Bible naruby #1 - Na počátku

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:810
Počet zobrazení:8 512
Vítám vás u 1. dílu 9dílného seriálu Bible naruby (v originále "Messed-Up Bible Stories"), na který se můžete na VideaČesky.cz těšit každý pátek v 17:00. Někteří z vás si o něj psali na naší FB stránce, snad vás tedy potěší. :) Jak již název napovídá, v této sérii se dozvíte něco z biblických příběhů Starého zákona, ale rozhodně zábavným způsobem. Jak poznáte hned v 1. díle, Adam se vymknul Pánu Bohu trochu z rukou... :D Pozn.: Při překladu jsem se nechala z části inspirovat Biblí kralickou, aby překlad vyzněl lépe. :) V titulcích se tedy objevují pasáže z bible. Pokud máte někdo poznámky k titulkům, určitě vaše názory uvítám v komentářích. A prosím všechny o slušnou diskuzi - žádné urážky. ;)

Přepis titulků

Překlad: janica www.videacesky.cz Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. Ach jo. No, vypadá to, že jsem k smrti znuděn. Myslím, že vytvořím konečně něco vlastního. Země pak byla nesličná a pustá. A tma byla nad propastí. Budiž světlo!

Tak co bude s tím světlem? To je dobré! To ale stěží stačilo. I oddělil Bůh světlo od tmy. A nazval Bůh světlo dnem a tmu nazval nocí. I byl večer a bylo jitro, den první. Dokonce ještě bez Slunce. Druhý den učinil Bůh oblohu uprostřed vod.

Oddělil vody, kteréž jsou pod oblohou, od vod, kteréž jsou nad oblohou. I nazval Bůh oblohu nebem. To je taky dobré! Třetí den oddělil Bůh souš od moří. Na zemi začaly růst rostliny. Dobře. Dobře. Čtvrtý den, i když byl dostatek světla, Bůh stvořil Slunce, Měsíc a hvězdy. A když říkám hvězdy, myslím tím miliardy dalších sluncí, měsíců a planet.

Nějak se mu prostě povedlo stvořit je za jeden den... Hele, zmlkni! Pátý den Bůh stvořil všechny mořské bytosti a ptactvo létající pod oblohou nebeskou. Konečně to tu začíná k něčemu vypadat! Šestý den stvořil Bůh všechny bytosti žijící na souši. Z nějakého důvodu dokonce šváby, komáry a parazity. To bychom měli!

Myslím, že je vše hotovo. Hmmm... Vypadá to, že pořád něco chybí. Ó, ano. Člověk. I učinil Hospodin Bůh člověka z prachu země. To se mi povedlo! Co se to tu děje? Zdravím tě, Adame. Jsem Bůh.

A já stvořil tebe a zemi, ze které jsi povstal. Musíš žít na tomto malém prostoru, v ráji, který rád nazývám zemí Eden. Dělej jej a stříhej jej. Dělat jej? Tak jo. Z každého stromu rajského svobodně jísti budeš, ale ze stromu vědění dobrého a zlého nikoli nejez. V který bys koli den z něho jedl, smrtí umřeš. Proč jsi ho sem teda dával?

No... To není teď důležité. Já... já... já... já... Teď musíš pojmenovat všechnu zvěř, kterou jsem stvořil. Ty chceš, abych dal jméno každému zvířeti na zemi? Ano. Hned teď. Ano. A neměl jsi je náhodou pojmenovat... nevím... když jsi je tvořil? - Zapomněl jsem.

- Tak zapomněl... Dobře. Tuhle věc nazvu žábou. Tak jo. Třeba... kráva. A tohle bude... slo... Sl-l-l-l-l-l-l-l-l... slon. Jo, slon. Klokan. Jak to zní? Fajn? O 12 hodin později... Já už nevím... Veverka?

Ne, to už jsi použil. Ježiši. Už mě nic nenapadá! Mravenečník. Tak jo. To by šlo. Nemůžou být všechny povedené. Já si dám teď šlofíka. Potřebuji se vyspat do krásy. Budiž po tvém. Také potřebuji odpočinek. Byl to dlouhý týden.

Pravda. Tak zatím. Uvidíme se později... Já budu tady v zahradě. Stromu vědění se ani nedotknu. Zatím. Nemám páru, kam to vlastně jdu. POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ.

Komentáře (127)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobrý, a kde je jako Eva .. ? :D

193

Odpovědět

Heeey,Shut up :-DDDDD ma rozkopalo

190

Odpovědět

JFP: Takhle to stojí v Bibli kralický. ;)

191

Odpovědět

Pěkné!!! Jen 2:35 - ne "stříhej", ale "ostříhej" - tedy hlídej, střež.

190

Odpovědět

Mě se docela zamlouvá konspirační teorie uvedená ve snímku Zeitgeist (uvadím tři části, které se obrací přímo na křesťanství )
http://www.youtube.com/watch?v=LvzoJskUBfU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=WfWAAPL1foY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=v1XK8Yw2LD8&feature=related

doporučuji viděť i když to možná není všechno pravda :)

190

Odpovědět

to Mari: zvlastni..ani mne nenapadlo ze to jde napsat tak hezky strucne :-)) mam se jeste hodne co ucit :-D

a k videu: pekne, hezky vyber a pekny i preklad (i kdyz na zacatku "Co bude s tim svetlem" mi prislo trochu moc tvrdy oproti tomu co rikal - "honey, can we turn on the light", nebo tak neco bych rekla :-D, ale to je tak jediny co mi tam nesedlo a dost mozna ze je to tam spravne) :)

190

Odpovědět

Video pobavilo.

A ta debata o křesťanství - berte to tak, že člověk prostě má potřebu v něco věřit. Někdo tu svoji víru zakládá na duchovním základu, někdo na hmotném. Různá náboženství, různé filozofie i touha po vědění nás provázejí od doby, kdy jsme si uvědomili sami sebe. Když srovnáte všechny možné filozofia a náboženství, tak vlastně řeší to samé: sebepoznání, svědomí, morálku, vztahy mezi lidmi, předávání zkušeností, atd atd. Snaží se odpovídat na všechny otázky, které v nás vyvstávají. Dokonce i závěry vyvozují téměř shodné, stačí to jen chtít vidět.

Z tohoto pohledu je bible a jakýkoliv jiný záznam sbírkou různých dějinných událostí, kulturních zvyků, poučení, přirovnání,... Zádrhel nastává teprve při výkladu záznamu. Protože mezi lidmi vždycky byli jedinci toužící po moci, použili takový výklad, který se jim zrovna hodil k ovládnutí ostatních. Protože spousty lidí nejsou dostatečně vyspělí, aby si vše vyložili po svém a se svou vírou se srovnali, snadno se vůdců chytli. A bylo vymalováno.

Osobně uznávám tu až nudnou střední cestu - duchovní i hmotný život mít v rovnováze, nelpět přespříliš ani na poznatcích, ani na pocitech. Chce to vůli dívat se na věci z různých úhlů. Zaryté trvání na té "jediné pravdě" je sice jakási životní jistota, ale nikdy to nikoho dopředu neposunulo.

200

Odpovědět

Škoda slov, lidi. :D

180

Odpovědět

Pointa je kde?

180

Odpovědět

3:46.....kde se tam vzal ježíš? :D

180

Odpovědět

@Rotacnifixator: Chuck Norris ho stvořil.

180

Odpovědět

Lide stvorili Boha, nikoliv naopak...

180

Odpovědět

Výborné video. A nechápu o čem se hádáte, je přeci jasné, že Vesmír stvořil Lister. Ač zapřísáhlý ateista, tak je to vlastně Bůh :D.

180

Odpovědět

Herlitz: Nejsem fyzik, nevysvětlím ti to. Řekni mi kde se vzal bůh.

180

Odpovědět

Lžou! Měsíc stvořil Sage of the Six Paths při rozdělení Ten Tails v devět menších! xD

190

Další