7 věcí, které jste nevěděli o Matrixu

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:459
Počet zobrazení:7 644

Matrix byl ve své době obrovskou senzací, především kvůli své skvělé akci a příběhu. Zde je 7 věcí, které jste o prvním díle této trilogie asi nevěděli.

Přepis titulků

Příští týden jde konečně do kin Jupiter vychází. A trailery vlastně říkají: "Pamatujete, jak jste milovali Matrix? Ten první?" "Tohle je vesmírný Matrix. Je to Vestrix." Jsou tu kožené kabáty, zbraně a nic netušící vyvolený. Tentokrát je vyvoleným žena. Jupiter vychází nám opravdu připomněl, jak jsme Matrix měli rádi. Proto vám přinášíme 7 věcí, které jste nevěděli o Matrixu.

Nejspíš... Matrix je plný akce. Aby ji bylo možné natočit, bylo třeba speciálních efektů a kaskadérů. Ale asi jste nevěděli, že v tomto záběru hraje skutečně sám Keanu Reeves. Toto je Keanu Reeves, žádný dvojník, ve 35. patře. V této scéně musel držet mobilní telefon, což se zdá být ještě nebezpečnější.

Taky bych radši používal obě ruce, když bych se snažil nespadnout dolů. Protože vylezl z okna v mrakodrapu, je jasné, že Keanu Reeves byl opravdu přínosem. Ale nebyl první volbou Wachovských ani Warner Brothers. Wachovští chtěli obsadit Johnnyho Deppa a Warner chtěl Brada Pitta nebo Vala Kilmera. Očividně to ani s jedním nevyšlo. Ale i Nick Cage, Tom Cruise, Leonardo DiCaprio, Ewan McGregor a Will Smith také roli odmítli, než se Vyvoleným stal Keanu.

Nevěřím tomu. Will Smith odmítl, aby mohl točit Wild Wild West. Jo, to za to stálo. Sakra! A když už mluvíme o úžasných rozhodnutích, Jean Reno odmítl roli agenta Smithse, aby mohl hrát v Godzille.

Bonusová věc, kterou jste nevěděli. No tak, Jeane Reno! Máš být profesionální! Mockrát vám děkuju. Wachovští ve filmu několikrát zopakovali myšlenku, že Matrix program opakuje. Máme tu scénu s kočkou... Deja vu... Nebo tuto scénu v tréninkovém programu.

Asi jste si nevšimli, že se v této scéně často opakují obličeje. Nevšimli jste si toho nejspíš kvůli ní. Nepoužili žádné speciální efekty, pouze obsadili identická dvojčata, která vytvořila efekt opakujícího se programu. Zde je jedno dvojče se slunečními brýlemi a zde je jeho bratr jako policista a vypisuje pokutu. Tito námořníci jsou také dvojčata.

Zde vidíme tuto ženu a o pár sekund ji, tedy její sestru, vidíme tady. Pokud je využívání dvojčat místo speciálních efektů dobré pro Jamese Camerona, je to dobré i pro Wachovské. Pokud nevíte, o čem mluvím, nesledujete nás pravidelně a neviděli jste epizodu o Terminátorovi. Je to trapas. Radši popojedem, dobře?

Promluvme si o scéně, kdy se Neo potká s Trinity. Přesněji o místě, kde jsou. Natáčeli to ve skutečném SM klubu v Sydney. Tato scéna je zásadní, takže když potřebovali dobrý klub, zamířili do klubu Hellfire v Sydney. Komparz zde tvoří skuteční návštěvníci klubu, kteří poskytli své kostýmy. To Wachovským ušetřilo spoustu peněz za biče a roubíky.

To by jim snadno vysálo rozpočet. Víte, že Matrix má něco společného s filmem Smrtihlav z roku 1998? Některé budovy a exteriéry ze Smrtihlava byly použity i v Matrixu. Například tyto střechy, po kterých běží Trinity. Stejné se objevily i v této scéně Smrtihlava. Mimochodem, pamatujete si Smrtihlava? Úplně jsem zapomněl, že ten film existuje.

A Roofy Sewell. Zapomněl jsem, že ještě vůbec žije. Pardon, ztratil jsem se v Roofyho očích. Jedeme dál. Stát! Něco si povíme o přestřelce v hale, která patří mezi nejoblíbenější. Ačkoliv není ani tři minuty dlouhá, její natáčení zabralo deset dní.

Důvodem bylo to, že skoro všechny efekty jsou praktické. Digitálně pouze odstraňovali lana v záběrech, ve kterých dělali takovéto šílenosti. A ta scéna, kdy Trinity udělá hvězdu odrazem od stěny, byla natočena v jediném záběru. Pokud pomineme lana, je to úctyhodné. Navíc to ušetřilo čas Wachovským, kteří by museli opravit rozbité sloupy.

Proto byla Carrie-Anne Moss skoro stejně nápomocná, jako tito SM příznivci z klubu Hellfire. Neo ve velké části Matrixu dostává nakládačku, poté se učí, jak dávat nakládačku, a nakonec ji skutečně dává. Ale lidé neví, že s tím během natáčení měl Keanu problém. Nemohl kopat.

Krátce před začátkem tréninku prodělal operaci páteře. Během tréninku musel nosit krční límec. Museli upravit jeho choreografii, protože celé dva měsíce nemohl kopat. Proto ve filmu Neo moc nekope. Ale na tom nesejde, když se dokážete takhle ohnout, zastavit kulky v letu nebo létat. Dobře, to je vašich 7 věcí.

Máme jich víc, takže pokud toužíte po druhé části, připravíme ji po druhé části Smrtonosné pasti, Big Lebowski a samozřejmě za Tuccipaloozu. Díky za sledování, mrkněte se na cinefix.com a odebírejte nás. Dozvíte se pravdivá fakta o filmech a někdy o bičích, roubících a mých sexuálních sklonech. To vše ve Věcech, které jste nevěděli. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

díky za tip na smrtihlava nechápu jak mi tohle kvalitní sci-fi mohlo uniknout :))

10

Odpovědět

Než mi dáte palec dolů, koukněte se na Smrtihlava, protože ač byl Matrix v hodně věcech revoluční (hlavně využití efektů), s odstupem času trochu bledne.

312

Odpovědět

Viděl jsem Smrtihlava (Dark City) i Matrix, a zatímco to první už bych si znova nepustil, protože mě to nijak nezaujalo, na Matrix se rád podívám znovu.

163

Odpovědět

Bledne :D omg podívej se na Jupiter Ascending kde se snaží myšlenku Matrixu nechutně vzkřísit a je z toho tragiromantickákomedie!

70

Odpovědět

+AlennJupiter jsem viděl včera a přijde mi to, že potenciál to mělo masivní. Bohužel to zařízli.

21

Odpovědět

jo tohle uz sem videl na utube ale chce to anglinu, takze to sem perte pod parou ;D

..aha to prekladal MIthril.. tak to na serial z tyhle show asi muzem zapomenout :(

44

Odpovědět

Teď moc nechápu, jak to myslíš.

60

Odpovědět

+Mithrilmyslím, že to myslí takhle.

Viděl to na youtube, ale chudáček neumí anglicky, takže tomu nerozuměl.
Chtěl by z toho asi tady seriál - takže překlad každý týden.
Ale přeložil to Mithril, který překládá Olivera a další věci, takže na to již nemá čas.

Pletu se?

151

Odpovědět

drogy ?

90

Odpovědět

můžete přeložit i zajímovsti o Big Lebowski?:)

332

Odpovědět

Matrix obsahuje i spoustu referencí na Bibli a staví celkově svůj cyberpunk na novej level, např. ta scéna s Ženou v červeném, je schválně plná dvojčat protože Watchowski chtěli podtrhnout celej dojem z Matrixu jako kopie. NOoooo ale Jupiter Ascending je hroznej, celkově pohádka, kde i nová Sněhurka bude o polovinu lepší, zklamání :(

51

Odpovědět

Hodně bych se divil, kdyby zajímavost č. 1 nebyla točená s pomocí green screenu. Podívejte se někdy na "Stargate Studios Virtual Backplot Reel", každá kravina se točí v interiéru s použitím green screenu, tak proč by někdo lezl ve výšce 35 pater po mrakodrapu.

313

Odpovědět

Abys viděl skutečný děs v jeho očích?

361

Odpovědět

Stačí vidět na fotce sourozence Wachowski, kteří režírovali tento film, a zjistíš, že na spoustu otázek bude prostá odpověď: "jen tak, aby to lépe vypadalo".

160

Odpovědět

zeptej se Jackie Channa xD

40

Odpovědět

To je jako se ptát, proč by Tom Cruise běhal po venkovní stěně Burj Khalifa, když to můžou udělat s CGI...

10

Odpovědět

Matrix jednička je prostě parádní film. Už i Johnny Mnemonic byl celkem fajn. A ten zminovaný Smrtihlav, to byl celkem zapomenutý film a při tom hodně dobrý.

160

Odpovědět

já bych ještě přihodil Equilibrium

271

Odpovědět

+Salemkterý kvůli Matrixu neměl takový úspěch jaký by si zasloužil

221

Odpovědět

Když komentátor říká aby byl Jean Reno "the professional", odkazuje tím na výbornej film Leon (The Professional) z roku 1994. Takže spíš "no tak Jean Reno, měl bys být profesionál". :)

550

Odpovědět

Na čsfd je to trošku jinak, cituji:

Pri prestrelke vo vestibule budovy sa Trinity (Carrie-Anne Moss) odráža od steny a končí premetom za stĺpom. Túto scénu herečka točila mnohokrát, pretože to nedokázala urobiť. Súrodenci Wachowski chceli, aby to šlo bez strihu, avšak scéna bola nakoniec rozstrihnutá na dva zábery.

354

Odpovědět

přesně tak, v dokumentu o natáčení Matrixu 1 je o tom snad 5 minutová pasáž. Zkrátka to nemohla zvládnout, protože si den předtím málem zlomila kotník. Proto byl záběr rozdělen na dvě části, první kdy nabíhá a odráží se od zdi a druhý, kdy je vidět jak se otáčí ve vzduchu. Taky jsem čekal, že ve videu zmíní, že hudba co hraje v scéně s nočním klubem je The Prodigy - Mindfields :/

294

Odpovědět

Nevím, proč Johan a jilda mají ty palce dolů. Na csfd se to v zajímavostech vážně píše. Ten dokument, co zmiňuje jilda, jsem neviděla, ale jestli máte opačné informace z jiných zdrojů, tak sem s nimi.

212

Odpovědět

+LadyJjá ten dokument viděl a je to tak, sama carrie anne moss to potvrzuje, takže taky nechápu mínusy... asi se někomu dotkli výkonu oblíbené herečky oblíbeného filmu

90

Odpovědět

+LadyJvítejte na internetu, světě lidí a trollů...

71

Odpovědět

+LadyJTreba ode mne jilda dostala palec dolu za tu vetu o hudbe. Proc by sakra ve videu "veci ktere ste nevedeli o matrixu" meli zminovat tuto skladbu? To vi prece kazdy kdo se setkal se soundtrackem. Zbytek nevim, s Trinity sem se o tom nebavil a ten dokument si nepamatuju. Bohuzel ale nejde opalcovat kazdou vetu zvlast..

44