Sladké kuře z Ricka a MortyhoBabishovy dobroty

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:5 375

V 10. dílu 3. série Ricka a Mortyho přinese Mortyho máma domů sladké kuře z amerického řetězce Panda Express, který nabízí čínskou kuchyni. Jak si takové sladké kuře neboli kuře na pomerančích připravit doma v běžné i vymazlené verzi, představí opět Babishovy dobroty.

Baví vás tahle kulinářská série? Máte přednostně zájem o nějaká konkrétní videa?

Přepis titulků

Děti, večeře! Přinesla jsem Panda Express. - Jejich sladký kuře? - To je jediné, co mají. Panda E. miluju. Dík, mami. Snad dostanu trochu tvýho sladkýho kuřátka. Fuj, Jerry, prostě fuj. Čauky, vítejte u Babishových dobrot. Dnes se podíváme na sladké kuře z Ricka a Mortyho. Nejspíš jde o jedno z nejsladších jídel z Panda E.

– kuře na pomerančích. Byli tak hodní, že na kanálu Tasty ukázali, jak si to připravit doma. Tam začneme. Nejdřív 700 gramů kuřecích stehen bez kosti a kůže. Pokud používáte prkýnko jako já, položte ho na navlhlou utěrku. Nic se vám tak při krájení nebude klouzat. Odkrojíme přebytečný tuk a pojivo a stehna nakrájíme na malé kousky o 3 cm. A teď těstíčko na smažení. Ve velké míse smícháme 375 g mouky, 125 g kukuřičného škrobu a lžičku soli. Šlehejte s maličkou metlou, dokud se to nespojí, a přidejte jedno vejce.

Všleháme 250 ml vody, dokud se nevytvoří těsto na tempuru, které evokuje řídké těsto na lívance. Díky tomu dostaneme jemné smažené kousky. Přidáme kuřecí a promasírujeme, aby vše bylo těstem pokryto rovnoměrně. Přikryjte a nechte odpočinout na 30 minut. Pak přejdeme ke sporáku, kde máme velkou pánev naplněnou arašídovým olejem, rozpáleným na 177 °C. Do něj vložíme kuře, ale po dávkách, abychom to nepřeplnili.

Nechte je vařit 6 minut nebo dokud nejsou zlatavě hnědé a půjdou na papírové utěrky. Ty nasají přebytečný tuk a udrží kuře křupavé, zatímco bude čekat. Opakujte se zbývajícími kousky, jsou to asi tři dávky. A pak si vezměte svou největší restovací pánev, je čas na omáčku. Začneme se 2 lžícemi rostlinného oleje, který zahřeju na středním plameni, přidáme stroužek česneku, asi centimetr čerstvého zázvoru a špetku chili vloček. Necháme je restovat 30 vteřin a teď musí pokrm dostát svému jménu: přidáme 62 g surového a krystalového cukru a necháme minutu vařit.

A teď svému druhému jménu: přidáme 62 g pomerančového džusu, 2 lžíce sójovky a 62 ml destilovaného bílého octa. Když už se všichni čvachtají, přivedeme to k mírnému varu. V ten moment to zahustíme kašičkou z dvou lžic kukuřičného škrobu a dvěma lžícemi vody. Postupně to tím pokapejte a míchejte, aby se nevytvořily hrudky. To možná není vhodná práce pro maličkou metlu, ale pořád odvádí dobrý výkon.

Po přidání škrobu dostanete hustou lesklou omáčku. Bude ještě zářivější po přidání lžičky orestovaného sezamového oleje. Naposledy to promíchejte. Pak k tomu na mírném plameni přidáme osmažené kuře a vše proházíme, aby se to obalilo omáčkou. I s vaší největší pánví to může být obtížné, takže to klidně jen promíchejte. Když je vše obalené pomerančovým slizem, je čas podávat, a to s bílou rýží. A to je vše a musím říct, že to není nic moc.

Vím, že je to recept na domácí vaření, ale ta barva ani chuť nejsou ono, chutná to spíš jak ocet než cokoliv jiného a kupodivu to není dost sladké. I přesto je to ale moc chutné, ale prostě to neuspokojí mou touhu po Panda Express. A teď se dostáváme k důvodu, proč tohle doopravdy natáčím. Napadlo mě, jak do tohoto jídla dostat tunu cukru a pomerančové chuti: technikou oleo-saccharum. Oloupeme 6 pomerančů a slupky zasypeme 250 gramy cukru krystal. Agresivně to minutu udupáváme a pak to necháme přikryté odpočívat aspoň 12 hodin.

To z pomerančových slupek dostane všechen olej. Pomeranče nevyhazujte, vymačkejte je. Recept potřebuje 62 ml a zbytek vaše tělo. Je zima, lidi. O 12 hodin později uvidíte, že jsme sklidili hustý sladký sirup. Používá se na koktejly jakožto oleo-saccharum. Všechno scedíme přes jemné síto a na slupky přitlačte, dostaňte z nich to saccharum.

A stranou si odložím dvě nebo tři nejužší slupky, použijeme je později. A vracíme se ke kuřeti. Podle mě ale bude lepší, pokud použijeme kuřecí prsa. Pokud smažíte, kuřecí prsa budou v této podobě šťavnatější než stehna. Nebudeme smažit stylem tempura, ale připravíme marinádu ze dvou vajec. Rozšleháme je se lžící rýžového vinného octa a vína na vaření Šao-sing. Pak přidáme 700 gramů kuřecích prs. Promícháme jako posledně, aby se obalila, a necháme 30 minut odpočinout. A připravíme si suché ingredience.

250 gramů pšeničné a rýžové mouky, lžička soli, půl lžičky kypřícího prášku, půl lžičky bílého pepře a špetka glutamanu sodného. Smíchejte to v nějaké mělké míse. Než v tom obalím kuře, nakapu pár lžic marinády na suché ingredience. To smíchám, dokud nevzniknou malé hrudky, díky kterým to bude ještě křupavější. Potom v tom postupně obalíme kuře, ujistíme se, že je každý kus rovnoměrně obalen.

Umístíme na pečicí plech a opakujeme, dokud nemáme vše obalené. Pak si dáchnou při pokojové teplotě a my uděláme omáčku. Mám tu tři kousky cukrové pomerančové slupky, ty nakrájím velmi najemno na malé kousíčky. Abychom to rozpálili, místo vysušených chili vloček použiju čerstvou papričku. Odstraním vršek, vymáčknu semínka a najemno nakrájím. Pak se vrátíme ke sporáku, kde rozpálím dvě lžíce oleje, dokud se nezačne tetelit. Tentokrát nastrouhám dva stroužky česneku a 3 cm zázvoru, restuju 30 vteřin, dokud se nerozvoní, přidám dvě lžíce surového cukru a 83 ml oleo-saccharum.

To je vlastně jen cukr a pomerančový olej, pro tento recept tedy perfektní. Přidáme 62 ml sójové omáčky, 62 ml rýžového vinného octa, 62 ml čerstvého pomerančového džusu, nasekané pomerančové slupky, lžíci vína Šao-sing a půl lžičky glutamanu sodného. Je to volitelné, ale jídlo po tom chutná dobře.

Přidáme nasekanou chili papričku, přivedeme k mírnému varu, ochutnáme. Odsuňte to a přikryjte, budeme smažit. Stejný postup jako minule, jen tentokrát obalované kuře vkládáme do arašídového oleje předehřátého na 177 °C. Smažíme 6 minut nebo do zlatova, dokud nejsou hotové. A hned vidíte, že díky této metodě smažení máme lepší barvu a povrch pro naši omáčku. Opakujte se zbývajícími kousky. Zbavte se oleje, vraťte omáčku nad plamen a znovu ji zahustěte kejdou z dvou lžic kukuřičného škrobu a vody.

Zakončíme to lžičkou orestovaného sezamového oleje. Pošleme tam smažené kuře a všechno to proházíme, dokud se na všechny nedostane. A tady to je, kuře na pomerančích, které chutná po pomerančích. Ale taky je to ostré, sladké a chutné, díky čemuž je Panda Express tak návyková. Navrch rozhoďte pár najemno nakrájených jarních cibulek, podávejte s rýží a je to. Ještě pro vás mám pár přídavných jmen: křupavé, štiplavé, mastňoučké, šťavnaté…

slizoučké? Tohle kuře je tím vším. Je to fakt jedna z nejlepších věcí, co jsme tu měli. A recept inspiroval vtip, o to je to ještě lepší. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Byl jsem v USA a byl jsem v Pandě :D Opravdu bych si tam zaletěl jen kvůli Orange Chicken :D

01

Odpovědět

Jo, jo, Binging with Babish je super. Za mě ještě super kulinářský youtube kanál je You Suck At Cooking .

24

Odpovědět

Škoda, že tu YSAC nikdo na VČ nepřekládá, je to skvělá kombinace Babishe a Casually Explained, prostě velká paráda

13

Odpovědět

+YSAC RulesDěkujeme za tip! Kanál jsem neznala, do budoucna na něj určitě mrknu a třeba se tu časem nějaké překlady objeví :).

32

Odpovědět

tim glutamanem to zabil :-/

69

Odpovědět

Bacha na něj, každý kdo ho kdy požil zemřel. A taky bacha na kysličník vodný, to je taky dobré svinstvo.

55

Odpovědět

Proč?

13

Odpovědět

Doporučuji přečíst https://cs.wikipedia.org/wiki/Glutaman_sodn%C3%BD

Ve zkratce glutaman sodný vzniká i z "přírodních" surovin. Např. při dělání hovězího vývaru. Není se opravdu čeho bát.

33

Odpovědět

+UranSpíš než o strach jde o všeobecný odpor k němu, protože je často ve výrobcích používán jako levnější náhrada kvalitních surovin.

14

Odpovědět

+jjkJe zajímavé, jak je ten odpor k němu zafixovaný spíš u nás, v západních zemích. Co jsem vypozorovala, minimálně ve východoasijské kuchyni jde o celkem běžnou surovinu, která má v jídle vyvolávat mimo jiné to slavné umami.

32

Odpovědět

+ElTigreVe východoasijské kuchyni glutaman původně vznikl jako levnější a jednodušeji dostupná náhražka za vývar z kombu řasy, stejně tak jako u nás bujón v kostce původně vznikl jako levnější a jednodušeji dostupná náhražka za vývar z hovězích kostí.

Proč (a jestli opravdu) je ve východní asii vztah k němu jiný než u nás, je spíš otázka rozdílné kultury.

13