IntellivisionAngry Video Game Nerd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 43
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:323
Počet zobrazení:6 685

Následující dva týdny se společně s Nerdem opět podíváme na zoubek herním konzolím. Tentokráte dvojici Intellivision a Colecovision, která se na počátku 80. let snažila sesadit z trůnu věhlasné Atari 2600. Dnes si představíme prvně jmenovaný systém, který měl kromě šíleného ovládání i vlastní hlasový modul. Pojďme se tedy vrátit zpět o více než 30 let a schválně se zamyslete, jestli byste na podobné výtvory měli dost představivosti a hlavně trpělivosti. Přehled dosud přeložených epizod najdete ZDE!

Přepis titulků

Vezme vás zpět do minulosti... Vezme vás zpět do minulosti hrát ty největší zhovadilosti. Radši by si nechal od buvola nasrat do ucha. Radši by sežral shnilou řiť přejetého skunka a zapil to pivem. Je to nejnaštvanější hráč, jakého znám.

Je to Naštvaný Nintendo Nerd. Je to Naštvaný Atari Sega Nerd. Je to Naštvaný Videoherní Nerd. Zatím jsem jen nakousli téma klasických herních konzolí jako Atari 2600, ale nyní je na čase představit si dva její konkurenty. Exponát A - Intellivision. Exponát B - Colecovision. Obě se snažily sejmout Atari a obě měly podobnou škálu her.

Je to jako dnes. Tolik her, že nevíte, kam se dívat dřív. Jako první si popovídáme o Intellivision. Zkušební prodej začal roku 1979, ale oficiálně byla vydána o rok později. Všimněte si toho dřevěného obložení. Tehdy bylo všechno ze dřeva. Znáte dobu kamennou? Tohle byla doba dřevěná. Intellivision má na svědomí Mattel Electronics. Víte, co ještě vyrobili? Power Glove. Tomu říkám špatné znamení.

Ale tohle byla na svou dobu solidní konzole. Zkusíme si pár náhodných her, většinou debilních, ale už teď vám můžu říct tři věci, co mě serou. Zaprvé - většina her se podobá jiným známým hrám. A často jsou to sprosté kopie. Zadruhé - bez instrukcí těžko budete vědět, co dělat. Zatřetí - ovládání je na vyližprdel. Což značí, že hlavní problém je samotný ovladač.

Na co číselník? Tohle je herní konzole, ne telefon! Pak tu máme dva malé čudlíky na každé straně, kterými se většinou střílí. Jak s tím mám pracovat? A místo něčeho jako joystick tu máme tenhle trapný kotouč. Občas si na něm v zápalu hry zlomíte nehet. Navíc také funguje jako tlačítko, takže to máme celkem 17 čudlíků. Jasně, pro takhle složité hry potřebujete mrtě knoflíků.

Když zapnete hru, musíte nejdřív vyzkoušet každý čudlík, abyste zjistili, který co dělá. Většina nedělá ani hovno a v každé hře je to jiné. Proto většina her vycházela s těmito papírky, kterými překryjete tlačítka a vidíte, co dělají. To pomůže, ale... ty vole, to je ale zmrdanina. A hry se tak tak vejdou do slotu. Jako bych strkal péro do besipky.

Tohle je Vesmírná bitva. To zní slibně, ale... Tak fajn, co se děje? Všechna tlačítka akorát prdí. A na papírku jsou obrázky Triforce jako ze Zeldy. Tak odtud to ukradli? Musíte počkat, než se vaše letka dostane k emzákům, což spustí bojový mód, ve kterém střílíte borůvkové lívance. Takhle má vypadat celá hra! Proč tahle část vůbec existuje? Další... nevím, zkusíme Misi X. Spíš Misi kurvafix. Je to 2D střílečka, ale trefit něco je porod.

Musíte být ve stejné výšce. Dvojkou stoupáte a osmičkou klesáte. A střílíte tlačítky po stranách. Super, co? Proč nerozesrat ovládání po všech čertech... Tak co tu máme dál? Co takhle Utopii? Je to takový předchůdce SimCity. V podstatě jste bůh vlastního ostrova. Stavíte různé věci, čelíte bouřím a...

Páni, musím říct, že lidi v roce 1981 měli podstatně větší představivost. Fajn, teď si dáme He-Mana. No ty krávo, He-Man... Lítáte a střílíte všechno kolem a dole nejspíš pobíhá Skeletor. Občas na něj shodíte bombu a toť vše. Počkat, vážně jsem právě tenhle bílý čtvereček nazval bombou? Vidíte? Takhle se používá představivost. Vectron. V 80. letech bylo všechno "tron". Megatron, Voltron, Tron a tak dále.

Tohle je pořádně divná hra. První těžký úkol vás čeká, když dumáte, co z tohohle vlastně ovládáte. Věřte, nevěřte, ale nejspíš jste tohle zelené "V". Můžete střílet, ale nemůžete se pohnout. A to je vážně paráda, protože přímo před vámi vás blokuje obří blikající krabice. Nebudu vám lhát, nemám šajn, co se tu děje. A když mluvíme o Tronu, tady máme Tron: Smrtící disky.

Běháte kolem a házíte po lidech sračky. Vypadá to jako zábavná hříčka, ale to nebetyčně zesraný ovládání to posílá do kopru. Místo jednoho tlačítka na střílení a míření tímhle diskem musíte zvolit směr střelby pomocí číselníku. Co to kurva kurva? Tenký led. Ovládáte tučňáka na bruslích, který sbírá pochodně, nebo možná hranolky od mekáče, kdo ví.

Celou dobu máte za prdelí tuleně, který vás chce zabít, ale černý tučňáci nedělají vůbec nic. Advanced Dungeons & Dragons. Název nekecá. Tohle je fakt komplexní hra na svou dobu. Nejdřív posouváte nějaké tečky po mapě a pak vlezete do jeskyně, bojujete s obludami a hledáte předměty. Co to je?

Žabky? Můžu je sebrat? Tak asi ne... Omezená viditelnost mi pije krev a bez papírku a návodu nemám sebemenší tušení, co mám dělat. Ale tohle je jeden z pradědečků dobrodružných her. Co máme tady? Vesmírní Sparťané? Co to kurva je? Sparťané ve vesmíru? Nebyl náhodou Marťan Marvin jeden z nich? Máte tuhle mřížku a pak střílíte něco, co vypadá jako Tie Fightery.

Mikrochirurg. Ten obrázek mi připomíná Slima Goodbodyho. Bože, nevěřím, že jsem ho právě zmínil. Ovládáte stěží viditelnou skvrnku a trajdáte lidským tělem. Kolem poletují pavouci a obláčky. Mám pocit, že tohle nebude anatomicky přesné. Všude samé vnitřnosti. Tohle musí být nejkrvavější hra všech dob. Ale tady to končí. Zóna chcanek a hoven se jim asi nelíbila. Žabí bažina.

Jste žába a musíte sežrat co nejvíc much. Stejný princip jako u Žab a much na Atari 2600, ale grafika je tu mnohem lepší. Na Atari byly mouchy jen mihotavé tečky. Nicméně to byla větší sranda, protože ovládání bylo bezvadné. Krásný příklad toho, že lepší grafika lepší hru nedělá. Bzukot. Tohle je psina. Zabíjíte včely sprejem proti hmyzu.

Ale nedržíte sprej... to vy jste ten sprej. Můžete střílet i po kolibříkovi, ale to zřejmě nedělá vůbec nic. Víte, že když vás bodne včela, tak se jí ulomí prdel a chcípne? Vesmírný jestřáb. Ty vole, všechno začíná slovem "vesmír". Jste chlapík, co ve vesmíru střílí zelený sliz. Ajaj, letí na mě bublina, kde je sakra... Ty zkurvydcero! Kdybych se mohl hýbat diskem, bylo by to mnohem snazší! Místo toho mám zase ten zasranej číselník. A kurva, jde po mně jestřáb.

Uhni! Uhni! Zatraceně! S touhle hrou bych si leda tak vytřel prdel. Box. Jo... je to box. To je sračka... Snafu. Musíte vytvořit co nejdelší čáru, aniž byste se dotkli své, nebo cizí čáry. Graficky je to skutečný základ, ale překvapivě je to zábavná hra.

Teď se přesuneme dál, ale ještě předtím vám představím hlasový syntetizátor Intellivoice. Co to kurva je? Díky němu vaše hry mluví. Jo. Tehdy byla představa hlasu ve videohrách novinkou. Bohužel jej podporuje jen několik her. Jako Bombardér B-17. Mattel Electronics představuje Bombardér B-17 Bombardér B-17!

Bombardér B-17 Mrdat, zkusíme Pyrotechniky. Mattel Electronics představuje Pyrotechnici Nikdy to nestihnou včas! Kód! Kód! Rozlušti kód! Cože? Zdá se, že musím zneškodnit bombu. Nebude to snadné. Vyměňte třetí... čtvrtý... druhý... první. A kurva.

Do prdele! Panebože! Pokračování příště... Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

http://www.naaae.comBet on Ice Hockey Online
Baseball online Bookies http://www.baseballfreebetuk.com/

00

Odpovědět

Pamatuju na den když jsem poprvní ,,omylem´´ najel na VideaČesky.cz & uviděl AVGN v ten den se vše změnilo!! A Vy všichni tady odvádíte zatraceně dobrou práci!!

220

Odpovědět

Byl by tu někdo kdo ví jak se jmenuje hra, která je v téhle úvodní znělce na 0:37? Prosím!

180

Odpovědět

je to Jackie Chan's na NES

180

Odpovědět

A jinak jsem nedávno objevil skvělé české stránky, kde si online můžete zahrát staré hry, často ty, o kterých mluví nerd. Je to v našem rodném jazyce, popsané ovládání, recenze her a stále přidávají nové, super stránky:

http://www.retrogames.cz/index.php

(i když dnešní Intellivision tam nenajdeme ;-) )

201

Odpovědět

skusil som Dragon's Lair.. nikdy viac.. :D

181

Odpovědět

+JifyJá Ghost&Gobliins. Hned jsem byl tuhej :-) Kdyby se aspoň ty náhrobky nemusely přeskakovat, ale skákat a do toho střílet do obou stran...ale je fajn bez nějakého nastavování emulátoru a hledání ROMek si vyzkoušet, co nerd hraje. :-)

181

Odpovědět

+JifyKdyž jsem oboje vyzkoušel, jak Dragon's Lair a Ghost and Goblins, tak jsem si uvědomil rozdíl mezi dobrou a špatnou NES hrou: V obojích se pořádně nedostanu přes první level, jenže v Dragon's Lair proto, že hra je blbě designově navržená a hned jsem jí vypnul, kdežto Ghost and Goblins se dostanu sotva za půlku prvního levelu a stejně se mi chce pokračovat :D

180

Odpovědět

Já hned musel vyzkušet Castlevanii a prostě mazec hra!!

180

Odpovědět

+MasACastlevania je skvělá, ale taky pěkně těžká. Hlavně na klávesnici, nějaký gamepad by k tomuto typu hry sednul mnohem více.

180

Odpovědět

Náhodou, ten hlasový modulátor...když jsem byl malý a měl jsem Atari 800XL, tak jaké to bylo překvapení, když se z televize ozvalo "Ghostbusters, chachachachachááá!". Ono to mluví! :-D Tenkrát to bylo prostě něco nevídaného, ZX Spectrum umělo jen pípat (stejně Didaktik, když to byla kopie, ale k němu existoval hudební modul založený na AY, který ale málokdo měl), u PC měl ještě málokdo zvukovku, protože byla drahá, Amigu v okolí nikdo neměl, a tak syntetizovaný (nebo samplovaný) hlas byl něco vyjímečného a většinou se jednalo jen o krátké věty, protože to zabíralo moc paměti a úložného prostoru (moje Atárko mělo pouhých 64kB RAM a 1.79MHz procesor - srovnejte s dneškem :-) ). Takže bych syntézu nezatracoval, v 80.letech to muselo být dost inovativní. Třeba ten Bomb Squad mluví celkem slušně a nabízí nápovědu do hry, to muselo být celkem revoluční. A i bych odpustil ty kopie her, tenkrát se prostě kopírovalo a nikomu to nevadilo, ono na takovém HW zase nebyl moc možnost něco nového vytvořit. Ale ten ovladač, no tak ten musel stát za viližprdel. :-) Absolutně mi z videa nedošlo, jak se to vlastně tím "diskem" ovládá. Jestli to je jako analogový joy, kterým se dá přesně otáčet postavička, nebo mířit...ale má to jen dva směry. Zajímavé.

181

Odpovědět

Jenom o čem mluvím o Ghostbusters: ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=BGWynJYhx1k

180

Odpovědět

Sakra, jakmile sem zahlíd hru Snafu, ihned sem dostal chuť si zahrát Červi... asi nebudu mít klidný spaní dokuď neseženu dalších 7 lidí a nezapaříme Červi celou noc na jednej klávesnici :( :D

182

Odpovědět

Opět a zase sleduju AVGN slušně pod parou, ani jsem si nevšiml že tak rychle uběhlo 10 minut...

181

Odpovědět

Je to jako strkat péro do besipky :D :D Já ten překlad žeru :D

182

Odpovědět

Občas mě překlad rozseká víc než samotné video :-)

180

Odpovědět

už jsem to viděl dříve na yt a musím uznat, že těžko lze napsat lepší překlad.. fakt gold :D tleskám ! druhý díl je taky parádní, tak se máte rozhodně na co těšit ^^

180

Odpovědět

co je to besipka?

1819

Odpovědět

+fafakljjok dik už ten vtip chapu :D

188

Odpovědět

are you fuckin' kidding me?

1835

Odpovědět

+Zlopánsry že neznam každou zkurvenou sladkost

198

Odpovědět

+ZlopánTaky neznám.

187

Odpovědět

+ZlopánKolik vám je?
Já mam s besipkama spojené dětství
Takže musíte být nějaké děti

1830

Odpovědět

+ZlopánMně je 21 a besip si spojuju ledatak s bezpečnostní silničního provozu...

199

Odpovědět

+Zlopánosobně besipky znám, ty bombony jsem jedl cele prezdniny ale holt si nepamatuju nazev...pro mě to je jen kruhovite Lipo :D

191

Odpovědět

Naaaw doufal jsem, že přeložíte Winter games když je všude tak kurevska zajebana zima :( . Jinak video je podařené a překlad ještě nevím :D

Dippy zkus tu stranku znovunačíst, když čekáš na video :D

186

Odpovědět

Znělo to, jako by to daboval Steven Hawking.

182

Odpovědět

Pročpak neni přeložená ta písnička na začátku?

184

Odpovědět

A teď nemám na mysli znělku AVGN, ale to Doublevision.

181

Odpovědět

Jelikož to byla převzatá písnička, která se k tématu hodila jen názvem, tak jsem se rozhodl ji nepřekládat. Přispělo k tomu i to, že do ní Nerd mluví, takže by to vyznělo docela chaoticky...

192

Odpovědět

Já tu byl jako nepřihlášený v 20:14 a taky jsem viděl hovno. Teprve po nalogování se mi to zobrazilo. Takhle to mám s celým obsahem webu, že dokud nejsem přihlášený, tak je všechno klidně i o 20 minut pozadu.

183

Odpovědět

Hura uz jsem si rikal ze jste na nej zapomeli, ono uz po ctvrt na devet a on nikde. Jen zajimavy ze pod nazvem mate cas vydani presne ve 20h

189

Odpovědět

je mi to luto Dippy, teraz musia vymazat tvoj komentar a zabit ta.. vies prilis vela :D :D

191

Odpovědět

vut?
byl jsem tu v 20:04 a hned jsem se na Nerda mohl podívat

1812

Odpovědět

+Zlopánjj ja to videl taky hned po osme presneji 20:01.

184

Odpovědět

Akademická čtvrthodinka ti nic neříká? :D

182

Odpovědět

Ještě k tomuto tématu - nevím přesně, jak to funguje, ale problém je s aktualizací a "refreshováním" vašeho prohlížeče, nikoliv s tím, že bychom to přidávání flinkali. Ostatně většinu AVGN videí (titulků) nahrávám na server ve čtvrtek v noci (tedy v pátek ráno ČR času), takže potom už jen čekají na automatické zveřejnění ve 20:00.

180

Odpovědět

Ono je to tak, že na webu je kvůli zátěži nastaveno opožděné cacheování. Pokud nejste přihlášeni, můžete vidět obsah webu s až cca 15minutovým zpožděním. Je to uděláno proto, aby web při nějakých 2500 online návštěvnících nepadal. ;-) Pokud se přihlásíte, nic vám neunikne a pořady sem dáváme vždy přesně na minutu, pokud nedojde k nějakým technickým potížím. ;-)

181
Další