SwordQuestAngry Video Game Nerd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 43
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:581
Počet zobrazení:13 224

Dneska od Nerda nečekejte moc nadávek, protože vám ukáže nejepičtější dobrodružství ve videoherní historii. Hra SwordQuest pro Atari byla součástí velké soutěže, ve které se hrálo o poklad - a to doopravdy! Pojďte se tedy podívat, jak vypadalo takové dobrodružství a schválně si zkuste odhadnout, jestli byste i vy obstáli v takové soutěži. :)

Přepis titulků

Vezme vás do minulosti. Hrát ty největší zhovadilosti. Radši by si nechal od buvola nasrat do ucha. Radši by sežral shnilou řiť přejetého skunka a zapil to pivem. Je to nejnaštvanější hráč, jakého znám. Je to Naštvaný Nintendo nerd.

Je to Naštvaný Atari Sega Nerd. Je to Naštvaný Videoherní Nerd. Kdysi dávno byly videohry víc než jen videohry. Byla to dobrodružství. Mluvím o hrách Swordquest pro Atari 2600. Byly založeny na čtyřech pradávných elementech vesmíru. Swordquest: Pozemní svět, Ohnivý svět, Vodní svět, nebavím se teď o filmu Kevina Costnera, a poslední měl být Vzdušný svět.

V těchto hrách se hráč pohyboval v několika tajemných komnatách a hledal skryté poklady. Nehráli jste jenom hru, byli jste na výpravě a hledali opravdový poklad. Atari rozdávalo ceny, ale nebavíme se o laciných plastových hračičkách, co dostanete v Happy Mealu. Ne, lidi, tohle bylo opravdové. Takhle to fungovalo.

Nejdřív jste si koupili hry, které vycházely postupně. Pokud jste se stali klubovými členy, poslali vám triko spolu s hrami hned po vydání. Nemluvě o tom, že u každé hry byl plakát a komiks od DC. Ve hře musíte hledat nápovědy. Všechny jste si je napsali a poslali Atari. Ten, kdo jich našel nejvíce, se šel utkat do finále v ústředí Atari. Zde měli upravené verze dané hry a hráč měl 90 minut na dokončení. Kdo ji dokončil první, vyhrál cenu.

Vítěz Pozemního světa získal talisman z 18karátového zlata osázený 12 diamanty, jeden u každého znaku zvěrokruhu. Vítěz Ohnivého světa získal kalich z platiny a zlata osázený diamanty, rubíny, safíry, perlami a zelenými nefrity. Vítěz Vodního světa by získal zlatou korunu dekorovanou diamanty, rubíny, safíry a akvamaríny. Vítěz Vzdušného světa by získal kámen mudrců. Velký kus bílého nefritu ve zlaté 18karátové krabičce osázený smaragdy, rubíny a diamanty.

Páni. Podle reklamní kampaně Atari byl každý z těchto předmětů v hodnotě 25,000 dolarů. Ale to nebylo všechno. Čtyři výherci by se vrátili na poslední souboj a vítěz by získal ozdobený meč s 18karátovou zlatou rukojetí a stříbrnou čepelí pokrytý diamanty, safíry, smaragdy a rubíny. Meč byl v hodnotě 50,000 dolarů.

To jsou poklady v hodnotě celkem 150,000 dolarů! A to bylo v roce 1982 a 83, takže si to dokážet představit. Od dob středověku jsem neslyšel o honbě za pokladem takové velikosti! Vážně se těšíte na hraní takové hry. Tomu říkám správná akce. Měli byste svoje tričko Swordquest a drželi komiksy a plakáty. Pili ze zlatého kalichu se svou korunou, kamenem mudrců a mečem. Nemluvě o exkluzivních Swordquest kazetkách od Atari.

Škoda, že soutěž už skončila. Dnes už nemá moc význam ji hrát. Pokud byste si ji zahráli teď, bez nějakých instrukcí nebo vysvětlení, neměli byste tušení, co dělat. Při každém vstupu do jiné místnosti to zní jako výbuch. To bylo na Atari tak skvělé. Něco tak obyčejného jako vstup do dveří je událostí. Každá místnost má jinou barvu a nikdy to nekončí.

Pořád to jen pokračuje. Pokud se podíváte do manuálu, zjistíte, že každá místnost reprezentuje znamení. A pokud budete pokračovat, obejdete je všechny. Ale je tady jen tolik barev, takže si lehce spletete skopce s váhami nebo kozoroha se lvem. Každá místnost má skrytou komnatu, kde najdete poklady. Někdy než se dostanete k pokladu, musíte projít skrz nukleární vodopád nebo skákat po laserových kládách.

U takových her musíte použít hodně představivosti. Když se dostanete do komnaty, můžete předměty vzít nebo je odhodit. Ale položení správné kombinace předmětů v určitých místnostech spustí nápovědu. Co to asi může znamenat? Šestnáct a čtyři. Ten komiks! Strana 16, obrázek 4. Nic nevidím...

Je tady deset skrytých slov a mají tvořit větu. Ale pět z nich je falešných. Správná slova můžete zjistit pouze pokud najdete podprahovou nápovědu na první stránce. Slova Prvo a Číslo jsou jinou barvou než ostatní. To znamená, že musíte použít jen slova, jejichž počet písmen tvoří prvočíslo. Řeknu vám, že v roce 1982 měli hodně času a hodně kretivity, aby na to přišli.

Z pěti tisíc účastníků mělo pouze osm z nich tu větu správně. Vítězem byl 20letý Steven Bell. Dobrá práce, chlape. Druhá hra - Ohnivý svět, byla na stejném principu. Až na to, že tentokrát byly místnosti ve vzoru stromu života. Jediná věc, která se od první hry liší, jsou akční sekvence. Co to tady děláme? Mlátíme ptáky tyčkou? Hážem nože?

A teď řídíte nože směrem ke krůtímu sendviči. Tady jste černý orel, který střílí kulky po hadech. A to všechno za zvuků úžasného Atari. Myslím, že tahle hra byla trochu jednodušší než Pozemní svět, protože tentokrát našlo všechny nápovědy přes 50 hráčů. Takže Atari muselo některé vyřadit. Nechali všechny sepsat, co se jim na hře líbilo. To je ale dobrá hra!

Panečku, já tu hru opravdu miluju! A nějak podle odpovědí zúžili výběr na 50 účastníků. Michael Rideout se stal vítězem a získal zlatý kalich. U třetí hry - Vodního světa, se to všechno posralo. Nechvalně známý pád videoher v roce 1983 vzal za své. Vodní svět vyšel jen v omezeném počtu, takže se z něj stala extrémně vzácná hra. Má jenom sedm místností, výrazně méně než předchozí hry.

Tentokrát byly založeny na čakrách. Akční scény mají adekvátně co dočinění s vodou. Buď se snažíte plavat kolem žraloků, uhýbat chobotnicím, nebo skákat po ledovcích. Soutěž se nikdy neuskutečnila. Finanční problémy Atari vedly k prodeji firmy a ukončení celé záležitosti. Čtvrtá hra Vzdušný svět je tím, čím je.

Vzduchem. Nikdy se nevyrobila, přesto se o prototypu spekulovalo a dokonce se padělal. Je to velmi smutný konec něčeho, co mohlo být nejlepší herní událostí. Dobrodružná série založená na mytologii. Která vychází spolu s komiksy a možností vyhrát pravé poklady! A pak to celé zmizelo. Největší záhadou je, co se stalo zbývajícím pokladům.

Svědectví a fotky dokazují, že všechny existovaly, protože byly vystaveny v průběhu soutěže. Ale kde jsou dnes? Chlápek, který koupil Atari, se jmenoval Jack Tramiel. Někteří obchodníci na internetu říkají, že viděli meč viset v Tramielově obývacím pokoji. Neexistuje žádná fotka, ani důkaz tohoto tvrzení, ale pokud má meč, tak nejspíš vlastní i korunu a kámen mudrců.

Někdo to musí zjistit! Pravý Swordquest je soutěží o ten meč a další poklady. Patří do rukou hráčů, kteří si je zaslouží. Každý, kdo strčil tu hru do svého Atari, měl šanci vyhrát. Mohli jste o tom snít. Ale ten sen byl spláchnut do záchoda. Už je to 30 let, ale já říkám, že ta soutěž musí pokračovat!

Dokončete tu poslední hru! Nemůžete mít zemi, oheň a vodu bez vzduchu. Rovnováha vesmíru musí být obnovena! Musí se najít pravý náležitel meče. Království nerdů na tom trvá. Překlad: Rizyk www.videacesky.cz

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tak podle wiki ten typek co dostal medajlon ho nechal roztavit a vydelal 15k, typek co vyhral pohar si ho nechal. Bohuzel Tramiel umrel v roce 2012 a nevi se od te doby co ty ostatni ceny.

20

Odpovědět

Tu výzvu říká s takovou razancí že, i když jsem ty hry nikdy nehrál, úplně cítím, jak s ním souhlasím a nedivil bych se, kdyby po vydání tohoto dílu vznikly petice za obnovení toho turnaje a dokončení poslední hry.

290

Odpovědět

Monstrozne dobrej dil hodne zajimavy a dorazka na konec xD

250

Odpovědět

Tomu říkám zajímavý kus hráčské historie.

300

Odpovědět

Ten proslov nazávěr mě dostal.

250

Odpovědět

Já si myslím, že by takové hry potenci stále měli. Stačí se podívat na Eternity.

251

Odpovědět

Jeden z nejlepších dílů :))

231

Odpovědět

ta orchestrální verze znělky co hraje na pozadí je boží :D

230

Odpovědět

Tak jo, dejte mi lod, 10 clenny tym a de se patrat po stracenem pokladu nerdu :D

203

Odpovědět

Proč tu dáváte díl který už tu byl?!

1849

Odpovědět

Fish Fillets se skutečně nářez :D a hlavně je to české... :)
ale jak říká Vojtond něco takového v tak velkém měřítku by se dneska udělat nedalo... o pár cen proč ne, ale jako výhra v loterii...

200

Odpovědět

JaycobMinato: Fish Fillets 2 neznám...ale jako malí jsme hrávali jedničku, v češtině :D A teď k tématu...jasně, pokud se hraje jen na vítěze, tak to jde(ještě pokud je odměna 'jen' Wii), ale pokud by se mělo hrát na prvních padesát...Asi by v tom byl bordel(Vítěz by byl prakticky ten co by hrál nejvíce. Možná by si i nějaké nápovědy koupil, aby mohl vyhrát? :D a teď si představ ty fanatiky, co budou hrát 5 dní beze spánku a zkolabujou a to ti řeknu, že kdyby se hrálo o 150 000$, že by jich bylo nemálo. Nic moc reklama pro firma... Prostě jsme v jiné, hladové, době. A stejně by to vyhrál někdo z Číny :D

190

Odpovědět

Vojtond: Prý těžký, jestli znáš Fish Fillets 2, tak tam, kdo první dohrál celou hru se všemi bonusovými hvězdičkami, vyhrál Nintendo Wii a ta hra je stará 5 let, tak proč by to měl být problém i teď?

201

Odpovědět

Teď stačí, když udělají specialní edicí s trapnou mapou světa,komiksem a s cínovým přívěškem a lidi jsou z toho stejně udělaný jak ze zlatýho kalichu

203

Odpovědět

asi kvuli temu skrachovali

200

Další