Bledě modrá tečka

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:615
Počet zobrazení:8 664

Když se sonda Voyager 1 vydala na cestu ze Sluneční soustavy, dostala na požádání známého astronoma a popularizátora astronomie Carla Sagana za úkol z rekordní vzdálenosti 6 miliard kilometrů vyfotografovat Zemi. Vznikla tak slavná fotografie, která vedla Carla Sagana k následujímu zamyšlení o našem postavení ve vesmíru.

Přepis titulků

TADY JSME: BLEDĚ MODRÁ TEČKA Kosmická sonda byla daleko od domova. Napadlo mě, že by nebylo od věci si těsně za Saturnem naposledy prohlédnout domov. Od Saturnu by se Země jevila příliš malá, než aby se daly rozeznat detaily. Naše planeta by byla jen světelný bod. Osamělá tečka. Těžko rozlišitelná od mnoha jiných světelných bodů, které by Voyager viděl. Blízkých planet.

Vzdálených sluncí. Ale právě kvůli takto ukázané nevýznamnosti našeho světa by taková fotografie měla smysl. Už antiční vědci a filozofové chápali, že Země je pouhý bod v okolním ohromném kosmu. Ale nikdo ji ještě takto neviděl. Toto byla naše první příležitost. A pro následující desetiletí možná také poslední.

Takže tady to je. Mozaika čtverečků na površích planet a na pozadí pár vzdálenějších hvězd. Kvůli odrazu slunečního světla od sondy se zdá, že Země dlí na světelném paprsku. Jako by tento malý svět byl něčím zvláštní. Ale je to jen otázka geometrie a optiky. Na této fotografii není po lidstvu ani památky. Ani po našem přetváření zemského povrchu.

Ani po našich strojích. Ani po nás. Z této vzdálenosti by se Země nemusela jevit nijak zvláštní. Ale pro nás je to jinak. Protože ta tečka... To je tady, to je domov, to jsme my. Všichni, které milujete, všichni, které znáte, všichni, o nichž jste slyšeli, každý člověk, který se kdy narodil, na ní prožil svůj život.

Veškerá naše radost a utrpení, tisíce neotřesitelných náboženství, ideologií a ekonomických doktrín, každý lovec a sběrač, každý hrdina a zbabělec, každý zakladatel a ničitel civilizace, každý král a rolník, každý mladý zamilovaný pár, každá matka a otec, nadané dítě, vynálezce a objevitel, každý morální vzor, každý zkorumpovaný politik, každá populární hvězda, každý vůdce, každý svatý a hříšník v historii našeho druhu tam žil, na tom zrnku prachu ve slunečním paprsku.

Země je velmi malé jeviště v obrovském kosmickém divadle.

Pomyslete na ty potoky krve prolité všemi generály a císaři v honbě za slávou a vítězstvím, aby se mohli stát krátkodobými pány kousku tečky. Pomyslete na bezbřehé krutosti prováděné obyvateli jednoho koutu tohoto bodu stěží odlišitelným obyvatelům jiného koutu.

Jak často si nerozumí, jak prahnou po vzájemném zabíjení, jak zanícená je jejich nenávist. Naše chování, naše domýšlivost, klamná představa o výsadním místu ve vesmíru bledne před tímto slabým světelným bodem. Naše planeta je osamělý flíček v okolní rozsáhlé kosmické temnotě.

Vzhledem k naší nevýznamnosti v ohromném vesmíru nic nenaznačuje, že odněkud přijde pomoc a zachrání nás před námi samotnými. Země je dosud jediný známý svět, který přechovává život. Nikam jinam, alespoň ne v nejbližší budoucnosti, náš druh přesídlit nemůže. Navštívit? Ano. Usadit se? Zatím ne. Ať se nám to líbí či ne, v této chvíli je Země jediné místo, kde můžeme žít. Říká se, že astronomie vzbuzuje pokoru a utváří charakter.

Pravděpodobně neexistuje lepší ukázka pošetilosti lidské domýšlivosti než tento vzdálený snímek našeho drobného světa. Pro mě podtrhuje naši zodpovědnost se k sobě navzájem chovat vlídněji a chránit a opatrovat bledě modrou tečku, jediný domov, který jsme dosud poznali. "Žít v srdcích, která zde zanecháváme, znamená nezemřít." Carl žije dál. Překlad: petrSF www.videacesky.cz

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuji za překlad tohoto skvělého příběhu.

00

Odpovědět

no amíci ví o zabíjení a ovládaní a domýšlivosti opravdu nejvíce - tak se nedivme že to natočili právě oni

2212

Odpovědět

Kriste pane. Video pro blbečky.

1941

Odpovědět

Sagan se bál nukleární války, která by zničila naši civilizaci a veřil, že jedinou cestou jak zachovat lidstvo, je kolonizovat jiné planety. Snažil se popularizovat vědu, protože jen tlakem vzdělaných lidí, se vlády donutí k tomu, aby s tím něco udělaly. Takže video mi přijde v pořádku, ukazuje jak malá a nevýznamá je Země z pohledu vesmíru, ale jak důležitá pro nás.

220

Odpovědět

Zimi: Pokud jsis všiml, ta sonda má na "zádech" velký talíř, pomocí, kterého přijímá a odesílá signály. Samozřejmě má v sobě gyroskop aby věděla kam jej má natočit. To posílání signálu trvá docela dlouho. K té sondě v místě vyfocení cca 5 hodin.

201

Odpovědět

tahne za sebou kabel :D

201

Odpovědět

Myslenka pochopitelna, ale zabalena az do prilis velkeho a rekl bych chvilemi az otravneho patosu...

1810

Odpovědět

Sagan je (byl) borec, pusobil jako celebrita s takovym mysterioznim hlubokym hlasem a lidi hltali co jen z pusy vypustil. Coz je dobre, protoze Sagan miloval vesmir a jako mnoho lidi, kteri se o vesmir zajimaji vedel jak moc je vesmir hustej a jak velka skoda je, ze lidi tuto zkutecnost prehlizeji.

Pokud by se nekomu chtelo mozna by nebylo spatny prelozit ''Into the Universe with Stephen Hawking'' (ten prvni dil,nvm uz jak se to jmenuje) , kterej popisuje dobu mezi big bangem a soucasnosti, protoze pokud se zajimate o vesmir a jeste nevite napriklad, ze vsechny prvky krome vodiku vznikaji ve hvezdach, tak vam garantuju, ze od tam to bude jeste zajimavejsi :D. Akorat to ma teda hodku a pul nebo kolik.

Tenhle 'popovej' porad totiz nakopl mou zvidavost a od te doby skoro denne checkuju co je novyho ve svete vyzkumu vesmiru.

Nase predstavy sou mnohdy divoky, ale ve vesmiru sou realitou takovy silenosti, ze si to ani nedokazame predstavit

200

Odpovědět

....BLA BLA BLA.....

1827

Odpovědět

Celkem by me zajimalo jakou formou ta sonda na takovou vzdalenost komunikuje, jakym zpusobem ty snimky posle a jak dlouho to trva nez neco prijde se, pripadne neco poslou tam :)

200

Odpovědět

To Achjo:
Radši je jenom opij a z toho mostu opatrně vrhni... a pozor na chodce/dopravní prostředky.

200

Odpovědět

Diky moc, ted pred zkouskovym se takove video hodi, cloveku to hned doda vice odvahy vrhnout se z mostu, jak planoval... :(

1817

Odpovědět

Tom: To jo, docvaklo. Jen mi to na takovou jednoduchou a jak Sandra říká (doufám, že ironicky) "převratnou" myšlenku přišlo příliš natahované.

Ale účel to nejpíš splnilo.

180

Odpovědět

Mě by strašně zajímalo jak bude lidstvo vypadat za pár tisíc nebo desetitisíc a proč ne i milionů let ? Neskutečně mě mrzí že se to nedozvím.Naše krátká historie je už i tak fascinující, a co teprve miliony let ? :P Ale víc než tohle všechno by mě zajímalo co bylo před velkým třeskem a co se proč a jak stalo a co to způsobilo.

200

Odpovědět

převratná myšlenka... :-)))

190

Další