Keanu ReevesBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:172
Počet zobrazení:9 262

Kdo by neznal Nea z Matrixu? Exoticky vypadající rodák z Bejrútu Keanu Reeves má však na kontě mnohem víc filmů než slavnou trilogii, jen letem světem: Nebezpečná rychlost, Bod zlomu, Malý Buddha, Ďáblův advokát, Lepší pozdě nežli později, Constantine, Temný obraz, Street Kings... Tento nadějný hokejista a muzikant je známý svou štědrostí ve prospěch filmových projektů, nevypočitatelností i záhadností - u filmu Náhradníci například souhlasil se snížením vlastního honoráře o 90 %, aby se ve filmu mohl objevit i Gene Hackman, vzdal se milionů, jen aby mohl jet na turné se svou kapelou a často z Hollywoodu na delší dobu zmizí.  Příští rok by měl mít premiéru (po delší době akční) snímek 47 Ronin a také Man of Tai Chi, který i režíroval. Oblíbené filmy?

Přepis titulků

Od potrhlého flegmatického adolescenta ze Skvělého dobrodružství Billa a Teda až k nadupané trilogii Matrix. Keanu Reeves vyzkoušel všechno. Herectví je jeho vášní a nejraději tráví čas přímo na place, kde se na práci může patřičně soustředit. Herectví je něco, bez čeho by nemohl žít. Herectví je pro mě domov, opustit ho by bylo těžké. Keanu se narodil v Bejrútu a předkům z Havaje, Číny a Evropy vděčí nejen za svůj exotický zevnějšek, ale také za neobvyklé jméno, znamenající v havajštině "chladivý horský vánek".

V pubertě si zamiloval hokej a aspiroval na profesionální kariéru, jeho schopnosti na ledě mu dokonce dopomohly k jedné z jeho prvních rolí ve filmu Youngblood. Herectví se mu zalíbilo natolik, že sednul do auta a zamířil do Hollywoodu a jeho přístup k herectví byl od počátku jednoduchý.

Snažíte se najít postavu nebo příběh, co se... vám líbí a pak jdete na konkurz, a snažíte se ten projekt rozvinout a realizovat... Po několika menších rolích přišel průlom v podobě megaúspěšného filmu Skvělé dobrodružství Billa a Teda, kde si zahrál flirtujícího Teda 'Theodora' Logana. Jeho ztvárnění lehkomyslného adolescenta bylo natolik přesvědčivé, že mu hrozilo zaškatulkování do rolí "chlápka, co má všechno na háku".

Odhodlaný dokázat, že bere herectví vážně, se pro svou roli FBI agenta ve filmu Bod zlomu naučil surfovat a trávil čas se skutečnými agenty. Ve snaze ukázat rozpětí svého talentu se objevil ve snímcích Mé soukromé Idaho, Drákula, Mnoho povyku pro nic, I na kovbojky občas padne smutek a Malý Buddha a pak hitem Nebezpečná rychlost potvrdil, že s přehledem zvládá i akci. Spousta běhání, skákání, hraní...

a záchrana dívky i všech ostatních... Z tohohhle úhlu pohledu je to vážně zábava. Ve snaze o autentický výkon chtěl Keanu sám natočit co nejvíc vlastních kaskadérských scén. Zahrnovalo to i fyzické věci, byl jsem pod autobusem, skákal jsem... ale díky koordinátorovi to bylo opravdu bezpečné. Ve stejné době dosáhl Keanu i úspěchu na hudební scéně jako basák alternativní rockové skupiny Dogstar.

Turné s kapelou pak bylo v přímém kontrastu s disciplinovaným a organizovaným prostředím, na jaké byl zvyklý z natáčení. Vydat se po tom na turné bylo... velmi nedisciplinované. - Bylo to... - Vyvažuje se to vzájemně? Myslím že ano, i když jsou to opravdu extrémní věci. Ve snaze ukázat svou romantičtější stránku a získat si fanynky Keanu natočil Procházku v oblacích. Určitě jsem měl...

chuť na něco romantického. Vážně jsem chtěl něco takového zkusit... a jsem rád, že se to podařilo zrealizovat. A romantické ladění mu vydrželo i v Líbánkách bez ženicha, Listopadové romance a mém osobním oblíbenci Lepší pozdě nežli později. Přiznává dokonce, že čerpá inspiraci ze svých osobních zkušeností. Všechny životní zkušenosti jsou určitým zdrojem... je to zdroj, který můžete využít.

Představte si to tak, že máte sebe, roli a příběh, který se snažíte vyprávět. Něco si s sebou přinášíte, něco se naučíte a někam vás posune samotná postava. Ve filmu Ďáblův advokát se Keanu nenechal zastínit legendárním Al Pacinem a jako profesionál každým coulem se před začátkem natáčení naplno ponořil do výzkumu a přípravy na roli právníka.

Připravoval jsem se asi dva měsíce před natáčením. Trávil jsem čas s právníky, chodil k soudu, pracoval na přízvuku... taky jsem nacvičoval způsob pohybu téhle postavy, takže když jsme začali natáčet... byl jsem zkrátka připravený. Jedním z vrcholů jeho kariéry je bezesporu role počítačového experta a spasitele Nea v Matrixu. Film slavil obrovský celosvětový úspěch a následovala dvě pokračování. Film úchvatným příběhem a úžasnými speciálními efekty znamenal revoluci pro žánr sci-fi.

Když jsem poprvé četl scénář, říkal jsem si: "Díky bohu, že to někdo napsal." Sám jsem velkým fanouškem sci-fi a tady mě nadchly nejen postavy, ale celkově ta myšlenka. Keanu se vrhnul do fyzicky velmi náročné role, což si pochopitelně vybralo svou daň. Namáhaným svalům se snažil ulevit používáním sáčků s ledem a častými masážemi, působivé akční scény mu ale prý za bolest stály.

Jednou z pro mě fascinujících věcí je vztah mezi "tancem" během akčních kung-fu sekvencí a prací kamery. To mě vážně bavilo. Úspěch Matrixu bohužel zastínila osobní tragédie, když se jeho dcera Ava, kterou čekal s přítelkyní Jennifer Syme, narodila mrtvá a o dva roky později při dopravní nehodě tragicky zemřela sama Jennifer.

Zdrcený Keanu se naplno oddal práci a pro Matrix Reloaded se naučil přes 200 nových bojových chvatů. Jak by vás to mohlo... nechat chladným? Když máte šanci odvést... tu nejlepší práci na tom možná nejlepším projektu, na jakém se kdy budete kreativně podílet.

Dokázali jsme věci, o které se, alespoň myslím, v západní "akční" kinematografii zatím nikdo nepokoušel. Filmy Matrix Reloaded a Matrix Revolutions byly natočeny najednou a kvůli vyčerpávajícímu rozvrhu natáčení si Keanu vytrpěl své. Když ležíte na zemi a brečíte... vážně vám tečou slzy, nemůžete tomu pomoct, na zádech máte devítikilový pytel s pískem a někdo na vás už dvě hodiny pracuje a čeká na to křupnutí...

Vážně čekají na to křupnutí, ten zvuk, kdy vám obratle zapadnou na místo. Hrají si s vaší páteří. "Jste připraven?" A pak z ničeho nic...BUM! A vy jim potom ještě poděkujete! Což je naprostá zvrhlost: "Děkuju, že jste mě rozbrečeli, protože teď vykopnu výš."

Keanu je proslavený i svou štědrostí. daroval 15 milionů ze svého vlastního honoráře za Matrix oddělení kostýmů a speciálních efektů pracujících na této trilogii a to není vše, každému ze svých kaskadérů věnoval motorku značky Harley-Davidson. Pokud si myslíte, že by si po matrixovské trilogii Keanu chtěl od akce trochu odpočinout, pletete se.

Důkazem je film Constantine. Tenhle film byl... fyzicky náročný. Jedním z motivů filmů je: "srazme hrdinu k zemi... dokáže se zase vyškrábat nahoru?" Asi tak, Constantine je jako... "No fajn, můžeme jít zase na věc..." Je to... rozsápou ho na kusy, škrtí ho... zmlátí a zmasakrují... dostane tolik nakládaček...

Keanu je naprosto... totálně oddaný svojí práci. Je jedním z nejprofesionálnějších lidí, s jakými jsem kdy pracovala. Když se ho zeptáte, kam patří nějaká scéna, hned ví, po čem následuje, co je po ní... ví všechno. Nic neponechává náhodě. Je... hodně hluboko v postavě.

A jeho nadšení pro akční žánr pokračovalo, když si Keanu ve filmu Street Kings zahrál drsného poldu. Pro roli podstoupil náročný trénink zachazení se zbraněmi a bojových umění. Režisér David Ayer při natáčení používal nezvyklou konfrontační techniku, aby Keanu roli zahrál opravdu naplno. Vážně se snažil opravdu vytvářet situaci a pomoct mi tak...

chtěl mě vyvést z rovnováhy. Chtěl, abych byl frustrovaný a naštvaný. Chtěl, abych byl zranitelný. Proto mi před spuštěním kamery říkal nějaké dost osobní věci, což pro mě nebylo úplně lehké, ale musel jsem se tomu otevřít. Tak to asi vypadalo. Jako velký sci-fi fanoušek byl Keanu nadšený, když dostal možnost zahrát si v remaku klasiky z 50.

let, filmu Den, kdy se zastavila Země. Náš... Scottův pohled na věc byl... Myšlenkou je podívat se na planetu zvenčí. Na planetu a druh, který ji obývá, a ohrožuje samotnou její existenci. Klaatu se na věci dívá z pohledu celku. Pak se sám ocitne na Zemi a je mu odepřen přístup ke světovým vůdcům, ale zato si vybuduje vztah, více vztahů... a díky těmhle vztahům se naučí pohlížet na lidi jinak.

Keanu je tak... báječný. Je úžasně milý a okouzlující a taky neuvěřitelně tvrdě pracuje. A je ohleduplný, strašně ohleduplný, jako člověk i jako herec. Keanu se na tomhle filmu hodně podílel, nejen v rámci role, kterou v něm hraje, ale od začátku byl zapojený i do scénáře.

Často jsme spolu a s Davidem Scarpem, scenáristou, byli zavření v místnosti a procházeli jsme scénář repliku po replice. Prokázal tím velkou disciplínu a vytrvalost, a jasně mu nešlo jen o jeho postavu, ale o film jako celek. A jakmile jsme my tři cítili, že máme... solidní scénář, ve kterém do sebe všechno pěkně zapadá, myslím, že teprve v té chvíli dokázal pustit scénář z hlavy a přešel k roli herce hrajícího postavu Klaatua.

Keanu si je dobře vědom toho, že následkem filmových úspěchů jeho život rozhodně není typický ani obyčejný. Bydlím v Los Angeles, kde je spousta paparazzi, a fakt, že vás někdo sleduje, když tankujete benzín, nebo neustálá vyrušení, když jdete někam na večeři, je to směšné, ale je to fakt.

Keanu se už ale naučil brát to s klidem a užít si příjemných stránek. Máte příležitost projít se po červeném koberci a užít si filmovou premiéru, zažít si tu atmosféru a nadšení diváků, to je úžasná věc. Od Teda ze Skvělého dobrodružství Billa a Teda k Neovi z matrixovské trilogie, Keanu během své kariéry rozhodně vytvořil nezapomenutelné postavy. A ačkoliv ho zpočátku nikdo nebral moc vážně, díky tvrdé práci a talentu přece jen na plátno pronikl a dnes o jeho hvězdném statusu rozhodně nikdo nepochybuje.

Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neuvěřitelný herec, dokonalost sama...je nádherný...můj sen je ho vidět na vlastní oči. Ale bohužel nesplnitelný :(

210

Odpovědět

Vím, že je to asi nereálné. Ale myslím, že dost lidí by stálo o tenhle rozhovor se S. Spielbergem. 60 minut je na Vás asi moc :/

http://www.moviezone.cz/clanek/22294-spielberg-odhalil-sva-nejhlubsi-tajemstvi-/

190

Odpovědět

Jak to ta ženská říká "Keanu se nenechal zastínit" v angličtině, můžete mi poradit prosím ?

190

Odpovědět

Říká: "Keanu held his own."
http://www.thefreedictionary.com/hold+one's+own

190

Odpovědět

+BugHer0Děkuju, asi tady budu s otázkami týkajícími se jazyka otravovat často :-)

194

Odpovědět

Do PC som si stiahla najnovsiu aktualizaciu VLC playera, nastavila ho ako predvoleny player a videa uz idu :)

190

Odpovědět

Ahoj nevím jak to tady chodí a nevím kam to hodit tak se zeptám tady.. snad to nikomu nevadí.. Nechce se vám přeložit tohle video o Lindsey Stirling ?
http://www.youtube.com/watch?v=dbnisUHU4l0&feature=youtu.be
Myslím, že je poměrně známá i v česku a někoho by to třeba zajímalo ..

190

Odpovědět

konecne bude jack

192

Odpovědět

myslim, ze v ledascem lze, jde mu to videt na ocich a mimice obliceje

1815

Odpovědět

Už včera večer jsem si všimnul,že jste obnovili přehrávač,který tehdy začal blbnout a dnes je to samé. A Google Chrome stahovat nebudu, stačí už tak, že google dokáže pomocí svých vyhledávačů a programů všechny sledovat :D

188

Odpovědět

mám Chrome a stejně to nejde..

193

Odpovědět

ano radši ten chrome nestahuj, google nemá nic jiného na prácu než vymyšlet způsoby jak tě sledovat :-D

191

Odpovědět

+moguldogulAmerická internetová společnost Google dobrovolně zaplatí pokutu 22,5 milionu dolarů (asi 460 milionů korun) za to, že potají sledovala miliony uživatelů :D

Když už hromadí to, co vyhledává člověk díky jejich mocnému vyhledávači, proč by to s jejich prohlížečem mělo být jiný?

200

Odpovědět

Speed!

190

Odpovědět

Zase jsou nefunkční videa....

187

Odpovědět

Mě se nezobrazuje video ani na jednom z prohližeču co mám.

193

Odpovědět

v úterý šla myslím aktualizace flashe, která to rozbila zas. Nothing new.

190

Odpovědět

flashem to nebude, zkusebne jsem ho odinstaloval a nainstaloval asi mesic starou verzi a je to stale stejny

190

Odpovědět

Ja pouzivam Maxthon 3 a vsecko mi mi funguje, obcas se vyskytne nejaka chybka, ale do par hodin uz video jede..
Jinak video 9/10

193

Odpovědět

Nejak jako nechapu za co se tady davaji minusy, za to ze nepouzivam stejnej prohlicek jak vy nebo za to ze sem dal videu 9/10? Fakt brainless.

191

Odpovědět

+byKrtekprohlizec*

191

Odpovědět

Tom Hardy!

192

Odpovědět

zase sa mi v opere prestal zobrazovat prehravac :(

193

Odpovědět

aha, tak ono sa to tu uz riesi :D nabuduce najprv komenty precitam, nez nieco napisem :D
tak len pre uplnost:
videa mi neidu v Opere, FF ani IE
v Chrome idu.

Naposledy som problem s videami vyriesil vypnutim HW acc v opere - to je vsak stale vypnute a videa neidu. naposledy sa tento problem tykal viacerych stranok s videami, teraz to vyzera, ze neidu len na videacesky.cz
snad budu tieto informacie napomocne pri hladani zdroja problemu.

185

Odpovědět

+K-NinetyNineMám FF a videá idú.

184

Odpovědět

+K-NinetyNineZkoušel jsem i Chrome a v něm to taky nejde...

181
Další