Závody křečíkůBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:6 595
Možná jste jako malí měli taky křečíka, který vám běhal v kolotoči…

Přepis titulků

Křečíkovi Roborovského jde jen o běhání. V přírodě uběhnou i 10 kilometrů za noc. A často musí utíkat predátorům. V zajetí uběhnou stejnou vzdálenost běháním na místě. A vypadá to, že to dělají pro zábavu. Když vědci umístili kolotoč do přírody, běhaly na něm myši podobně horlivě jako tento nadšený křečík. Podobně jako u lidských atletů vyvolává cvičení nával endorfinů.

Křečík tak zažívá běžecké opojení. V plné rychlosti si to rázuje rychlostí 600 kroků za minutu. Čtyřikrát víc než nejrychlejší závodní kůň. Rentgen ukazuje, že na rozdíl od koní, i když je napřímený, má vždy jednu nohu na zemi. Možná je rychlý, ale nic nezlepší výkon jako trocha konkurence. Křečíci nejsou zrovna sociální tvorové. A vypadá to, že neumí prohrávat.

Poražený se spokojí s cenou útěchy. Vítěz si jde pro zlato. Podobně jako divocí křečíci běhá hlavně za úsvitu a za soumraku. A když na to přijde, tak to ze samého nadšení přežene. Svůj závodní instinkt má tak zakořeněný, že ho jen máloco odradí. Z výpravy za rychlostí, kdysi důležité pro přežití, se stala hra. A zatímco on si užívá, tak totéž se dá říct o druhém křečíkovi. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tie hračky pre škrečky sú nebezpečné, Brusel by ich mal zakázať.

48

Odpovědět

Zišlo by sa im trochu premazať to vŕzgajúce koleso.

90

Odpovědět

Jen pro upřesnění, není to křečík džungarský, nýbrž křečík roborovský.

(stížnost přítelkyně, musel jsem to napsat pod hrozbou ukrutného utrpení)

292

Odpovědět

podpantofel

99

Odpovědět

Pardon, řídil jsem se tím, co zazní ve videu (a russian hamster je skutečně křečík džungarský, křečík roborovský je anglicky roborovski). Přišli mi trošku odlišní od těch, co jsme měli, když jsem byl malý, ale říkal jsem si, že jsou to možná nějaké poddruhy :-) Tak jako tak díky moc za upozornění, opraveno :)

91

Odpovědět

Slyšel jsem správně, že v angličtině jim říkají "russian hamster"? Takže ruský křeček?

50