Ram-don z ParazitaBabishovy dobroty

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:21
Počet zobrazení:3 680

Ram-don je pokrm ze slavného Parazita, který ale doopravdy neexistuje: jde o překlad spojení chapa-guri, směsi dvou instatních nudlových pokrmů s názvy Chapagetti a Neoguri. Jak ale takové jídlo chutná a jak si ho lze připravit i doma? Připravte si své kuchyňské náčiní a pusťte se do vaření!

Poznámka:
Šiitake neboli houževnatec jedlý je houba původem z východní Asie.
Mirin je druh japonského rýžového vína, podobný saké.

Přepis titulků

Haló? Poslouchejte, umíte uvařit ram-don? Ram-don? Da-song ram-don miluje ze všeho nejvíc. Pokud teď dáte vařit vodu, časově to tak akorát vyjde. V lednici je roštěná, tu tam taky přihoďte. Proč si nedáte? - Mohla bych?

- Počkejte. Můžu to nabídnout manželovi. Je tam roštěná. Ahoj, vítejte u Babishových dobrot. Dnes se podíváme na ram-don z Parazita. To je vymyšlené slovo jako překlad chapa-guri, populární svačinky ze směsi Chapagetti a Neoguri. A ve filmu je metaforicky k příběhu doplněna drahou roštěnou. Ale nejde o žádné vylepšení ramenu, jak to znáte z Instagramu. Máme tu dvoje levné instantní nudle, doplněné ne ledajakou roštěnou, ale Hanwoo, luxusním korejským hovězím, proslulým mramorováním z tuku, které je ještě dražší než japonské Wagyu.

Abych vám to přiblížil, je to jako kdybyste jedli Big Mac, jen kdyby byl doplněn 20 gramy čerstvého černého zimního lanýže. Ram-don tak znázorňuje sociální rozdíl mezi rodinou Kimových a Parkových. A je to symbolicky odporné jako tento burger. Přece ho nebudu zkoušet. A není to špatné. Je to Big Mac s černým lanýžem. Ale 65 dolarů za Big Mac v blízký době fakt nedám.

Nyní připravíme ram-don, jak jsme to viděli ve filmu. Tyto značky instantních nudlí jsou trochu složitější než běžný ramen, ale to dáme. A z naší roštěné odstraním přebytečný špek a nakrájím ji na kostičky. Tady ve Státech jsem opravdové hovězí Hanwoo nenašel, ale toto japonské Kobe tomu přibližně odpovídá. Stejně jako ve filmu kostičky opražíme v horkém oleji, a jakmile jsou na pánvi, do mělkého hrnce dáme vařit nudle. Přidáme bujón z balení Neoguri a oba sáčky sušené zeleniny.

Chceme, aby se to vařilo v koncentrovaném vývaru, protože ten potom odstraníme. Asi po 4 minutách by mělo být hotové hovězí i nudle. Scedíme 2/3 vývaru, ve kterém se to vařilo. Přidáme sáček rostlinného oleje a omáčky z černých fazolí z Chapagetti. To nudlím dodá jejich známou bahnitě hnědou barvu. Zamícháme společně s hovězím a ujistíme se, že je vše rovnocenně obaleno sladkou lepivou hnědou omáčkou.

A to je všechno. Pošlete do velké mísy. Užijte si Parkovic 50dolarovou verzi nudlového pokrmu za 50 centů. Samotné nudle jsou dobré. Jsou pálivé z vývaru Neoguri a nasládlé z fazolové omáčky Chapagetti. A to hovězí je hrozně zbytečný, ale hrozně chutný přídavek. Doporučuju vám to zkusit doma? Nikoliv. Lanýž na Big Macu i toto je namachrované zneužití drahé a zbytečné ingredience. V této části epizody běžně začínáme s Babishovou verzí daného jídla.

Tento ram-don byl založen na zbytečném vylepšení, ale podle mě bude zajímavější vytvořit domácí verze těchto nudlových pokrmů a smíchat je a zjistit, jestli chutnají dobře jako chapa-guri. Chapagetti je jako čačangmjon, omáčka z vepřového, zeleniny a fazolí, podávaná s nudlemi na ramen, které si právě dělám podomácku. Ramen jsem tu už dělal, takže případně klikněte na odkaz vpravo. Přeskočíme to, protože na druhý pokrm, ččamppong, ostrou polévku z plodů moře, potřebujeme nudle udon.

Na ty potřebujeme 250 gramů pšeničné a chlebové mouky. Do 250 mg vody přidáme 1,5 lžičky soli a to přidáme k mouce. Z toho dostaneme těsto o hydrataci… 50 %. To mícháme prstíky, dokud z toho nedostaneme střapatou kouli. To hněteme na nepomoučené lince, dokud nebude hladké a trochu žmolkovité. Asi 5 minut. Pak to dáme do uzavíratelného sáčku, z kterého dostaneme co nejvíce vzduchu, než ho uzavřeme, protože se pustíme do tradiční japonské metody přípravy udonu, která vyžaduje šlapání na těsto.

Možná se ptáte, proč na to stojím na stole. A proč nemám kalhoty? Odpovědi na tyto otázky a více po přestávce. Je po přestávce, a abych vám odpověděl, dělám to na stole, protože je to sranda. A nemám kalhoty, protože je to sranda. A těsto hnětu nohama, protože je to tradiční metoda.

Díky tomu z těsta snadněji uděláte tenký kotouč, který dvakrát přeložíte. Vrátíme to do sáčku a znovu zploštíme. Tak v těstu vytvoříme mřížkovanou síť z lepku, což našim nudlím dodá charakteristický skus. Dělat to na stole bez kalhot před miliony diváků je dobrovolné až nevhodné. Ale měli byste to udělat pětkrát, než to necháte odpočinout na 1–3 hodiny při pokojové teplotě. Pak to bude vypadat stejně, ale lepek bude uvolněnější a bude se lépe válet.

Nejdřív si pomoučíme těsto i pracovní plochu. Pak těsto vyválíme válečkem tak, aby mělo asi 3 milimetry. Musíte to měřit? Ne, jen se ujistěte, že je to tenčí než váš běžný udon, protože se při vaření zvětší. Na krájení si těsto přeložíme přes sebe jako harmoniku, přitom na přehyby netlačte a neměly by se ani překrývat. Na krájení použiju svůj nejostřejší nůž, který mi dal Joshua Weissman.

Díky, Joshi. Společná epizoda již brzy. Nudle krájíme rovnoměrně na udon. Jen se ujistěte, že je každá nudle široká jak dlouhá, dává-li to smysl. Po nakrájení je ihned rozvineme a mírně poprášíme moukou, kukuřičným nebo bramborovým škrobem. Zamotáme je do takového hnízda jako jakékoliv jiné těstoviny. A tady jsou čerstvé domácí nudle udon. Kuchaři tvrdí, že je musíte uvařit hned. Ale nevšiml jsem si ztráty kvality, ani když jsou tři čtyři hodiny v lednici.

Ten čas jsem využil. Začneme základním korejským daši: do asi 8 hrnků vody dávám 5 nebo 6 středně velkých kusů sušené chaluhy. Nechám je namáčet jednu hodinu a přidám hrst sušených ančoviček. To celé přivedeme k varu. Necháme to tak asi 10 minut, pak scedíme a necháme stranou. A tady máme základní korejské daši. A pustíme se do prvního pokrmu, čačangmjon.

Do malé pánve přilejeme dvě lžíce olivového oleje, 1/3 hrnku sladké omáčky z černých fazolí a lžíci ústřicové omáčky. To smažíme asi dvě minuty a dáme stranou. Do velké hluboké pánve přidáme další dvě lžíce rostlinného oleje, rozehřejeme na středním až vysokém plameni, přidáme asi 170 gramů vepřového hřbetu. Restujeme 2–3 minuty, pak přidáme polovinu nakrájené cukety a cibule a možná 85 až 100 gramů jemně nasekaného zelí.

To všechno restujte asi 2 až 3 minuty, až začne zelí vadnout, a pak do toho nastrouháme čerstvý zázvor, takové 3 cm. Jak se měří zázvor? A přidáme lžíci mirinu. Restujte dalších 30 sekund a přidejte směs z černých fazolí. Rovnoměrně vše promíchejte. Restujte dalších 30 vteřin a přidejte hrnek vývaru daši. Můžete využít kuřecí vývar nebo vodu, ale daši tomu dodá nejvíce chutí.

Necháme to jemně vřít… Řekl jsem jemně. …2 až 3 minuty, dokud vše není krásně provařeno, a pak to zahustíme kašičkou z 1/4 hrnku vody a lžíce kukuřičného škrobu. Omáčka z černých fazolí pak bude hustá a nablýskaná. Ochutnáním to zkontrolujte a dochuťte dle libosti solí a čerstvě namletým černým pepřem. To je, dámy a pánové, čačangmjon. Přikryju to, aby to zůstalo teplé, a dáme se do ččamppong.

Do velkého hrnce přijdou 2 lžíce oleje, který rozehříváme na mírném plameni asi minutu, než přidáme 3 lžíce gočchugaru neboli korejských čili vloček a jemně nastrouhané bílé konce 4 jarních cibulek. Nastrouháme 3 cm zázvoru a 3 stroužky česneku. Restujte to 2 až 3 minuty, dokud to nevoní tak, jak asi voní bůh. A začneme ochucovat. Přidáme nakrájenou půlku cibule a cukety. Dalších zhruba 110 gramů nasekaného zelí a 4 jemně nakrájené šiitake.

V tuto chvíli dám do vařící vody i naše nudle udon, protože se musí vařit 12 minut. Zeleninu restujeme tak 2 až 3 minuty, dokud nezačne měknout. Nudle opakovaně vytahuji z vody a vracím zpátky. Má to zlepšit jejich texturu. Když je zelenina orestovaná, přidáme 3 hrnky vývaru daši.

Přikryjeme to, přivedeme k varu a přidáme mořské plody dle vašeho výběru. Já tu mám krevety a asi šest slávek. To je potřeba vařit tak osm minut, tak to přikryju a nechám vařit. Vytáhnu udon a rychle ho opláchnu studenou vodou. A protože pokrmy podáváme společně, začnu vařit nudle na ramen, což zabere 2 minuty.

Když je hotovo, do teplých misek nejdřív přijdou uvařené nudle. Prvně čačangmjon. Když je hotové mé ragú z mořských plodů, dochutím solí a čerstvě namletým pepřem. Promíchám a připravím k servírování. Nudle na ramen přikryju porcí vepřového ve fazolové omáčce, na udon nudle přijde pálivý chutný vývar se zeleninou a čerstvými mořskými plody.

A tady jsou domácí verze instantních nudlových pokrmů. Jejich jména jsem asi zprasil. Začněme s čačangmjon. Toto jídlo znám ze všech nejméně. Domácí verzi mám radši nejenom pro čerstvé nudle, ale i proto, že je domácí omáčka méně hořká než ta instantní. Nakonec jsem si jí ještě přidal. A i když mi chutnalo Neoguri, balená verze ččamppong, domácí verze je nepopiratelně lepší.

Pružné nudle na skus, pálivý vývar plný chutí a spousta zeleniny, která se všemi těmi chutěmi nasákla. Bez přehánění to patří mezi to nejlepší, co jsem kdy uvařil. Ale má to být o ram-donu neboli chapa-guri. Takže co se stane, když tyto skvělé domácí pokrmy zkombinujete jako instantní nudle? Zjistíme to jen tak, když je smícháme v mé poslední čisté velké míse. Mícháme, dokud se nevytvoří jednolitá světlá omáčka.

O dost světlejší než ta balená, ale tentokrát se zeleninou a mořskými plody. Bude to ale lepší než kombinace balených instantních nudlí? Ani ne. Jistě, je to dobré, ale to byl i ram-don bez drahého hovězího. Navíc opravdové nudle na ramen a udon jsou tak odlišné, že se špatně jí hůlkami. Na rychlý oběd si dám radši to instantní, ale tato jídla si zaslouží vylízaný talíř.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Babishovy dobroty - vždy, když to čtu, tak se mi hned vybaví Kostelecké kuřecí nepárky :D chápu, je to jiná liga o zcela obráceném významu, ale já si prostě nemůžu pomoct :) jinak video 5*

10

Odpovědět

Štve mě, že titulky jsou přesně v obraze tak, že kryjou jídlo co připravuje. :-D

00

Odpovědět

Je pravda, že to je trochu nešikovné :D. Budeme myslet na nějaké lepší řešení, až se bude řešit vývoj nového přehrávače :).

10