7 miliard - Jste typickým člověkem?

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:686
Počet zobrazení:7 048
Po videu 7 miliard od National Geographic tu máme další. Kdo je typickým obyvatelem planety Země? To se dozvíte v tomto krátkém videu. ;) Pozn. k překladu: "Han chinese", v češtině "Chan", je příslušník čínské etnické skupiny, která je zároveň pravděpodobně nejpočetnější na celém světě. Chanové tvoří 92 % obyvatelstva Číny, nežijí však pouze tam. Chany lze ztotožnit s Číňany, proto je toto označení použito taktéž v překladu.

Přepis titulků

Ve světě se 7 miliardami lidí... Kdo je tím nejtypičtějším člověkem? Nejvíce typickým člověkem na světě je pravák, který vydělává méně než 12 000 $ ročně, má mobilní telefon, ale nevlastní bankovní účet. Méně než 25 % z nás tomuto popisu odpovídá.

Jak tedy vypadá? Nejtypičtějším člověkem na světě je muž. Muži převažují svým počtem nad ženami. (Ale jen tak tak.) Průměrný věk světové populace je 28. Největší etnickou skupinu tvoří Číňáné. Vzhledem k těmto charakteristikám je světově nejtypičtějším člověkem 28letý Číňan.

Existuje jich víc než 9 000 000. Vědci nashromáždili 190 000 jejich fotografií, aby vytvořili složený obraz. Tohle je nejtypičtější člověk na světě. Ale nebude jím na dlouho. Kolem roku 2030 bude pocházet z Indie.

relativní A "typický" je vždy relativní. Typický muž v Nizozemsku je 180,3 cm vysoký. Typický muž v Peru je 163,9 cm vysoký. V Japonsku se typická žena dožívá téměř 86 let. V Afghánistánu se dožívá 45 let. Typický americký občan spotřebuje 378,5 litru vody doma za den.

V některých částech Etiopie je to 9,5 litru. A některé tamní ženy tráví 8 hodin denně jejím shromažďováním. Typičtí lidé se musí rozhodovat. Rozhodnutí ale nejsou stejná pro každého z nás. A dost se liší. Když to vše vynásobíme 7 miliardami. 7 miliard SEDM MILIARD Překvapující tvář nejtypičtějšího člověka Překlad: janica www.videacesky.cz

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Paráda.
Poradí mi někdo v jakém programu se dělají tyhle animace/videa? Díky :)

00

Odpovědět

Ach jaj knizka je najtypickejsia z nas ludi :((

190

Odpovědět

nás vždycky učili, že žen je víc, než mužů. změna? to není dobrý... :D

200

Odpovědět

Filipes45: Jasně, nikdo z nás není osmadvacetiletý číňan!!

190

Odpovědět

jeden lepší než druhý.... prej islámisti :D asi si měl na mysli muslimy. Ale je fakt, že s tebou souhlasim...

180

Odpovědět

Nikdo z nas neni tipicky clovek :D

185

Odpovědět

Raci at se premnozi chinani a indove, nez islamisti ;)

182

Odpovědět

Pár informací fakt zajímavý, třeba ten bankovní účet...

190

Odpovědět

A také to může být zkreslené, protože v rozdílu střední hodnoty a mediánu sehrávají roli i věkové váhy lidí (jako například u těch platů.. je sice málo lidí s velmi vysokými platy, ale platy některých z nich jsou opravdu velmi vysoké). Raději přestanu s heuristickými úvahami, abych tu nemystifikoval.. (hustoty, na kterých jsem se pokusil si představit rozdíl mezi mediánem a střední hodnotou, byly kladné na celé reálné ose a něco mohly nahnat vždy "blízko" nějakého nekonečna..)

182

Odpovědět

Ale taky je možný, že sem to někde obrátil:D

180

Odpovědět

Rozdíl (ve smyslu uspořádání) mediánu a střední hodnoty se dá někdy odhadnout podle průběhu hustoty uvažovanýho rozdělení (samozřejmě uvažuji jen aproximaci, protože čas (což jsou hodnoty náhodné veličiny "věku") uvažovaný v rocích je diskrétní.. bylo by lepší mluvit o distribuční funkci, protože ta by zaručeně existovala, ale bylo by to méně názorný.. nebo je možný si představit graf relativních četností počtu lidí v závislosti na věku, ale to je zase málo názorné pro odvození následující úvahy). Například pokud je tato hustota přibližně symetrická, moc se od sebe medián a střední hodnota neliší. Když je hustota "vychýlená" (na jedné straně se vyskytují "větší četnosti"), je ve stejným směru vychálena i střední hodnota od mediánu (Araoth: zkusil sem si představit hustotu s velmi těžkými chvosty "vpravo" (řádově 1/x) a lechkými chvosty "vlevo" (řádově e^(-x))). Takže by se to dalo přibližně odhadnout podle toho, jestli je pravděpodobnější být "mladší" nebo "být starší" (myslím ve smyslu relativních četností lidí s příslušným věkem). Bohužel nevím, co je celosvětově typičtější:) Hádal bych, že velmi mladí lidé převládají (vzhledem k tomu, že počet lidí roste), takže bych očekával medián větší než je střední hodnota, ale je to jen odhad..

180

Odpovědět

Video je pěkný, ale ta hudba mi strašně připomíná hru The sims :-D

180

Odpovědět

Araoth: Děkuju za úvahu, ráda jsem se něčemu zas přiučila. ;)

181

Odpovědět

luxus :)))

180

Odpovědět

Araoth pokud to víš určitě co píšeš tak to je super. Pokud ale uvažuješ podle toho co uvádí ve videu, tak je to jen průměr žen + myslím že to jsou jen odhady očekávané délky života. V tomto videu bude přece jen průměr

180

Další