Thumbnail play icon

4D - Čtvrtá dimenze

96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 162
Počet zobrazení:18 830

Bolela vás hlava z finále filmu Interstellar? Zajímalo by vás, co je ve skutečnosti ta záhadná krychlička, za kterou se honí všichni padouchové světa Avengers? Možná vám pomůže toto naučné video z roku 1980, ve kterém vám Carl Sagan jednoduchým příběhem přiblíží problematiku jiných prostorových dimenzí. Poznámka: Pro lepší představu teseraktu se může podívat, jak vypadá jeho rotace. A pokud vás po tomto videu nezačne bolet hlava, můžete jít ještě o stupínek výše.

Komentáře (109)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rotační elektrický proud nový mnou oběvený druh elektrického proudu Pravděpodobný SÍ jednotky=1v+1a je v rotaci+1v+1a směrově soustředěný .=ovlivnuje 3 základni kameny hmoty,střídaví ovlivnuje pouze2.stejnosměrný pouze 1 zk hmoty.Tim vlastně je řečeno vše o ovlivnování a pusobeni v prostoru=čas,radijaci,gravitaci-ovlivnuje.+dá se potporovat=přidávat do jeho toku-stejnosměrný,střídaví,radijace samostatně i smišeně podle toho jak rotační proud chceme využít-učelně.+napětí v hmotě jeelement k spoluužití,v čase,radijační,přpravní gravitační práci uživání lidmi.projekty s našimi lidmi z budoucnosti už proběhli+ceije jen pozoruje,Fíreru řadění=1,2,3,světová válka k vývolani.=archa umluvy nstěné krazby a pomniky-Naska našich lidí pro setkáni+dějepis národu z budoucnosti-Watikan-z archy umluvy-po vynětí Pandořiny skřínky=chraneno radijací.Obrazy v obili směřují k Sanytu 3 civylizaci-Peking.-USA ani sssr ne=sssr zničeno,USA 2 BOMBI Hirošima,nagasaky hendikep.=komunyzmus pokračování lidstva po kapitalizmu,celosvětově.-Tumbuský meteorit-nezdařená myse v začátcich komunyzmu.+rozvel po 2 světové+obrazy v oboli.po sssr dukas správnosti komunyzmu před kapitalizmem.

02

Odpovědět

wtf?

11

Odpovědět

příspěvek-4 rozměr-jehoš přesna poloha se dá jen těško odhadnout.prunik ,předpověděná poloha na základě richlosti a váze prunikovéh=čtvrto rozměrového oběktu.=Jediná hmota která je toho schopna je hmota času.=hmota menši jak Základní Kameny hmoty.=faktický dukas 4 rozměru .

01

Odpovědět

já do toho nechci rejpat ale neni možný, že ten jeho "stín" 4D objektu je jenom naše představa o tom jak by vypadal 4D objekt z našeho 3D pohledu? Neni možný, že další 4-tej rozměr je něco naprosto jinýho? něco co je tak odlišný, že si to prostě vůbec nikdo nedokáže představit? Hodně mi to připomíná Lovecraftovu Barvu z vesmíru ( pokud by to opravdu byla barva, která na zemi neexistuje, pak by se všem jevila jako neviditelná, protože by jí prostě neviděli, protože lidský oko neni stavěný na to aby něco takovýho vidělo.)

11

Odpovědět

Námi vymyšlený matematický model n-dimenzionálních prostorů je dobře známý a je na něm postaveno a závisí na něm hodně moc současné matematiky. Pak už je jen maličký krůček - jestli skutečně náš reálný svět tomu matematickému modelu odpovídá. Tím si asi nemůžeme být nikdy jisti, jedině, že bychom se zeptali tvůrce našeho vesmíru, jestli jsme si tipli správně. Odvodili jsme ale od toho matematického modelu spoustu fyzikálních pravidel a v zásadě všechny fungují i v našem reálném světě, a tak je velká pravděpodobnost, že tomu tak skutečně je.

Pro zajímavost doporučuju:
n-rozměrná krychle: https://en.wikipedia.org/wiki/Hypercube
nekonečně-rozměrný prostor: https://en.wikipedia.org/wiki/Hilbert_space

01

Odpovědět

Krychle je pěkná věc, ale co teprv říkáte na 4D Rubikovu kostku? http://hlavolam.maweb.eu/tri-rozmery-hodne-nebo-malo

00

Odpovědět

Dimenze vibrace,dmt, 3išinka...atd....
cose týče krychličky tak víme..ke podobný krychlyčce se modlej v mecce.
Posvátná geometrie ....

Planeta země mění svoje vibrace: viz schumanova frekv. a pomalu přechází do 4d-5d.
Tento jev doprovází seismická aktivita a kataklizmat. změny. Nadále i polování slunce...

Slunce loni změnilo barvu a vyzařuje (zesílil se) příliv fotonů.(to co zminovaly mayove)
tento cyklus potvá pár let... během něhož si lidstvo určí osud samo.... 4d stím souvisí.. jiným civlizacím seto už povedlo.

Cose týče reality jak tady někteří řešej jeto holagrafický fraktálový vesmír a vaše vědomí je jeho projekce.... a manifestace se provádí pomocí myšlenek.
proto a.Einstein rekl že myšlenka má sílu atom bomby.

|Vše směřuje furt a stále k posvátné geometrii-matce přírode- stvořiteli a prvotnímu zdroji.

2339

Odpovědět

Netuším na čem fičíš, ale chci taky.

884

Odpovědět

+ChristopherNevím co je smutnější, zda jeho komentář nebo počet plusů které dostal.

90

Odpovědět

+HawJestli to nečekané množství plusů třeba není tím, že procento pitomců v populaci převažuje.    :-(
Nejen že má "převratné" myšlenky, ale i češtinu má silně inovativní.

00

Odpovědět

Jo, právě čtu knihu prastaré tajemství květu života a všiml jsem si, že 3D Metatronova krychle vypadá přesně jak ten teserakt, pak jsem si vzpomněl, že jsem to už někdy viděl a zabrouzdal jsem zde. Šílené jak je vše propojeno

00

Odpovědět

Jak si představit čtyřrozměrný prostor?
Jednoduše.
Představíš si n-rozměrný a ořízneš ho na 4.

392

Odpovědět

Člověk není schopen vnímat ani 3D. Nemá na to dělané smysly. 3D si pouze domýšlí. Třeba netopýr, ten už by byl schopen nějakého 2.5D. Dokázal by "vidět" prostorový tvar objektů, ale jenom z přivrácené strany. Na plnohodnotné 3D by potřeboval předměty pronikat.

1236

Odpovědět

Zvedněte ruce do výšky očí, natáhněte ukazováčky špičkami k sobě a ostatní prsty ohněte. Zkuste se dotknout špičkami. A teď to zopakujte s jedním okem zavřeným. Vážně nemá zdravý člověk aparát na vnímání třetího rozměru?

174

Odpovědět

+komunardPan Jarda adresuje fakt, že 3D je iluze vytvořená mozkem. Dejme tomu, že se díváte na krychli (pro zjednodušení). Sítnice je plocha a jako taková zaznamenává 2D obraz, tudíž každé oko vidí tři kosočtverce v ploše, jen z nepatrně rozdílného úhlu. Mozek tyto informace příjme a vytvoří spojený obraz->iluzi 3D.
Netopýra vytahuje protože jeho ultrazvuk je skutečným vnímáním prostoru. Dokáže rozpoznat vzdálenost mezi částmi tělesa a jeho celkový tvar na základě rozdílů ve frekvenci a delayi zvukového signálu.
Toho člověk není schopen, museli bychom provádět to samé s fotony.

463

Odpovědět

+komunardChristopher: ty si múdrejší ako babky z ulice..

437

Odpovědět

+komunardSouhlasím s komunard, protože "vnímat" se zcela liší od pojmu "vidět" .. přijde mi že vy se tu bavíte o tom zda je 3D objekty možné VIDĚT.. To je samozřejmě hloupost.. Ale VNÍMAT třetí dimenzi(3D) můžeme úplně v pohodě, důkaz je přesně to co napsal komunard.. Takže jardo69 to co jsi napsal: "Člověk není schopen vnímat ani 3D. Nemá na to dělané smysly. 3D si pouze domýšlí." je naprostá hloupost..

214

Odpovědět

Zkus si ohmatat krychli nakreslenou na papíře a potom model krychle např. z umělé hmoty. Už vnímáš třetí rozměr?

120

Odpovědět

Hodně dobře vysvětlené video. Docela čumím, že tuto problematiku nejlépe člověku přiblíží video z roku 1980 :O Jsem rád, že i pro blbce vysvětlil, že si nejde jakkoliv představit 4D předmět, jelikož jsme ve 3D světě. To video by potřeboval vidět můj profesor na programování :D

911

Odpovědět

Pokud chceš 4 rozměry, představ si kostku na přímce. Pokud 5, kostku na ploše atp.

014

Odpovědět

Říká nepravdu. Čtverec by ze svého pohledu neviděl žádný průřez jablka, jak to vysvětluje on, nýbrž pouze úsečku/úsečky.

2410

Odpovědět

Zjednodušoval, hodně zjednodušoval a stejně to lidi nechápou. Přečti si komentáře :D

370

Odpovědět

Otázka zní takto: Za předpokladu, že Bůh je nekonečný a vesmír je taky nekonečný.....dala by sis palačinku?

1412

Odpovědět

Další marmeládovitá otázka!

720

Odpovědět

+ChristopherÚplně jsem to slyšel i tím jeho hlasem xD

250

Odpovědět

Ahoj, toto je moj osobny nazor.
Vsetci vieme, ze 4D je zatial defefinovana zahada.
Podla mna su dve moznosti: 1, 4d nie je skutocne. Vo videu bolo ukazane, ze clovek, ktory bol plochy a ukazal sa im objekt v 3d, ktory ich vzniesol ,,hore,, bol sokovany a nevedel si to vysvetlit. Je to tak, necudujem sa mu :) Lenze na nasej planete je vsetko v 3d, mame vysku, sirku, dlzku a podobne. Nic ine, co sa tyka hmotneho sveta nas nedokaze prekvapit. Nedokaze tu byt novy, iny hmotny rozmer, ktory by sme dokazali vnimat.
2, Co sa tyka vnimania... skuste si 4d predstavit nie ako rozmer, ale ako zmysel.
Priklad: Na cudzej planete zije mimozemska rasa, ktora ma vyvinuty siesty zmysel vnimania. To znamena, že napriklad dokaze komunikovat pomocou myslienok a celkovo fungovat nehmotne.
Rozhodli by sa prist na Zem a ludi to naucit. Clovek by zacal veci vnimat inym rozmerom, inym zmyslom, inym pocitom. Pochopili by sme uplne iny system fungovania sveta. Sveta, v ktorom su tri hmotne a jedna nehmotna dimenzia.

To je podla mojho nazoru zatial nedefinovane 4D.

449

Odpovědět

Čoveče, pochopil jsi to video? :D V jeho světě bylo taky všechno 2D a myslel si, že ho nic nepřekvapí. Nemohl tušit, že 2D objekt, který pozoruje, je ve skutečnosti projekce objektu 3D, který nedokáže pozorovat... Ten vyšší rozměr (třetí) je hmotný, čtvrtý může být velice lehce také. Existují teorie pracující s touto hypotézou ve snaze vysvětlit temnou hmotu.
Nemůžeme zapomínat, že tohle video je z roku 1980. Jenom za poslední tři roky, natož tři dekády, se fyzika změnila k nepoznání. Teď jsou si pánové vědci tím čtvrtým rozměrem docela jistí, protože by bez něj nešlo vysvětlit spousty věcí, které jsme našli (například kvantové párování/computing). Jasně, může to být úplně jinak a funguje nám to jenom náhodou, ale to je krása vědy. Ona na to jednou přijde a přizpůsobí se.
Existence čtvrtého rozměru byla matematicky dokázána a pokud ji hodláš vyvrátit, je potřeba následovat vědeckého způsobu. Tedy přijít s protiteorií, která bude plně funkční a projde vědeckými kruhy. Aneb dokazování leží na straně s protinávrhem.
A abych adresoval tvé: "Na naší planetě je vše 3D." Jak to víš? Jak to vůbec můžeš vědět? Naše vnímání tří prostorů je jen prací mozku, který interpretuje fotony, jež dopadly na naši sítnici, po odražení od objektů. A sítnice je plocha, je 2D. Jen stereoskopie a magie mozku vytváří třetí rozměr. Že nevidíš výš neznamená, že tam nic není ;)

560

Odpovědět

+ChristopherAno, video som pochopil. Ja ti iba hovorim, ako to funguje na Zemi a v znamom vesmire podla zatial stanovenych pravidiel.
Viem, ze tu je 3D lebo to takto vidim. 3D, ako ho stanovali ludia. To mi zatial staci...
K tvojej poslednej vete - to mas recht. Ak som tvoju vetu pochopil spravne, mozno niekde existuju bytosti s dokonalym zrakom(?), ktori dokazu vidiet hmotne veci, ktore my nevidime. Mozno... ale podla mna je vsetko postavene na rovnakej baze. Ktovie co si o tom mysli Strasek Pavi s jeho zrakom :)

127

Odpovědět

+ChristopherAle nehovoříš... Gravitace je zakřivení prostoru, které nevidíme. Zakřivení ve vyšším prostoru. To jsou prozatím stanovená pravidla známého vesmíru. Ale ono se dá pochopit to zmatení, protože většina lidí pracuje na základech Newtonovské fyziky a nemůžeme hodnotit někoho jako hloupého na základě toho, že neví něco, co ho nikdo nikdy nenaučil. Newtonovy zákony jsou zjednodušením, přiblížením, ale pokud chceš pracovat přesně, jsou špatně. Pro fyziku na povrchu Země je to jedno, protože přibližná definice stačí, ale kdekoliv jinde... Například to není hmota, co generuje gravitaci, nýbrž energie v ní obsažená. Proto mají masivní objekty jako galaxie jedno velké gravitační pole a ne miliardy malinkatých (proto vůbec drží po kupě). Na bázi těchto znalostí se v roce 2006 povedlo vytvořit umělou gravitační sílu, i když naprosto nezanedbatelnou pro praktické použití. Ale stojí to na vyšších rozměrech, kvantové fyzice a moderních znalostech.
Nesnažím se tě nějak napadat, ale ze tvých vět je bolestně vidět, že jsi to opravdu, ale opravdu nepochopil. Myslíš moc "placatě" a od toho se tě to video pokusilo odprostit.

220

Odpovědět

+Christopherno, ani se nemusí jít k Einsteinově mechanice...klasický tvar zákonu síly F=m*a, je také jen zjednodušením originálu F = dp/dt, kde p je hybnost, p=m*v...hmostnost*rychlost, F=v*dm/dt+m*dv/dt=v*m'+m*a, tak kde soustava mění hmotnost, tam nastává problém, od raket po sypací vozy

20

Odpovědět

Jenom taková drobnůstka, která to víceméně sváže přesně s Interstellar :)
Čtverec by při výletu do třetího rozměru neviděl povrch Plochozemě tak, jak ho vidíme my ve videu, viděl by jen její 2D řez podle toho pod jakým úhlem vůči ní se nachází, protože je stále schopen vnímat pouze dva rozměry. Stejně tak jak náš Mathew McCosmonaut viděl jen řezy našeho 3D prostoru (namísto mindblowing reality od future-humanity), i přesto že byl ve vyšší dimenzi.

290

Odpovědět

Je to sice mimochodem, ale sehnal tu někdo film Intellstelar v slušné kvalitě? :) Respektive dá se to sehnat? :)

539

Odpovědět

Než tě tady umínusujou k smrti. Po premiéře se objeví kinorip, po měsíci až třech se objeví kinorip HD a R5 a R6 (se kvalitním zvukem, protože je nahrán přes naslouchátkové udělátko v kinech, která jsou vybavena pro špatně slyšící) a až přijde čas oficiální publikace DVD a Blue-ray, bude k dispozici maximálně kvalitní rip. V případě Interstellar bych očekával tak půl roku od premiéry. Občas dojde k úniku, ale na to se sázet prostě nedá.

142

Odpovědět

Otázka pro fajnšmekry...:-)
Co má společného:
Teserakt, Ortoplex, Pentachoron, Ikositetrachoron, Hecatonicosachoron, Hexacosichoron?

51

Odpovědět

pravý úhel?

03

Odpovědět

Všechno jsou to cizí slova, pravděpodobně z latiny.

413

Odpovědět

+jarda69promiň, ale z latiny? really?

26

Odpovědět

Jednoduché, všechny jsou to čtyřrozměrná duální tělesa s 2D nadstěnou.

40

Odpovědět

+Clorky666nadstěna je 3D, stěna je 2D

jj, jsou to 4D tělesa
a jsou duální

jsou to v podstatě Platónská tělesa ( tj. z každého vrcholu vychází stejný počet hran a všechny stěny tvoří shodné pravidelné mnohoúhelníky) pro 4D

31

Odpovědět

Mňa vždy zaujímalo, že ak je vesmír guľou a my sme vnútri, čo je vonku za jeho hranicou?

310

Odpovědět

To zní jako zajímavá otázka, akorát ji dost přesně nerozumím. Nešlo by to trochu rozvést?

113

Odpovědět

Astronomové tvrdí, že vesmír je konečný, ale neomezený :-)
blíže...
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090428092123AASNZFv

nebo jinak http://en.wikipedia.org/wiki/Shape_of_the_universe" target="_blank" rel="nofollow">http://en.wikipedia.org/wiki/Shape_of_the_universe

50

Odpovědět

+MMZTo ale nezodpovídá dotaz. Neomezený je pro omezené vnímání prostoru.

To je jako bychom se ještě domnívali, že je Země placatá, šli/pluli/jeli bychom stále jedním směrem, ale nakonec bychom se dostali zpět na to samé místo. (velice zjednodušeně řešeno)

Pojem neomezený prostor (vesmír) znamená pro nás omezené tvory ve třech rozměrech to, že pokud se budeme pohybovat (pro nás) jedním směrem, tak se klidně můžeme vracet zpět, protože nám ostatní rozměry zakřiví náš krásně rovný prostor.

Co je za naším vesmírem je dobrý dotaz... zřejmě další prostory podobné našemu vesmíru, ale co je dál?

51

Odpovědět

+MMZmmt, jak to, že to nezodpovídá dotaz...je to jedna z variant...
pokud je vesmír konečný, tak se můžeš v něm např. neomezeně pohybovat - jako po povrchu koule, ale jsi v konečném prostoru. Ten prostor můžeš rozdělit na tu část, které je pro nás neviditelná, rozpíná se rychleji než světlo a tu část, kterou můžeš ještě vidět...za "první hranicí", která je pro nás neviditelná je neviditelný náš vesmír...prostor a za hranicí vesmíru...hmm...:-)

21

Odpovědět

+MMZ* /poslední věta/ a za hranicí neviditelného vesmíru...je asi nějaká hranice, které se posouvá...patrně rozpíná...

10

Odpovědět

+MMZale na úkor čeho, možná nějakého jiného prostoru...no...kdo ví

11

Odpovědět

+MMZa co takle teorie superstrun, ze náš vesmír je součástí mnohovesmíru, kde vesmíry vznikaj a zanikaj.https://www.youtube.com/watch?v=Qm7M8tWwGxs a k tomu shlednete dalsi dve videa

20
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK