Philips CD-i, část 1.Angry Video Game Nerd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 43
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:285
Počet zobrazení:6 400

Dnes se pustíme do Nerdí trojdílné recenze, která bude plná otřesných herních zážitků. V hlavní roli se nám představí konzole Philips CD-i a také Mario se Zeldou v jedné ze svých nejhorších podob. Co bylo vlastně CD-i zač a jak je možné, že na tuto platformu vznikly tak strašné hry se zvučnými jmény? To vše se dozvíte v dnešní první části. Přehled dosud přeložených epizod najdete ZDE!

Přepis titulků

Tohle je jeden z původních plyšových Donkey Kongů z počátku 80. let. Proč mu udělali takový ruce? Co se nám tím snaží říct? A čumte na ten výraz. Ví, že je to prdel. "Hele, hele, hej! Mrdat tě!" Vezme vás zpět do minulosti hrát ty největší zhovadilosti. Radši by si nechal od buvola nasrat do ucha.

Radši by sežral shnilou řiť přejetého skunka a zapil to pivem. Je to nejnaštvanější hráč, jakého znám. Je to Naštvaný Nintendo Nerd. Je to Naštvaný Atari Sega Nerd. Je to Naštvaný Videoherní Nerd. A sakra... Dnes si něco povíme o Philips CD-i. Nejdřív vám poodhalím trochu té historie.

Nintendo spolupracovalo s Philips na CD rozšíření pro Super Nintendo, které nikdy nevyšlo. Na stejném konceptu pracovalo Nintendo i se Sony... A všichni víme, co z toho nakonec vzešlo. Playstation. Ale i Philips přišel s vlastní herní konzolí, ale navíc dostal povolení využít některé slavné Nintendo série. A tak vznikla kreténská Mario hra a tři kreténské Zelda hry.

Link: The Faces of Evil, Zelda's Adventure a Zelda: The Wand of Gamelon. Aha... Tyhle hry jsou notoricky známé pro svou vyhlášenou sračkoidnost. Ale tomu se těžko věří. Jak by mohla existovat špatná Zelda hra? Či dokonce tři! A na konzoli, která není od Nintenda.

Pokud jste o nich neslyšeli, možná si říkáte, že jste sto let za opicema. Ale věřte mi, v tomhle případě je nevědomost požehnáním. Než začneme, pojďme si něco říct o samotné konzoli. Tak zaprvé, ta mrdka je takřka nefunkční. Super začátek, co? Musel jsem si koupit tři. Jo, tři CD-i, dokud jsem nenarazil na kus, který funguje. První nenačetl CD, tento druhý má stejný problém. Ještě jsem ho nevrátil, abych vám jej mohl ukázat.

Nakonec jsem sehnal tuhle obří bestii. Je neskutečně velká. Vypadá spíš jako starý video. Toto je ta největší konzole, kterou jsem kdy viděl. Můžete do ní narvat dva tyhle modely. Doslova. Vzpomínáte si na mou recenzi Atari 5200, kde jsem se rozčiloval, jak je velké? Obě konzole jsou nechutně velké, ale CD-i o chlup vyhrává. Ale funguje? Ano. Ale myslel jsem, že mám rozbitý port pro ovladač. Mám 4 různé ovladače, ale žádný z nich nefungoval.

Tedy až na tenhle bezdrátový, který je tak na píču, že nestojí za řeč. A pak jsem zjistil, že je tu druhý port. Na zadní straně. Takže ten vepředu je buď rozbitý, nebo určený pro druhého hráče. To znamená, že kdykoliv chci vyměnit ovladač, musím vytáhnout celej ten krám. Do prdele práce! Ty vřede na tváři lidstva! Sračka jedna zkurvená...

Tomu říkám osina v prdeli! Proč nemohli oba dát dopředu? Vážně. Co je to ksakru napadlo? Teď se podíváme na ovladače. První je klasický ovladač, jaký dobře známe. Druhý vypadá jako lžíce. Ne, fakt tomu nerozumím. A další má tenhle trapný joystick. Jde to hrozně ztuha. Je to v podstatě jen kus plastu na běžném d-padu. A nakonec bezdráťák.

Tenhle ovladač prodávali s konzolí. Ale jak už jsem řekl, je úděsnej. Prst vám sklouzává z joysticku a tlačítka jsou příliš blízko. Představte si, že by jste hráli N64, ale všechny čudlíky byly kolem joysticku. Na klasické klikací adventury to ujde, ale akční hry typu Zelda je prakticky nemožné s tímhle křápem ovládat. Hodí se tak maximálně na hraní takových klasik jako Čtení s Méďou Patlou, Pozor, jdou k vám kuřátka, Plachtění a Květiny Roberta Mapplethorpea.

Jo, na CD-i vyšlo plno vzdělávacích her, pár akčních her, ale vrhněme se po hlavě do prdele k těm, které vás zajímají. Zelda hry jsou celkem vzácné a taky pěkně drahé. Zelda's Adventure mě stála přes 180 dolarů. Když nepočítám peníze, které jsem dostal zpět za vadné konzole, tohle všechno mě stálo zhruba 700 dolarů. Už dávno jsem chtěl udělat CD-i recenzi, ale zčásti kvůli finančním a technickým problémům jsem s tím pořád otálel.

Ale než se vrhneme na Zeldu, začněme s Hotel Mario. Tahle hra mě stála přesně 0 dolarů. Dostal jsem ji darem. Dík, Casey. Tos mi mohl rovnou poslat hovno v alobalu. Hned na začátku se spustí úchylnej filmeček. To je od princezny milé, že nás pozvala na piknik, viď, Luigi? Doufám, že navařila hromadu špaget. Připomíná mi to Super Mario Bros. Super Show, ale ještě víc stupidní.

Hra není zrovna to, co byste očekávali. Ale co vlastně očekávat od "Hotel Mario"? No, určitě ne tohle... Akorát běháte kolem a zavíráte dveře. Nedělám si prdel. Vaším úkolem je pozavírat všechny dveře před limitem a hurá do dalšího kola. To je nenapadlo nic lepšího? Co třeba zabít všechny Goomby a Koopy? Proč zavírání dveří? Už takhle to zní jako strašná psina, a to nevíte, že se pořád otevírají.

Když už se zdá, že stačí zavřít poslední, otevřou se další. A než k nim doběhnete, tak zase další. Navíc se zdá, že vám pořád někdo stojí v cestě. Pokud vyskočím brzo, sejme mě Goomba v patře. A i když hajzla zašlápnu, odmrští mě nahoru, kde mi zmalujou prdel. Sledujte, teď jsem po kolena v píči. Super, teď jim dávám! Kurva!

Bacha na dveře... Když jsme u dveří, můžete se v nich schovat, což občas pomůže. Ale pojďme si něco říct o těhlech dveřích se šipkama. Jsou to výtahy... nebo možná schodiště. Směr šipek je jasný. Nahoru a dolů. Ale na ovládání si musíte chvíli zvykat. Mám zažité, že když vidím šipku dolů, mačkám "dolů". Ale tak to nefunguje. Musíte zmáčknout "nahoru" nehledě na šipky. Až když chcete vystoupit, musíte zmáčknout "dolů". Takže se často přistihnete, že mačkáte "nahoru" u šipky dolů a ve dveřích se šipkou nahoru mačkáte "dolů".

Kurevsky matoucí. A výtahy vás často nevezmou tam, kam chcete. Ne! Vykopl mě na druhé straně, kde mě zajebala stonožka. Hra spíš připomíná staré arkádovky jako Donkey Kong nebo Mario Bros. V tomto ohledu není Hotel Mario zase tak špatný. Nabízí solidní výzvu, ano, ale tohle nebyl počátek 80. let, ale rok 1994 a konzole nové generace.

Původně měli v plánu vydat pokračování Super Mario World s názvem Super Mario's Wacky Worlds, ale to se zrušilo a my místo toho dostali tohle... Pohádky je konec. CD-i sraček je na jeden hovnocuc příliš moc, takže se těště na druhou část. Pustíme se do Zelda her. Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

By me zajimalo kde na to vzal :)

00

Odpovědět

Héééj, ty hry, co drží v ruce v 2:05 stojej dohromady asi 3x víc, než náš byt :)

01

Odpovědět

Tohle je přesně ten případ, kdy slušný HW naprosto odpálili příšerným SW. Teda ten HW ještě měl být spolehlivější, ale kdo by to čekal od Phillipse? Přitom CD-i vyšel v roce 1991/1992, kdy kralovala Amiga s podobným procesorem. Amiga měla propracovanější návrh, ale grafické možnosti by se daly víceméně srovnat. K tomu CD-i měla právě tu CD mechaniku, tenkrát to nebylo vůbec běžné, a tak se používal i jako přehrávač obyčejných CD. Dát tomu pár legendárních her, mohla mít CD-i úspěch. Ale takhle je to jako dát HTP od škodovky do Porsche. Pořád to bude Porsche, ale...

190

Odpovědět

Amiga nikdy nekralovala.

02

Odpovědět

Odkud bral nebo bere prachy na ty všechny konzole a hry?

180

Odpovědět

Kde by bral? Vydělává, věnuje se dalším projektům...tohle není jeho živnost. I když teď už možná jo, při tom kolik mu lidi přispěli na AVGN Movie. Takových prachů, já bych se sebral a zdrhnul na kanáry :-D

190

Odpovědět

Zaujímavo podaná recenzia, dnes netreba hľadať dlho aby, ste našli hovadiny.
I od veľkých her. spoloč. "ehm" (GTA 4), (Medal of Honor) etc.
Dík za video.

1841

Odpovědět

GTA4. Hovadina. MoH. Hovadina. JASNĚ.

184

Odpovědět

Thanks Casey :D

191

Odpovědět

OMG tak tudle konzoli jsem videl i unás a souhlasim s Nerdem SHITTT!!!!

190

Odpovědět

Ó bože, nikdo nečte popisky! proč?! :-)

190

Odpovědět

makerr90: podívej se na video co vyšlo v 5... jinak skvělá recenze, dávám za 10 :)

180

Odpovědět

Nemam tam nove VGHS video :-( .. jestli to nekde vydis posli link prosimte ^^

1824

Odpovědět

+makerr90Skús čítať popisky k videám. Nemali čas, miesto toho poslali video s Jimmym Carrom.

181

Odpovědět

+makerr90NEENnEeEeeE a ja se tak tesil :-(((

1813

Odpovědět

+makerr90Ak rozumieš trocha po anglicky, na rocketjump je už kompletná 1. séria, vymýšľajú druhú. http://www.rocketjump.com/channels/rocketjump-survey

182

Odpovědět

+makerr90Ok uz sem shledl vsechny :-)

181

Odpovědět

Kde je VGHS ??

1826