60 sekund - Kdo jsou Kurdové?

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:9 400

O Kurdech sem tam v médiích něco zaslechneme. Pojďme si teď v rychlosti projít jejich nedávnou historii. 

Přepis titulků

Kurdové žijí na území několika zemí. Jsou jimi Írán, Irák, Turecko a Sýrie. Říkají o sobě, že jsou největším národem bez vlastního státu. A dost možná je to pravda. Mysleli si, že by mohli mít vlastní zemi po konci první světové války, avšak tato možnost jim byla odepřena světovými mocnostmi, ropnými zájmy a tak dále. V posledních desetiletích Kurdové trpěli pod nadvládou různých diktátorů, zejména v Iráku, kde proti nim Saddám Husajn neslavně použil chemické zbraně. Strana kurdských pracujících, nebo-li PKK, vedla také krvavou vzpouru v Turecku. Boje si vyžádaly mezi lety 1984 a současností přes 40 000 životů a nedávno se násilnosti opět vyostřily.

Je důležité si o Kurdech zapamatovat, že se sice považují za jeden národ, avšak jsou rozděleni do mnoha rozdílných politických skupin. A často stráví tolik času v boji proti sobě, jako v boji proti ostatním. Je na Blízkém východě místo pro nový stát? Měli bychom překreslit hranice? Dejte nám vědět v komentářích a napište, jaké téma byste tu chtěli vidět příště.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

muze nekdo z adminu neco rict ke zmene majitele?
nebo je Mlada Fronta majitelem od prvniho kupu? jsem si toho vubec nevsiml, ze by probehlo nejaky info o tom.
diky

71

Odpovědět

U předchozího tématu, vězení, možná dostačující, tady ovšem limit 60sekund znamená přílišné zkrouhnutí všech informací do podoby: jsou lidi, co chtěli zemi, ale nemají, a tak se perou.

191

Odpovědět

Nič som sa nedozvedel, lebo ma celý čas iritoval ten otravný odpočet cez polku obrazovky. Nabudúce by mohol skúsiť prekonať svoj osobný rekord a zmestiť sa do tridsiatich sekúnd. Dosiahol by to tak, že by z videa vyhodil Kurdov alebo nejaký iný nepodstatný národ a zostal by len odpočet. Video by sa volalo tridsať sekúnd v tridsiatich sekundách.

2417

Odpovědět

Jak už to tak bývá, tak Kurdové rozhodně nejsou jen otloukánci. Masakry na Arménech v 90. letech 19. století i na sklonku první světové války totiž prováděli právě kurdské jednotky v osmanské armádě.

140

Odpovědět

Rozhodně by Kurdové měli mít vlastní stát. V době, kdy velmoci jako USA, Rusko a ti další diskutovali u stolečku ohledně Islámského státu, Kurdové už proti němu tvrdě bojovali.

223

Odpovědět

Škoda, že se nedozvíme něco o jejich počátcích a kultuře (pokud se považují za národ) a rozdíly mezi ostatními, ale to by vyšlo na více jak 60 sekund :)

222

Odpovědět

a co wikipedie?

411

Odpovědět

+prdPřesně tak +1. Taky jsem tam o nich něco hledal. Bylo by sice pěkné mít na všechno video, ale něco si stále člověk musí přečíst.

73