HobitBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:410
Počet zobrazení:7 627

Školní rok začal před pár týdny, takže je vhodný čas na další Bichle, sérii, ve které černošský literární odborník Sparky Sweets komentuje ty největší klasiky knižního světa. Na rozjezd si dnes dáme knihu, kterou zná asi každý, ale s vypíchnutím těch hlavních motivů do čtenářského deníku by měl možná problém. Bude to Hobit od J. R. R. Tolkiena.

Přepis titulků

BICHLE Co novýho, borci? Tenhle týden rozlouskneme nějaký ty rukopisy ze Středozemě v Hobitovi od J. R. R. Tolkiena. SHRNUTÍ V jedný díře nazvaný Hobitín žije hobit jménem Bilbo Pytlík. Hobitové jsou takoví prckové, kteří nedělají nic jinýho, než se jen flákaj a cpou žrádlem. Jednoho dne přivalí do jeho baráku zarostlej čaroděj jménem Gandalf s rovnejma 13 trpajzlíkama.

Gandalf a kápo trpaslíků Thorin se zeptají Bilba, jestli by s nima nechtěl vyrazit za dobrodružstvím. Nějakej šmejdskej drak Šmak šlohnul trpajzlíkům všechen jejich šmuk a nakvartýroval se na jejich flek u Osamělý hory. Takže se rozhodli ho odsaď vykopat, ne? Bilbo se ale do ničeho sr*t nechce, jen by seděl doma, hulil stromky a lehároval. Gandalf s ostatníma musí toho šulína teda vytáhnout z díry po zlým. Když se porvou se slabošskejma zlobrama a pokecají s nafintěnejma frajerama, Bilbo a jeho banda konečně dorazí k Mlžný hoře, kde se do nich pustí skřeti a všechny na hoře rozpráší.

Zatímco je ztracenej v tunelech, najde Bilbo jen tak na zemi velkej prsten. Potom narazí na takovýho hnusáčka Gluma, kterej se do něj otravně naváží. Potom, co tohle pako utře, použije Bilbo prsten k zneviditelnění se, aby zdrhnul z tunelů a setkal se znova s partou. Když vidí, jak si Bilbo drsňácky prorazil cestu, začnou ho trpajzlíci na férovku respektovat. Borci teda dorazí k Osamělý hoře, kde si na prachách hoví Šmak. Bilbo nasadí prsten, proplíží se do jeho doupěte a šlohne mu nějaký žváro.

Když Šmak zjistí, že si z něj někdo dělá prču, pořádně se nakrkne a začne rubat do okolních městeček, kde ho sundá nějakej týpek, kterej se jmenuje Bard. Když je Šmak tuhej, lidi začnou říkat: "Hele, když nám ten drak rozflákal bejváky, hodily by se nám nějaký ty prašule." Thorin na to ale povídá: "Ne, lidi, nedám vám ani hov*o." Tihle lidi chtějí rozpoutat válku s trpaslíkama, když přivalí Gandalf a řekne: "Ani hnout, pakošové!

Wargové a skřeti se chystají na vás vlítnout." Všichni borci, lidi, elfové i trpajzlíci, se vyzbrojí a šmejdy rozšmelcujou. Thorin to taky koupí. Na smrtelný posteli se ale zachová jako frajer, když řekne, že celou dobu jednal jako pakoš. Bilbo vezme všechny prachy, co pobere, a vrátí se zase do Hobitína. Tam a zase zpátky, chápete? ROZBOR Na začátku knížky se Bilbo chová jako malej posera, protože nemá koule zvednout tu svoji chlupatou prdel a vyrazit za dobrodrůžem.

Však víte... Jak ale začne jít do tuhýho, Bilbo se pochlapí a s ničím se nepáře. Třeba když zachrání trpajzlíky před těma nevrlejma pavoukama. Nejen, že prokáže zatracenou odvahu, ale dokonce se rovnou obětuje, aby od kluků ty bestie odlákal. Klučina na konci jen nechce bejt frajerem, ale rovnou jedním už je.

Podívejte, jestli chcete mít tenhle kousek opravdu našprtanej, měli byste pochopit důležitost "dračího bolehlavu". Termín, kterej Tolkien používá k popisu posedlosti chechtákama. Když Bilbo a jeho parta dorazí k Osamělý hoře, zjistí, že dřív zelená okolní země je teď na hadry. Nejde tam ale jen o ten fyzickej aspekt, kámo, to ne. Tenhle detail funguje jako metafora pro destruktivní povahu hamižnosti. Když se to tak vezme, všichni ten dračí bolehlav trochu zažijou. Kupříkladu Thorin byl pěkně nepřátelskej, když ho elfové požádali o prašule na opravu bejváků.

Když pak chlapečka zmasí, může si za to jen on sám. Jestli si myslíte, že ta myšlenka chamtivosti a sebedestrukce fachá jen u draka a Thorina, jste úplně mimo, synáčci. Když se prdele těch zlobrů promění v kámen, není to kvůli tomu, že jim je Gandalf nakopal, ne, vole, jde o to, že mají zlobři sklon hádat se mezi sebou, což umožní Gandalfovi, aby jim nandal, takže je nakonec přechytračí jejich vlastní špatnost.

A jestli chcete ještě třetí zářez, měli byste mrknout na hustý propojení týhle knížky a cyklu Prsten Nibelungův od Richarda Wagnera. Srovnejte tyhle dva citáty, borci. "Jen ten, kdo se zřekne síly lásky, může získat všechno bohatství světa pro sebe." "Kdybychom si cenili jídla, radosti a písní nad zlato, byl by svět hned krásnější." Na konci Hobita přijde ten blázen Thorin konečně na to, že když se budete držet hromady prachů, přijdete potom o věci jako je kuráž a moudrost. Ve Zlatu Rýna ale Richie W.

tvrdí, že pokud chcete vykrást banku, nejprve se musíte těch vlastností vzdát. Skoro kážou stejnou pravdu, akorát naopak, chápete? Díky, že jste koukali, lidi, dejte se na pohodu a přihlaste k odběru. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

posunuté titulky

50

Odpovědět

Já ho žeru. Vzhledem k souvislostem s jinejma knížkama, který používá (Wagnar, Nietzsche) to nebude jen cvičenej opičák :-)

Budou další díly? Teď vyšla Zvířecí farma a Moby Dick což by stálo za to.

241

Odpovědět

Tak tohle je mi hodně proti srsti. Ne všechny díla a texty na světe, který se řeknou "po černu" budou pak ještě více cool. Tohle je tak strašně moc cool, až fuj. To prostě k JRRT vůbec nejde.

PS: Tím po černu, nemyslím nijak hanlivě. Aby mě tu náhodou někdo nechtěl obviňovat z rasismu.

2411

Odpovědět

Jen tak nějak nechápu kde gangsta jako on sehnal/přečetl tolik knížek. :D

194

Odpovědět

Hobit je asi nejhorší kniha, kterou jsem kdy četl.... strašná blbost. Vykrádá úplně všechno fantasy s těma svýma trpaslíkama, elfama a zlobrama. Trapárna.

1992

Odpovědět

Jaké fantasy? :D Nemyslíš, že to je spíše naopak? Že všechny moderní fantasy knihy vykrádají právě Tolkienovo nápady?

363

Odpovědět

Trochu si to pleteš ;) Tolkien byl právě jeden z prvních (ne-li první), který všechny svoje rasy vymyslel nebo alespoň poprvé vložil do fantasy ;) Druhá možnost je ta, že všechno okopíroval z WoWka ;) :D

262

Odpovědět

Všechny fantasy se neodvíjejí z Tolkiena,ale z pohádek,bájí,pověstí předávaných z generace na generaci to,že vymyslel několik jazyků není zas tak složité a jeho rozebírání věcí mnohdy kazí zábavu,ale přiznávám Hobita jsem přečetl jedním dechem s trilogií už to tak bohužel nebylo....rozhodně lepší fantasy je od Sapkowskeho a Feista :)

2021

Odpovědět

+nosis1993nosis1993 : Přečti si Silmarillion, a pak teprve pochopíš propracovanost Tolkienova světa(Záměrně nepíšu Středozemě, jelikož to je jenom kontinent.), a zjístíš, že mu Sapkowski, Feist, GRRM(Prostě nikdo z fantasy autorů.) nešahá ani po chlupaté kotníky.

284

Odpovědět

+nosis1993přečti si Mága a celou sérii knih od Feista....přečti si od Sapkowskeho Zaklínače a od Anne Mcaffrev celou dračí ságu....Tolkien má vlastní styl psaní,kterej mě nesedí a vymyslet si svět neni zas tak těžký a opravdu zamysli se nad tim,že většina z těch věcí co ''vymyslel'' se nachází ve všech ophádkách který tu byly staletí před Tolkienem ...

2221

Odpovědět

+nosis1993vymyslet svět není tak těžký :D :D :D

Tolkien je jeden z největších lingvistů.. jen kolik vymyslel plnohodnotných jazyků! + tisice básní, písní

302

Odpovědět

to je prostě dokonalý tohle, strašně se těšim na další díly!

183

Odpovědět

To mají všichni n***i z gangu takový předkus a hnusné zuby ? Ten týpek je přesný stereotyp amerického ganstera :D

1811

Odpovědět

americký gangster http://www.blackfilm.com/read/wp-content/uploads/2012/05/Gangster-Squad-black-and-white-9.jpg

Asi
myslíš stereotyp negramotního n***a gangsty

192

Odpovědět

+ZlopánPardon, nechtěl jsem urazit pravé americké, nebo spíš italsko-americké ganstery. Chtěl jsem urazit gangstry tohoto typu
http://media.nscdn.com/uploads/cache/images/1275971100-886319-600x480-127597106217_dollars_now_that_s_gangsta.JPG

181

Odpovědět

Díkes za překlad, obzvlášť když je to k matuře :)

1812

Odpovědět

Myslím že by sa hodilo dať do popisu Spoiler Alert.

1846

Odpovědět

Hlupáčku, asi jasné, že když mluví o knize, tak nebude rozebírat počet stran a způsob tisku.

333

Odpovědět

Musím pochváliť preklad,Brousitch sa vie VEĽMI dobre popárať s tým ghetto jazykom!

182

Odpovědět

Tolkien věděl co se chystá úzká elita nastolit a snažil se to podat literárně. Jen málo lidí to bere jako skryté poselství

1926

Odpovědět

Nebo prostě jenom napsal zajímavou knížku.
Na jedné komunistické recenzi nám učitelka dějepisu vysvětlila za pět minut celou podstatu a fungování režimu. "Autor umístil zlo na východ, zatímco dobro přichází od západu..." někdy je lepší nehledat v knížkách to, co tam není.

223

Odpovědět

Jsem alergickej, jak Češi říkají "Tolkyjen"

2137

Odpovědět

Řekni Tolkýn a nikdo ti nebude rozumět (koneckonců, já to taky nevěděl).

203

Odpovědět

A určitě řikáš cédu "sýdýčko".

201

Odpovědět

No já říkám Tolkýn normálně, říkal jsem to i u maturity a nikdo mi nic neřekl.

a "cédéčku" říkám klasicky sídý

2021

Odpovědět


Odpovědět

Ani ne, protože jeho rodina by měla vědět, jak se jejich přijmení vyslovuje.

196

Odpovědět

Já to sice neviděl, ale co za nácka prvního hodnoticího tomu dalo hned 1* ?

186

Odpovědět

To je klasickej troll, kterej hodnotí každý video 1*, je to jeho životní poselství víš ...

196

Odpovědět

+SygiProtoze kazdymu se to prece MUSI libit. Od toho tu snad ta skala je, kdyby slo dat 0 pouzil bych.

192

Odpovědět

+SygiNo, na druhou stranu jsou tu i inteligenti v opozici, kteří hodnotí videa plným počtem, aniž by si ho napřed pustili, už jen protože je to jejich oblíbený pořad/seriál... a myslím, že těch bude víc. Ti úplně neinteligentnější se s tím nezapomenou pochlubit pod videem. Tak dotyčný negativista si asi hraje na nějakého mesiáše nebo co, který se to tím možná snaží kompenzovat.

Kvůli takový volkům tady ani nic nehodnotím - zbytečné opotřebovávání myši zbytečným kliknutím. :)

202