HamletBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:6 562

Díky uživateli Martinu Terranovi, který připomněl v komentářích úžasnou sérii Bichle! Gangsta Sparky Sweets, PhD. nám rozebere další dílo klasické literatury - Hamleta od Williama Shakespeara. A protože anket není nikdy dost, kterou bichli chcete rozebrat příště?

Která bichle?

LolitaHrabě Monte Cristo

 

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz BICHLE Jak to šlape, kámové? Tendle tejden to v Bichlích královsky rozjedem s Hamletem od Willa Shakespeara. SHRNUTÍ Království Elsinor jde do pěknejch sraček. Claudius, brácha starýho krále, si vzal jeho čerstvou vdovu Gertrudu a Gertrudin syn Hamlet se naprdl, páč se jeho máti chová jako běhna.

Navíc ňácí volové od stráží začnou tvrdit, že duch starýho krále Hamleta straší po hradě. Zavolají proto mladýho Hamleta, aby toho ducha šel vomrknout. Tak se Hamlet potká s fotříkovým duchem, kterej mu řekne, že jeho brácha Claudius měl zálusk na korunu, a proto ho chladnokrevně voddělal. Fotříkův duch chce, aby se Hamlet sebral a blbečka Claudia poslal na krchov. Zákon ulice, kapiš? Zpátky na hradě Hamletova holka Ofélie dostává kázání od svýho taťky Polonia a bráchy Laertese.

Prej si má na Hamleta dávat majzla, aby ji nevojel, a pak neodkopl. Ofélie si řekne, že maj recht, a kašle na Hamletovy návrhy. Takže když je Hamlet z myšlenky na zabití Claudia celej mimo, všichni si myslí, že mu hrabe z lásky. Pozdějc Hamlet zařídí divadlo, ve kterým přehrajou, jak Claudius zrušil starýho krále. Jak to Claudius uvidí, práskne do bot. Teď už ví Hamlet jistě, že fotříkův duch nekecal. Zajde za máti do její komnaty, kde mu ona dá držkovou, že si dovoloval na krále.

Celou dobu je tajně špízuje Polonius. Když si Hamlet s Gertrudou začnou jít po kejháku, Polonius zaječí jak malá holka. Protože si Hamlet myslí, že je to ten vůl Claudius, napíchne ho skrz závěs jak ražniči! Laertes má samozřejmě za mord fotra na Hamleta pifku a Ofélii z toho totálně hrábne. Tak Claudius vymyslí plán: Laertes si namočí špičku meče do jedu a vyzve Hamleta na souboj. A když to neklapne, Claudius Hamletovi naleje trochu jedu do vína.

Všecko jde ještě víc do kytek, když dovalí Gertruda s tím, že Ofélie se utopila! Hups. Gertruda během souboje připíjí na Hamleta, omylem si však lokne otrávenýho koktejlu. A pak se Laertes s Hamletem navzájem zapíchnou jedovatým mečem. V tu chvíli Gertruda natáhne brka a Laertes Hamletovi práskne, jak se ho Claudius snažil otrávit. Tak Hamlet Claudia rozpáře a ještě ho donutí vypít ten krígl s jedem!

Alžbětinská vyvražďovačka. Běsný. Nakonec celá královská famílie prdí do hlíny, a tak království připadne vojáčkovi Fortinbrasovi. ROZBOR Během celý hry je Hamlet ze svýho vražednýho úkolu tak na větvi, že to furt odkládá. Tadle jeho prokrastinace je nejpropíranější téma z celýho Shakespeara. Některý týpci si myslej, že je Hamlet přecitlivělá fňukna, co se bojí držet krok s gangsterama z ulice.

Jiný tvrděj, že má zkurvenej Oidipovskej komplex. A protože si chce užít s mamčou, nemůže zabít týpka, kterej dokázal, co von ne: vodkrágloval fotříka a přebral mu starou. Jsou i tací, který věřej, že Hamlet chtěl jen obejít systém a svrhnout pokřivený království plný zrady a rozkladu. K tomu rozkladu - můžete si všimnout, jak náš bard Willík sem tam naznačuje, že v tom baráku trpěli na kožní nemoci. Když se Hamlet v třetím jednání hádá s máti, mluví o vředech a puchýřích na těle a duši.

A v části 5.1 šašci na hřbitově ťápou něco o poďobanejch mrtvolách. Všecek tendle humus ukazuje, že i když se ty hovada navenek tvářej čestně, uvnitř jsou zkažený do morku kostí. A to ještě nic není! Budete čučet, až si uvědomíte, jak hra zachycuje rozpolcenost moderní společnosti. Jako každej moderní týpek Hamlet neví co se sebou. Šplouchá mu na maják, páč jeho mysl a vůle nemaj stejnej cíl. Jak si brácha poradí na ulici, když ho trápí etický a metafyzický nejistoty?

Největší nejistotu ten náš kluk projeví ve slavným monologu "být či nebýt". Některý gangsteři myslej, že se nedokáže rozhodnout mezi životem a smrtí. Ale vostatní bráchové maj za to, že se rozhoduje mezi křesťanským ideálem sebezapření a krveprolitím za účelem získání trůnu. Ale nejen Hamlet v tom má bordel. Ve hře života se bard rozhodl obsadit do role nejistoty nás. Čekuj všecky tydle votázky, kámo: Můžeme věřit duchovi Hamletova fotra?

Byla do toho Gertruda namočená? V prvním aktu vidí ducha všichni, ale ve třetím jen náš kluk Hamlet? Předstírá Hamlet šílenství, nebo uvěřil vlastním bludům? Starouš Willie udělal Hamlety z nás všech. Doufám, že ses něco naučil, kámo. Uvidíme se zase příští tejden.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohu poprosit o textový soubor s kompletními titulky? Pokud tedy máte. V této formě by to bylo naprosto ideální do čtenářského deníku :-D

140

Odpovědět

Hamlet je má nejoblíbenější hra a patří k mým nejoblíbenějším knihám vůbec. Nejdřív jsem si říkala, že tohle video bude jen nějaká trapárna zesměšňující Hamleta, ale ne. :D Takto jsem se už dlouho nepobavila. :D

140

Odpovědět

Ze Suchého Sta povídek
Žít nebo nežít - vo to tady kráčí:
Jestli má člověk nastavovat záda,
když nakrknutej osud do nich buší,
anebo se jednou konečně naštvat,
vzít flintu a říct: dost! A umřít - spát -
nic víc - a vědět, že tím to hasne,
všchny ty nerváky, všechny ty trable,
který má člověk. To by bylo žrádlo,
kdyby to vyšlo. Umřít - spát -
spát. Jo a co sny? To je právě vono;
kdo vím, co by se mi mohlo zdát,
až usnu, zkrátka až jako bude po mně,
to, to je ta votrava, že člověk neví,
a proto radši žije do zblbnutí.

44

Odpovědět

Ta anketa bude zajímavá, protože když jsem hlasoval, tak to bylo 90 lidí pro Lolitu a 89 pro Monte Cristo

121

Odpovědět

tak lolita je jasná =)

40

Odpovědět

Příště musí být určitě Lolita. S takovýmhle rozborem to bude teda něco :D

205

Odpovědět

Za poměrně smutný fakt pokládám to, že jsem se touto cestou dozvěděl, o čem vlastně Hamlet byl, a že mi tato forma navíc vyhovovala :)

788

Odpovědět

Jediný smutný fakt je to, že jsi necivilizovaný iliterární hovado, který nebylo schopný vzít za x let do ruky knihu a přečíst si to.

1967

Odpovědět

+cvespercTak třeba nečte sračky.

814

Odpovědět

+cvespercTak třeba bys měl zvážit sebevraždu.

37

Odpovědět

Na tech. škole jsme měli víc češtiny jak matiky :D nechápu, ale z Hamleta jsem si do dneška pamatoval jen to, že se to tam všechno povraždí. Ano možná k přečtení dobrá knížka, já jsem měl raději Fausta a jsem rád, že jsem od Wilíka nic nemusel číst celý.

32

Odpovědět

Já si Hamleta pamatuju ze Simpsonovskýho zpracování :-D

101

Odpovědět

Odpovědět