Proč je v Thajsku tolik transgender žen?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:15 628

Šéf Asie se poprvé vydal do Thajska přesněji do ulic Bangkoku, aby vyzpovídal místní ohledně transgender lidí v zemi. Thajsko je totiž často vnímáno jako země plná ladyboyů (mužů převlékajících se za ženu). Co na to říkají samotní Thajci? Dozvíte se ve videu.

Přepis titulků

Zdravím, tady Marie z Šéfa Asie. Když se řekne Thajsko, tak si s tím hodně cizinců spojí pojem ladyboy, což znamená transgender žena. Zajímalo vás někdy, proč se zdá, že je v Thajsku tolik ladyboyů? Jak je vnímají místní? Naše reportérka, Praew, se vydala vyptávat do ulic Bangkoku.

Máte pocit, že tohle je země plná ladyboyů? Ano. - Opravdu to tak máte? - Jo, kvůli médiím. Všichni vám řeknou, že tady jsou prostě samí ladyboyové. Kolik transgender lidí tak potkáte za den? Nemůžu přesně říct, kolik jich potkám.

Dost to záleží na tom, kde zrovna jsem. Cizinci jich vidí hodně, protože se na to zaměřují. Kdyby si sedli a koukali na kolemjdoucí, tak by jich tolik neviděli. Dnes jsem viděl jen dvě. Ta, co zrovna prošla? Přišla asi z jiné oblasti. - Byla hezká?

- Velice krásná. Víc než některé Thajky. Vídám je každý den. Často jsou vidět ve školních prostorách. Potkáte je v obchoďácích. Tady je moc neuvidíte. Jak jsem šla, tak jsem žádnou neviděla. Není jich až tak moc. Všichni si myslí, kolik má Thajsko ladyboyů, ale to není pravda.

Když mluvíme o Thajsku, cizinci jsou nejvíce překvapení kolik ladyboyů, transgender lidí nebo drag queens tady je. Jako transgender žena jste překvapena z tohoto pohledu na Thajsko? Ani ne. Přijde mi to normální. Řekla bych, že Thajsko je dost svobodné.

Je správné, že Thajci dostávají takové možnosti, aby i transegender lidé ukázali svůj potenciál. Čím více ukazujeme naše schopnosti, tím víc to uvidí cizinci. Proč cizinci vidí Thajsko jako "zemi transgender lidí"? Řekla bych, že to je zastaralé. Myslí si, že Thajci prodávají své syny, aby z nich byly prostitutky a vypadali jako ženy a nakonec je prodali americkým vojákům.

V minulosti? Ano, takhle nás lidé vnímali dlouhou dobu. To si o nás mysleli. Mysleli si, že z nich děláme blbce, když měníme muže na ženy. Máme i soutěže pro transgender lidi. - Miss Tiffany. - Jo, je světově známá. Jsou i další důvody, proč je Thajsko takhle vnímáno. Máme tady i kabarety.

Jsou také velice známé. Ale je to jenom práce pro transgender lidi. Také to vytváří příjem pro Thajsko, protože cizinci to chtějí vidět. U nich totiž takové věci nemohou zažít. V turistických oblastech je obvykle hodně transgender lidí. Nemyslíte? To přesvědčí cizince, že je v Thajsku hodně transgender lidí.

Je to ale jen kvůli těm turistickým oblastem. Je možné, že se otevřeněji vyjadřujeme ohledně naši sexuální orientace, než je tomu v jiných zemích. Proto jsou tady lidé otevřenější. Jiné země mají také hodně transgender lidí, ale nemají takovou svobodu, aby s tím vyšli najevo. Proč je Thajsko otevřenější vůči ladyboyům než jiné země? Není to tak, že bychom to přijímali více, ale spíše jsme nikdy nebyli vyloženě proti.

V minulosti nebylo moc ladyboyů jen kvůli tomu, že nemohli projevovat, kým byli. Teď už lidé více přijímají třetí pohlaví. Mohou žít normální život, nebo ho žít i lépe než jiní. Rodiče už nemají potřebu, aby se jejich synové oženili, byli muži. Už to není jako dříve.

Muži si berou jiné muže... Mohou žít dobrý život. Nemusí to být tradiční manželství, protože i muži a ženy se rozvádějí. Že? Kdybyste měla syna a stal by se z něj ladyboy. Přijala byste to? Jestli bych to přijala? Nejdříve bych asi...

Asi bych to přijala. Protože... Když bude chtít, neuděláte nic, abyste ho zastavili. A když to budete v něm chtít potlačit, tak se z toho zblázní. Bude nezvladatelný. Dokážete rozeznat rozdíl mezi ladyboyem a opravdovou ženou bez mluvení? Dokážete to rozpoznat?

Můžu hádat. Můžu hádat. Jak můžete hádat? Přijde mi, že vypadají jinak. Normální holky jsou takové holčičí, ale ladyboyové jsou až moc holčičí. Někdy je nedokážu rozeznat. Nedokážete?

U gayů taky nemůžu říct, že jsou opravdu gayové. Ale s transsexuály nebo ladyboyi by to mělo být poznat, když si povídáme. Nebo podle jejich chůze. Lehko se poznají. První věc, co prozradí, jestli jsou nebo nejsou ladyboy, je, že si hodně užívají zábavy.

Jsou takoví živější než ostatní ženy. Jsou zábavní. Dříve to bylo lehčí, ale teď... Teď je to skoro nemožné. Tím chci říct, že i pro lidi, kteří to dobře znají, jako jsou Thajci, je to těžké.

To ani nemluvě o cizincích, co nepoznají transgender lidi. I Thajci nedokážou rozpoznat thajské transgender lidi. Musíte si přiznat, že se už chovají přirozeně a s grácií. S přáteli o tom vtipkujeme. Říkáme, že ženy se chovají jako transgender lidi a naopak. Což může zmást. Snažil jste se někdy omylem sbalit transgender ženu?

Když jsem někoho balil... Ano, stalo se mi to. V klubu. Viděl jsem ji zdálky a byla tam tma, tak jsem za ní přišel, ale i když jsem si s ní povídal, tak jsem to nepoznal. - Byl tam moc velký hluk? - Ano, přesně tak. Někdy si vyměníme čísla nebo Facebook, takže tam spolu vůbec nepromluvíte.

Takže to většinou zjistím, až se s ní setkám osobně. Změnil jste pak názor? Jestli jsem změnil názor? Ano, změnil. Spletl si vás někdo s ženou, když s vámi začal chodit? Obvykle jsou to cizinci, co to nepoznají. Ale protože je v Thajsku tolik transgender lidí, tak místní to většinou rozeznají.

Je tam spoustA odlišností, takže je to jasně vidět. Už jste byla odmítnuta, protože jste transgender žena? - Jenom v chatovacích aplikacích. - Tinder? Ano. Zeptají se, jestli jsem žena, nebo trans. Řeknu jim, že jsem trans, a oni se prostě vypaří. Možná kdyby to věděli od začátku, pořád by se bavili. Máte přátelé, kteří skrývají před muži fakt, že jsou transgender?

Je hodně lidí, co to skrývá, obzvláště ty, co jsou opravdu krásné. Většinou se ale prozradí, když spolu skončí v posteli. Když už se ale dostanou do postele, tak je neodmítnou. Potkala jste někdy transgender ženu na dámských toaletách? Ano, vídám je pořád. Celkem často. Vnímám je, jako by měli stejné pohlaví co já. Nemám problém s tím, že používají dámské toalety. Neměla jste strach?

Ne, nikdy. Víc jsem se bála macho leseb. Ty mi přijdou jako muži. Jak si myslíte, že thajská společnost vnímá transgender komunitu? Někteří lidé to přijímají a někteří ne. Asi proto, že to starší generace nemá ráda. Myslí si, že je to nepřirozené. - Pořád jsou lidé, co takhle přemýšlí? - Ano, někteří. V zábavním průmyslu jsou přijímáni dobře, ale v akademických kruzích to skrývají.

Je jedno, jak to je. - Musíte to držet v tajnosti? - Ano, je to tajemsví. Aby si daná instituce udržela reputaci. Za posledních 10 nebo 20 let jsme to začali více přijímat, ale stejně... Ne každá rodina to přijme.

Jako thajská transgender žena, co je pro vás největší výzvou? Thajsko se zdá být více otevřené trans, hlavně když to porovnáme s jinými zeměmi, ale nakonec je tu stále hodně provokací. Muži se provokují tím, že prohlašují: "Nebuď takový zbabělec jako ladyboy." Nebo když nakupuji v obchodech, tak si mě prodavač radši nevšímá. Nakonec byste se ale měli sami sebe zastat.

- Ještě jste nepodstoupila operaci, že? - Ještě ne. Zvažujete to? Úplně nechci operaci na změnu pohlaví. Ale zvažuji plastiku prsou. Někteří chtějí mít ženské pohlavní orgány. Hodilo by se to třeba na sex nebo do plavek, ale to já nechci. Můžu mít sex i jinak. Můžu mít sex do uší.

Dělám si srandu. Co byste chtěla, aby se cizinci dozvěděli o ladyboyích a trans lidech? Jak chcete, aby vnímali ladyboye? Chci, aby věděli, že Thajsko je země rovnoprávných možností, které dovoluje transgender lidem, aby byli tím, kým jsou. Nechci, aby cizinci vnímali ladyboye jako prostitutky. - Protože to není pravda, že? - Není to vůbec pravda. Proč si myslíte, že to tak hodně lidí vnímá? Možná je to kvůli rozšíření turismu.

A takových míst. Jsou tam různí transgender lidé stejně jako prostitutky, takže hned konstatují, že ladyboy je prostitutka. Tohle bylo poprvé, kdy jsme se ptali na ulicích Thajska. Měli jsme možnost vyzpovídat jen malý počet lidí. Stále doufáme, že jste si z toho něco odnesli. V dalším videu uslyšíte názor přímo od někoho, kdo podstoupil operace, aby z něho byl ladyboy.

Měli jsme šanci si s ní promluvit a zeptat se na těžké otázky. Určitě nechcete o toto video přijít. Určitě odebírejte Šéfa Asie a zapněte si upozornění. Díky za zhlédnutí a zůstaňte zvídaví. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Není jich tu až tak moc, jak jsem šla, tak jsem žádnou neviděla."
"Cizinci se na to moc zaměřují, dnes jsem viděl jen dvě."
Tak hlavně že si myslej že to vlastně v pohodě. :D

72

Odpovědět

keby som zbalil nejakú babu a potom by z nej vybehol lofas, rozbil by som mu držku

510

Odpovědět

vic se bojim macho lezeb :D ja asi umriem od smiechu z tej vety :D

251

Odpovědět

Klobouk dolů nad překladem – velká pochvala.

90

Odpovědět

Nakonec jsem se ale nedozvěděli, proč jich v thajsku tolik. Pak jsem myslel, že se těmhle říká shemale.

112

Odpovědět

Já si z toho vzal, že je to asi proto, že je jim Thajsko otevřenější, takže jim není "blbý" tak vystupovat - chovat se. U nás si to člověk hodně rozmyslí, než si vezme paruku a lodičky, tam se tolik nestydí a lidem to tak nevadí, takže to udělá víc těch, co by u nás zůstali skrytí. (Samozřejmě to byl jen jeden z důvodů, co zazněl v těch rozhovorech). Prostě jsou na to zvyklejší, otevřenější.
Možná pomáhá i ten turismus ve smyslu, že cizinci to tak nepoznají (mladí jsou často asiati takoví drobní...) a líbí se jim balit usměvavé "holky". A ladyboye těší ten zájem a to, že s nimi jednají jako s děvčaty (aby ne, když to nepoznají :-) ).

Jinak shemale se používá univerzálně, v Asii se víc vžilo "ladyboy". Prostě lokální rozdíly v preferovaných výrazech. Navíc to asi opravdu pochází z doby, kdy ladyboyové dělali hodně amíkům ty prostitutky...

20

Odpovědět

+JezusOna to s tou otevřeností není úplná pravda. Prakticky v celé Asii jsou sňatky osob obou pohlaví nelegální (v „pokrokových zemích“ v šedé zóně) viz nedávné referendum na Formose: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/218411000101124/obsah/659041-tchaj-wan-pro-snatky-homosexualu

V zásadě je homosexualita/LGBT/transgender legální pouze ve dvou asijských zemích – v Japonsku a v Izraeli:
https://cs.wikipedia.org/wiki/LGBT_pr%C3%A1va_podle_zem%C3%AD_a_teritori%C3%AD#Asie

01

Odpovědět

1.Kluci tam nechtěj na vojnu, jsou tam vstupní prohlídky zda je předělanej i dole, ale když se mu tam houpá, tak fasuje bagančata.
2. pak záviděli pěkný výdělky thajských prostitutek co chodily s prachatýma Američanama, což je tam do teď běžné. Holka se z vesnice sebere, jde šlapat do města a za pár let se vrátí bohatší o pár tisíc, sem tam i s malým míšencem. Jen tam to berou jako normální povolání.

00

Odpovědět

Prý moc jich tu není. Však dnes potkala jen dvě :D

241

Odpovědět

Výskyt transgender lidí v populaci se uvádí cca každý třicátý. Takže jestli paní potká třeba sto lidí denně, tak je to vcelku odpovídající.

37

Odpovědět

Uprimne video me trosku mate, je minimalne zvlastni, ze tenhle problem se na mnohych humanitnich fakultach i obecne v humanitnich oborech casto uvadel jako odstrasujici priklad toho, kam nas muzou az zakony dohnat. Pamatuji si ze jsme to vzdy probirali kdyz prisla rec na to, jak moc se lidi a spolecnost dokaze premenit a kam az muze zajit vytvorenim kultury vlivem nejakeho zakona. Jako spousteci mechanismus transgender a transexualni kultury se uvadi predevsim fakt, ze v Thajsku byla homosexualita po velmi dlouhou dobu trestana smrti nebo vezenim na 10 a vice let. To je prvni vec kterou si musime uvedomit. Nikdo nemohl byt pristizen ani podezrivan z jakehokoliv homosexualniho kontaktu jakehokoliv druhu. Lidi si vsak nasli cestu a tento zakon platil pouze na obcansky prukaz, jinymi slovy kdyz se preoperuji z zeny na muze, nebo ze sebe udelam zenu s penisem muzu byt oficialne partnerem jineho homosexualniho muze / zeny bez zadneho postihu. Zbytek nejakym zpusobem udelala kultura, poptavka po sluzbach jako plasticka chirurgie pro tento ucel atd ... :) :)

45

Odpovědět

Zajímavé, protože jsem zrovna asi pětiminutovým studiem došel k tomu, že homosexualita byla v Thajsku dekriminalizovaná v roce 1956, tzn. zhruba 20 let před tím, než se tam začali rozjíždet sex reassignment operace. Na humanitárních fakultách se na nějaká fakta nebo ověřování nehraje? :)

100

Odpovědět

+Taanhumanitarni fakulty jsou ty nejzbytecnejsi fakulty v cele historii skolstvi

55

Odpovědět

+jkgjvhkhlA zrovna ve školství se velká část absolventů humanitních oborů uplatní, zvláštní...

00

Odpovědět

+mvto je teda argument :D:D

00

Odpovědět

+mvtaky to tak vypadá

10

Odpovědět

+jkgjvhkhlFakulta bude spíš humanitní... pomoc by třeba mohla být humanitární. ;)

30

Odpovědět

Palec hore za překlad 12 minut. Jinak, ta thajština mi vždy zní jako kdyby někdo mluvil pozpátku :). Snad se tam jednou pojedu podívat... ale za jiným účelem než je téma videa.

170