FrankensteinBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 137

V tomto halloweenském díle Bichle rozebere Sparky Sweets nejznámější román anglické spisovatelky Mary ShelleyFrankensteina.

Pozn.: U citátu Johna Miltona ze Ztraceného ráje použit překlad Josefa Jungmanna.

Přepis titulků

Šťastnej Halloween, lidi. Tenhleten tejden budem obludný s Frankensteinem od Mary Shelleyové. SHRNUTÍ Když nějakej týpek jménem Walton a chlápek Frankenstein na severním pólu začnou mluvit a Franky prozradí celej svůj příběh. Jako mladej, Viktor Frankenstein myslel enem na dvě věci: vědu, které říká přírodní filosofie, a na úžasnej zadeček svojí sestřenky Elizabeth. Na vejšce se z Viktora ve vědě stane úplnej profík, až se opije na té moci, a rozhodne se, že je na čase stvořit novej život.

Výsledek Viktorovejch experimentů je chudáček vobluda tak vošklivá, že Viktor praští do bot a vypochoduje rovnou ven z města. Pozdějc vobluda překvapí Victora, když vodpočívá a řekne mu všecko, co dělal. Potom co utek, ze tý Viktorovy vydejchaný chajdy, došel do nějaký vesnice, kde tajně sledoval nějakou rodinku. To monstrum se vod nich dozvědělo spoustu věcí, třeba jak číst a komunikovat, ale nic z toho nespravilo to, že se cítil strašně vosamělej.

Rozhod se, že za něma zkusí jít, ale jakmile uviděli ten jeho divnej ksicht, vyskočili ze židlí a utekli vod tama. Pak ta volbuda řekla, že mu musí Victor postavit ženskou vobludu, kterou vezme do divočiny v Jižní Americe, kde nebudou nikoho votravovat. Nejprv si Viktor myslí, že je to supr nápad, ale pak začne přemejšlet. Počkat, co když se začnou muchlovat a budou mít malý vobludičky? Tak to né.

Páč Viktor nesplnil svoje slovo, vobluda se totálně naštve a udusí jednu mrchu – Viktorovu nevěstu Elizabeth. Viktor se rozhod, že stráví zbytek svýho života hledáním vobludy všude po světě, aby toho chudáka zastavil. Ale je to hledání, který nedokončí, páč zemře, když hledá svůj výtvor. Když ho vobluda najde vobkreslenýho křídou, uvědomí si, že je vosamělejší než předtím, a jediný, co mu zbývá, je smrt. ROZBOR Heleďte, poslouchejte, jakej má ta knížka podtitul.

Moderní Prométheus To přináší porovnání tadyhle Viktora a titána Promethea. Podle řeckejch bájí můj kámoš Prométheus spackal lidi z nějaký hlíny. A v některých příbězích chtěl Prométheus ukázat lidem, ten božskej oheň. Když ho těm bohům čmajzul, Zeus se totálně nasral. Stejně jako tenhleten titán, Viktor přinese na Zemi oheň, kterej neuškodí enem jemu, ale i všem kolem.

Proč to ale musijou vodnést všichni? Páč Viktor se honil za věděním za jakoukoli cenu. Stejně jako Adam, když si nárokoval svoji slevu u stromu vědění. A ty biblický narážky tady nekončej, chlape. Jako první týpek na Zemi se Adam vzbudí v Edenu, dostane vod svýho tvůrce krásnou ženušku a vykopnou ho z ráje. Frankensteinova vobluda se jako první svýho druhu probudí v nějaký blbý chalupě s poházenýma částma těl, kouká, jak mu tvůrce trhá jeho ženušku na cucky a nikdy žádnej ráj nenajde.

Je na nic být tímhle týpkem. A přesně všechny tyhle blbosti tu vobludu dovedly k tomu, že se chová jako Miltonův Satan ze Ztracenýho ráje. Jedna z mála knih, kterou ta vobluda kdy četla. Koukněte: "Odložil jsem všechny pocity, utumil všechno trápení, aby zuřilo v nadbytku mého zoufalství.

Zlo se tak stalo mým dobrem." "Buď sbohem, naděje, a s ní i strach a výčitka, vše dobré ztratil jsem, zlo, buď mým dobrem." Ale ta vobluda není jediná, co tam dělá špatný skutky. Ne, čéče. Viktor si tam cuce tu samou šťávenku. Nejen že si navzájem roztrhaj ženušky, ale rozdávaj tu samou pouliční spravedlnost – pomstu.

A když je to všecko hotový, Frankenstein a jeho vobluda nejsou zas až tak rozdílný. Všecky ty nejasný etický hranice ukazujou na jednu tématickou otázku: Jsme ze svý podstaty dobrý, nebo špatný? Dohání lidi k vraždě blbosti společnosti, nebo je vod prvního dne jasný, že se ten člověk stane chladnokrevným zabijákem? A pokud jo, tak koho vinit? Vobludu, nebo stvořitele? Dík, že posloucháte Sparky Sweetse, odebírejte s koukněte sem příští týden.

Šťastnej Halloween, zmrdi! Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevím, tohle se mi moc nelíbilo. Jak Extra Credits (viz Frankenstein: The Modern Prometheus - Extra Sci Fi - #1), tak Overly Sarcastic Production (viz Halloween Special: Frankenstein) zpracovali tohle téma lépe a přitom oba jinak.

10

Odpovědět

Knížku jsem četl, a chybí mi tam džitá scéna, kdy monstrum mluví s tím dědou v chalupě, který je ale slepý, a tak ho nesoudí podle vzhledu, ale pouze podle slov a to pozitivně. V cekovém kontextu to přidá další rozměr, kdy monstrum soudí jen povrchně podle vzhledu, aniž by mu dali šanci se jakkoliv projevit.

30

Odpovědět

Frankenstein je vynikajúca kniha, fakt odporúčam....bitches. :)

84