Novinky z vědy a techniky #101: Bezdrátová nabíječkaMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:220
Počet zobrazení:6 287

Dnes uvidíte, jak se dají pohánět spermie, jaké vychytávky se chystají pro nevidomé a pacienty s Parkinsonovou chorobou nebo proč budou vědci měřit prdy.   Odkazy: Fontus (láhev na kolo) Cellufoam (alternativa polystyrenu) Cota (bezdrátová nabíječka) Pilulky na měření střevních plynů Addibot (3D tiskárna na opravu povrchů) Spermbot Braillův display GyroGlove (pro pacienty s Parkinsonovou chorobou) VertiGo (robot, který jezdí po zdech) Flyability (dron s ochrannou klecí)

Přepis titulků

"Fontus" používá solární panel a chladič připevněný k jízdnímu kolu, kterým dokáže vodní páru ze vzduchu přeměnit na láhev plnou pitné vody. "Cellufoam" je obnovitelný, recyklovatelný materiál tlumící vibrace, který by v budoucnu mohl nahradit polystyren. Vsauce! Já jsem Kevin a vítám vás u pořadu Mind Blow. "Cota" vám bezdrátově nabije každé zařízení v dosahu devíti metrů. Vyvíjí se už od roku 2001.

Vysílač, kterým jsou tisíce malých antén, natočených do různých úhlů, přijímá signál z mikročipu zabudovaného ve vašem zařízení a pak signál posílá zpět s výkonem až 1 Watt. Tento proces se opakuje 100krát za sekundu. Nabíjí třikrát až pětkrát pomaleji než USB adaptér, ale může zařízení na dálku průběžně nabíjet, ať už ho máte v ruce, v kapse nebo na stole. Využití se nevztahuje jen na telefony.

Nabíjet lze i bezdrátové zámky, požární hlásiče, dálkové ovladače, gamepady nebo elektrické zubní kartáčky. Na trhu se však objeví až za pět let. Nová chytrá pilulka bude moct změřit plyny uvnitř vašeho těla. O vztahu mezi vaším zdravím a plyny zatím moc nevíme. Není totiž snadné měřit uvnitř střev. Tato nová pilulka změří koncentraci vodíku, metanu a oxidu uhličitého a tyto údaje bezdrátově pošle do počítače.

Vědci z RMIT v Melbourne si myslí, že to povede k optimalizaci stravy. Vytvoří vám jídelníček šitý na míru. Už v roce 1781 Bejamin Franklin přišel s tím, že by bylo dobré studovat větry. V článku zčásti vědeckém a zčásti humorném se potýkal se stejnými problémy. Je složité vnitřním plynům porozumět a měřit je. Doufal, že se mu povede najít lék, po kterém budou větry krásně vonět. Ani po 235 letech se nepodařilo realizovat Franklinův sen o voňavých prdech, ale už brzy snad porozumíme souvislostem mezi stravou a onemocněními střev, jako je například IBS nebo Crohnova choroba.

FGF21 je hormon, který prodlužuje život a zlepšuje imunitu u myší. Vědci na Yale School of Medicine zjistili, že zvýšení hladiny tohoto hormonu, který se tvoří v brzlíku, vedlo k prodloužení života o 40 %. Pokud by to snad někdy šlo využít u lidí, což je poměrně odvážný předpoklad, mohl by se zvednout průměrný věk dožití ze 79 až na více než 110 let.

Věří, že by to mohlo posílit imunitní systém starších lidí a pomohlo jim to překonávat nemoci, jako je cukrovka 2. typu nebo rakovina. Addiboti jsou pohyblivé 3D tiskárny, které by mohly opravovat díry v silnici. Už se pomocí nich podařilo vyrovnávat nerovnosti na ledě 3D tiskem ledu, přesným pokládáním vody s teplotou těsně nad bodem mrazu. Při opravě silnic budou roboti muset pokládat asfalt o vysoké teplotě. Tyto technologie jsou zatím ještě ve vývoji.

Spermoboti. Pro řešení neplodnosti mužů němečtí vědci vyvinuli magneticky ovládané mikrospirály, které se nasunou na bičík spermie a fungují jako motory. V laboratoři už spermie rozpohybovali, klinické testy jsou však ještě v nedohlednu. Michigan Engineering vyvíjí Braillův display pro nevidomé. Vzduchový displej používá bublinky ovládané plynem nebo kapalinou, což je levnější než současné elektronické displeje, jejichž cena se pohybuje okolo milionu korun.

Teď je třeba vyřešit, jak umístit všech 5 - 10 tisíc ovladatelných bodů do přenosného zařízení. "GyroGlove" se pokouší ovládat třes rukou pacientů s Parkinsonovou chorobou. Mechanický setrvačník na hřbetu ruky vyrovnává pohyby způsobené třesem až o 90 %. Na trhu by se měl objevit koncem roku 2016. Zatím se ještě pokouší ztišit hluk přístroje a zlepšit rovnováhu.

"VertiGo" je robot, který dokáže lézt po zdech. Vyrobený ve spolupráci mezi Disney Research v Curychu a ETH. Snadno dokáže přejet ze země na zeď díky vysokému přítlaku a minimální hmotnosti. Přítlaku dosahuje dvěma vrtulemi a konstrukce je z uhlíkového vlákna. Jeden takový bych chtěl. Ještě se můžete podívat, jak robot Atlas z Boston Dynamics dělá domácí práce.

Nakonec mám pro vás létající dron s volně pohyblivou ochrannou klecí. A jako vždycky... Díky za sledování. REKLAMA NA PRVNÍ PAGER (1962) Buďte na příjmu s novým vynálezem "Bellboy". Využívat jej budou doktoři, obchodníci, doručovatelé nebo kdokoli, kdo musí být neustále na příjmu v uspěchaném světě jedenadvacátého století.

Až vám někdo zavolá, když budete pryč, může vás kontaktovat vytočením čísla vašeho Bellboye. Vy obdržíte signál na váš Bellboy, půjdete k telefonu, zavoláte domů a vyzvednete si vzkaz. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Farts jsou prdy ne větry. Nebyl by to lepší překlad?

00

Odpovědět

Tesla by se v hrobě obracel, kdyby věděl, že znovuobjevení bezdrátového přenosu elektřiny nám zabere 100 let. :)

160

Odpovědět

mama vzdycky rikala: nedelej ksichty, zustane Ti to...presne toho bych se bal u spermie na voziku...

53

Odpovědět

Trochu mi to video připomnělo Kybernet ze Supermaxu.
Tam se člověk taky dozvěděl o budoucích běžných technologiích x let dopředu. Doteď si třeba pamatuju, jak tam byla reportáž o 3D tiskárnách nebo dotykových telefonech a to mohlo být tak 13 let zpátky.

90

Odpovědět

3d tiskarny letos slavi 30 let coz neni zadna novinka

60

Odpovědět

+0oqOoooooooooo stěr .......

72

Odpovědět

+0oqJenže od do doby jejich patentování do doby pár let zpátky o nich širší veřejnost vůbec nevěděla. :-)

30

Odpovědět

+0oqNo už v jurském parku 3 tiskli kosti.. (nevím jestli je nějaký starší film kde je 3d tiskárna) ...každopádně se to do širší veřejnosti dostat mohlo... Jinak máš pravdu že až za poslední 2 roky to zaznamenalo první rozmach

20

Odpovědět

a co takhle Pip-boy? :-)

140

Odpovědět

Pružinku omotanou kolem semena, která si to namíří na povel do chachrně sem vážně od toho videa nečekal

361

Odpovědět

Zajímavé jsem pro další
A jinak bezdrátové šíření energie vymyslel už Tesla

272

Odpovědět

Tesla ne, Ottó Bláthy, Miksa Déri a Károly Zipernowsky byli první.

30

Odpovědět

Dal jsem sub pro https://www.youtube.com/channel/UCZOWiLLJ2QzS4Z0g7L1mtgw ale stejně to nesleduju a budu rád když se tu tohle od vsauce objeví častěji =)

11

Odpovědět

úplnej fallout, ta stará reklama

312

Odpovědět

Náhodou jedna z mála futuristických reklam, která se přesně trefila. Pager byl na svou dobu převratný vynález a snad se ještě používá.

110

Odpovědět

+Ra's al GhulViděl jsi už tohle?
https://www.youtube.com/watch?v=Iy0I6UFvOtM

110

Odpovědět

+Ra's al GhulTy jo, s indukčkama se fakt dost trefili.

20

Odpovědět

+Ra's al GhulZarwan: Jo viděl jsem to už dřív. Je to hezky udělané. Oni principy vynálezů a první prototypy jsou starší než by si člověk myslel. Takže už je se od čeho odpíchnout, ale trefit se přesně přece jen chce dávku štěstí (lednice co udrží půl roku potraviny? A ty elektroničtí kuchaři taky nejsou to pravé ořechové....). Ovšem na těchto reklamách je hlavně kouzelná ta nafouklá naivní představa, že budete mít s těmito přístroji až tááák snadný život. :-) Jenom reklamace těch přístrojů mi zaberou ten čas co mi ty přístroje ušetřili :-D

131

Odpovědět

Úžasný! Další prosím O:)

160

Odpovědět

Není náhodou přenos elektřiny bez kabelů extrémně ztrátový? Někde jsem četl, že kvůli tomu přestali z výzkumem něčeho.

140

Odpovědět

Hodně to záleží na vzdálenosti a taky na potřebných hodnotách
ztrátový je z toho důvodu že se rozptýlí do okolí a tím pádem se nedostane do velké vzdálenosti což je ale v případě tohoto zařízení dobře
a co se týče hodnot tak mobil a podobné zařízení fungují na hodně malých napětích tím pádem není tohle zařízení tak nereálné jak se může zdát
na podobném principu funguje internet, televize a rádio

142

Odpovědět

+vreltMůj internet, televize ani rádio teda napájené vzduchem nejsou ;)
A vzdálenosti jsou naznačené v tom videu, prakticky přes celý pokoj, zatímco mobil je v kapse...

46

Odpovědět

+vreltnapájené určitě nemáš proto jsem napsal podobný princip
radio funfuje tak že ti přes anténu chytá elektromagnetické vlnění které se od někud vysílá a podle toho jakou frekvenci navolíš aby to propouštělo tak to posloucháš
a internet jako takoví ne ale v dnešní době máš prakticky všude Wi-Fi a to je zase podobný princip

41

Odpovědět

niesom si istý či to bolo povedané vo videu... každopádne logicky... pointa je vtom, že nemusíš nabíjať... nevidel si k**** to video?

034

Odpovědět

tak ono uz ted nektere zrave tablety pres USB temer nejde nabit. Jedine pres zasuvku. Takze nabijet to x3 az x5 pomaleji = nesmysl.

21

Odpovědět

+rodier"Téměř nejde nabít", jo, ale jen když je zrovna používáš. Kouzlo tohodle je v tom, že to nabíjí imrvere, ale to bys věděl, kdybys koukal na to video

40

Odpovědět

toto by malo byť hádam povinné (JK)
Keď sa s niekym rozprávam, je to ako rozprávať sa s arabom...1500 rokov pozadu... pritom relatívne staré veci...

103