Pět nečekaných věcí na MěsíciAxolot

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:4 933

Lidstvo za sebou na Měsíci nechalo spoustu odpadu, ale kromě toho i pár zajímavých věciček, o jejichž existenci jste možná doposud neslyšeli...

Poznámky:
slice – golfový úder, který se nežádoucím způsobem stáčí doprava

Přepis titulků

Hopsa, hopsajsá! Hopsám si přes kopec, přes údolí. Hopsa, hopsajsá a tak dál! Pokud se vás zeptám, co lidé nechali na Měsíci, nejspíš mi řeknete: americkou vlajku, stopy nohou a možná trochu technického materiálu. A měli byste pravdu, až na tu vlajku. Není tam jedna, ale je jich šest. Postupně je tam nechaly různé mise Apollo. Nejsou ani už tak americké, protože je drsné teploty a ultrafialové záření bezpochyby přebarvily na bílo.

Co se týče opuštěného materiálu, je tam, a to hodně! Během výprav na Měsíc za sebou lidstvo nechalo kolem 180 tun materiálu, z toho tři džípy, asi desítku sond a modulů, fotoaparáty a pytle ze sběračů výkalů. Neboli řečeno obrovský ranec h... Na Měsíci se ale zrovna nachází aspoň 5 věcí, o jejichž existenci jste určitě neměli ani ponětí.

VĚDA, PODIVNOSTI, MOZEK, ZÁŽITKY, ZVLÁŠTNOSTI, NEOBYČEJNOSTI, PŘÍRODA, DĚJINY, ZÁHADY, HÁDANKY AXOLOT ZDROJ ÚDIVU Tady je tedy 5 nečekaných věcí, které se nachází na Měsíci. Číslo #5: Soška V roce 1971 s sebou posádka Apolla 15 přivezla sošku dlouhou 8,5 cm. Pokřtěná "Fallen Astronaut", soška Belgičana Paula Van Hoeydoncka je jediným uměleckým dílem na Měsíci.

Byla položena na měsíční povrch vedle pamětní desky věnované astronautům, kteří umřeli při objevování vesmíru. Číslo #4: Zrcadla Přesněji řečeno: lunární reflektory. Tato zařízení dokážou odrazit světlo ve směru, odkud přišlo, což umožňuje změřit vzdálenost mezi Zemí a Měsícem díky laserovému paprsku. Na Měsíci bylo během různých misí vysazeno 5 reflektorů a 4 jsou dodnes používané.

Pro vaši informaci, přesná vzdálenost na Měsíc je 384 467 kilometrů. Číslo #3: Iniciály jedné holčičky Do dneška se po Měsíci prošlo 12 mužů, posledním z nich byl Eugene Cernan. V roce 1972 během mise Apollo 17 si Cernan klekl do měsíčního prachu a vepsal do něj písmena TDC, iniciály jeho dcery Tracy.

Bez atmosféry a pod podmínkou, že na Měsíci neotevřeme turistický resort, tam zůstanou navždy. Číslo #2: Popel člověka Eugene Shoemaker byl americký geolog, jeden z průkopníků studia planet. Proslavil se spoluobjevením komety Shoemaker-Levy 9 a zemřel tragicky při dopravní nehodě v roce 1997.

O dva roky později, 31. července 1999, byla část jeho popela odvezena na Měsíc na sondě Lunar Prospector v malém polykarbonátovém pouzdře. Dodnes je Eugene Shoemaker jedinou osobou v dějinách lidstva, jejíž ostatky spočívají na jiném nebeském tělese než Zemi. Číslo #1: Golfové míčky Alan Shepard byl prvním Američanem ve vesmíru a pátým mužem, který kráčel po Měsíci.

V únoru 1971 se navíc stal prvním lunárním golfistou, jak to slíbil svému otci. To mi přišlo jako slice, Ale. A je to tam! Přímý úder!

Ještě jeden! Holí vyrobenou z toho, co našli na palubě, odpálil dva golfové míčky. Kvůli tuhosti skafandru mohl hrát pouze jednou rukou, ale dle svých slov odpálil druhý míček na kilometry daleko. Míle a míle a míle! Ve chvíli, kdy s vámi mluvím, jsou oba míčky pořád tam někde na Měsíci. Děkuji za zhlédnutí videa, snad jste se něco dozvěděli, a pokud je tomu tak, neváhejte a přihlaste se k odběru. Na viděnou!

Ne, sakryš. Jack Schmitt má nějaký trable.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Měsíc je umělého původu. Najdeme na něm i vše, co souvisí s minulostí Země. Nejprve je nutné detailně prozkoumat
Měsíc, poté může přijít na řadu Mars.

00

Odpovědět

Prosím o opravy chyb (asi v překladu-francouzsky neumím):
1. Na Měsíci bylo 12 lidí, ne 15
2. Apollo 17 tam bylo v roce 1972 ne 1971
Děkuji.

00

Odpovědět

Děkujeme, opraveno. První chyba vznikla překladem, ale druhá je faktická z originálu videa.

00

Odpovědět

Takže dnes už je na Měsíci 6 francouzských vlajek? ;)

31

Odpovědět

By mě zajímalo kde přišel na "přesných" 384 467 km. Měsíc se každý měsíc vzdaluje a zase přibližuje. Průměr by měl být 384 400 km (384 399 861 metrů, přesnější číslo asi nenajdu, ale NASA to dokáže změřit s výchylkou 2 mm).

10

Odpovědět

možno v tej dobe keď robil video to bolo presne 384 467 km ?
v 23. lis 08:40 to bolo 366 716 km a 5. pro 05:08 to bude 404 446 km

00

Odpovědět

TDC může být taky použito vtipná zkratka pro "Trou du cul", řeceno česky "Řitní díra", což by vysvělovalo více písmen, než jen počáteční a koncové písmeno dcery zmiňovaného astronauta :D

07

Odpovědět

fake mesiac je plochy :D

312