zanedbatelným stupněm nepřesnosti - inženýrství - stavebnictví, strojírenství,... a tyto zákonitosti jsou aplikovány i na vysvětlení zrodu a vývoj vesmíru "světa", tak jaké to pokrytectví, že mezi čerpáním ropy či stavbou domu a na druhé straně vysvětlování vzniku stvoření světa se dává nějaká tlustá čára (náboženstvími umístěná různě - záleží, kdy vznikla), která pak prakticky přetíná nějakou již vysvětlenou oblast a tím by prakticky popřel ten fakt, že se mu na pozemku čerpá ropa podle nějaké zákonitosti, která byla použita i pro vysvětlování stvoření jeho samotného i jeho prostředí) a podle těch závěrů čerpáte např. ropu a stavíte mrakodrapy). Když Stalin začal popravovat inženýry, tak začal celý systém ještě daleko rychleji chřadnout.

i brainwashing má svoji úrodnou půdu - speciální prostřední - ve kterém může růst a ve kterém je prakticky omezen - zde může způsobit neplechu - tou oblastí je prostředí měkkých (humanitních) oblastí. Zde se dá překrucovat až za "přírodní limity" (meze pevnosti). Společnost snese hodně, ale za jakou cenu (zejména za jakou cenu budoucí) a ve jménu čeho. Šíření (záměrné či nezáměrné) nepravdy v podstatě vede k potápění těch (skupina, společnost, národ), které se snažíte o daných myšlenkách přesvědčit. Proto tam, kde se snažíme o objektivitu existují důkazy a kategorie hypotéz, aby se rozlišilo to, co bylo v praxi dokázáno a co vychází z vědeckých teorií, ale co dokázáno prozatím nebylo a toho nepodloženého zbytku.

104

Odpovědět

neví někdo jak se film jmenuje v originále? zda je na csfd?

11

Odpovědět

To video mi připadá ploché, nepromyšlené. Tam, kde je diktatura může asi dávat větší smysl díky své odvaze.

Například mně by připadalo mnohem zajímavější, kdyby děj pokračoval. Žáci by neustále opakovali 2+2=5, až by tomu část z nich skutečně začala pevně věřit.

No a pak by učitel přišel, že je určitá změna. A napsal by 2+2=4. Většině by se to nelíbilo a jeden by se opět nechal zastřelit za "pravdu". No a pak už by většina opět jela 2+2=4.

A poslední záběr by mohl být na ty dvě mrtvoly, které by společně někde ležely pohozené. .o)

3314

Odpovědět

jo neco takove by bylo urcite zajimavejsi ale ta stopaz uz by byla o hodne delsi.
jinak neco na podobne tema je na toceno http://www.csfd.cz/film/239674-nas-vudce/ zajimavy snimek na zaklade skutecne udalosti

00

Odpovědět

To je tak prvoplánová p******a, to dneska nominujou na BAFTY? Myslel jsem, že udělování poct podle politického mustru, nikoliv podle kvality díla, byla doména komunistů, ale vidím, že šlo o nebetyčnou naivitu. BTW, je to vcelku ironické, že video tak humpolácky odkazující na Orwella má být oceněno proto, že splňuje ideologické zadání. A to jsem ateista a fanatický odpůrce teokracie.

214

Odpovědět

Hehe 2+2=5 Radiohead :D

150

Další