Nový kluk

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:930
Počet zobrazení:9 822

Po nějaké době tu máme další krátký film. Vypráví příběh malého afrického chlapce, který začal studovat na irské škole. Jelikož je nový, okamžitě upoutá pozornost místního podvraťáka. Snímek v roce 2008 vyhrál cenu za nejlepší kraťas na Tribeca Film Festival a byl nominován na Oscara. Pozn.: "Vědí, že jsou Vánoce?" je název populární písničky z osmdesátých let, s jejíž pomocí se měly vybrat peníze na pomoc Etiopii. Totally Gaeilge je učebnice irského jazyka.

Přepis titulků

Překlad: ScreaMaker www.videacesky.cz PODLE POVÍDKY ROODYHO DOYLEA NOVÝ KLUK Dnes k nám přišel nový chlapec. No a co? Tak, děti, to je Joseph. Pozdravte ho. Ahoj, Josephe. Měl by sedět vedle Pamely.

- To teda neměl! - Ruce nahoru. Ty ne, Josephe. Dobře, tak si sedni tam. Dobrá. Jsem si jistá, že se bude Joseph mezi námi cítit vítán. Ruce dolů. Vyndejte si matematiku. Paní učitelko, Seth Quinn mi vyhodil učebnici z okna.

- Nene! - Jojo. Sethe Quinne, dojdi dolů pro tu učebnici. Tak, stránka třicet sedm. - Dvacet děleno deseti? - Dva! Co osmnáct děleno devíti? Dva! Padesát šest děleno osmi se rovná? Sedm!

Třicet šest děleno šesti? Šest! Šest, správně! Poslední, čtyřicet devět děleno sedmi je? Sedm! Hej, pomocníčku. Vědí, že jsou Vánoce? - Kristiáne Kelly.

- Co? - Otravoval jsi Josepha? - Ne! Otravoval? Tak asi ne. Narovnej se, ať na tebe vidím, Kristiáne Kelly. Šťouchal Josepha do zad. Sklapni! Vážně! Nažer si.

No tak! Klidni se. Líbíš se Skvrnitý. Jseš mrtvej. Pospěšte si, nemáme celý den. Výborně, chlapci. Pro dnešek je to vše, ale cvičte sčítání a tak dále. Dobře?

- Dobrý den vám přeji. - My vám také, pane učiteli! Hej, pomocníčku. Jak je ta trojka? Kristiáne! Co jsem teď říkala? - Nevím. - Nemluvit! - Ale já jsem... - Sčítej! Hotovo, Josephe? Šikula.

Myslím, že jsme měli dost času. Odložte tužky. Odložit. Tak, kdo první? Seth Quinn. - Ale já nezvedl ruku! - Pojď sem a udělej jedničku. O co, že to bude špatně. Nevím.

Možná bys měl na chvíli přestat tolik zlobit, Sethe. Tak, Hazel, pojď nám ukázat, jak se řeší jednička. Hodná holka. Rozumíš? Tohle udělej do zítřka, dobře? Dobrý den, nashle. Takže v tebe věří. Jsem hvězda, otče. Naposledy jsem dal tři góly!

Ano, jsi hvězda. Jsi hvězda. Hej, pomocníčku. Máš hlad? Chceš to? - Je moc dobrej. - Kelly má na prstě holuba! Můj prst! Pusť mě! Josephe, pusť ho! Všichni ruce nahoru!

Můj prst, zlomil mi prst! Sednout! Ruce nahoru! Zlomené to není, budeš v pořádku. Pálí to. To určitě ano. Viděl jsem její kalhotky! A barva? Ne!

To je lepší. Ruce dolů. Žlutá. Bože, dej mi sílu! Kristiáne, sedni si. Tak, Josephe... Kristián není žádný andílek. Nebo ano?

Nic jsem neudělal. My se za prsty netaháme nebo cos to Kristiánovi dělal. Ve třídě ani jinde. Rozumíš? Počítej s tím, že jseš mrtvej. Neposlouchej toho hlupáka. Mrtvej! Jseš mrtvej.

No tak, Kelly! No tak, prašť ho! No tak. Tak budete se rvát, nebo ne? Tohle je nuda! Pusť ho. Sethe Quinne, Kristiáne Kelly! Pusť!

Ani nepípnete, zůstaňte tady! Otevřete si Totally Gaeilge na stránce čtyřicet sedm. Otázky jedna až sedm. Budu hned za dveřmi. Uslyším, když budete vyrušovat. Tak. Nic jsem neudělal. Sklapni, pro Kristovy rány! Musíme to vyřešit, chlapci.

- Já jsem nic... - Kristiáne! Sethe, co se stalo? Nic. To "nic" vypadalo zvláštně. Tak, Josephe. Tvoje verze? Co se stalo? Vy jste prostě skvělí. Co mám s vámi dělat?

Nuže dobrá. - Když je to takhle... - Slečno! - Ano, Hazel? - Já to viděla! - Ne, Hazel. - Já viděla Chrise! - Dovnitř. - Ale... Hazel! Je to kráva, jen jsem jí říkala... Ruce nahoru!

- Hazel O'Harová! - Co? Slyšela jsem, cos právě řekla! To byl soukromý rozhovor! Takhle se mnou nemluv! Jak jako? - Vstaň! - Vždyť stojím. Tak dej ruce nahoru. Bych si myslel, že vykrádá podělanou banku.

"Ták." Tak. Mazejte dovnitř. Tak. Překlad: ScreaMaker Korekce: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (92)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

proč měli ruce dávat nahoru ?

214

Odpovědět

Až sem se z toho rozbrečel.

182

Odpovědět

Nádhera... :-)

190

Odpovědět

Jak můžete bejt takový svině jak ? pozabíjet vás rasisty a to že nemám rád cikány neznamená že mám rád cokoli jinýho každej jedinec je jeden a každe jje jinej a každej je krásnej ... .Až na vás vy srá*i akurát nadávat do jiný barvy kůže bysevám chtělo

195

Odpovědět

K těm co hledají oskarovou pointu: Jste hodně naivní, jestliže si myslíte, že dobrý film dělá dobrá pointa. Je spousta jiných vysoce cenných věcí, které dělají dobrý film dobrým filmem. Ať už jsou to srovnávání kontrastů, ukázka lidské psychologie či nadčasové myšlenky.

K Egyptu a Africe: Egypt vznikl cca 6 000 let př. n. l. právě smícháním negroidní a evropské rasy. Důvodem postupného přecházení v euroidní rasu byl právě částečný rasizmus (dokonce tmavě-hnědé kmeny v severní Africe měli rasistické cítění k jižnějším a tmavším příbuzným). Rozhodně se nedá říct, že by negroidní rasa byla příliš odlišná od naší - stejná touha po moci, stejné hodnoty pokud jde o rodinu, stejný výskyt nadprůměrných a podprůměrných jedinců (IQ je mimochodem nejen vrozené ale především rozvíjené v dětství, proto průzkumy dopadly tak jak dopadly). Důvodem dnešní situace v Africe je právě to, že se tam moderní zbraně dostaly dříve, než demokracie a moderní filosofie... za to právě můžeme my.

220

Odpovědět

Tomo852: Na druhou stranu, ty se oháníš IQ, což je pochybný test založený na způsobu uvažování vlastnímu převážně v "západní" civilizaci a je absurdní používat ho pro měření intelektu kdekoliv jinde. Nebo vlastně i tady... Stačí uvést že průměrné výsledky IQ ve světě konstantně stoupají... znamená to snad že bychom se my stávali chytřejší? Nebo, pokud bychom onu stabilní křivku sledovali nazpět, že naši předci v 16. století byli na intelektuální výši dementů?
Myslet jinak neznamená myslet hůře.

200

Odpovědět

nechápu jak se někdo může rozepsat na 20 řádků :D, ale jinak dobrej film :-)

190

Odpovědět

Nedokážem si pomôcť ale jedno z tých dievčat sa mi neskutočne podobá na Hermionu xD

180

Odpovědět

Ps: Sice to bylo bez pointy, ale mě osobně to nevadilo..žádnou cenu bych tomu sice nedala, ale zase se na to příjemně koukalo...

191

Odpovědět

Ondřej Vašíček a Jaaj : hej vy ste to úplně nepochopili... jako vůbec!!! Dyť je na konci naprosto jasný, že je spojilo právě to že učitelka se chovala jak p**a. Prostě ta situace je stmelila a ne že dělal něco co se mu nelíbilo.. dyt to bylo vtipný jak tam furt machrovala at daj ruce nahoru a oni se tomu akorát všichni zasmáli ... a už mě serete fakt... snažit se vidět něco smysluplnějšího a vyššího?? no to je sice hezký, ale příběh o tom jak se malej černoušek přizpůsobil aby zapadl to snad nemůžete myslet vážně...

200

Odpovědět

je hezky jak dokazete resit kazdy video tak do podrobna :D nemaze nic jinyho na praci ?? podivam se kdyz se to libi hodim kladnej komentar kdyz ne du pryc . nevim proc to furt hrotite a ted jen doufam ze pride nekdo dalsi a zacne hrotit i to co sem prave ted napsal

180

Odpovědět

Podla mojho nazoru je tento "film" iba propaganda. Popaganda multikulturatizmu. Ciastocne sa snazi poukozovat na rasismus a docielit tim to aby sme ciernych lutovali a podobne. ScreaMaker tu pisal nieco o vyspelich egyptanoch. Tak a tu sa ukazuje aky ma siroky rozhlad. Egyptania sa nezaraduju do negriodnej rasy :)

Este mi aj pripada ze tento film chce poukazovat na absolutne klamstvo ze cernosi mozu byt na rovnakej urovni ako my. Pri tom v afrike je priemerne IQ od 55 do 75 a v EU to je 100 .


Moj nazor

1813

Odpovědět

možná že to proč byl nominovanej na oskara je že nejonom že řeší problémy těch dětí ale je v tom zakomponovaný i rasizmus a mešiny nemluvě o té krátké scéně jak odvádějí jeho otce z té třídy. to mluví snad za všechno...

180

Odpovědět

asi sem přecitlivělá ale nakonci sem prostě brečela...

181

Odpovědět

Riichi: že jsi nám tu popsal to, co jsme všichni ve videu viděli, nemění nic na tom, že pointu tam nikdo nenašel, protože tam není. Myslím že už je to všem jasné.
Nikdo nebere tomu filmu jeho kvality, je krásný, má řadu myšlenek, ale pointu prostě nemá. Zdůrazňuji to tu právě kvůli těm, co se oproti ostatním ohánějí stylem "vy kdo tam nevidíte pointu, vy kdo ste to nepochopily ani nepiště, portože ste uplně blblí". Nevidí si do pusy.

190

Další