Jak neuvíznout v zácpěAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:5 160

Dopravní zácpy štvou asi každého řidiče, ať už spěchá do práce, nebo se teď o prázdninách vydal na dovolenou. Je pochopitelné, že zácpy vznikají kvůli dopravním nehodám či omezením, ale někdy se zdá, že se tvoří úplně bezdůvodně. Proč tomu tak je, nám vysvětlí dnešní díl AsapSCIENCE.

Přepis titulků

V Americe dojde každý rok ke čtyřem miliardám hodin zpoždění při cestování, které přispívají ke znečištění, emisím a všechny nás stojí peníze. Konkrétně asi 87 miliard dolarů. Nehledě na to, že zácpy jsou zkrátka otravné. Ale nedalo by se to nějak vyřešit? K zácpám často dochází kvůli opravám silnic, nehodám nebo zúžením u vjezdů či tunelů. Máte ale taky někdy pocit, že zácpy vznikají bezdůvodně? Tak to se vám nezdá.

V rámci experimentu v roce 2008 měli řidiči za úkol jet v kruhu, držet se auta před sebou a pokusit se udržet stálou rychlost. Během jízdy však rychlost jednotlivých aut kolísala a to natolik, že auta musela zcela zastavovat, což narušilo plynulost provozu a začaly vznikat bezdůvodné zácpy. Vědci zácpy přirovnaly k částicím v kapalinách a pevných látkách. Jedoucí auta jsou jako volné částice v kapalině, které ale mohou postupně přejít ve zhutnělou pevnou látku.

Jakmile částice, respektive auta, dosáhnou určité hustoty, pohyb se zastaví. Jedním z důvodů, proč k zastavení dochází, je naše neschopnost udržet stálou rychlost. Jakmile se kolona pohne, většina z nás chce vozidlo před sebou dohnat, takže poté musí zase zabrzdit, zpomalí auta za sebou a kolona se prodlouží. Jste-li v dopravní zácpě, zčásti jste ten problém i vy. Podle průzkumu si 80–90 % lidí myslí, že jsou lepší než průměrný řidič... což je nemožné. Navíc máme selektivní pozornost a zapomínáme, že ostatní řidiči jsou také jen lidé.

Podobně jako v online diskuzích... Můžeme se k ostatním řidičům chovat jinak než tváří v tvář. To vede k volům na silnici, kteří se drží těsně za vámi nebo neustále přejíždějí z pruhu do pruhu, což přímo vede ke vzniku dopravní zácpy. Dobrý řidič jako vy to naštěstí může změnit. Vnímejte auta před sebou i za sebou a vytvořte si kolem sebe pomyslný nárazník. Pokud auto před vámi přibrzdí, máte dost prostoru ke zpomalení, aniž byste nutili auta za sebou zastavit.

Jezděte pomaleji. Nastavte si tempomat a zkuste jet stálou rychlostí. V Belgii a Nizozemí se ve špičce používá metoda zvaná "jízda v bloku". Kolona aut jede stálou rychlostí, aby všichni stačili. Tuto metodu už 15 let používá i policie, která přiměřeně rychlou jízdou ve skupinkách zajišťuje plynulý provoz. Příchod nezávislých samořídících aut přinese vozidla, která mezi sebou budou schopna navzájem komunikovat.

Očekává se tedy, že se výrazně sníží počet dopravních zácp. Vědci se navíc snaží využít přírodou inspirované algoritmy ke zrychlení dopravy. V jedné ze studií aplikovali na řízení provozu principy chování mravenců. Fungují i změny v infrastruktuře. Los Angeles nedávno jako první město sesynchronizovalo veškeré semafory. Ty se nyní automaticky mění na základě provozu a doprava se zrychlila o 14 %. Kromě toho je další možností co nejčastěji využívat hromadnou dopravu.

Studie o provozu v Bostonu zjistila, že kdyby 1 % řidičů jelo hromadnou dopravou, veškerá doprava by se zrychlila o 18 %. Společnosti jako Toyota se snaží dopravní problematiku řešit a vyvíjí technologie budoucnosti k propojení řidičů a vozidel s dopravní infrastrukturou. Například jejich hatchback Corolla iM s technologiemi jako předkolizní systém, automatická dálková světla a upozornění na změnu pruhu. To vše má v základu a je v prodeji už od loňského září. Do roku 2050 také plánují vyrábět auta zcela bez emisí, což rozhodně podporujeme.

Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A u nás k****i odstraňujou "hlavní", takže i na větší silnici s větším provozem musí každej zpomalit/zastavit, aby dal přednost zprava. ... Prej je to přehlednější, protože tam neni tolik značek - to, že to je zasekaný jak *** je jim ukradený. Jasně označený hlavní/vedlejší silnice jsou milionkrát lepší, než přednost zprava.

31

Odpovědět

Každý úsek Úvaly - Běchovice. Nemožné co tady sedláci v autech předvádějí.

03