7 věcí, které jste nevěděli o Lesním duchovi

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:235
Počet zobrazení:4 942

Původní Lesní duch (anglicky Evil Dead) patří mezi hororové klasiky a podle některých také mezi jedny z nejúchylnějších a nejodpornějších filmů. Zde je 7 faktů, které jste o filmu možná nevěděli

Přepis titulků

Opět se blíží čas, kdy se všichni připravují na Halloween. Každý hledá svůj kostým sexy dýňového latté, kostým oběti eboly a podobně. Na CineFixu ho oslavíme tím, že vám řekneme něco o klasice Sama Raimiho Lesní duch. Nechápejte nás špatně, také se oblékáme jako sexy dýňové latté. Popravdě, tohle mám právě teď na sobě. Ale to odbočuju.

Tady je 7 věcí, které jste nevěděli o Lesním duchovi. Nejspíš... Lesní duch využívá klasickou strategii nízkorozpočtových snímků. Téměř celý film se odehrává v jediné lokaci. V tomto případě to byla chata v Tennessee. Problémem bylo, že tato chata neměla sklep. Poradili si tak, že do podlahy vykopali 120 cm hlubokou díru. Všechny scény ve sklepě byly natočeny o měsíce později v Marshallu v Michiganu.

Zde je Ash ve skutečném sklepě v Michiganu a ohlíží se do chaty, která je v Tennessee. Tato scéna byla natočena ve třetí lokaci, v garáži Sama Raimiho ve Franklinu v Michiganu. Chci vám jen ukázat, jaké triky museli autoři použít. Tím se dostáváme k další věci. Hajzlové, proč mě takhle mučíte? Proč?

Dokončení Lesního ducha trvalo několik let. Došly jim peníze a museli natáčení pozastavit, herci odešli pracovat na jiných projektech a podobně. Víc démonů, víc problémů. Proto mnoho členů štábu muselo suplovat za odpadlé herce. Sám režisér Sam Reimi se hodně zapotil. Například zde na předním sedadle předstírá, že je Shelly. V tomto záběru jeho ruka supluje tu Scottovu.

A v tomto záběru zezadu hraje démona producent Robert Tapert. Zde na zemi je Tapertova sestra. Tady se objevuje nějaký člen štábu, protože herečka byla už dávno pryč. Tohle je místní herečka z Tennessee, na kterou narazili v pekárně. Nikdy byste neměli podceňovat sílu paruky a správného úhlu kamery. I Samův bratr Ted Reimi se dostal na plac. Zde Ted supluje Scottovy nohy. A zde Tedovy ruce trčí ze sklepa a dusí Ashe.

Tedy z falešného sklepa. Ale zatímco sklep byl falešný, šrámy na obličeji Bruce Campbella jsou skutečné. Teda, Tede, ostříhej si nehty. Seznam Štěků v titulcích byl Reimiho způsob jak poděkovat všem, kteří propůjčili k natáčení tělo a končetiny. Také tím vyjádřil uznání jeho oblíbeným Třem moulům.

To mě zase skvěle vede k dalšímu bodu. Co víš o instalatérství? Nic. Dobře, dej mi ruku. Štěky nejsou jedinou věcí, kterou Sam Reimi Třem moulům vyjádřil poctu. Tato scéna ze sklepa odkazuje na scénu z dílu Tří moulů Jdeme dělat instalatéry ze 40. let. Místo prosakujících trubek a vody naplňující žárovku se tu objeví sklepní krvavá bouře.

Oboje je jistě instalatérskou noční můrou, ale kdybych si měl vybrat, vybral bych si... Ani jedno. Tento přívěšek, který dal Ash Lindě, měl být původně mnohem důležitější součástí filmu. Na konci měl zaostřit světlo na Knihu mrtvých, díky čemuž si měl Ash uvědomit, že se kniha musí spálit.

Ačkoliv to pak vystřihli, přívěšek s lupou je stále podstatnou součástí filmu. Mnoho lidí neví, že tento detailní záběr přívěsku byl natočen o měsíce později než zbytek scény. A navíc mezitím původní přívěsek ztratili. Nejpodobnější přívěsek, který našli, byl zlatý přívěsek s lupou. Ten pak přestříkali stříbřenkou, aby vypadal stejně. Dokonce můžete vidět, jak barva ulpívá na prstech Betsy Bakerové.

Nebojte se, nemyslím si, že by stříbrná barva byla jedovatá. Já se jí nadýchal mockrát a mozek mi pořád funguje. Nejlepší věcí na Lesním duchovi, vlastně i ostatních hororech té doby, je využívání praktických efektů. Ale Lesní duch byl opravdu hardcore. Myslím to vážně. Udělali pár věcí, které byly skutečně nebezpečné a šílené.

Tohoto záběru dosáhli tím, že vytvořili beranidlo ve tvaru T a připevnili ho ke kameře, takže beranidlo rozbilo okno těsně před kamerou. Jo, záběr s rozbitím okna natočili během skutečného rozbíjení okna. Bylo to skutečné sklo. A zde je to skutečná zbraň, která skutečně střílí skutečné kulky na skutečnou osobu. To poslední asi není pravda, stříleli na panáka. Ale na scéně stříleli skutečnými náboji. Pokud tedy chceme vytvořit kultovní klasiku mezi hororovými filmy, bezpečnost nesmí být na prvním místě.

Na začátku filmu děcka při cestě do chaty projíždějí kolem těchto dvou chlápků. Tito dva chlápci jsou Sam Raimi a Robert Tapert. Já vím, jim vděčíme za celý snímek. Později, když poslouchají nahrávku nalezenou v chatě, slyšíme tuto větu. Ukázalo se, že tato hatmatilka v překladu znamená "Sam a Rob jsou stopaři u cesty." To upřímně moc děsivě nezní.

Popojedem. Řekněme si něco o Síle. Filmaři to pojmenovali jako "záběry z pohledu síly" a můžeme je vidět v celém filmu. Ovšem podstatnější je zvuk, který tyto záběry provází. Přidává záběru děsivost. Ale asi nevíte, jak ten zvuk získali. Síla je kombinací větru, nízkofrekvenčního hučení a hlasu Sama Raimiho.

Vítr vzali z filmu Orsona Wellse Třetí muž a stejně tak i z pásky, kterou Raimi nahrál během pobytu v domě, kde během natáčení bydleli. Nebylo to daleko od chaty a nahrál toho asi 10 minut. Tato nahrávka se stala tak ikonickou, že i v jiných hororech byla Reimiho nahrávka větru používána.

Nakonec Raimi nahrál sám sebe, když vydával různé zvuky během přesouvání Síly z jednoho místa na druhé. Třeba takovéto. Pozměnili jeho hlas, aby zněl více děsivě a méně jako chlápek, který dělá áááááá do mikrofonu. Neodsuzujte to, dokud to nezkusíte. Já si na tom postavil kariéru. To je pro dnešek vše.

A to jsme se ani nedostali ke všem věcem, které nejspíše nevíte o Lesním duchovi. Natož k zajímavostem ze Smrtelného zla 2 a Armády temnot. Pokud je chcete slyšet v některé z dalších epizod, dejte palec nahoru a pošlete mi fotku sebe v kostýmu sexy oběti eboly. Díky za sledování a navštivte cinefix.com. Odebírejte nás pro další fakta o filmech a někdy i kouscích o lidech a démonech.

To vše ve Věcech, které jste nevěděli. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tenhle film neni klasika, je to proste p******a, horor to nepripomina ani omylem, jediny plus je ze to je takovy prukopnik gore...

124

Odpovědět

A pokud jste nevěděli, existuje i skvělý Evil Dead muzikál, rozhodně doporučuji, i když se dá najít jen ve velmi špatné kvalitě.

10

Odpovědět

Groovy.

150

Odpovědět

Hail to the king, baby!

90

Odpovědět

Tohle byl jeden z prvních hororů který jsem viděl, pustili jsme si to s kamarádem u něj doma na VHS asi v deseti letech, samozřejmě sami doma a frajeři. Horor dohrál, venku tma a poměrně větrno, na ten okamžik asi nikdy nezapomenu protože co čert nechtěl přes otevřené okno v pokoji vznikl průvan který rozhoupal anténku dálkového ovládání od autíčka které mělo svou vlastní anténku a když se tyto dvě anténky dotkly autíčko z ničeho nic začala samo jezdit. Zadní kolečka přepadla přes poličku a při každém větším fouknutí pneumatiky dřely po okraji poličky, v ten moment asi nejděsivější zvuk které vůbec v prázdném bytě můžou dva desetiletí kluci slyšet.
Když si na to dneska vzpomenu tak se mě chce samozřejmě smát, jak to bylo všechno špatně načasováno první horor, tma, vítr a ke vší smůle to blbé autíčko .. nebýt v druhém patře tak ven lezem oknem jak jsme byli strachy bez sebe .. :)

613

Odpovědět

haha tohle si dobře pamatuju :D

91

Odpovědět

+Dendelin"High Five" pane. víš kdy se máš ozvat :D

71

Odpovědět

Právě jsem zjistil že jsem nikdy neviděl Evil Dead 1 O_O To co jsem považoval za jedničku byla vlastně dvojka.

113

Odpovědět

Já osobně viděl taky jen dvojku a "Armádu Temnot"

70

Odpovědět

A proto se to jmenovalo Evil Dead II.

30

Odpovědět

+DromedTak, my jsme se na to koukali potajnu u kamaráda doma. Měl to nahraný na VHSce a na ní bylo napsáno jen "Smrtelné Zlo"

50

Odpovědět

+DromedV první minutě se tam objeví obří rotující titulek EVIL DEAD II,

40

Odpovědět

+DromedTřeba tam ta první minuta nebyla.....

20

Odpovědět

Nejúchylnější a nejodpornější filmy, jo? Tady se někdy v hororové scéně příliš nevyzná.

186

Odpovědět

Tak se pochlub svým přehledem.

42

Odpovědět

+MalediSubconscious cruelty, serie Guine pig, Trilogie filmu od Lucifera Valentinea, tvorba Mariana Dory, Pink flamingos a dalsi

20

Odpovědět

+MalediNo tak tohle je už opravdový Snuff... to není pro normální lidi.

41

Odpovědět

+Maledibadyvlasim:To co uvádíš, je plný internet.Je to jako kdybych vzal ty největší humusy co se daj na netu najít a slepil je k sobě a vydával jako film.

00

Odpovědět

+MalediMě úplně stačila Taxidermia, Salo a Serbian Film. Tydle gore uchylárny jsou dobrý tak jednou do roka max. Teď čekám na German Angst. Němci jsou ze všech režisérů největší pra*áci.

30

Odpovědět

+MalediPche... Pusťte si Jacksonův Braindead... To je chuťovka. :D

11

Odpovědět

Proč proboha nejůchylnější???

142

Odpovědět

Krom tohoto videa jediné co o tom filmu vím je, že tam je holka znásilněná stromem. To mi přijde celkem úchylný...

00

Odpovědět

Každý ví, že mezi nejúchylnější patří Bocu no Pico.

122

Odpovědět

Protože Japonský zvracející snuff p***a nejsou filmy.

92

Odpovědět

Jsem jediná, kdo si při záběru na ty oči vzpomněl na Oberyna?

524

Odpovědět

Spíš mi ta scéna s Oberynem připomněla Evil Dead. :)

250

Odpovědět

+TaanMně 28 dní poté.

71