Časová osa her The Legend of ZeldaAngry Video Game Nerd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 43
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:193
Počet zobrazení:10 101

The Legend of Zelda je jedna z úplně prvních Nintendo her, které se rychle dostaly mezi klasiky a po celém světě za ní stojí miliony fanoušků. Proto se ji také Nintendo snaží ždímat, co to jen jde (nakonec stejně jako Maria, Pokémony apod.), ale příběhy těchto her jsou fascinující. Hry se vyznačují velkými světy, dungeony, dlouhou hratelností a samozřejmě ústředními postavami Linkem a Zeldou. Udělat si v nich ale pořádek už není taková sranda, proto se do toho také pustil James. Sice není tak úplně "angry nerd", ale je to podařená epizoda, kterou vypustil do světa až později. Pozn. Od uvedení této epizody vyšlo už několik dalších her z univerza Hyrule, ale co je hlavní - Nintendo oficiálně vysvětlilo časovou osu ve své knize. Přesto si pořád myslím, že nerdův názor v epilogu má něco do sebe.

Přepis titulků

Co teď uvidíte, je nezveřejněné video z listopadu 2006. Poté co jsem udělal video "Zmatené názvy" o sequelech špatných filmů a her, napadlo mě, že by mohla být sranda udělat to samé i se Zeldou. Časová osa Zeldy se hodně diskutovala a Gametrailers už ohledně ní udělali své video, ale já to chtěl udělat svým stylem a být ten naštvaný nerd. Ale nakonec to nevyznělo tak naštvaně.

Bylo těžké najít v Zeldě věci, které by mě mohly štvát, aniž by to působilo nuceně. Takže jsem to chvíli nezveřejňoval. Později jsem přidal nějaké nové obrázky, ale myslím, že fanoušci by to měli vidět. Chcete to vidět, že? Jo? Jen pamatujte - Phantom Hourglass ještě nevyšel, Twilight Princess byla úplná novinka, úroveň naštvanosti tady trochu chybí a hlavně...

Neberte to moc vážně. Příjemnou zábavu. Vezme vás do minulosti. Hrát ty největší zhovadilosti. Radši by si nechal od buvola nasrat do ucha. Radši by sežral shnilou řiť přejetého skunka a zapil to pivem.

Je to nejnaštvanější hráč, jakého znám. Je to Naštvaný Nintendo nerd. Je to Naštvaný Atari Sega Nerd. Je to Naštvaný Videoherní Nerd. Chci vás vzít zpátky k Legend of Zelda. Tahle hra vyšla v roce 1986 v Japonsku a 1987 ve Spojených státech. V té době to byla ta největší a nejepičtější hra.

Byla to více než hra. Bylo to dobrodružství. Polapila naši představivost a vnesla nás do světa Hyrule. Link, princezna Zelda, zlý Ganon a triforce se měly stát milovanými ikonami Nintenda po celé generace. Pokračování k této hře vyšlo následující rok, Zelda II: The Adventure of Link. Nikdy by nás nenapadlo, že tohle bude jediné přímé pokračování. Protože časová osa Zeldy se vracela, obracela, rozdělovala nebo dělala vše kromě pohybu vpřed.

A tak všichni fanoušci diskutovali, v jakém pořadí jdou hry za sebou. Když Zelda začala, nikoho nenapadlo, že bude její časová osa tak komplikovaná. Není jednoduché dát dohromady víc jak 14 her, které mají jen málo příběhových spojů a pokračování. Neříkám, že něco vím. Protože nic není jistého a Nintendo oficiálně osu nevysvětlilo. Chci vám jen ukázat, jak matoucí to je.

Jak víme, tak původně byly na Nintendo Entertainment System jen dvě Zelda hry. Legend of Zelda a Zelda II: The Adventure of Link. Časová osa tady byla jasná. Zelda II byla přímým pokračováním a odehrávala se o pár let později, se stejnou postavou Linkem, teď už dospívajícím teenagerem. Nicméně Zelda v této hře, která je zakletá spánkem, není ta stejná Zelda, kterou Link zachránil před Ganonem na konci první hry. Tahle Zelda spí totiž tisíciletí.

Fanoušci nedočkavě čekali na třetí hru, ale Zelda III nikdy nevyšla. Místo toho jsme na Super Nintendo dostali prequel, The Legend of Zelda: A Link to the Past. Tahle hra vyšla čtyři roky po Zeldě II a předčila všechna naše očekávání. Vrátila se k původnímu formátu, ale s drastickými změnami. Přibyl nový systém světlého a temného světa a hra se více zaměřila na příběh.

Poprvé je nám v Zeldě představena historie Hyrule. V počátcích bohové moudrosti, odvahy a síly stvořili zemi Hyruli a zanechali zde symbol své síly - triforce. Zůstal schovaný ve zlaté zemi a legendy říkají, že kdokoliv ho najde, tomu se splní všechna přání. Nicméně jej najde zloděj Ganondorf Dragmire a kvůli jeho zlé povaze ho přemění na stvůru známou jako Ganon a zlatou zemi přemění na temný svět.

Zatímco vládne temnému světu, snaží se ovládnout i Hyruli. Ale sedm mudrců uzavře brány do temného světa a uvězní tam Ganona. To je všechno historie. Hra začíná tím, že zlý čaroděj Agnim ovládl hrad Hyrule a použije životní sílu sedmi pannen, aby prolomil ochranu a pustil Ganona. Sedm pannen je potomky sedmi mudrců a poslední je princezna Zelda.

Hlavním cílem hry je porazit Agnima, zachránit v temném světě sedm pannen a nakonec se utkat s Ganonem. Na GameBoy jsme dostali Link's Awakening, první přenosná Zelda hra. Zdá se, že se odehrává hned po A Link to the Past a chová se jako nová série her, nebo buď ignoruje první dvě hry nebo...

nevím. Posuneme se k Nintendu 64, první 3D Zelda hře a také největší a zatím nejočekávanější, The Ocarina of Time. K mému zděšení byla tahle hra další prequel. Po vydání bylo řečeno, že patří na samotný začátek osy. A tady všechny názory, že A Link to the Past byl první, narazily. Shigeru Miyamoto, muž zodpovědný za všechny tyhle skvělé hry, dělal rozhovor s Nintendo Power někdy před vydáním hry The Ocarina of Time a řekl tohle: "Ocarina of Time je první příběh.

Pak původní Legend of Zelda, poté Zelda II: The Adventure of Link a nakonec A Link to the Past. Není jisté, kam patří Link's Awakening. Může být kdekoliv po Ocarina of Time." Páni. Nechci se hádat, neberte mě špatně, nezpochybnil bych samotného tvůrce, ale jak může být A Link to the Past poslední?

Těžko jsem přijal, že by nějaká hra měla být před ní, ale teď je poslední? Proč je to pak teda A Link to the "Past"? Jestli má být poslední, proč to není A Link to the "Future"? Vzpomeňte, když tady byly jen tři Zelda hry. Legend of Zelda, Zelda II: The Adventure of Link a Link to the Past. Bylo snad pochyb, že Link to the Past patří před ostatní hry? Dokonce vzadu na krabičce se píše, že zde účinkují předchůdci postav z NES her.

Hra začíná tím, že Zelda telepaticky promluví k Linkovu strýci, zatímco Link spí, a říká: "Prosím, pomozte mi, jsem uvězněna v hradu. Jmenuji se Zelda." Takovým představením se zdá, že jde o prequel. Linkův strýc se ji pokusí zachránit, ale když umře, předá mu meč a řekne mu, že je novou nadějí. Dá se lehce usoudit, že jde o Linkovo první dobrodružství. Ale s novými hrami se to všechno zamotá a můžeme se jen dohadovat.

Název "A Link to the Past" nemusí vůbec odkazovat na postavu. Určitě je to hra se slovy, ale slovo "Link" může znamenat spojení, řetězec událostí. Takže na jakou událost z minulosti se může napojovat? Na The Ocarina of Time? Dobře, tak jo, ale máme problém. Abychom tomu věřili, musíme předpokládat, že měli Ocarinu of Time předem naplánovanou.

A to už je jako George Lucas. Takže mám právo hádat se s Miyamotem? Nemám. Ale mám tři vysvětlení, proč řekl, že Link to the Past patří na konec. Zaprvé, dělal rozhovor a zaskočili ho, takže mohl udělat prostě chybu. Zadruhé, Link to the Past jednou byl prequel, ale jeho postavení se změnilo, takže měl tak nějak pravdu. Zatřetí, je to jenom hra, koho to zajímá? Vraťme se k Ocarina of Time.

I když to musí být jiný Link a Zelda, zdá se, že hra stojí na počátku. Popravdě se zdá, že se nachází v průběhu války, kterou zmiňuje A Link to the Past a původ Ganona. Po většinu hry ho vidíme v lidské podobě jako Ganondorfa a na konci se přemění na Ganona přímo před vámi. V Link to the Past je Link často přirovnáván k legendárnímu hrdinovi času. Takže pokračuje v tradici starého Linka z Ocarina of Time. Nebo to může být jen legenda, to je fuk.

Dostal jsem se tedy přes fakt, že to je další prequel, ale taky tady je cestování v čase, což to ještě víc komplikuje. Podobně jako v Link to the Past se světlým a temným světem Link tady cestuje mezi svým dětstvím a sedm let v budoucnosti, kde Ganondorf ovládl Hyruli. Takže hrajete za mladého i starého Linka. Mladý Link v podstatě přeskočí dětství, aby byl starší a porazil nakonec Ganona. Nicméně Zelda pošle Linka zpátky v čase, aby mohl prožít svých sedm let dětství.

Další Zelda hra vyšla pro Nintendo 64 - Majora's Mask. Tohle je pokračování hry Ocarina of Time. Ale počkat, není to sequel starého Linka, který porazil Ganona, to ne! Je to sequel mladého Linka, který byl poslaný zpět. Takže jakákoliv spekulace, že Nintendo udělá pokračování k Zeldě II, je mrtvější než hovno. Nedokážou ani udělat sequel, který jde popořadě.

Místo toho jdou zpátky, pak udělají krůček nahoru a pak zase zpátky. Máme sequel originálu. Prequel originálu. Sequel prequelu, prequel prequelu a sequel k prequelu prequelu mladého Linka. Co to kurva je?! Pokud si v tomhle chcete teď udělat pořádek, tak do toho. Ale já ne, teď už mě to nezajímá.

Takže osm let po uvedení handheld hry, Link's Awakening, dvě nové hry vyšly pro GameBoy Color. Oracle of Seasons a Oracle of Ages. V závislosti v jakém pořadí jste je hráli, se tyto dvě hry odehrávaly hned po sobě. Na první zahrání jsou padouchy Generál Onox v Oracle of Seasons a Veran v Oracle of Ages. Ale pokud hru hrajete podruhé a zadáte řadu hesel, tak můžete hrát pravý konec a bojovat s oživeným Ganonem.

Tyto hry se můžou odehrávat v podstatě po jakékoli Zelda hře. Někteří tvrdí, že se odehrávají po Majora's Mask, kvůli podobným postavám. Někteří zas tvrdí, že patří mezi Link to the Past a Link's Awakening. A někteří věří, že patří na samotný konec osy. I tak si někteří mysleli, že to byl úplně jiný Link. Tady už se osa změnila. Už nebyla stálá mezi fanoušky. Ale ať už zařadíte Oracle hry kamkoliv, hlavní linie hry se zachovala.

Éra Ocarina of Time, pak éra Link to the Past a nakonec éra Legend of Zelda. Je trochu divné, že staré 8-bitové hry jsou teď na samotném konci. Ale to je fuk. To bylo před celou tou časovou osou. Ale pak se to posralo ještě víc. Zelda na GameCube, jménem WindWaker, byla o mladém Linkovi na Velkém moři, který musí zachránit sestru za pomocí pirátky Tetry, která se později ukázala býti princeznou Zeldou.

Tahle hra měla být sequelem Ocariny of Time. Příběh WindWakeru říká, že poté co dospělý Link porazil Ganona se Ganon vrátil. Ale Link teď neexistuje, protože byl poslán sedm let zpět, kde žije jako mladý Link a pak se přihodila Majora's Mask.

Takže v podstatě zmizel z přítomnosti. Ganon se vrátil, ale není tu žádný Link, takže tři bohyně Hyrule zaplavily zemi. Uzavřely tak Ganona a království pod Velkým mořem. To je náš velký problém. Hyrule je potopená, takže tohle musí být konec. Nemůže se nic stát, pokud je Hyrule pod vodou. Pokud se teda nějak neodplaví.

Takže když se teď řeší časová osa Zeldy, většinou věříte v jednu lineární osu, nebo rozdělenou osu. Neexistuje žádná obecně přijímaná teorie. A ano, ti, kteří věří v rozdělenou osu, se nazývají splitisté a ti, kteří věří v lineární osu, se nazývají linearisté. Trochu jako "trekkie" a "trekker", akorát ještě víc nerdovský. Rok před vydáním WindWakeru vyšla další hra do série jako doplněk pro remake hry Link to the Past pro GameBoy.

Byla to první multiplayer hra, Four Swords. Někteří fanoušci věřili, že kvůli velké odlišnosti od ostatních her, se tato nepočítá. Ale nápad "nepočítá se" byl rychle zavržen, jakožto výmluva k nepřemýšlení. Protože to byla jen bonusová hra a mapa byla jen základním rozvržení země, které pouze rozdělovalo tři úrovně, tak ji většina fanoušků nepovažovala za důležitou část osy.

A může patřit kdekoli. I když se věřilo, že patří buď někde před Ocarina of Time, nebo po WindWakeru. Nicméně její význam vzrostl, když v roce 2004 vyšla druhá hra v subsérii Four Swords. Four Swords Adventures pro GameCube. I když hlavním padouchem těchto her byl větrný mág Vaati, Ganon se objevil na konci Four Swords Adventures.

Byl reinkarnován. Tady to časová osa schytala, protože se tak otevřelo mnoho možností. Minish cap, taktéž na GameBoy Advance, je také zapojen do ságy Four Swords. Vypráví nám původ Vaati a čtyř mečů. A věří se, že patří na úplný začátek osy. Přesně tak. Další posraný prequel. Jak daleko ještě můžeme zajít?

Třeba se dostaneme až k tomu, že Link a Zelda jsou Adam a Eva Hyrule. Nebo ke stvoření Hyrule, kde jsou životní formy mikroskopické. Micro Zelda, třeba tu hru udělají. I když já jsem sarkastický, spousta fanoušků těžko přijímá další prequel. Mnoho se brání nápadu, že se hra odehrává před Ocarina of Time, stejně jako já, když se odehrává před hrou s "minulostí" v názvu.

Mnoho teorií řadí Minish cap na samotný konec. Přesto ji někteří řadí spolu s hrami Four Swords někde doprostřed. Další spekulují, že Four Swords je svá vlastní série. Nicméně většina věří, že Minish Cap patří na začátek ságy. Protože její geografie je nejpodobnější té z Ocarina of Time, než kterákoliv jiná hra a odehrává se v době, kdy ještě nebylo mnoho druhů z Ocarina of Time a tím pádem království ještě nespojilo všechny rasy.

To a také chybějící Chrám času naznačuje, že hra zapadá několik generací před Ocarina of Time. A navíc vysvětluje, jak Link získal svou čapku. Ale jako u každé teorie, někdo vždy najde chybu. Například moblini jsou ve hře. A moblini jsou prasovití vojáci stvořeni Ganonem ku pohledu svému. Žádný Ganon, žádní moblini. Nebo je také možné, že Vaati je schopna stvořit mobliny.

Tohle visí ve vzduchu. Jako psí hovno vystřelené z kanonu. Twilight Princess, nejnovější dobrodružství na Wii, nějak nezapadá do časové osy, ale je to takový nářez, že na to zapomenete. Všichni se hodně snažili pochopit, jak můžou být Zelda hry logicky a chronologicky spojeny. A přísahám, že někteří z vás máte lepší paměť než Dustin Hoffman v Rain Manovi.

Je to pravda. Fanoušci Zeldy si dokážou vybavit nespočetné citace, prology z her a instrukční materiály, aby podpořili své argumenty. To je působivé. Fanoušci zjevně Zeldu milují. A to žene všechny tyto teorie o světě Zeldy. Protože jsou ty hry tak dobré, že lidi to zajímá. Zastavme se a podívejme se na tyto hry jako na celek. Hlavně ty dřívější.

Kdyby tady měla být nějaká jasná linka, naplánované logické pořadí v univerzu Zeldy, tak by tady jasně bylo. Tvůrci Zeldy nepomysleli na časovou osu. Kvůli nátlaku fanoušků se Nintendo občas snaží doplnit nové hry věcmi ze starších her, aby to spojili dohromady, ale není tady pevný základ, aby to fungovalo.

Je to puzzle, které nevyřešíte. Podívejte na to. Je to znásilněná, profackovaná, zničená, zasviněná časová osa. Ať už se ji fanoušci snaží dát dohromady jakkoliv, vyjde nová hra, která to vše popře. Zelda začala s malým elfím děckem, co běhá kolem a vraždí zloduchy a byla to klasická adventurka. Ale dnes je to obří kolos.

Stojí za ní neskutečný kult. Proto jsme viděli postavy ze Zeldy v Soul Calibre a Super Smash Bros. Kam patří do mixu Super Smash Bros.? Link, Zelda a Ganondorf jsou tu, tak proč to ignorovat? Nepočítá se to, že? Tak to mě teda omluvte. A co kreslená pohádka? A co hry na Phillips CD-i?

Je tu Zelda: The Wand of Gamelon, Link: The Faces of Evil a Zelda's Adventure. A princezna Zelda tady má větší roli. Tak proč je nezapočítat? Možná protože jsou jako sračkoidní hovna z fontány hoven? Ale to jen tak mimochodem. Pointou je, že pravou tváří Zelda her je jejich hratelnost. Pokud si nedokážete užít hru, tak si neužijete ani příběh a postavy.

Hlavní je, že hra je zábavná, náročná, má unikátní zvraty a je uspokojivá. Takže místo abyste se na ně dívali jako na celek, dívejte se na ně jednotlivě. Nakonec tak byly i stvořeny. Zelda není jako Pán prstenů. Každá Zelda hra má jinou legendu a jiné zážitky. Nemusíte hrát první hru, abyste pochopili příběh třetí nebo třinácté, což je dobře pro ty, kteří je nemohli hrát všechny.

Což je případ většiny lidí. Zelda hry nemají navazovat. Nemají vám povědět celou historii Hyrule. Mají to být jednotlivé, zábavné prožitky. Vím, že může být sranda luštit hádanku a ukazuje kreativní přemýšlení, za což vás hodně chválím, ale nepřehánějte to.

Nestojí to za ztrátu spánku. Takže si užijte ty zkurvené hry a mějte se dobře.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nj takto to je s väčšinou hier alebo aj filmov, ktoré mali úspech. Dané charaktery sa stali obchodnou značkou, tak sa z toho snažia vyťažiť maximum. A keď im už dojdu nápady na pokračovanie, použijú svoju tajnú zbraň. Alternatívny vesmír a cestovanie v čase, to vždy zaberie a všetko vysvetlí. A až na poslednú chvíľu keď už všetko zlyhá tak priznajú si, že je to remake.

220

Odpovědět

2:11 obrazek south parku ... nevite ktery dil to byl ? jestli teda vubec...

1810

Odpovědět

Díl to nebude žádnej!
Prostě jen vytvořený http://www.sp-studio.de/ tady ... nebo na nějakých jiných podobných stránkách! :]

200

Odpovědět

Tričko Van Halen? Dobrý vkus...

192

Odpovědět

nechcete někdo zkusit nadabovcat AVGN a hodit to na youtube? myslím že by to mohlo být docela zajímavé :D

1959

Odpovědět

Žádný čech ho nenadabuje ..... Hlavně nadávky

222

Odpovědět

A načo?Original je original,potom by to bolo nepozerateľne bohužial.

211

Odpovědět

kreténe ani se neopovažuj psat něco o dabingu.. :D

233

Odpovědět

na hranici s nim!

240

Odpovědět

aj po dopozeraní mám v tom chaos...horšie ako Argentínska telenovela :D

212

Odpovědět

To jsem ani netušil, že má Zelda takle chaotický řazení. Ale pokud je hra dobrá tak je jedno jestli patří před nebo za ten a ten díl, stejně si ji užijete. Jinak na mobilu zrovna hraju Link to the Past, tak potěšilo vidět ve videu známé lokace.

210

Odpovědět

Oni tvůrci ani žádnou návaznost nezamýšleli, to je ten problém :-). Takže fanoušci jen hledají logiku tam, kde není a neměla být. Prostě 2. je sequel, 3. je prequel a zbytek jsou rebooty :-)

211

Odpovědět

Tak to bylo....matoucí a vyčerpávající :D

212

Odpovědět

Obdivuju Nerda, na tohle bych neměl nervy.

190

Odpovědět

Čau nevíte jestli udělal i video o pokémonech na nintendo,... Ty sem jako malý pařil a chtěl bych vidět jeho recenzi xd

221

Odpovědět

12:13 - Od té tohoto času videa nechápu už vůbec nic :)
PS: Enjoy the fucking games :)

182