Pán muchBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:4 280
Pán much je románová prvotina nositele Nobelovy ceny Williama Goldinga. Vypráví alegorický příběh o skupině chlapců, kteří se na pustém ostrově pokouší vybudovat demokratickou společnost a katastrofálně selhávají. Román pojednává o kontroverzních tématech, jako jsou individuální prospěch versus obecné blaho, tyranie, fanatismus a vrozený sklon lidské povahy ke zlu. Zkrátka témata jako stvořená pro našeho doktora Sparkyho Sweetse.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz BICHLE Hou, hou, tady Sparky Sweets, PhD. Dneska to bude divoký s Pánem much Williama Goldinga. SHRNUTÍ Na začátku banda namyšlených britských hošů spadne s letadlem. Mezi přeživšíma jsou Ralph, Čuňas, Jack a Simon. Čuňas a Ralph najdou velkou mušli, kterou budou kluky svolávat a komandovat.

Nazvou ji „lastura“. Kluci zvolí Ralpha šéfem a Jacka hlavním lovcem. Napřed je Jack na zabíjení moc velkej posera, pak ale sebere odvahu a začne nosit čupr vepřový. Mezitím se prckové vyděsej, když jeden tvrdí, že viděl příšeru, ale Ralph je uklidňuje, že se mu to jen zdálo. Pak ale Jack zatroubí na lasturu a řekne, že netvora viděl taky a Ralph nemá koule být velitelem.

A Ralph na něj: „S kým se to bavíš?“ A Jack na to: „Jestli ještě chcete ňákou slaninu, kašlete na Ralpha a pojďte do mýho gangu.“ Tak Jackův gang uloví prase a jeho hlavu na kůlu obětují příšeře. A pak má Simon halušky, že ta hlava s ním mluví! Pojmenujou ji „Pán much“ a Simonovi řekne: „Netvor není nic, co by hoši mohli ulovit, ale samotné násilí v jejich srdcích.“ Když se Simon vrací do tábora, kluci si ho s netvorem spletou a ve zmatku ho vodkráglujou.

I Ralph s Čuňasem se přidaj. Fú, začíná to bejt drsný. Po úchylným tanečku Jackův gang vtrhne k Ralphovi a ukradnou Čuňasovy brýle, páč jen s nima můžou rozdělat oheň. Ralph už má Jacka plný zuby, a tak se s ním začne rvát. Během toho shodí Čuňase z útesu i s lasturou, která se rozbije. Jackův gang je v přesile, a tak Ralph zdrhá k pobřeží, kde skoro odpadne, než na vodě uvidí vojáka z námořnictva. Ten nechápe, proč se děcka vraždí, a volá: „Jste se posrali, mládeži?“ Pak je naloží na svou loďku a odveze zpátky do civilizace.

Ale jejich nevinnost je v prachu. ROZBOR Tak hele, brácho, tahle bichle se snaží najít původ zprasené společnosti v lidské povaze. Jak klukům začíná hrabat, vidíme, že lidi jsou schopný zla a morálka je povrchní výmysl. Ale víte, co je ta největší ironie?

I když ten jedinej dospělák tam vypadá jako čestnost sama, pravdou je, že vojáček tam dovalil během války. Když děcka našel, chtěl tam přepadnout nepřátele. Takže tragédie je v tom, že lidstvo před jeho násilnou povahou nezachrání nikdo. Kapiš? Hlavním symbolem je především ta prasečí hlava na kůlu, které říkají „Pán much“, což je jiný jméno Belzebuba, pekelného prince alias ďábla.

A jak už to u čertů bejvá, představuje rozklad a úpadek morálky lidstva. Jo, a jestli do toho chcete tahat Freuda, tak představuje „id“, který touží jenom přežít. Právo, morální zásady ani inteligence nemaj šanci, když to „id“ rozjede. A ještě jeden velkej motiv tam je, kámové. V celý knize furt někde něco padá. Čuňas s lasturou zahučí z útesu, pak ten mrtvej paragán, Ralph spadne vojákovi k nohám.

To všechno je důraz na úpadek civilizace. Taky Čuňasova slepota je ztrátou rozumu. Když mu Jack kvůli ohni rozfláká brejle, značí to přechod od rozumu k prostýmu barbarství. Jasný? Dík, že jste koukali. Příští tejden nazdar!

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

kdyby už "nevinost" neměli měli by možnost se s problémy vlastních "pudů" se vypořádat a naučit a se s tím pracovat.
morálka není vrozená, ale naučená a když ani nevěděli co ji ohrožuje mohli dělat totální hovno. (Taky se občas považuje za morálku ochrana vlastní skupiny proti vnějšímu nebezpečí, ale to je u společenskejch zvířat min. částečně "pudoví" (+jak výše skupina je někdy to jindy ono)).

03