60 sekund - Důsledky tureckého puče

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:7 861

Shrnutí událostí, které následovaly po nezdařeném puči části armády. Erdogan upevňuje svoji pozici, zbavuje se opozice a my se musíme ptát, chceme Turecko v Evropské unii? 

Přepis titulků

Nad Tureckem se právě stahují mraky. Po nezdařeném puči spustil prezident Recep Tayyip Erdoğan tvrdé razie, - jež by donutily i Putina červenat se - které se dotkly desítek tisíc lidí. Nejen údajných strůjců, ale propustil i ústavní soudce, 1 500 univerzitních děkanů, jde po novinářích a tak dále. Erdogan chce po Spojených státech, aby vydaly Fethullaha Gülena, muslimského duchovního, který žije v Pensylvánii, a kterého považuje za svého rivala, a zdá se, že Erdogan je ochotný pozastavit americké útoky na Islámský stát, například budoucím znemožněním využívání letecké základny Incirlik.

Evropa a Spojené státy teď čelí hlavolamu. Protože turecké zákroky přitvrzují, a v zemi se mluví o znovuzavedení trestu smrti, Evropská unie říká "hej, to mění celou diskuzi o vstupu do EU." A z pohledu Spojených států na jednu stranu odsuzujeme pokus o puč. Ale nechtěli jsme otevřít dveře represím, které se dotknou desítek tisíc lidí. Jaký vy si myslíte, že bude Erdoganův další krok?

Dejte nám vědět v komentářích a napište, jaká další témata byste tu rádi viděli.

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Turci jsou zabedněný umrdanc* Erdogana se musi svet zbavit! O ty jejich "moudra" nikdo nestoji

10

Odpovědět

… čili má teď mnohem větší moc než předtím a člověk si pak říká, jestli ten puč nezorganizoval on sám…

260

Odpovědět

Takový krátký video je fajn. Něco jako…náhled na to, jak by mohlo vypadat video, co má tak 15 minut. Tohle je docela komplexní problém a bylo by fajn, kdyby bylo podobné video, jen prostě delší, víc do hloubky apod.

60

Odpovědět

Byť nemám rád jednoduchá řešení, tak několik jich navrhnu:
-- přesun jaderných zbraní z Turecka na bezpečná místa, kam ani v nejhorších scénářích nehrozí ruská invaze jako je Česko, Spojené království... Polsko z důvodů odvěkého nepřátelství s Ruskem nepřipadá v úvahu (navíc polský teokratický režim je podobný Erdoğanovu - jen to není radikální islám, ale radikánlí křesťanství)
-- evropské země NATO musí začít dodržovat svoje rozpočtové závazky vůči NATO
-- pozastavit členství v NATO do
a) ukončení okupace Kypru:
b) uznání genocidy Arménské genocidy
c) mise OSN v Kurdistánu (plně ozbrojená, aby to nedopadlo jako ve Rwandě nebo na Balkáně) a nátlak na uznání autonomie, příprava nezávislých procesů v Haagu s účastníky oboustranných pogromů
-- na hranici Schengen vybudovat uprchlické tábory, ti kteří prokazatelně přešli přes Turecko a není zřejmý důkaz, že jim doma hrozí perzekuce obratem vykládat na tureckých březích, klidně opakovaně vracet ty samé zpět. Nabídnout politický azyl všem nepřátelům erdoğanova režimu - ovšem spolu s oprávněnými uprchlíky bude třeba s těmi lidmi nejprve trchu pracovat a zjistit, co jsou zač - v USA a Spojeném království za druhé světové války také internovali občany států OSY a šlo to důstojně bez pošlapávání lidských práv a jejich radikalizace
-- neposlat Turecku ani jediné Euro z rozvojových pomocí
-- připravit podmínky pro mezinárodní soudní soudní proces požadující po Turecku odškodnění nákladů spojených s uprchlickou krizí
-- formou dotací omezit cestovní ruch z EU do Turecka. Tedy dorovnat ceny dovolených ve Španělsku, Itálii a Řecku na úroveň Turecka. Byť jsou dotace z dlouhodobého hlediska špatné, peníze utracené v Evropě jsou určitě menší zlo, než různé záchranné balíky a programy na dotaci solárů. Dotace by měly být jen jednu nebo dvě sezony.
-- technologické sankce, byť tady je otázka, jestli to má smysl, protože elektrárny by jim pak nepostavily evropské firmy, ale Rusko
-- seriózně začít jednat z Izraelem o jeho přijetí do EU

Jak vidíte, všechno to jsou poměrně jednoznačné definované body. Beze jaderných zbraní, s oslabenou ekonomikou (ztráta příjmů z turistického ruchu, hrozba arbitráží) a ztrátou prestiže (Izrael, Kypr, Kurdové) by Turecko vyměklo.

99

Odpovědět

:D to je vtip, jo teď se perou o Írán a o Kurdský území, protože ty rozhodnou o budoucnosti EU a celýho ropnýho jihu. Turecko je strategický území a pokud ho nechá US padnout do koalice Čína, Írán, Rusko tak je US vyřízený, rep. jeho globalistická část a tím utrpí i EU v případě, že Německo nezačne s Ruskem a Čínou více spolupracovat.
Jaderný zbraně na základně v Turecku neměli co dělat, díky tomu teď budou putovat po EU nejlépe co nejblíže Ruský federaci, tzn třeba i v ČR díky panu Pavlovi.
Schvaluju očistu Egodarda od západního vlivu ve školství a v politice, ale taky to s čistkama až moc přehání a trest smrti ...
No Turecko je/bylo pro západ modelem toho "správnýho" Islámu, což se teď může trochu změnit.

14

Odpovědět

+AlennCo je správného na výrocích: „Ženy berou mužům práci a mají zůstat zamčené doma“ nebo třeba „Žena si může za znásilnění sama, protože nebyla v doprovodu muže/nebyla zahalená“? A takových je v oficiální turecké doktríně toho „správného islámu“ více. A příliš se neliší ani od středověkých výrocích o potratech a homosexuálech znějících z Polska a USA. (Poznámka: zastávám názor, že náboženské vyznání a sexuální orientace je soukromá záležitost každého jedince. Soulož si doma třeba s ovcí a ukusuj za úplňku hlavu černému kohoutovi a vyvolávej si u toho Satana - je to tvoje soukromá věc a nikdo ti do toho nemá co kecat, tedy pokud nerušíš noční klid.)

A že bude Turecko víc úzce spolupracovat s Íránem, pokud opomenu vzájemnou nevraživost, tak co asi budou obchodovat? Vždyť jsou to obě zaostalé země orientované na produkty a služby bez vyšší přidané hodnoty. Ve svazku s Ruskem a Čínou budou v daleko podružnějším svazku než s EU. Takovýto ekonomický svazek by dříve nebo později skončil jako RVHP.

Je to politicky nekorektní, ale Turecko nikdy nepatřilo do západního civilizačního okruhu a nikdy tam nepatřilo ani geograficky. Jsem Rusofob, ale přesto říkám, že bylo velkou chybou, že se ukončily pokusy jednat s Ruskem a bývalými zeměmi Sovětského svazu o jejich začlenění do NATO a EU - nebyli by totiž dnes tak nevyzpytatelní sousedé.

11

Odpovědět

+-HoNY-NATO a EU frr, jednak NATO má jednat v zájmech světového míru a ne pouze v zájmu západu a už vůbec nevynechávat Rusko z diskuzí a EU mělo už dávno vytvořit svojí vlastní armádu pro hájení svých zájmů. Možná proto UK viděla jako východisko opustit EU, protože ví, že US jako "voják" končí a tuto úlohu má přebrat EU. Rusko a Írán tvoří největší nerostné zdroje a Čína pracovní sílu, Německo (defakto vůdce EU) zase ovládá většinu služeb. Opravdu mě nezajímá jak moc velká demokracie je v které zemi, do nedávna tu byl také středověk, pokud od nich vyspělé země něco potřebují (suroviny) tak by nemělo docházet k rozvratu, změně režimů a masové migraci. Model Tureckého islámu je pro Západ jediný akceptovatelný a stále zde žijí lidé, jejichž způsob života vyspělé země doslova potřebují, jinak dojde k vyčerpání, o to dříve když se nepodaří zdolat Rusko.

01

Odpovědět

+AlennAle prosím Tě, nechci se dopouštět několika nepěkných argumentačních faulů, ale ty zaručené informace o tom, jak US voják dělá světového policajta, a proto UK opustilo EU, jsi čerpal z Parlamentních listů nebo ze Sputniku? Pravda je bohužel taková, že vojenská síla NATO = USA jenom proto, že žádný jiný člen NATO neplní rozpočtové závazky. On je to stejný průšvih jako plnění rozpočtových kritérií pro Euro - všichni to odkývali, ale nikdo to nedodržoval. V momentě, kdy se pravidla nedodržují, jede každý za sebe, proto také USA dlouhodobě poškozují svým jednáním Evropu.

Dále jsi zkreslil podstatné detaily, správně:
1) Rusko a Írán jsou jedni z nejbližších možných dodavatelů levných nerostných zdrojů => oni potřebují Evropu a západ, my se bez nich obejdeme; dále podstatný fakt je ten, že Rusko je zaostalá a malá ekonomika menší než Itálie nebo Švýcarsko, globálním hráčem je pouze a jenom z důvodu své rozlohy a vlastnění jaderných zbraní, jinak by bylo naprosto bezvýznamné
2) Čína nabízí nekvalifikovanou pracovní sílu, během pár let jejich roli převezme Indie a jihovýchodní Asie; dále se v příští dekádě projeví v Číně strukturální problémy jako politika jednoho dítěte a masivní ekologická likvidace země (trvale zamořená půda a voda jedy)

Pokud se vyjadřuješ k obdivu diktatur, doplň si prosím vzdělání - největšího rozmachu, stability, svobody a produktivity práce dosahovaly blízkovýchodní země, když byly koloniemi. Nebylo by tedy lepší tam přesunout invazní armádu a obnovit kolonialismus - přesouvat tam trestné oddíly a věznice a vyhlazovat původní obyvatelstvo jako to dělá Rusko v Čečensku, Krymu a Podněstří nebo Britové při zakládání Austrálie nebo Francouzi, Holanďané, Portugalci a Španělé při obsazení Ameriky? Přesně k tomu totiž směřuje tvoje podporování diktatur. Jako obhajobu kolonizace bys mohl použít třeba to, že strany Baas zakládali bývalí nacisté a jejich základ tvoří nacionální socialismus (nacismus) šlehnutý s islámem.

Už chápeš, proč to, co píšeš je nesmysl? Omlouvám se, že jsem musel použít argumentačních faulů.

22

Odpovědět

+-HoNY-1) "my se bez nich obejdeme" na pár let ano, ale stejně jako s tvým bodem o zamořené půdě a vodě toto není perspektivní a hlavně i s nynějším trendem udržitelný stav. Nevidím Rusko jako nějakou velkou ekonomiku, ale k čemu ti bude velká ekonomika bez zdrojů? Souhlasím s tím, že CELÁ Asie převezme roli levné pracovní síly, hlavně proto, že poptávka po hrubé pracovní síle klesá.
2) Neobdivuji diktatury, pouze konstatuji, že nelze cpát demokracii tam kde na to nejsou zralí. Hlavně přestup k lib. demokracii vyžaduje jistou zajištěnost obyvatelstva, jelikož ti tataři na tebe budou koukat jak na ufona a pokud jim to tam ještě někdo pravidelně bombarduje nikam se nedostanem. Na Americe i v Evropě, nikde nám nynější systém nenutil, zkrátka došlo k revoluci a proto vidím tuto snahu zdemokratizovat divochy přesně jak to píšeš, tvorbou kolonií.
"NATO = USA jenom proto, že žádný jiný člen NATO neplní rozpočtové závazky." tak to nechápu, chce vyvrátit tu teorii ze sputnika nebo jí podporuješ?

11

Odpovědět

Hmmm, další z legendárních "nových" diskuzí na videíchčesky. Od té doby, co to koupil Babiš, tak sem hrne ty retardované diskutéry z idnes pomocí reklamy, nebo je to nějaký nezávislý trend rozpínající se demence po internetu? Shrňme si to.

Ztělesnění napoleonského komplexu, sultán Erdogan, který už roky omezuje vliv opozice, zakazuje shromáždění, buduje si soukromé vladařské paláce a například turecké Kurdy označuje všechny za teroristy, odjede do zahraničí. Mezitím mu doma vypukne "vojenský puč", kterého se účastní asi tolik vojenských složek, že by stěží svrhly ředitele jednoho obchoďáku, natož roky upevněného diktátora u moci. Puč končí po pár hodinách, i díky duchovním v mešitách, kteří vyzývají věřící k podpoře sultána Erdogana a protestům v ulicích. čímž přispívají k tomu, že tento děsně drsný a vlastizrádný vojenský puč vytvoří historický rekord v krátkosti vojenských pučů. Za pár hodin po nekompromisním ukončení vojenského puče, je připraven seznam desetitisíců učitelů, vysoce postavených generálů, policistů, soudců, vlastně seznam lidí napříč vlivnými profesemi, kteří ten puč podporovali, či připravovali. Člověk by tipoval, že to byly předem připravené seznamy odpůrců sultána, či opozice, ale není tomu tak. Sultán Erdogan zkrátka vytáhl z p****e věšteckou kouli a ta mu během dvou hodin nadiktovala jména všech lidí v Turecku, kteří ho nemají rádi, jak prosté. No a kdo za to vlastně dle erudovaných diskutérů může? No přece USA, k***a! Ti stojí za vším! A toto video, které za pár vteřin suše přežvýká fakta? Propaganda USA! Důvod?
Sultán se totiž zcela náhodou zrovna usmířil s Vláďou Putinem, takže je teď něco jako ten správný týpek na správné straně "pravdy". Sice chce z demokratického sekulárního Turecka vytvořit čistě teokratický stát s ním samotným v čele, tudiž zavádí noční můru všech slušných Čechů, ale jakmile kouří to správné péro, odpustíme mu i tohle, ve jménu té naší "objektivní pravdy", kterou především chceme.

234

Odpovědět

-- MAFRA, a.s. = Mladá fronta DNES a iDnes.cz = Andrej Babiš
nemá nic společného s vydavatelstvím:
-- Mladá fronta, a. s. = součást CN Invest a.s., spadající pod Czech News Center a.s. = E15, Živě.cz, Mobilmania.cz... nedávno došlo k nějakým změnám a figuruje tam třeba i Blesk.cz = Patrik Tkáč a Daniel Křetínský

https://cs.wikipedia.org/wiki/MAFRA
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mlad%C3%A1_fronta

41

Odpovědět

rad by som tu videl objektívne veci, lenže to je utopia, propagandu USA, USA ako to strojcu zločinov po svete, tak ľahko nevyhubíme...

319

Odpovědět

Mimochodem mám takový pocit, že do konce roku bude mít Evropa s Tureckem bezvízový styk, tak se máme na co těšit

36

Odpovědět

V turecku spustily razie, které by donutily se červenat i Putina, ale že v USA vám můžou udělat domovní prohlídku bez vašeho vědomí a zavírají novináře a odposlouchávají vás bez soudního povolení, to už amík nepoví. Snad v každém jejich videu si kopnou do ruska (rusko taky nemám rád), ale přitom v USA je to často mnohem horší ... tohle je obyčejná propaganda, na kterou se vydávají miliardy, naštěstí to baští jen pologramotní amíci, normální člověk ví, že USA, Turecko a Rusko by si mohly ruce podat (a že to nejspíš i tajně dělají :) )

1420

Odpovědět

Zvětší části s vámi souhlasím, hlavně o většině věcí ani nic nevíme, které se dějí tajně všude po celém světě.
Na druhou stranu nemůžem čekat od videa z ameriky nějakou sebekritiku, to oni nevidí ;-) nebo jim to je fuk, protože si myslí že jsou něco jako nadlidi

56

Odpovědět

Nevím o tom, že by USA bez skrupulí vyvražďovalo nějakou menšinu žijící na jejich území - a to po milionech. Vy snad ano?
Nejsem amíkofil, ale to srovnání mi z např. z tohohle důvodu pokulhává.

63

Odpovědět

To je zas spousta keců. Podívejte se někdy na zahraniční noviny. Proti odposlouchávání vlastních občanů bylo v US nespočet protestů a uvědomuje si to naprostá většina občanů. Se zavíráním novinářů to rozhodně není nijak žhavý. Na svobodu žurnalistiky se zaměřují samostatné agentury a US z nich vychází dobře. Mluvíme o státu, kde novináři defacto sesadili prezidenta a dostali za to pulitzerovu cenu proboha. Bez trestu pro novináře. Mezitím v Turecku už x let zpátky prezident zakazoval twiter, facebook a zatýkal novináře, kteří ho kritizovali.
Srat sem USA nebo Rusko je dost absurdní, když o nich není řeč. Obzvlášť, když je to minutové video, do které se ani žádná sebekritika nevleze...

153

Odpovědět

tenhle minutový formát si pochvaluju

69

Odpovědět

ja práveže nie, informovanosť, vedomosť, vzdelanosť nie sú atribúty pri ktorých je skracovanie času pozitívum. Práveže naopak. Takto to je len 60-minútová informácia pre krčmových ignorantov.

22

Odpovědět

+OLOLOLOL* 60-sekundová

34

Odpovědět

+OLOLOLOLUž můžeš editovat příspěvky ^^

20

Odpovědět

Proč, vždyť nic neřekl, jen troška suchých faktů a troška propagandy aby si věděl, co si máš myslet...

85