Jarní radovánky sysla ParryovaBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:4 346
Jak sysel Parryův přečkává zimu a co udělá jako první, když se po zimním spánku zase vzbudí? Biologické hodiny tikají, musí si pospíšit!

Přepis titulků

Toto je tundra. I stromy mají potíže v této ledové půdě zakořenit. Ale život je možný i tady. Sysel Parryův. Celou zimu stráví spánkem. Spí jako poleno po celých osm měsíců, což je nejdelší, nejhlubší hibernace jakéhokoliv zvířete na zemi. Tento extrémní způsob života může být zachycen jen ve speciální filmařské noře.

V podstatě přestal dýchat. Jeho srdce takřka nebije. Slunce se s každým dnem dostává výš. V temnotě nory ho biologické hodiny dostanou z postele. Není času nazbyt. Když ho viděl na podzim naposledy, bylo to jeho teritorium. Teď o něj musí znovu bojovat.

Dva týdny skoro nenajde čas na jídlo. Udržet ostatní samce z jeho rajónu je neustálý boj. Ve vzduchu je cítit očekávání. O pár dní později se objevují samičky. Nerad by zmeškal první rande. Tady ji máme. Ale co to dělá? Bude plodná jen dvanáct hodin v celém roce.

Není čas na rozpaky. Opatrně udělá první krok. Možná má naspěch, ale přesto může být vybíravá. Ví, že když jsou okolo další samci, mohla by si snadno začít s někým jiným. Proto ji na 24 hodin neopustí. Aljašské jaro ubíhá rychle, a pokud nevezmete příležitost za pačesy, uteče vám.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skvělé video, díky. Možná ještě zajímavější je to, jak u sysla Parryova probíhá obnova nervových spojení, která zničí chlad a hibernace https://www.jw.org/cs/co-rika-bible/veda/vymyslel-to-nekdo/mozek-sysla-Parryova/

110

Odpovědět

Děkuji za překlad. 12 hodin je síla.

30