Romeo a JulieBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:21
Počet zobrazení:2 497
Romeo a Julie patří k nejvýznamnějším dramatům, které zná každý, ať už jej četl, nebo ne. Žijete pod kamenem? Nevadí, stejně jste o tom slyšeli. Ve stručnosti lze o díle říct, že se točí kolem tragické lásky dvou mladých lidí, kteří patří ke znepřáteleným rodům. A co se stane? Pokud to opravdu nevíte, Sparky Sweets vám to poví!

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz BICHLE Jak válíte? Dneska se zaláskujem s Romeem a Julií od Willa Shakespearů. SHRNUTÍ Ve snobský části Verony se odjakživa křešou rodiny Monteků a Kapuletů. Když se vyhnou totální válce v ulicích, hodí taťka s mamkou Montekovic řeč o svým emo synkovi Romeovi, co vyjel po rajdě ménem Rosaline.

Jenže ta ho má na háku, tak Romča bloudí jak tělo bez duše. Tak ho jeho kámoši Benvolio a Merkucio chcou rozveselit na párty u Kapuletů. Jakmile Romča zmerčí fajnou zadelku Julči Kapuletové, smutek po Róze se vypaří a vyjede po Julči jak po uzeným. Romča má totiž rád všecko rychle, tak vytasí balicí hlášky, srdíčka, pusinky a má číslo v kapse. Dobře ty, Romčo! Pozdějc se jí připlazí pod balkon a zjistí, že se do něj taky zaláskovala!

Ale páč si jdou jejich klany po krku, musí to být tajem. Druhej den děcka naklušou k bratru Vavřincoj a ten je oddá. Benvolio s Merkuciem zevlí v parku, když Tybalt, největší bijec od Kapuletů, se do nich začne navážet. Merkucio se s ním začne žďuchat, než dovalí Romča a trhá je od sebe. Jenže jak jim tam zavazí, Tybalt Merkucia kuchne. Hups. Romča se hned změní v evenžra a Tybalta napíchne jak ražniči. Princ Veronskej má těch gangů po krk, a tak Romíka vykáže z města.

Když Julči máti začne domlouvat svatbu se slizounem Parisem, holka se rozbrečí a zdrhá k bratru Vavřincoj pro pomoc. Vavřík naplánuje Julčinu falešnou smrt s hustýma práškama na spaní. Pak napíše Romíkovi dopis, že je to jen jako, a až se Julča vzbudí, můžou si užívat do sytosti. Chybička se vloudila a Romču dopis mine. Takže když se o její smrti dozví, myslí, že je fakt po ní. A popadne ho amok.

Vtrhne do hrobky a u ztuhlé Julči do sebe kopne jed. V tu chvíli Julča vstane, a jak vidí jeho mrtvolku, zapíchne se nožem. Puberťáci, děs běs. ROZBOR Zas ty motivy, jo? Willík tam má samý protiklady: láska a nenávist, mládí a stáří, život a smrt, to je fakt! I každá postava má svůj protiklad. Benvolio je mírumilovnej kliďas, zato Tybalt by všechny rozsekal. Můžete ty paradoxy vidět i přímo v textu hry: „Má láska vzkvetla z nenávisti.“ „Můj hrob je mé svatební lože.“ Ale Willda to nedělá jen tak, díky tomu je všecko víc dramatický.

Hele, brácho. Celej název hry je „Skvostná a žalostná tragédie Romea a Julie“. Jenže podle některých lidí to tragédie vůbec není. Ve většině tragédií mají hrdinové cosi, co jim dělá bordel v hlavě. Ať dělají cokoliv, skončí špatně. Říká se tomu „tragický kaz“. A někteří tvrdí, že Romča s Julčou takovej kaz nemají. Nemůžou za to, že jde všecko do kytek.

Kdo jim teda věci kazí? Náhoda! Po celou dobu si osud s milenci hnusně zahrává. Jaká to náhodička, že Romeo nedostane ten dopis, Vavřík přijde pozdě, aby ho zastavil, Julina se vzbudí, hned co Romča zkape, a tak dále, brácho. Takže když v prologu píše o lásce pod hvězdami, je to znamení, že jim nebe nepřeje. Nebo to není osud, ale děcka prostě dělají pí*oviny.

Někdo jejich tragickej kaz vidí v tom, že jim z lásky hrabe. Udělají všecko pro to, aby byli spolu. I Vavřík říká, že je to hřích. „Vášnivá potěšení mívají vášnivý konec a pak shoří na popel pohlceni v polibku. I nejchutnější med se může přejíst, když máte dost jeho sladkosti. Proto milujte přiměřeně, láska je láska. Jak rychle přijde, tak pomalu odchází.“ Ale možná to není hřích, jen jejich svět nebyl připravenej na tak čistou lásku. Možná to nejsou oni, kdo má kaz, ale zkaženej je celej svět.

Největší tragédie však bude, když nedáte odběr. Mír!

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář